LEIDSCIIE C 01UWT. WOENSDAG 17 DECEMBER. 1873. N°. 207. De Courant verschijnt dagelijksZon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p. p. 3J$£ met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35franco p. p. f 3 85. liet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 230 's jaarsbuiten de expeditiekoslcn. Afzonderlijke riomniers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Centsfranco p. p. 6 Cents. Dc prijs der Advèrtcnttén is van i 4 regels 1.iedere regel meer 25 cents. Advertentiën voor DuitschlandOostenrijk en Zwitserland worden uitsluitend aangenomen door IIAx\SENSTEIN &VOGLER Expeditio-Kantcor van Advertenviên W Hamburg LubeckFrankfort a. M. Berlijn LeipzigDresden Br es/auKeulen Stuttgartffeener., PraagBazel, Zurich, SU Gallen, Genève en Lausann*. STADS-BERIClITEiN. Vergadering van den Gemeentrraad van Leiden, Donderdag 18 December 1873, 'snamiddags te twee uren. Onderwerpen 1®. Benoeming van vier leden der Plaatselijke Schoolcommissie. (201). 2°. Voordracht tot benoeming van drie Commissarissen voor de liemcente- Apoiheek. (206). 3'. Verzoek van W. Hoogcnslraaienom een overdekten overloop te maken in de Kerksteeg. (203). 4». Idem van A. A. Niemeijer, om een stoep te leggen vóór zijn huis in de Kloksleeg. (204). 5". Slaat van af- en overschrijving op de hegrooting, dienst 1873. [Kosten voor het onderwijs in de gymnastiek.] (202 en 202*). 6®. Idem. [Aandeel der gemeente in hel beloop der kwade posten enz. wegens de gro.id- en personeele belasting.] (205 en 205'). 7°. Voordracht tot wijziging der begrooting voor 1874. (208 en 208*). 8®. Idem tot afstand in gebruik aan het Rijk van een gedeelte der Stads- kweekerij. (209 en 269'). 9®. Suppletoire staat van hegrooting, dienst 1873. [Koslcn samenhangende met de overdracht der klok en huizing van de Hooglandsche kerk.] (210 en 210'). 10". Verzoek van Dr. G. C. Steynis, om'ontslag als leeraar in het Hebreeuwsch aan het Gymnasium. (212). 11®. Voordracht tot openbare verpachting van de tolheffing aan het Leidcr- dorpsche hek en liet Delftsche trekpad. (211 en 211*). HINNENLANDSCIIK BKüiGTEiN. LEIDEN, 16 December. Bij de lieden op het raadhuis gehouden verkooping van cokes zjjn de volgende prijzen besteed Hoogste prjjs. Minste prjjs. partjjen van 100 hectoliters ƒ56.ƒ56. 50 29.— -7 28.50 u if 10 6.40 o 5.60 5 2.90 77 2.80 Donderdag aanst.ten 2 ure, zal B. van der Kaa, voormalig kweekeling van het blinden-instiluut te Amsterdam, weder cene orgel-be speling uitvoeren in de kerk der Doopsgezinde gemeente alhier. Ook hier, zoowel als elders, vond hij steeds aanmoediging en ondersteuning. Wij ve - wachten dat dezen hem ook thans weder niet zullen ontbreken, maar dat men gaarne zich een gering offer zal getroosten om den ongelukkige, die ook met het hem geschonken talent woekertten einde in zijn levensonder houd te voorzien, een verblijdenden uitslag van zijn pogen te verschaffen. De laatste ligling der brieven, die men van hier met het stoomschip Conrad naar Ned. Indië mogt willen verzenden, zal ten postkantore alhier plaats hebben morgen ten 12 ure des nachts. Men schrijft ons uit Voorschoten: Op Zalurdag jl. den 13den December had het dorp Voorschoten een regt feestelijk aanzien. Van de torenspitsen niet alleen, maar letterlijk van ieder huis, groot en klein, wapperde de altijd in eene opgeruimde stemming brengende Nedcrlandsche driekleur. Die de moeite genomen had hel dorp eens rond te wandelen, had spoedig kun nen weten waar het punt van feestviering zich bevond. Voor het buis namelijk van den heer J. P. Treub, burgemeester van Voorschoten, was eene prachtige eerepoort geplaatst, die begrijpen deed, dat de oorzaak tot die feestvreugde daar gezocht moest worden. Had welligt genoemde heer wel feest willen vieren, maar hoofdzakelijk met zijne betrekkingen en waar schijnlijk met eenige vrienden daar toch een huiselijk geluk tot feestviering aanleiding gaf, namelijk van 25-jarige echtvereeniging, de gemeentenaren hadden dit anders begrepen en hebben er ook duchtig bewijs van gegeven. «Tweedragt in een huisgezin van een hoofd, dat een groot huisgezin te be sturen heeft", is er misschien gedacht, //dat gaat niet best. Verwaarloozing van onderwijs en opvoeding aan eigen kinderen en dan voorstander en be schermer van onderwijs en opvoeding te zijndat gaat evenmin best. Maar eendragt in eigen huis en waardeering van onderwijs