een voium van wantrouwen willen voorstellen, dilmaal echler slechts legen drie der leden van het kabinet. De Russische Inv. meldt, dat de Turkomanische stam der Tekinzen, die over den Amu Darja gekomen was, twee karavanen aangevallen en een liussischen soldaat gevangen genomen had, daarvoor eene scherpe tuchti ging ondergaan heelt. Eene afdeeling van 300 kozakken, van het lort Pelro Alexandrowsk uitgerukt, had de Tekinzen overrompeld en totaal vernietigd; slechts 11 hunner waren ontsnapt. PER TELEGRAAF. VERSAILLES, 9 December. De kamer heeft de begrooting van het dep. j van binnenl. zaken aangenomen. De generaal du Temple heeft teekenen gegeven, dat hij de regering wenscht te interpelleren over het benoemen van een nieuwen gezant bij de Italiaan- sche regering. Een der leden heeft voorgesteldde discussie over deze inter- pellalie over zes of drie maanden te doen plaats hebben; maar de kamer heeft dit verworpen en besloten de beraadslaging aan de orde te stellen, nadat de begrooling zal zijn afgehandeld. BERLIJN, 9 December. Bij kon. besluit van 8 dezer is graaf Königs- marck ontheven van de leiding van het ministerie van landbouw en de minister.van koophandel met de tijdelijke waarneming belast. PARIJS, 9 December. Bij de voortzetting van het proces Bazaine heeft de advocaat Lachaud in de quaestie aangaande de levensmiddelen getracht te bewijzen, dat voor de proviandering niet meer gedaan kon worden dan er gedaan is. Vervolgens las hij eene verklaring voor van prins Frederik Karei, gedagteekend 28 September 11., inhoudende: dat Bazaine nooit bij de Duitsche voorposten is gekomen. Daarna las hij een tweeden brief van dien prins voor, gedateerd 6 dezer, waarin de prins alle hoogachting voor Ba zaine te kennen geeft. Lachaud trachtte verder te beloogen dat de onder handelingen door eene fatale noodzakelijkheid gevorderd werden, llij bragt aan de keizerin-regentes grooten lof, wier vruchtelooze pogingen bij Bis marck en koning Wilhelmom tot een eervollen vrede te gerakenhij uiteenzette. LONDEN, 10 December. De Times meldt uil Philadelphia van gisteren dat er een schikking is gemaakt, volgens welke de Pirginius en de overge blevenen van de personen, die aan boord waren, den lüdcI1 December zullen uitgeleverd worden. EXETER, 9 December. Hier is de conservative candidaat. Mill, tot par- lemedtslid gekozen, en deze verkiezing heeft eene grootegisting veroorzaakt. MADRID, 9 December. De belegeraars van Carthagena hebben met goed gevolg begonnen het fort Ataloga te bombarderen. SAINT-JEAN DE LUZ, 9 December. De generaals Moriones en Lorna hebben zich vereenigd en de stad Vera bezet. Eenige gieterijen zijn aan de vlammen prijs gegeven Arichulegui is door de republikeinsche troepen ingenomen en verbrand geworden. Morgen vertrekken 14000 man, om Tolosa van leeftogt te voorzien. De grens is ten eenenmale bevrijd van Carlislische benden. ESclangi'ijk voor velen In alle branchen, in het bijzonder echter met betrekking tot de algemeen veel gezochte originele loten, rechtvaardigt zich het vertrouwen eenerzijds door dc bekende solideit der firma, anderzijds door den hieruit van zelf voortspruitenden enormen verkoop der loten. Het door zijne naauwkeurig- lieid bekende bankiershuis ADOLP1I HAAS, ill Hamburg, kan deswegens iedereen sterk aanbevolen worden, en doen wij op het heden in deze courant voorkomende advertentie der voormelde firma algemeen de aandacht vestigeir. INCiEZONOEN. Mijnheer de Redacteur! Op de geestige