D*. II. li. Hagen deelde als commissaris tier zangschool de prijzen uit doch schelste cersl in enkele trekken, welke de maatstaf was hij het toekennen van belooningen gevolgd, en die, getoelst aan slipte reglvaardig- heid, gegrond was op de aanteekeningen door de onderwijzers gehouden van het gedrag, de vlijt en het geregeld hijwonen der lessen door de leer lingen. Natuurlijk eindigde de spreker met een beharligingswaardigen wenk tegenover de leerlingen in welgekozen bevattelijke termen uitgedrukt. Met den aanvang van het volgende jaar zijn bevorderd: Van de 4e naar de 3e klasse, (meisjes) J. A. Schmier. B. Levedag, M. van Ilartrop, A. M. C. Engelhart, L. Schmier, A. M. Groenevelt, A. E. van der Meer. C. Groen, M. A. Rogge, C. B. Renaud, A. S. M. Berré, M. M. Duyver- nian. A. M. M. Welvaars, M. E. Welvaars, A. F. de Haas, (jongens) P. Riimke_, C. J. II. Martin, J. L. Boekwijt, H. C. Meerburg, K. Veilbrief, J. Smulders, l). 11. Terburgh, C. A. L. Keuls, J. 11. Meerburg, W. F. van Wijk. Van de 3C naar de 2e klasse, (meisjes) M. 11. Zirkzee, W. Helder, A. van der Meer, M. M. E. van Ilartrop, M. C. van Ewijk, A. M. Boekwijt, A. M. E. van Leeuwen, E. L. W. lleintz. A. J. van Loghem, C. B. Proot, M. Blan ken, C. P. S. M. Dikshoorn, (jongens) G. Noothoven van Goor, J. P. Duy- verman, A. Schmier, P. Beyl. II. J. Meerburg, F. G. Oudshoorn. Aan de volgende leerlingen werden prijzen uitgereikt: 4e klasse, aan (meisjes) B. Levedag. L. Schmier, A. M. Groenevelt, A. E. van der Meer, S. C. van Loghem, E. J. Smit, M. E. de Ruiter, C. B. Renaud, M. M. Buyverman, A. M. M. Welvaars, M. E. Welvaars, A. F. de Haas, (jongens) P. Riimke, J. L. Boekwijt, C. A. L. Keuls, J. 11. Meerburg, H. Rogge. W. F. van Wijk. 3e klasse, aan (meisjes) M. II. Zirkzee, M. M. E. van Ilartrop, M. C. van Ewijk, A. J. van Loghem, C. B. Proot, C P. S. M. Dikshoorn, J L. Paters, '1'. E. M. Levedag, J. van Riel, C. J. van Wijk, (jongens) J. P. Duyverman, II. J. Meerburg, F. G. Oudshoorn, J. H. Rogge, C. L. Riimke, J. F. Smit. 2C klasse, aan (meisjes) G. A. Kuiper, J. F. Kuiper, J. C. van den Upwich, P. J.Lancel, E. W. J. van Loghem, C. A. Lancel, G. C. van Dorsten, A. E. Rodbard, J. M. van der Kaay, A. Heintz, J. E. Rodbard, C. V. Renaud, (jongens) A. J. Rodbard, J. Godefroy, C. M. Rogge, G. L. Driessen. Eervolle vermelding werd toegekend: 4e klasse, aan (meisjes) C. J. van EwijkP. S. M. Dikshoorn, M. J. E. van Eldik, C. Groen, M. A. Rogge, J. M. Boekwijt, D. Driessen, S. E. Pa ters, S. M. llasselbach, A. 11. M. van Nifterik, (jongens) E. H. P. van Sluwe, ,1. A. M. Rijk, 11. W. C. van Stuwc, G. J. H. Martin, II. C. Meerburg, 11. van Dorsten, C. L. C. van Venetie. 3* klasse, aan (meisjes) W. Helder,'A. van der Meer, A. M. Boekwijt, A. M. E. van Leeuwen, E. L. W. Heintz, F. J. Broekveldt, M. Blanken, J. J. j de Haas, M. W. Terburgh, A. Helder, 11. Driessen, C. Middelkoop, C. A. Bock, H. Damen, (jongens) A. J. Kuiper, P. Beyl, 11. J. M. Proot, W. F. M. Weebers, M. Rijk, II. W. Witte. P. G. Wassenaar, J. P. Wassenaar. 2e klasse, aan (meisjes) S. E. van Ilartrop, S. J. van Ewijk, G. E. M. Blankwaard, A. M. Lempers, E. L. E. Lempers, F. S. van Pijpen, G. C, Beyl, ,1. M. J. van Ilartrop, G. E. van der Meer, M. II. van den Upwich, M. J. C. Stokhuyzen, C. M. Dec, E. J. Oudshoorn, (jongens) H. L. de Haas, C. 11. Dee. Naar het Bbl. verneemt heeft Z. M. de koning goedgunstig beschikt op de aanvrage der feesl-commissie uit de scherpschutters-vereeniging »Neer- lands Burgerwacht", te Amsterdam, tot het geven van een feestwedstrijd op de vuurwapenen, bij gelegenheid van het te vieren Zilveren Krooningsfeest. in de maand Mei des volgenden jaars. Tot dit feest zullen worden uiige- j uoodigd de verschillende Nederlandsche vereenigingenbenevens deputation van vloot, leger en schutterijen in Nederland, alsmede de verschillende j Luxemburgsclie en Belgische scherpschutters-vereenigingen. -■ Te Brielle is in de