en opvoeding aan eigen kinderenhet kan niet anders", zoo of soortgelijk hebben vast de bur gers van Voorschoten geredeneerd, /'ja, dat kan wel en moet slaan op de trouwe behartiging van de dierbaarste belangen eener gemeente, en alzoo de maatschappij tot zegen zijn." Toen dan ook de IS0" December daér was, stond er eene mooije eerepoort voor de woning van het verheugde echtpaar, dat met zijne kinderen zou feestvieren en wapperden overal de vlaggen. En toen de cude torenklok in den voormiddag elf slagen hooren deed, trad eene commissie met pastoor, predikant en wethouders aan het hoofd de door de verheugde kinderen smaakvol opgetooide woning der dankbare ech telingen binnen en bood, onder hartelijke toespraak van den emeritus pre dikant J. J. Sluiter, uit naam der gansche gemeente, rijk en arm, dat echt paar een prachtig zilveren theeblad en een even prachtig gouden horologie (remontoir) aan. Later op den dag, toen de gclnkwensehingen om zoo te zeggen algemeen warenwerden er van andere vereenigingen nog verschil lende sierlijke geschenken aangeboden en was het alzoo zonneklaar, dat de gansche gemeente werkdadig deel nam in het geluk der feestvierenden; misschien wel door niet weinigen met het stille voornemen het nog wel anders te zullen makenals zij het beleven moglen deze zilveren bruiloft ééns in eene gouden verwisseld te zien. --De minister van hinncnlandsche zaken heeft hekend gemaakt dat, vól gens bij hem ingekomen amblsberigtenin de week van 7 tot 13 December jl. aan Aziatische cholera zijn overleden: in Zuidholland: te Aarlanderveen 2, te Alphen 1te Delft 1te Gouda 2te Oudshoorn 1te Rotterdam 1in Drenthe: te Smilde 1; totaal in het rijk 9 personen. Bjj de regering is berigt ontvangen, dat omstreeks Paschen van het jaar 1874, door den //Verein zur Fördcrung des Zeichenunterrichtes te Ber lijn, op nader te bepalen tijd, eene tentoonstelling zal worden gehouden van teekeningenleermiddelen en werktuigen en benoodigdheden voor het onderwijs in de teekenkunst. Het doel van de tentoonstelling is: aanschou welijke voorstelling van de verschillende methoden, welke bij het onderwijs in de teekenkunsl worden gevolgd, en verbetering van dat onderwijs, ter wijl in dagelijksche bijeenkomsten van onderwijzers gelegenheid zal worden gevonden tot wisseling van gedachten. Brieven betreffende de tentoonstel ling beliooren te worden geadresseerd aan dr. 11. Hertzer te Berlijn, Ora- nienstrasse, 47a. Zij, die nadere inlichtingen mogen verlangen, kunnen zich wenden tot de heeren inspecteurs van het middelbaar onderwjjs dr. D. Steyn Parvé en dr. hoogleeraar M. Salverda te 's Gravenhage, aan wie een programma der tentoonstelling is toegezonden. Door het hoofdbestuur der maatschappij van tuinbouw en plantkunde is aan alle vereenigingen hier te lande, welke tuinbouw en plantkunde be hartigen, eene uitnoodiging gerigt om zich als medewerkende vereenigingen i bij die maatschappij aan te sluiten, ten einde door vereende kraehten in j staat te zijn het hoofddoel dier maatschappij te bereiken. Te Waddinxveen had in de vorige week een treurig ongeval plaats. Twee paarden voor een wagen gespannen gingen op hol op het oogenblik dat de school uitging. Van een der kinderen is een arm en van een ander het borstbeen gebroken; voorts bekwamen vele andere kinderen kneuzingen. Door de arrond.-regtbank te Amsterdam is, overeenkomstig de conclu sie van het openbaar ministerie, toegewezen de door den burgemeester van Amsterdam legen den heer Victor Driessens, pachter van den stadsschouw burg, ingestelde vordering, en alzoo ontbonden verklaard de tusschen par tijen op 27 Juiiij 11. gesloten pachtovereenkomst, op grond van wanprae- statie des pachtersen den laatste veroordeeld tot schadevergoeding deswege. De regtbank heeft dat vonnis uitvoerbaar verklaard bij voorraadniettegen staande verzet op hooger beroep. Uit Venlo meldt men dat er in den nacht van 5 op 6 dezer een dief stal op het staatsspoor heeft plaats gehad en wel van eene baal wollen waren ter waarde van ruim ƒ90, afgezonden uit Tilburg en bestemd voor Keulen. Na gedaan onderzoek door de policie, is zekere B., klerk bij de Rheinischc Eisenbahn, aangehouden. 'sGRAVENHAGE, 16 December. Z. M. heeft benoemd tot ontvangers der directe belasting en accjjnsen de heeren C. .1. A. Stakman en C. A. Penning Jr., eerstgenoemde te Spjjke-

Leydse Courant | 1873 | | pagina 1