vraag van den verslaggever van 't Leidsch Dagblad of C. L. lezen kankunnen wij (zonder ons direct schuldig te maken aan eenige pedanterie) hem de stellige verzekering geven dat genoemde C. L. vrij wel die wetenschap magtig is en hel «verba non solum lettere sed cliam vim ac potestatem" hem bekend is, d. i. niet alleen de woorden maar ook de kracht en heerlijkheid van des verslaggevers zinsnede te hebben nagegaan en begre pen. Op zijn vriendelijk verzoek hebben wjj nogmaals de courant van Don derdag 11. opgezocht en herlezen en wel met meer dan gewone, aandacht (want 't is niet altijd even gemakkelijk om den Leidschen verslaggever in zijne dichterlijke vlucht en ontboezeming te volgen). Tot ons innig diep gevoeld leedwezen moeten wij hierbij betuigen dat uit de woorden: «waar de Nederlandsche jongelingschap zich niet alleen voor bereidt om eenmaal tot heil van ons volk werkzaam te zijn en misschien een sieraad van ons vaderland te wordenmaar tevens op zoo schoone wijze op het altaar der vaderlandsliefde weet te offeren enz.", geenszins blijkt dat bel concert speciaal door studenten gegeven en door de studiosi dilettanti uitgevoerd is; vooral als men bovengemelde schitterende phrase in verband brengt m t de woorden: «trouwens wanneer men de namen van von Beet hoven enz vereenigd vindt met die van onzen Wetrens en den heer Cramer tut Amsterdam en de verdere medewerkenden" enz., zou men deze conclusie moeten maken dat de beide genoemde musici met medewerking van anderen (wie wordt niet gemeld) het concert hebben gegeven. Juist het tegendeel is waar, mijnheer de verslaggever! de medewerking hebben wij te danken aan onzen gevierden virtuoos Wetrens en den heer Cramer, het idéé, het con cert zeil, is uitgegaan van de studenten. Ook volgens de gewone spreek wijze beteekent «het offeren op een altaar" niets anders dan een pecuniele bijdrage te doen. geenszins heeft bet ooit de beteekenis van «concert geven" gekregen. Die licenlia poëtica gaat wel wat te ver. Wij gclooven intusschen zielsgaarne dat het in de bedoeling ligt van den verslaggever, maar indien de bewoordingen van een verslag zonneklaar en duidelijk zijn, mogen wij daarvan door uillegging niet afwijken; zulke emendaties zouden toch licht tot verkeerde resultaten aanleiding geven en levens is het ook niet te ont kennen dat voor de lezers van het Leidsch Dagblad nogal moeijelijk is om altijd des verslaggevers intieme bedoelingen na te moeten sporen en de ge- dachtendans in zijn occiput na te snuffelen. Wij eindigen met den wensch dat in het vervolg de verslagen minder poëtisch en bloemrijk mogen gege ven worden, want het is niet aan ieder gegeven om zich even Papinianis- tisch kort en tevens allerprachtigst zoetklinkend uit te drukken. Hel is een kwaal die wij in gr ote dichters ook hebben opgemerkt dal de helderheid en duidelijkheid hunner denkbeelden ontzaggelijk door die fraai gevormde zinnen lijden(wat heusch heel jammer is). U mijnen welmeenenden dank zeggende voor de vriendelijke opname, heb ik dc eer te zijn met achting UEd. Dvv. Dienaar, Leiden, 9 December 1873. C. L. fiurgeritjke lèiattb. Tan 4 tot en met ÏO December t§<3. BEVALLENN. de Winter, geb. Schild, D. W. M. Karg, geb. Doornaar, D. R. Kasten, geb. Versteegh, Z. J. M. T. de Wringer, geb. van de Poel, D. J. C. Meijer, geb. Kleinen, Z. E. Lut, geb. Kriek, D. J. Ileymans, geb. Kors, Z. S. M. Zaalberg, geb. Hamet, Z. C. M. van der Heyden, geb. Langeveld, Z. J. van der Woerd, geb. van