l it Amsterdam meldt men dat de heer F. H. Gagnebin, oudste pred. bij de Waalschc gemeente aldaaraan liet einde van de door hem Zondag II. geleide godsdienstoefening aan zijne gemeente heeft medegedeeld, dat hij een beroep had ontvangen naar eene gemeente in zijn vaderland (Zwitserland), aanzienlijker dan de Amslerdamsche, doch waarvan hij den naam niet opgaf. Voor het prov. geregtshof in Noordholland stonden dezer dagen teregt drie jongens uit VVarmenhnizen, wegens het stelen van één dirkjespeer; de zaak was crimineel en kwam voor hel hof, omdat twee hunner een hekje waren overgeklommen om bij den boom te komen. Terwijl zij aan het schudden waren, werden zij door twee veldwachters betrapt, en werd legen hen geierbaliseerd. De buitenstaande jongen is aan den haal gegaan; de tweede werd dadelijk gevat, met de ééne peer in den zak; de derde in de vlugl gegrepen zonder buit. Twee peren lagen onder den boom. De peren waren nog niet rijp. N°. 1 is vrijgesproken; n". 2 en 3 zijn ieder tot drie maanden cellulair veroordeeld, de minste straf welke de wet toestaat. Voor de arrond.-regtbank te Amsterdam is Maandag 11. behandeld de reeds medegedeelde zaak van de stad Amsterdam tegen den heer Victor Driessens. pachter van den schouwburg. Voor de stad trad op de heer mr. Drugmans, en voor den heer Driessens de lieer mr. Haas. Na het lezen der conclusion door de procureurs heeft alleen de heer Brugmans eene pleit rede gehouden. Later zal het openb. min. zijne conclusie nemen. De kamer van koophandel en labrieken te Almelo heeft zich lot den minister van koloniën gewend, met verzoek, dat na primo Januarij e. k. de maandelijksche invoer van manufacturen uit Nederland in Nederlandsch- Indië van daar uil aan het gouvernement hier te lande worde getclegra- p'aeerd cn dit telegram zoo spoedig mogelijk in de Staatscourant worde gepu bliceerd. Naar men verneemt, zijn in den loop van dit jaar door dezelfde kamer reeds meer pogingen aangewend, om na het vervallen der certificaten van oorsprong zoo spoedig mogelijk met den invoer in Nederl. ludie bekend te worden. De verbouw van cichorei is in dit jaar in de zoogenoemde Dokkumer wouden zoo overvloedig geweest, dat, naar men verneemt, het nu te vreezen staat, dat duizenden kilo's wortelen ongedroogd zullen moeten blijven liggen, tenzij de winter tot na nieuwjaar geen vorst geeft. De sluiting der droo- gerij, omstreeks St. Nicolaas, moet nu, om genoemde reden, wel eene maand worden uitgesteld. Naar men uit Maastricht meldt zijn door den heer Ubags, aldaar, dezer dagen in den St. Pietersberg ontdekt de versteende overblijfselen van twee voorwereldlijke dieren, liet eene dier behoort tot de hagedissenen het andere is een groote zeeschildpad. 'sGRAVENHAGF.10 December. Door Z. M. is als blijk van goedkeuring cn tevredenheid aan G. W. Lintveld, brigadier-majoor der rijksveldwacht te Utrecht, wegens de redding van een drenkeling, toegekend de bronzen medaille, ingesteld bij'besluit van 22 Sept. 1855, alsmede een loffelijk getuigschrift, cn aan J. Lieutand, ge zagvoerder van het Fransche schip Maréchal de Turenne, wegens de hulp, door hem verleend ter redding van den gezagvoerder en de verdere beman ning van het in September jl. nabij het eiland Haïti verongelukte Neder- landsch schip Paramaribotoegekend de zilveren medaille, alsmede een lof felijk getnigschrilt, - De eerste kamer der staten-generaal is lot hervatting van hare werk zaamheden bijeengeroepen tegen Woensdag den l7lkn December e. k., des avonds ten 8 ure. 1 De tweede kamer heelt in hare.zitting van heden de behandeling van hoofdstuk V (binnen!, zaken) der staatsbegroting ten einde gebragt en dat hoofdstuk met 52 tegen 14 stemmen aangenomen. Bij arrest van den boogen raad is uitspraak gedaan over de vraag, of iemand strafbaar is, wanneer hij niet voldoet aan een bevel van burg. en weth. tot dooding van zijn door een dollen hond geheten hond, ten gevolge van eene daartoe magtigende bepaling van eene gemeente-verordening. In strijd met de conclusie van het openbaar ministerie, doch geheel overeen komstig het middel van cassatie en de gronden, voorgedragen door den advocaat van den requirant, mr. D. van Eek, heeft de hoogc raad uitge maakt. dal het bevel lot het dooden van een dier was een bevel tot ont eigening, en niet een policie-maatregcl tol beperking van het gebruik. D entengevolge beeft de hooge raad hel vonnis van de arrond.