RAM DINGS DAG 0 DECEMBER. BlNNEiNEANDSCHK BKRIGTEN. SKgi -P. N°. 290, De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De. prijs der Courant is per vierendeel jaars f3.— franco p. p. 3.50; viel het f'erstog der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35, franco p. p. f 3 35. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 's jaars. buiten de expeditielioslen. afzonderlijke no miners der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. Dc prijs der Advertentie» is van I 4 regeis 1,iedere rege! meer 25 cents, Advtrteanca voet DdiseMr.ndOostenrijk en Zwitssrlecd worden a.tsln:tocd eengecontsn door HAASENSTEIN VOGLER Expeditie-Kantoor van Advertentilc te Savfnrg Im beek, frankfort a. M, Herlijn, Lz\Dr.-sden Brcs.'mt, Heulen, Slnlioart, iVzznzr.Praag, Bazel, Zurich, St. Hallen, Genève en lauiami'. rssstgszsïx n~ atsca 3BS53K>B£«S£ lfc~: LEIDEN, 8 December. Bij de firma E. J. Brill alhier ziet thans het licht een voor de kunst en de geschiedenis onzer Oost-Indische bezittingen hoogst belangrijk werk, getiteld: llói ó-üoedoer op ht t eiland Java afgebeeld door en onder loezigt vaii F. C. Wilsen, met toelichtenden en verklarende» ieksl, naar de geschreven en gedrukte verhandelingen van F. U. Wilsen J. F. G. Brumund en andere bescheiden, bewerkt en tiilgegeven op last van Z. E. den minister van kolo niën door dr. C. Leemans, directeur van 's rijks museum van oudheden alhier. Reeds bijna 25 jaren geleden werd door den gouverneur-generaal Rocluissen aan de hli. Wilsen en Scliönberg Mulder, leekenaren bij de genie le Batavia, de last verstrekt om van de bas-reliefs en beelden van liet groote bouw werk, bekend onder den naam Bórö-Boedoerin de residentie Kedoe op Java, naaiiwkeurige afbeeldingen te vervaardigen en vier jaren daarna had den zij die veelomvattende taak teil einde gebragt. liet in plaat brengen enz. der leekeningeii «heeft, door verschillende oorzaken, vertraging onder voeden zoodat eerst nu de volledige uitgave kon plaats hebben. Ret ge heel omval 303 platen, in groot allas-formaalmetende 64 en 43 centime ters. Vijftien dier platen leveren een gezigt op Bóró-Boedoer, eene kaart van den omtrek, platten grond, eene doorsnede, opstanden, bouwkundige bijzonderheden, beelden en een plan van de plaatsing der bas-reliefsde overige 378 platen leveren afbeeldingen van dc bas-reliefs, die tegen de wan den der verschillende omgangen uitgebeiteld zijn en nog toegankelijk zijn gebleven. Bij den tekst, 46 bladen in 8", zijn nog 17 platen gevoegd naar icckeningcndie, bij de eerste onlblooling van liet gedenkteeken in 1814 vervaardigdzich in's rijks museum van oudheden bevinden, en die belangrijke bijzonderheden leveren, toen nog bewaard gebleven, maar sedert geheel ver loren gegaan. Van dien tekst zal ook eene Fransclie vertaling liet licht zien. De prijs van liet geheele werk is bepaald op ƒ180. voor eenige ex emplaren op getint papier op 210. Wij vernemen dal hier te lande Teyler's Stichting te Haarlem zich ter stond dit werk voor zjjne boekerij heeft aangeschaft, en dat betook reeds, blijkens gedane bestellingen, in hel buitenland de aandacht heeft getrokken. De heer m\ II. J. Canter Visscher, referendaris ter a'gemcene reken kamer le Batavia, tijdelijk als secretaris toegevoegd aan den luit. generaal kommandant en commissaris der Atchinesche zaken, is, als een van de eer ste offers der cholera, ter reede van Atchinin 35-jarigen ouderdom overleden. - De offieier van gezondheid 3e kl. J. A. van der Stok, die van het leger hier te lande tijdelijk bij dat in Oost-hidië is gedetacheerdzal in de tweede helft dezer maand naar Java vertrekken met hel stoomschip Conrad. Aan het Fad. wordt uit Weenen gemeld dat onder de deputation, die door Z. M. den keizer van Oostenrijk ten gehoore werden ontvangen, om den keizer hun gelukwenschen bij gelegenheid van zijn 25-jarig regerings- jubilaeum aan te bieden, er ook een was, bestaande uit commissarissen der wereldtentoonstelling van verschillende landen. Op uitnoodiging van den algemeencn secretaris der Engelsche commissie verzamelde zich Maandag den Istdezer een aantal commissarissen in het bureel der Engelsche com missie ter onderteekening van een adres, hetwelk Woensdag 3 December, 'smiddags te 12 uren, aan den keizer werd overhandigd. Ach!tien com missarissen van even zooveel verschillende landen'hadden dit adres onder teekend. Deze deputatie werd op zeer plegtstatige wijze in den Mol burg ontvangen, terwijl Z. M.na de voorlezing van het adres door den Zwitser- sclien commissaris, op de hem eigen minzame wijze tot elk afzonderlijk het woord riglle. Nederland was bij die gelegenheid vertegenwoordigd door het eenige. thans nog te Weenen aanwezige lid der hoofdcommissie, den heer H. Witte, zoomede door den secretaris dier commissie, den heer C. Muysken. Volgens de IV. R. C. zou de heer C. de Magnin, pred. le.Parijs, het beroep naar de Waalsche gemeente te Botterdam