LEID8CI1E COURANT. 1875, iV. a«4. 7.\TI UDAO 13 DECEMBER. De Courant verschijnt dagelijks. Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.jfranco p. p. 3.50* met het f'erslag der Handelingen ran den Gemeenteraad f 3.35franco p. p. f 3 8S. Het verslag afzonderlijk is rèWfijgletgf voor 2.50 's jaars. buiten de e.rpeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advert'entiën is van 1 4 regels 1.iedere regel meer 25 cents. Adveiienticn voor Duitschtand, Oostenrijk en Zwitserland worden uitsluitend aar genomen door HA AKENSTEIN &VOGT.ER Expeditie-Kantoor van Advertentiën t« Hamberg iMbeckFrankfort a, M. Berlijn, Leipzig, Dretden Bres/au, Keulen, Stuttgart, Weench, Praag, Bazel, Zurich, St, Gallen, Genhve en Laueanw. BilWNLANDSCIIK BiïliiGTEN. LEIDEN, 12 December. De minister van financiën heeft de aandacht der belanghebbenden ge vestigd op de gelegenheid tot verzending der correspondentie naar Nederl. Indië. door middel van het stoomschip Conrad, van de maatschappij /'Ne derland", waarvan het vertrek uit hel Nieuwe Diep is bepaald op den 18dca December aanst. De daarmede te verzenden correspondente behoort uiter lijk in den avond van den 17'1"' December aan het Nieuwe Diep aangekomen te zijn. De minister van oorlog heeft ten aanzien van de dienstneming bij het leger in Oost-Iudie, behalve het reeds vermelde, nog bepaald, dat gehand haafd blijft: 1°. hel besluit betredende het aannemen voor de koloniale dienst van mili cien-plaatsvervangers, die nog geen zes maanden gediend hebben bij het corps, waarbij zij zjjn ingelijfd; 2°. de bepaling, volgens welke zij, die vroeger in Indië hebben gediend tot hun 44" jaar, voor de koloniale troepen kunnen worden aangenomen3°. de aanschrijving van 6 Mei, krachtens welke gewe zen onderofficieren en korporaals van het Indische leger tot een engage ment in hunnen vorigen graad bij gezegd leger kunnen worden toegelaten, eu 4". de nu voor de koloniale werving geldende bepalingen op het aanne men enz. van rekruten van vreemde herkomst en op het uitbetalen van handgelden, gratificatiën en aanbrengpremiën. De beschikking, houdende dal niet eervol gepa&porleerde militairen bij het Indisch leger dienst kunnen nemen, is ingetrokken. Tot den heer Charles T. Licrnur is 27 Nov. door baron Schwarz Sen- born, den algemcencn directeur der Weeucr tentoonstelling, een schrijven gerigl, waarin de hoogste tevredenheid en waardering wordt betuigd met het pneumatisch stelsel van afvoer, zooals het op de tentoonstelling was te aanschouwen. De heer Schwarz voegt er zijn leedwezen bij, dal de jury hel pneumatische stelsel niet beoordeeld heeft. De reden daarvan lag aan een verkeerde plaatsing in den catalogus, die de inrigtingen tot groep II (landbouw, enz.) had gebragt, zoodal de jury voor groep XVIII (ingenieurs- wezen) zich niet geregligd achtte ze te bcoordeelen, terwijl voorts de plek, waar hel machinehuis stond, afgelegen en door liet geboomte verborgen was, zoodat het ligt over het hoofd kon worden gezien. Door Teyler's tweede genootschap te Haarlem is besloten, voor 1874 de volgende prijsvraag uil het vak der penningkunde uit te schrijven: //Een wetenschappelijk historische beschrijving van de Noord-Nedêrlandsche Gilde- penningen". De prijs voor het best en voldoend gekeurd antwoord bestaat in een gouden eerepenning, op den stempel des genoolsehaps geslagen, ter innerlijke waarde van ƒ400. Volgens de Midd. C. zou bij den minister van koloniën het voornemen bestaan om. indien tol de oprigting ecner Indische brigade besloten werd, die in liet midden des rijks te vestigen. Later echter meldt het blad dat er sprake is om Leeuwarden tot garnizoensplaats te bestemmen. Naar men aan het V. D. mededeelt, zal ook door het leger bij gele genheid van de feestviering van 12 Méi aan Z. M. den koning een geschenk worden aangeboden. Naar men verneemt, meldt genoemd blad, is er bij het leger zulk een behoefte aan militaire apothekers, dat de dienst niet naar behooren kan waargenomen worden. Daarbij is het nog te voorzien, dat, wanneer er geen verbetering in hnnnc traclemcnten gebragt wordtvelende dienst zullen verlaten. De oproeping van sollicitanten door den inspecteur van de genees kundige dienst heeft geen resultaten opgeleverd. Het stoomschip Madura is eergisteren avond ten 6 ure Dungeness ge passeerd, na-12 uren, wegens dikte van mist, te hebben moeten stoppen, Onder 's Gravendeel is eergisteren brand ontstaan in eene vlasstelling van P. de Man. De gebouwen met den inboedel en het voorhanden