vorige week een aanvang gemaakt met de voorbe reidende werkzaamheden voor het bouwen van het asyl voor invalide zee lieden. De publieke aanbesteding daarvan was niet gegund en nu is het uit de band aangenomen door den heer W. Lochte Steenbergen. - Te Zaandam is Zalurdag morgen afgebrand de Ijjmfabriek, met bet 1 daarbij behoorende pakhuis, van de firma W. Poel en Zn Alleen kleine brandspuiten konden op het terreindat slechts met vaartuigen te bereiken is, werkzaam zijn. Uit bet buis van corractic te Hoorn wordt op den 2',tn Januarij e. k. ontslagen zekere S. geboren, volgens zijne opgaaf, te Amsterdam in het jaar 1795: hij is dus thans in zijn 79sle jaar. Van die 79 jaren heeft hij nagenoeg vijftig in de onderscheidene gevangenissen in ons land doorgebragt, en zoover dit bekend is, altijd correctioneel. Gedurende zijn vcrbljjf in de gevangenissen heeft hij zich meestal voorbeeldig gedragen. - Men schrijft uil het Nieuwe Diep aan de IV. li. C.: Zondag ochtend werd door schipper Leendert Noordzij van de Maaschc vischlogger Presto binnengeloodst bet Engelsche stoomschip Orientmet eene lading raapzaad, van Stettin naar Leith bestemd. Na twee dagen reis was de Orient door hevig stormweer overvallen, waardoor zeer veel schade aan tuig en schip werd veroorzaakt, verschansingen insloegen enz. Drie der schepelingen wer den door het slingeren van bet schip meer of min ernstig gekwetst. Zoo had men vier dagen in dikken mist rondgedrevende kapitein en de gehecle equipage raakten uitgeput van vermoeijenis, en er begon gebrek aan steen kolen te komen. In dien toestand praaide men de bovengenoemde logger, j In de vorige week wilde de landbouwer P. van Laar te Amersfoort over de spoorwegbrug aan de Grebbelinie huiswaarts keeren maar had het ongeluk in liet water te vallen en te verdrinken. Eerst in den namiddag van den volgenden dag is zijn lijk daar ter plaatse gevonden. Kort te voren (in den nacht van 27 Nov. ji.) is zijn huis en inboedel met een voor raad tabak en hooi, 3 varkens en 6 biggen, een prooi der vlammen gewor- drn. De ongelukkige laat weduwe en kind in treurige omstandigheden achter. liet prnv. geregtshof in Limburg heeft uitspraak gedaan in de zaak van Jos. Bussel, uitgever van L'Ami du Limbourg, door de arrond.-regt- bank aldaar veroordeeld als medepliglig aan het uitgeven en verspreiden van een voor den commissaris des konings lasterlijk geschrift. Hel hof heeft het vonnis der reglbank bevestigd, waartegen dadelijk door den veroordeelde j cassatie is aangeteekend. liet WeeUbl. van Haarlemmermeer deelt bet volgende mede omtrent eene genomen proef met de in Belgie uilgevonden nieuwe brandstof. *Met een der ketels van het stoomtuig in den Oosteinderpocl is de proef genomen. De verhouding van het mengsel was als volgt: 2 kilo zwarte grond, 1 kilo steenkoolgniis, plusminus 200 grammen soda, opgelost in zooveel water als voor eene goede vermenging noodig scheen; wclligt echter was, naar men ons berigt. de massa wel wat te nat gemaakt. Het resultaat was, dat het aldus verkregen mengsel wat lui, maar geheel verbrandde en zeer veel hitte gaf; evenwel vermoedelijk te weinig vlam om stoom te krijgen. Daar men geen stoom noodig had werd dit niet beproefd. Wanneer er eens gemalen moet worden, kan en zal men, naar wij vertrouwen, de proef op grooter schaal herhalen, en dan zal men over de capaciteit ter stoomvorming een afdoend oordeel kunnen vellen. Ook in de kagchel leverde de proef eene bevredigende uilkomst. Met zekere hoeveelheid van de compositie werd de kagchel rood gloeijend gestookt en minstens even lang gehouden, als met dezelfde hoeveelheid enkel steenkoolgruis. 