der Nat. D. A. W. D. van Floreslein, geb. Sehidlewski Z. M. J. G Smit, geb. Fasbender, D. - S. Staleman, geb. Schoondergang, E. J. T. van Duuren, geb. Ederzeel, Z. P. Schipaanboord, geb. van Gelderen, Z. J. A. Selier, geb. Verra, D. G. Siljee, geb. Bijleveld, Z. M. dc Koster, gel». Bonneur, Z. A. M. van Bergen en Henegouw en, geb. Kohlbeck, D. Ch. M. van der Stok, geb. van den Bosch, D. GEHUWD: P. van Strien, jm. en M. Ketlenis, jd. J. van der Linden, jm. en M. Flaman, jd. J. Jongbloed, jm. en M. Montie. jd. G. A. Baan, jm. en C. J. Borgerding, jd. C. Wijnkool, jm. en M. Otto, wede. J. Buis, jm. en M. Haas beek, jd. C. van der Bent,jm. en J. R. van Weeren, jd. C. Vermeulen, jm. en C. Cramer, jd. J. H. van den Berg, wedr. en M. Berg, jd.N. Vianen, jm. en C. Noppen, jd. OVERLEDEN: J. Ramak, 50 j. J. F. Wanna, 68 j. C. Ilemmers, wedc. J. T. Heyman, 73 j. J. Groenewegen, wed® C. Vrijbloed, 81 j. A. Pon. Z., 8 j. C. M. Borché, D., 18 d. J. Vallentgoed. wede. I. Goedeljec, 64 j. C. J. Sleglcn- horst, D., 2 m. - A. J. Vermey, 78 j. R. van Schoonderwoerd den Bezemer, Z., 6 m. A. M. de Graaf, D., 28 j. A. van der Steen, Z., 3 w. A. ll.Spoorman, 32 j. P. de Jong, 44 j. E. de llaay, geb. Winckcl, 77 j. C. van der Zaal, 76 j. - G. Lugligheid, Z., 3 m. ADVKSiTKSTlES. Voor de vele bewijzen van deelneming, ontvangen bij het overlijden van onzen geliefden Behuwd-vader en Vader, betuigen wij onzen harteljj- ken dank. W. N. DU R1EU. C. A. M. S. J. V. DU RIEU, Leiden, 8 December 1873. Sautijn Kluit. LAATST VAARWEL aan familie, vrienden en bekenden van IV. DITMORTIER, 2® Luit. O. 1. Leger, Nieuwe Diep. aan boord van het Stoomschip Madura. Bij ons vertrek naar Java roepen wij hiermede nogmaals „Vaarwel en tot wederssiens" toe aan bloedverwanten en vrienden. Aan boord Stoomschip Madura, F. A. IAEFRIIVCK. Nieuwe Diep, 9 Dcc. 1873. A. T. COCK. DIAKENEN DEB NED. HERV. GEMEENTE geven hiermede kennis dal de uitdceling der warnie spijs, ten behoeve hunner armen, zal beginnen Woensdag 17 December e. k., en dat doorloopende Kaarten a ƒ2 en Maandkaartcn a ƒ0.70 te bekomen zijn aan het Huiszillenhuis. G. J. CORTS, Pres. Leiden, 10 December 1873. C. KOOYKER, Secr. Pijnen van bijna stervende mensclien. Het is wezenlijk be langwekkend van door de lijders de verligting te hooren belijden, w. kc zij ondervonden hebben, onmiddelijk nadat zij de Zalf van Holloway hebben aangewend ter genezing van etterbuilen, open wonden of ettergezwellen, waaraan zij sedert lange jaren ledenspoedig nadat zij was aangewend op wonden aan de beenen of ontstoken etterzweren. vermindert zij de ontste king der bloedvaten en de zenuwen, en geven dadelijk verligting van pjjn en comfort, en langzamerhand schenkt zij de gezondheid terug en doet de verwoesting verdwijnendie door de smartende verzwakking ol de ziekte zijn teweeg gebragl. Zij verdrijft de schadelijke stoffen en heelt binnen weinig tijd alle mogelijke open wonden. Zij bezorgt verligting aan perso nen die aangetast zijn door krampaders, kwade beenengezwellen aan de voeten en aan de geledingen, zelfs wanneer de pijn het allerhevigst is, en Ren moed van een reus zou doen bezwijken. 'Door het vermeerderd debiet zijn de prijzen als volgt: Doosjes Pillen en Potjes Zalf 0.80, 1.85, 3, ƒ6.75, 13.50, ƒ20.50. Zijn op franco- aanvraag a contant te bekomen bij alle Apothekers in Holland, alsmede in Ilolloway's Etablissement te London, 533, Oxlorrtstreet. vroeger 251, Strand.

Leydse Courant | 1873 | | pagina 3