Tot burgemeester der gemeente Breskens is benoemd de heer W. G. .1. Ycrvvcy, en lot burgemeester der gemeente Smilde de lieer mr. L. VV. Ebbinge. Door Z. M. zijn benoemd: tot regtcr in de arrond.-reglbank te Win schoten de heer mr. C. H. Moens. thans subst.-griffier bij het prov. geregts- hof in Groningen; tot kantonregter te Ililtegersberg de heer mr. M. A. Svvellengrebel, thans griflier bij het kanlongeregt Ie Vlaardingen; lot kan tonregter te Bhenen de heer mr. G. J. D. Hondius, thans griflier bij het kantongeregt te Maarsscn. Bij beschikking van den minister van binnenlandsche zaken wordt de adjunct-ijker alhier H. Brons Middel, met ingang van 1 Februarij e. k., ver plaatst naar het ijkkantoor te Leeuwarden. Met 1 Jan. wordt in dienst gesteld het transportschip met stoomvcr- mogen Java, met bestemming naar de Kaap de Goede Hoop; het bevel over dat schip is opgedragen aan den kapitein-luit. ter zee A. J. van Mansvelt. Voorts worden daarop geplaatst de luit. ter zee le kl. W. J. Adams, de luiit. ter zee 2C kl. jhr. J. C. L. von Schmidt auf Altenstadt, C. Vrcede, J. H. Mijer en W. A. Buytendijk, de adelborsten lc kl. J. D. Wolterbeek, L. Adriani, D. A. Kraijenhoiï van de Leur, J. 11. Calmeijer, F. van den Berg, II. P. Nelschcr, 0. H. Kuyk. J. D. Ileyning, W. P. A. M. Kluit, jh'. J. A. G. van der Staal, C. F. de Ruyler de Wildt, R. Betz en II. Rudolph, de officier van gezondheid le kl. II. C. Steenbergen, de officier van admini- stratie le kl. J. II. C. ten Hove en de scheepsklerken J. F. de Meester en II. A. Engeringh De luitt. ter zee 2e kl. B. M. van der Weide en W. C. Böhllingk, uit O. I. teruggekeerd, zijn op non-activiteit gesteld. 1 --De arrond.-reglbank alhier heeft de vrouw, die verleden week teregt stond, beklaagd van het te vondeling leggen en verlaten van een kind, vrijgesproken van het haar ten laste gelegde, op grond dat niet voldoende was gebleken dat zij het kind buiten het huis en dus op straat had ncdergelegd. Te Scheveningen zijn sedert een paar dagen al de hartngbommen, na ruim een half jaar, met tusschenpoozing van slechts weinige dagen, op de Engclsche kust te hebben doorgebragt, behouden hier teruggekeerd. De vloot bestond dit jaar uit 157 vaartuigen, elk, gelijk men weet, bemand 1 met 8 koppen. In 1871 was de vloot 152 en in 1872 was zij 161 pinken groot, lil 1872 werd, met inbegrip van de 10 pGl. toegift, 35,692,030 stuks sletirharing aangebragt. waarvan de opbrengt was 531,170,17. Dit jaar werd geleverd 47,150,900 stuks waarvan de besomming was 740,340,05, een cijfer dat alle vroegere besommingen overtreft; 1090 ton pekelharing is op den publieken afslag verkocht voor f21,237,70. Ondertusschen is al de pekelharing niet op den afslag verkocht, maar door sommige reeders naar elders verzonden. De pink de Hollander van den reeder Willem Korving waarvan diens zoon Arie Korving schipper is, heeft het meeste geld ,/*l6130, opgebragt, een cijfer dat nog nooit is bereikt, een dertigtal jaren geleden toch achtte een reeder zich gelukkig, als zijn bom zooveel honderden guldens had besome], KUITKNLANDSCHK BKUIOTKN. BAG ELAND. LONDEN. 22 December. De Perzische gezant alhier verklaart dat bij zijn gezantschap geenerlei officieel berigt uil Teheran ontvangen is, betrekkelijk eene intrekking der door de Perzische regering aan den heer Reuter verleende concessie. Blijkens eene door den minister van binnenlandsche zaken aan het congres der Vereenigdc Staten gedane mededeeling heelt gedurende het af- geloopeu jaar de slaat verkocht 1.626.236 acres land (de acre gelijk aan ongeveer 40'/a roeden) voor 3,408,515 dollars en 12 milliocn acres wegge schonken. voor de helft in den vorm van landgrants ten behoeve van spoor wegen. Voorts zou er aan hel congres een voorstel worden gedaan tot wijziging der bepalingen op het afstaan van