-regtbank te 'sGravenhage en het vonnis van den kantonregler te Naaldwijk vernietigd, en den requirant, A. Disselkoen, landbouwer te dc Lier, ontslagen van alle reglsvervolging. - Onder de bij den gemeenteraad ingekomen stukken behoorde een schrijven van de heeren lloogcnslraalcn c. s. (die laatstelijk voor de opengestelde ver pachting der restauratie aan het gemeentebadhuis te Scheveningen een bod van ƒ1000 hadden gedaan) dat zij van die pacht afzien, hoofdzakelijk op grond van de bezwarende voorwaarde dat de pachter zou gehouden zijn alle daartoe behoorende materieel tegen taxatie over te nemen. Deze aan gelegenheid, die 14 dagen te voren tot zeer breedvoerige discussiën had aanleiding gegevenwerd gisteren andermaal zeer uitvoerig besproken. Het was een hernieuwde strijd over de juistheid van verschillende berekeningen, die zoo van de zijde der bestaande commissie van beheer waren gemaakt en to gelicht ten voordeele van het eigen beheerals van den kant der tegenstan ders, die de berekeningen oordeelden te berusten op een ondeugdelijken grond slag. De meeste sprekers evenwel constateerden dat, mogteu er al hier cn daar 1 ccnige afwijkingen bij een zooveel omvattend beheer in het licht treden, genoegzaam als voldingend gebleken te beschouwen was dat het eigen be- j heer, zoo van het geheele badhuis in hel algemeen als van de restauratie in- het bijzonder, te zijn in het welbegrepen belang der gemeente; dat toch nimmer te voren die restauratie in particuliere-handen zooveel heeft opge- - bragt als laatstelijk in eigen beheer en dat dat beheer, dank zij het beleid der commissie voor het badhuis, krachtig heeft bijgedragen tot den bloei en de ontwikkeling dier inrigting, gelijk dan ook nimmer tc voren door zoovele vreemdelingen er gebruik van gemaakt is. De omstandigheid overi gens dat dit feit niet is omver te stooten en dat zich geene verdere aanbiedingen van pachters hebben voorgedaan, bragten burg. en weth. tot het voorstel om de restauratie andermaal voor 5 jaren van gemeentewege te beheeren, en, na de verwerping van een voorstel van den heer Maas, om zich voorshands daartoe nog tot een Jaar te bepalen, is het voorstel van burg. en weth. aangenomen. De raad heeft zich voorts niet vereenigd met een voorstel van burg. en weth. tot het beplanten van de Rijnstraat. Het door het genootschap ter bevordering der Christelijke heiliging van den Zondag aan den gemeenteraad ingediende verzoek om des Zondags het geven van voorstellingen in den schouwburg te verbieden, is, overeenkomstig het praeadvics van het dagelijksch bestuur, van de hand gewezen, nadat de burgemeester de toezegging had gedaan in het vervolg te zullen zorgdragen, dat de Zondagsvoorslellingcn niet dan na 8 ure des avonds zouden mogen aanvangen. - De heer J. B. Maxwils heeft zijn ontslag genomen als voorzitter en lid van de kamer van koophandel en fabrieken. BUITKNLAND'SCIIE BEIIIGTEN. ENGELAND. LONDEN9 December. In een berigt uit Calcutta worden eenige bijzonderheden medegedeeld omtrent de maatregelen, die dc regering neemt tot wering van den drei genden hongersnood in Bengalen. De onderkoning beveelt spaarzaamheid met het veevoeder en aanplant van andere gewassen dan rijst aan. Voor schotten worden den inlanders aangeboden, om hen in staat te stellen tot liet behouden van hun vee en tot het aanleggen van waterputten cn stapel plaatsen. Er zijn stoomboolen in de vaart gebragt om emigranten uit Ben galen naar Rangoon te vervoeren, en rjjst van