hebben aangenomen. Uit Maassluis meldt men dat de haringvisscherij, met 31 schepen uit geoefend thans gesloten is. De geheele aanbrengst was 290,830 tonnen pekel- en 1,631,000 stuks steurharing. - Te Amsterdam is Zaturdag morgen ten elf ure brand uitgebarsten in liet pakhuis van de bh. Bolding C".in de Spuistraat. Hel llbl. meldt daaromtrent: Men werkt steeds met Hebt beneden en, naar men zegt, heeft cm bediende een petroleumlamp om laten vallen. Dc vlam deelde zich mede aan stroo, en weldra was de geheele Spuistraat vervuld van den dikken zwarten rook, die uit al de openingen van het pakhuis dwarrelde. Latten, slroo, houten Speelgoed, honderden pak- en verhuiskisten van den heer W. Kleman, maar vooral bossen kui'k van den heer II. J. Racks, zijn de voor naamste arlikelesi, die in hel pakhuis waren opgeslagen. Spoedig rukten eenige handspuiten aanom le kwart over twaalven gevolgd le worden door de stoomspuit AmsUl, die een kwartier later water gaf. Inmiddels had hel vuur zich aan een belendend perceel medegedeeld, en ondanks legen een uur nog een stoomspuit met twee slangen aan hel werk was, vond het vuur steeds nieuw voedsel. Bij tweeën begon ook het dak van een hoog pakhuis, door twee lagere woningen* van liet brandend perceel gescheiden, te smeulen. Wij waren in de gelegenheid, ecu daad van kloekmoedigheid te zien, die vermelding verdient. Een der brandladders, die tegen hel bran dende gebouw waren opgerigtbrak en stortte met twee man naar beneden. De onderste heeft zijn schouderblad gekneusd; doch de bovenste, die er zon- -d«r letsel afkwam, ijlde terstond weer langs een andere leer naar boven, om met zijn bijl, door het inslaan van luiken enz., lucht te maken. Te ruim twee uur, toen liet dak instortte en een paar balklagen in zijn val medesleeple, werd men den brand meester. Het geheele pakhuis, waarvan de linkerhelft lot woning was ingerigt. is uitgebrand en een aangrenzende woning in de Huisziltensteeg deelt grootelijks in hetzelfde lot. Te Epc had in de vorige week een treurig ongeval plaats. Een land bouwer, op de jagt zijnde, wilde het geladen geweer van een kar nemen en haalde dit met den loop naar zich toe. Door toeval schijnt de haan ergens achter geraakt te zijn en zoodoende opgcligt geworden; het schol trof hem en twee uur daarna was de man overleden. De ongelukkige was ongehuwd en de steun zijner oude moeder. Te Harderwijk kwam Woensdag 11. iemand hij een uitdrager om vier burgerpakken te koopen. Deze, bierdoor achterdocht krijgende, gaf daarvan terstond kennis aan de polieie, die 's avonds op den weg naar het station een oog in het zeil hield. Spoedig ontdekte zij dan ook vier Belgen, die voor Indic hadden dienst genomen, nu hun handgeld hadden ontvangen, en in burgerklecding zochten le deserteren. Men metdl uit Leeuwarden: Vrijdag avond jl.omstreeks 8 ure, ont stond er brand op een der droogzolders van de stoom aardappelmeel- en siroopfabriek onder liuizum, toebchoorende aan de firma Everts en Adcma en O. De aanwezigheid in en bij dc fabriek van eene grooie massa turf (men zegt van meer dan 1006 ton) was oorzaak, dat de brand, door een stcvigen wind aangewakkerd, spoedig een ontzettend schouwspel aanbood. V'ijf der gebouwen stonden dan ook weldra in laaije vlam. De brandspuit van liuizum en die van het naburige Goutum waren daar spoedig in wer- king gebragt: men achtte het echter verder noodig nog een 3-tal spuiten uit Leeuwarden te doen aanrukken. Door de werking dezer 5 spuiten had men eindelijk liet geluk de ramp te mogen beperken tot een gedeelte dei- fabriek. Dc oorzaak van den brand wordt toegeschreven aan hel onvoor- ziglig Omgaan met lamplicht. De schade aan de gebouwen, machineriën enz. is hoogst aanzienlijk. Een en ander was verzekerd. Een groot getal arbeiders is door deze ramp thans zonder werk. De Arnh. Cour. deelt een uiislrekstl mede uit hel dagboek van een officier van liet blokkade-eskader ter rëede van Alcliin. Daarin leest men: De Watergeus bad eenige dagen geleden een praanw genomen, bemand met 10 Atchinezen en waarop zich tevens bevond een Maleijer. zich noemende Radja Bahra-Uedin. Die Radja Bahra-Oediu was een interessant persoon, van wien wij de bijzonderheden vernamen die ik hier laat volgenToen de eerste expeditie mislukt was, begreep men te Batavia dat de liooldoorzaak daarvan lag in onze totale onkunde met het land en dc bevolking: Radja Bahra-Oedi» of Boehra-N'oediii, die geruimen tijd op Sumatra's Oostkust had icrloefd en tijdens de Atchin-expeditie in 1866 reeds het gouvernement goede diensten had bewezen; Radja Bahra-Oedin. die sedert commandant van een iiilandscbe wijk te Batavia was, bood zich in "de maand Mei aan, als spion naar Alcliin te gaan, om de noodige gegevens omtrent dit land le verzamelen; de regering kon daarvan profijt trekken, wanneer zij ander maal besloot eene expeditionaire magl derwaarts !e zenden. Hij wist, dat.

Leydse Courant | 1873 | | pagina 1