gronden aan landverhuizers, ten einde de vestiging te vergemakkelijken eener uil Rusland komende doopsgezinde gemeente, welke zich bijeen verlangde le vestigen en 500,000 acres had aangevraagd. FRAAKK IJ K. Naar men verneemt zijn de volgende door den minister Magne voor gestelde nieuwe belastingen door de budgetcommissie overgenomen: opcenten op de inkomende reglen, op de suikerbelasting, op de gcdislillecrdbelasling, op de olie. alsmede meerdere opbrengst der posterijen door verandering dei- administratie, geraamd op eene opbrengst van 66.883,000 fr. Door de j commissie is verder het bedrag verhoogd van de volgende door den minister voorgestelde belastingen, als: de verhooging der zoutbelasting, der belasting j op de minerale oliën en op de stearine, geraamd door de regering op 24,125,000 fr. en door de commissie op 42,750,000. fr. De verhooging van het zegelregt voor de cheques, door de regering geraamd op zes millioen, is daarentegen door de commissie met 1/3 verminderd, zoodat de raming 4 millioen bedraagt. Afgekeurd zijn door de commissie het proportioneel zegelregt van het handelspapier, de reglen op de soda. de belasting op het vervoer van koopmansgoederen met gewone spoortreinen en de verhooging <an het briefportdoor de regering geraamd op 51,300,000. fr. De com missie heeft geene andere nieuwe belasting voorgesteld dan de verhooging van den zcepaccijns, met eene raming van 7 millioen fr. De door den minister ontworpen belastingen waren geraamd op eene opbrengst van 149.308,000. fr. waardoor het tekort op het budget voor 1874 ten volle werd gedekt. De voorstellen der commissie voorzien, volgens de ramingen, slechts in de behoeften tot een cijfer van 120,633,000 fr., het tekort bedraagt derhalve nog eene som van 28,675,000. Door den minister van binnen), zaken is uit het fonds tol ondersteu- niiiL- ran hulpbehoevenden 40000 fr. afgezonderd voor de in nood verkeerende arbeiders-familiën te Parijs. Maar aangezien de nood thans allerwege groot is, heeft die tegemoetkoming niets te belcckenen. De bank van leening, die een goede thermometer is voor de welvaart van Parijs, was nooit zoo gevuld met beleenpanden als thans, en nooit hadden er zooveel gedwongen verkoopen van niet ingeloste panden plaats. Voor eenige dagen hebben alle pandjeshuizen van de hoofdbank last gekregen, de beleening op voorwerpen van weelde, zooals van goud en zilver, alsook op diamanten, te verminde ren. Er werden zooveel panden van dien aard aangeboden, dat deze maat regel noodig geacht werd. Gelukkig dat de winter tot dusverre zaclit is. Bij de bestaande duurte der brandstoffen zou een winter als van 1870—71 eene niet te overziene ramp zijn. De heer Richard Wallace heeft weder 15000 fr. voor de armen gegeven. De commissie, ingesteld tot onderzoek naar de voorwaarden eener algemeene amnestieheeft hare werkzaamheden begonnen. Volgens de haar door het ministerie verstrekte inlichtingen, zal zij ongeveer 1300 dossiers van veroordeelde communisten te onderzoeken hebben. I Volgens het Journ. des Déb. is het door den heer Jaillant en den kommandant der genie van Antibes ingestelde onderzoek naar den staat van bewoonbaarheid van de citadel op Sainte-Marguerite niet zeer gunstig uitgevallen en zullen er met de noodigsle verbeteringen minstens een paar weken moeten verloopen. Te Marseille is dezer dagen aangekomen Lé-Oe, een Chineesch geleerde, die op uitnoodiging der Fransche regering zijn vaderland verlaten heeft, om te Parijs in de school van Ooslersche talen een cursus te openen ten I bale van liendie zich op de Chineschc taal willen toeleggen. SPANJE In berigtcn uit Spanje, van den correspondent der Köln. Zeil., wordt o. a. gemeld: De Carlistische generaal Saballs heeft te Olot eene gevoelige nederlaag geleden. In de voorstad Palau, die hij reeds bezet had, ontstond