's GRAVENHAGE22 December. De opper-ceremoniemeester heeft bekend gemaaktdat het hof den ligten rouw zal aannemen voor den tijd van drie dagen, wegens het over lijden van II. M. de koningin-weduwe van Pruissen, ingaande den 21s,r" dezer maand. Tot griffier bij het kantongeregt te Kampen is benoemd de heer mr. M. G. Bentfort, thans griffier bij het kantongeregt te Vollenhoven. Aan den 2tn luit. F. M. Jaeger, van het lc reg. vesting-artillerie, is. op zijn verzoek, eervol ontslag uit de militaire dienst verleend. Door den minister van koloniën zjjn de hoofdonderwijzers E. G. A. Taenzer en J. Uhl en de hulponderwijzer G. R. Ie Bruyn, gesteld ter be schikking van den gouverneur-generaal van Nederl. Indie, om te worden benoemd tol onderwijzer derde klasse voor de dienst daar te lande. Naar men verneemt heelt de inspecteur van financiën bij het loods wezen. als zoodanig werkzaam bij het bepart. van marine, jh'. H. P. F. Hooft, zijn eervol ontslag uit die betrekking gevraagd. De minister van oorlog zal Donderdag aanst. geen gehoor vcrleenen. De eerste kamer beeft in bare heden gehouden zitting aangenomen een aantal aan de orde gestelde ontwerpen. Tegen Woensdag ten 11 ure is aan de orde gesteld de beraadslaging over de wet op de middelen en de hoofdstukken I en VIIA der staalsbegrooting voor 1874. nUlTlüiNLAiN'DSCHE HE KI G T K iN ENGELANG. LONDEN20 December. Uit Cape Coast wordt van 27 November berigt, dat de vijandelijkhe den zoo goed als gestaakt waren. De vijand bleef zich terugtrekken, en slechts nu en dan werden eenige schoten gewisseld. Men geloofde dat de Ashantijnen eerst aan de Prah weerstand zonden bieden. De Engelsche troepen werden verwacht. De regen hield aan, en de kust was ongezond. Door den hertog van Edinburgh is alhier, nabij de Royal Albert Hall, de eerste steen gelegd van eene nieuwe nationale muziekschool. Blijkens eene van regeringswege uitgegeven lijst van de ongelukken, die in fabrieken hier te lande plaats hebben, zijn van 1 Jan. tot 1 Mei dezes jaars 102 personen gedood; 491 zoodanig gewond, dat een ligchaams- deel moest afgezet worden; 257 werden zwaar, doch niet doodelijk verminkt aan het hoofden 2540 mcnschen werden op minder ernstige wijze ge kwetst welke hen voor min of meer langen tijd onbekwaam maakte voor den arbeid. Tijdens den vicrdaagschen mist, die dezer dagen te Londen plaats had, was het sterftecijfer in bet Charing-Cross-hospitaal grooter dan ooit te voren. In den dierentuin in Regentspark bezweken tal van dieren. De rhinoceros, die reeds geheel aan bel klimaat gewend was, stierf na verschrikkelijke smarten te hebben geleden, door de werking van den mist op zijn longen. -- Een ooggetuige verbaalt van de executie van den kapitein van de f'ir- ginius en van zijn matrozen, stuurlieden, machinisten, enz., op Cuba, bet volgende; De 30 gevangenen werden door drie regimenten infanterie, ter wijl een vrolijk deuntje gespeeld werd, met de armen op den rug gebon den buiten de stad gebragt. Zij loonden grooten moed. Men gelastte hun te knielen met den rug naar de soldaten, waarvan 200 waren aangewezen om hen te dooden.Na de eerste 200 scholen lagen allen deerlijk gewond op den grond alleen de kapitein was onmiddellijk gedood. Nu begonnen de Spanjaarden op nieuw op de ongelukkigen te vuren. Zij hielden de ge weren ten laatste tegen de hoofden der gewonden aan. Een man was slechts ligt gewond. Twee Spanjaarden naderden hem. De een duwde hem ruw de tromp van zijn geweer in den mond. De kerel greep in zijn doods angst den loop met beide handen vast, daarliet schot, dat hem gewond had. hem van het touw om zijn banden had bevrijd. De andere Spanjaard plaat ste zijn geweer in het oor van den man. Beiden scholen tegelijk, en niets bleef van het hoofd over. Vijf vuilniskarren werden nu op heL terrein ge bragt, en door tuchthuisboeven werden de overblijfselen der gedooden in de karren geworpen. FSASKR 5 J K. De Presse schildert den toestand van handel en nijverheid te Parijs met donkere kleuren af. Er wordt, zegt dit blad, niet gewerkt. Wij kunnen twintig fabrieken noemen, die vroeger 500 arbeiders in dienst hadden, en er thans geen 50 hebben. Niet enkel de handel in artikelen

Leydse Courant | 1873 | | pagina 2