vlas zijn een prooi der vlammen geworden. Door den gemeenteraad van Haarlem is, op voorstel van burg. en welh., besloten de volgende bepalingen in de policie-verordening op te nemen: Hel is verboden a. een dier wreedaardig te slaan, te mishandelen, te mis bruiken of te pijnigen, of het te doen slaan, mishandelen, misbruiken of pijnigen; b. een dier een last te laten dragen of trekken, die klaarblijkelijk- zijne krachten te boven gaat; c. een dier op of in eenig voertuig te ver voeren of te doen vervoeren, derwijze, dat daardoor noodelooze smart of pijn voor hel dier ontstaat; d. dieren, voor de slagfbank bestemd, Ófi wreedaardige wijze uit vaartuigen te lossen, van voertuigen af te laten óf in kelders te werpen; e. te beginnen met 1 Januarij 1875 honden als trek dier voor tweewielige karren anders aan Ie spannen dan onder de karren, en wel zoodanig, dat het gewigt van de kar niet op hen kan drukken; blimlgemaakte vogels te verkoopente koop aan te bieden of te ver handelen. De overtreding dezer bepalingen wordt gestraft met eene boete van ƒ1 tot f 3. De arrond.-rcgtbank te Amsterdam heeft den heef J. Motilijn, pred. te' Wccsp. met vernietiging van het vonnis van den kanlortregter aldaar, die' hem, ter zake van het als hoofd- of onderwijzer aan eciie school weigeren den burgemeester zijner gemeente te vertoonen de vaccinehewijzen der leerlingen, tol eene geldboete van 5 had veroordeeld, ontslagen van alle regtsvervolging. Dc regtbank oordeelde dat de Zondagschool van den be klaagde. waarin alleen godsdienstig en volstrekt geen maatschappelijk onder wijs werd gegeven, niet viel onder de categorie der scholenwaarvoor dfe wel voorzorgsmaatregelen cischt. De arrond.-reglbank te Utrecht heeft T. M. en A. v; G., slagters" te Leiden, beschuldigd van op de jongste Monlfoortsfche veemarkt kocijen gestolen te hebben, veroordeeld ieder tot eene cellulaire gevangenisstraf van 9 maanden. Te Doclinchem is weder' inbraak gepleegd op liet kantoor der'firma Ketjen en Zoon. Dezen keer heeft de dief p. m. ƒ500'Ontvreemd. De pol- licie is in het bezit van eenige gegevens gekomenwaardoor zij hoopt spoe dig op het spoor van den schuldige te geraken. Te Goes is, door dat de moeder bij de buren was gaan praten, en hare kinderen alleen liet, het jongste, in het vuur vallende, vèrbrand eii hel tweede bijna door den rook geslikt, doch nog hèhöudeh. 's GRAVENHAGE12 December. Z. M. heeft vergunning verleend aan den heer J. A. Mazel, Hoogstdes- zelfs minister-resident Ie Stockholm, lot het aannemen van het kommah- deurskruis Ie kl. der orde van St. Olaf, hem door den koning van Zweden en Noorwegen geschonken. Door Z. M. zijn benoemd tot burgemeester der" gemeente Charlois de heer mr. H. M. Barendregt; tot burgemeester der gemeente Winsum de heer II. W. Wierda; tot burgemeester der gemeente Nieuwenhagén de heer P. M. W. II. J. Jongen. Als burgemeester der gemeente Valkenburg is herbenoemd de lieer J. Muller, en aan den heer A. de Kort is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als burgemeester der gemeente Cromvoirt. Z. M. heeft benoemd bij het wapen dér infanlèriê: bij den staf van het wapen: tot directeur der normaal-schietschool den majoor'F; J. van den Bergh, van het 2e reg.: bij het 2e rcg. tot majoor den kapiteifi B; J: baron Mulert tot de Leemkule, van het reg. grenadiers en jagers; en befast met het bevel over het 6® regiment, den luit.-kolonel W. B. Biinnik, van den staf van het wapen en directeur der normaal schietschool. De kapitein-luit. ter zee J. M. Broers, uit O. I. teruggekeerd; is'op non-activiteit gesteld. De heer A. D. J. Penn is erkend en toegelaten als consul van Belgie te Padang. Z. M. de koning is in den afgeloopen nacht tén 4 ure per Rijnspoor naar het Loo vertrokken, vergezeld van II0. adjudant den generaal-majoor Tolsma. In het laatst dezer maand wordt Z; M. hier ter stede lerttg'- verwaebt. -- In de zitting van de tw tede kamer vair gisteren heeft de minister van marine, bjj de verdediging van zjjn budget (dat', gelflk men weetverwor pen werd) trachten aan te toonen dat de voordragt eene doorgaande toe passing was van in vroeger door hem aangeboden begrootingen nedergelegde en door de kamer goedgekeurde beginselen en denkbeelden. De tegen hem aangevoerde grieven belroflen het getal door hem voorgestelde gepantserde schepen, hetwelk men veel te gering achtte, zonder aan te toonen dat het voor de verdediging or.voldoende' was; voorts het gemis eener vrij groote

Leydse Courant | 1873 | | pagina 1