een hevig gevecht, hetwelk met het verdrijven der Carlisten eindigde. De carabiniers vochten zoo dapper, dat de Carlisten vier daarvan, die in hunne handen gevallen waren, op den terugtogt uit verbittering over de geleden nederlaag ter dood bragten. Uit Navarra en uit die gedeelten van Arragonie waar Carlistische benden rondzwerven, is voor hel oogenblik, nu het hoofd- j tooneel van den strijd zich tot Guipuzcoa bepaalt, weinig te berigten. De I Carlisten vergenoegen zich met in de dorpen geld en levensmiddelen af te persen en de registers van den burgerlijken stand te verbranden. Het bur gerlijke huwelijk, waarmede zich de geestelijkheid in Frankrijk en andere katholieke landen sinds langs verzoend heeft, is voor de Spaansche clerica- len natuurlijk nog een werk des duivels. Volgens oflicieel berigt is de bende des pastoors van Flix bij I'enalvain Arragon, geslagen en heeft zij 62 ge- vangenen verloren. Eene andere 900 man sterke bende Carlisten werd bij Villarcayo in het noorden der provincie Burgos geslagen en verloor 5 dooden I en 16 gekwetsten, waaronder den pastoor van Ayala. Carlhagena schijnt eindelijk met de daad ingesloten te zijn; ook de ge meenschap te water met Escombrera is afgebroken, liet vuur van het fort Moros werd lot zwijgen gebragt; tegen Atalaya en San Julian wordt een storm voorbereid. De opstandelingen bieden hardnekkigen tegenstand; zij schijnen voornemens te zijn om, wanneer het tot het uiterste komt, de forten in de lucht te doen springen, en met de fregatten de vlugt te nemen. DUITSCHL AN D. De kamer van afgevaardigden is, na de wet tot invoering van het verpligte burgerlijke huwelijk bij de tweede lezing te.hebben aangenomen, tot 12 Januarij verdaagd. Het beroep van den aartsbisschop van Keulen tegen het vonnis, waarbij hij wegens onwettige benoeming van geestelijken tot boete was veroordeeld, is door het hof van appèl verworpenmet bevestiging der uitspraak in eerste instantie. Het kerkelijk gcregtshof, ter behandeling van de zaak van den aartsbis schop van Posenzal in het begin van het volgende jaar bijeenkomen. Door den posl-directeur te Keulen is met het oog op de massa bestellingen, die gewoonlijk op de kersdagen moet plaats hebben, de tijdelijke hulp aangevraagd van 150 infanteristen. Ook in andere plaatsen is tijdelijke hulp verzocht. O O N T - I 16 E. BATAVIA. 13 November. De cholera blijftevenals de hitte, stationair. Een paar regenbuijen zijn gevallen, maar het is alsof wij nog in het hart van den Oostmoeson verkeeren. De Jav. Cl. publiceert het getal cholera-lijders voor Batavia met Meester en Tangerang, alsmede dat der militairen, terwijl de dagbladen alhier welwillend door den resident in de gelegenheid worden gesteld de ©pgaaf dagelijks over de laatste 24 uren openbaar te maken. Of die cijfers geheel volledig zijn. durven wij niet verzekeren; aan de huizen der Euro peanen althans wordt wel dagelijks navraag gedaan, maar dat alle voorko mende ziekte-gevallen opgegeven worden, is niet zeker; het cijfer der sterf gevallen is met meer gewisheid aan te nemen. Uit Padang meldt men dat de 300 man, met dc Koning der Neder landen aangekomen, naar de bovenlanden zijn vertrokken. De raad van justitie te Samarang heeft uitspraak gedaan in dc zaak van den heer Lchnkcring, redacteur van het dagblad De Vorstenlanden ter zake der door hem gepubliceerde artikelen, tijdens het terugroepen dei- troepen van Alchin, en hem lot zes maanden gevangenis veroordeeld. De veroordeelde is voornemens revisie van dat vonnis te verzoeken. -- Uit Rcdirie wordt melding gemaakt van eencn vrij hevigen schok van aardbeving, aldaar in den morgen van den 2Jr° gevoeld. liet was aldaar droog en vreeselijk warm. Door den gouverneur-generaal van Ned.-Indië zijn de volgende beschik kingen genomen:

Leydse Courant | 1873 | | pagina 2