Rangoon naar Bengalen. Uit Plymouth wordt gemeld, dat de officieren en de equipage van de Loch-Earnwelke de Ville du IJdvre in den grond voer. daar zijn aange komen. De Loch-Earn was door de aanvaring zwaar beschadigd cn zonk den 28sleD November, ondanks alle pogingeu om het schip boven water te houden. - Volgens een door de Times medegedeeld berigt uit Konstantinopel wordt in het verslag der budget-commissie aangetoond dat er een tekort van 5% millioen bestaat, hetwelk echter door zekere bezuinigingen en door nieuwe belastingen tot 4 >4 millioen verminderd zou kunnen worden. Als zoodanige belastingen worden voorgeslagen eene belasting op de vaste goederen in Konstantinopel, eene verhooging der landbouwtienden, eene verhooging der pacht van de labaksregie, een zegelregt enz., welke gezamenlijk 3,600,000 zouden opleveren. Werd daartoe besloten dan zou, volgens het rapport, in het aanslaande jaar geene leening gesloten behoeven te worden. FRANKRIJK. In de liep. Frang. wordt de bereidwilligheid veroordeeld, waarmede dc budget-commissie aan de voorstellen ten aanzien van de nieuwe belastingen van den heer Magne toegeeft. De natie had mogen verwachten, zegt het blad, dat alle vragen, waartoe de voorstellen van den minister aanleiding gavenmet wat meer zorgen en oplettendheid onderzocht wierden. Maar onder welken indruk zal dc natie verkeeren, wanneer zij welen moet dat men, om alle inoeijelijkhcden te ontgaan, er toe zal overgaan met overijling de nieuwe belastingen aan te nemen, welke de reeds zoo drukkende duurte der levensbehoeften nog zullen verzwaren? Voor al de belanghebbenden is er alleen nog eenige hoop op de openbare beraadslagingen in de nationale vergadering; op de afgevaardigden, welke hen vertegenwoordigen rust de pligt zich met elkander te verstaan en gemeenschappelijk te voorkomen dat deze zeer zware en zeer schadelijke nieuwe belastingen worden goedgekeurd. Wat de belastingschuldigen in het algemeen betreft, zij mogen wel begrij pen dat die lasten, al worden zij over een aantal voorwerpen verdeeld, toch ontzaggelijk zwaar zijn. In de departementen, alwaar eerstdaags verkiezingen zullen plaatsheb ben. is de strijd zeer levendig. De republikeinsche candidalen, en wel de radicalen, hebben veel kans van te zullen slagen. DUITSCHLANfi. De l eer Majunkc, hoofdredacteur van het voornaamste orgaan der ultramontancn in Pruissen, is tot eene gevangenisstraf van verscheiden maan den veroordeeld. Intusschcn zal het hierbij niet blijven, zegt dc Augsb. Allg. Zeit., want er zijn niet minder dan 17 aanklagten tegen hem aan hangig. Dit vooruitzigt heeft den leden zijner partij op het denkbeeld ge bragt, den heer Majunke candidaat te stellen voor het lidmaatschap van den rijksraad Men heeft daartoe liet kiesdistrict Trier gekozen, waar men zeker is van te zullen slagen. Is de heer Majunke aldaar verkozen, dan herkrijgt hij zijn vrijheid, indien de rijksdag het daartoe strekkende voor stel goedkeurt. Uit Heiningen meldt men, dat aldaar een voorval heeft plaats gehad, hetwelk ook in vele andere oorden van Duitschland een diepen indruk heeft teweeggebragt. De lieer von Engel, een der adjudanten van den regcrenden hertog, is door de policic in verzekerde bewaring genomen, terwijl hij ten huize van een zijner bekenden een bezoek aflegde. De aanleiding lot dezen maatregel is, zoo men sedert heeft vernomen, van den volgenden aard. De genoemde adjudant heeft een aantal wissels, naar hij voorgaf onderteekend door den hertog, te Berlijn, te Kiel, te Hamburgen elders te gelde gemaakt; men verneemt dat bet bedrag dier wissels ongeveer tol 300,000 th. klimt. Uit Kopenhagen meldt men dal het nieuw gekozen Deensche Folkething op 4 Dec. is geopend met de voorlezing van een kort schrijven des konings, hetwelk met een negenmaal herhaald: //Leve de koning en de grondwet!'' werd begroet. Volgens het dagblad Fiidrrlatidet zou dc linkerzijde op nieuw

Leydse Courant | 1873 | | pagina 2