BUITENLANDSCHE BERIGTEN. EIVOELAH)). LONDEN5 December. Het 42stc reg. Highlanders, de zoogenaamde //Zwarte Wacht", is den 3d,n te Portsmouth aan boord der Sarmatian s-cheep gegaanmet bestemming naar de Westkust van Africa. De berigten uit Calcutta luiden weinig geruststellend wat betreft den dreigenden hongersnood. In sommige districten heerscht reeds gebrek. Door een aantal studenten van de katholieke universiteit te Dublin is een adres ingediend aan de verzorgers dier school, waarin zij klagen over de groole eenzijdigheid, waarmede men, bij hunne wetenschappelijke oplei ding, te werk gaat, een eenzijdigheid, die hen. wanneer zij in het werke lijk leven komen, bij andere wetenschappelijk ontwikkelden verre doet achterstaan. Op de Series zoekt men te vergeefs naar een college in geo metrie, geologie, vergelijkende anatomie, astronomie, philojogie en nog ver scheidene andere vakken. Het vergaan van het stoomschip Ville du. Havre geeft de dagbladen aanleiding om op nieuw te wijzen op het ondoelmatige van den bouw van de meeste pakketbooten en op de gebrekkige middelen tot redding in geval van schipbreuk. Wat het laatste betreft is vooral af te keuren dat ook nu weder de sloepen niet tijdig konden worden in zee gebragt. De sloepen worden zoodanig weggeborgen of vastgemaakt dat men geruimen tijd noodig heeft om die te water te brengen. Onder de vele passagiers, die met het schip te gronde gingen, waren zes zoogenaamde //verstoppers". Dat zijn personen die, geen geld hebbende om den overtogt te betalen, even vóór het vertrek van het schip, onder begun stiging van het gedrang, aan boord sluipen, en zich in holen en hoeken, tussclien de lading, of achter kisten en vaten, verstoppen. Bijna elke trans atlantische stoomboot brengt zulke gasten meè. Worden zij ontdekt, of dwingt de honger hen voor den dag te komen, dan is hunne ontvangst niet vriendelijk. De verstopper wordt dan verwezen tot het hardste en minst aanlokkelijke werk; hij mag dankbaar zijn voor den afval van de kombuis, en moet zich menigen stomp of duw laten weggevallen. Zijn doel is echter bereikt: hij wordt gratis vervoerd. Wel heelt de kapitein het regt om hem bij. aankomst aan de justitie over te leveren; doch in den regel geelt hij zich die moeite niet, daar hij blij is van zijn levende lading ont slagen te zijn. Volgens berigten van de Kaap de Goede Hoop worden er voortdurend nog groote diamanten gevonden, bepaaldelijk op de zoogenaamde Nieuwe Rush; laatstelijk was er een gevonden van 163 karaat, goed van vorm, maar eenigzins geel. De vervoermiddelen naar de diamantvelden werden meer en meer uitgebreid. 500 Kaffers waren van de velden weder huis waarts gekeerd, omdat, wegens den grooten toevoer van arbeiders, het loon hun te laag was geworden. Blijkens eene correspondentie uit New-York aan de Times heeftde senator Sumner van Massachusets over de quaestie van de Virginius een belangrijken brief geschreven, welke aan de meeting was gerigt, die te New-York was belegd om de verontwaardiging der Amerikaanschc natie over het gebeurde te kennen te geven. Hij verklaart daarin dat het, bij het ontbreken van genoegzaam licht, niet gemakkelijk is uit te maken wat Amerika te doen staat, llij zegt dat geene verontwaardiging over het aangerigte bloedbad, //ongelukkig ontstaan uit eene zeeroovers-expeditie in ons land uitgerust, overeenkomende met die van de Alabama, waarvoor Engeland te regt tot schadevergoeding veroordeeld is", moet doen vergeten dat wjj te doen hebben met de Spaansche natie, welke moedig strijdt om zich tot eene zusterrepubliek te verheffen en daarom op de toegevendheid en welwillendheid van Amerika aanspraak heeft. FKANKRIJK. In de nationale vergadering is door een der leden eene interpellatie gerigt tot den minister van marine, betreffende de veelvuldige zeerampen; hij vroeg of de bestaande reglementen voor zeeschepen voldoende waarbor gen gaven, en of de regering niet met de andere mogendheden in overleg kon treden ten einde de zeevaart aan internationale wetten te hinden. De minister antwoordde dat er tussclien de zeemogendheden eene gestadige ge- daclitenwisseling plaats had over mogelijke maatTegelen tot voorkoming van zeerampen, maar dat die gedachtenwisseling tot heden nog tot geen stellig resultaat had geleid. Men spreekt nu reeds van oneenigheld in den boezem van het onlangs opgetreden kabinet. De heer Decazes zou meer toenadering verlangen tot het linker-centrum. De Fransche transatlantische stoombootmaatschappij stelt een onderzoek in betreffende het gebeurde met de Ville du Havre. Men wil het onheil alleen toeschrijven aan verregaande nalatigheid. De Engelsche bladen houden vol, dat, volgens de zeewettcn, een stoomboot verpligt is voor een zeilschip te wijken; daarentegen beweren de bladen van Havre het tegendeel. Wanneer nu. vraagt men met regt, twee schepen in volle vaart tegen elkander in snellen, en geen van beide wil uitwijken, omdat elk meent gelijk te hebben moeten dan honderden, die niets van de wetten ter zee afweten, hun leven wagen en eventueel verliezen, wegens een ondergeschikt punt van trots of ijdelheid De bladen van Havre hebben een inschrijving geopend ten bate der schip breukelingen. Concerten en schouwbnrgvoorstellingen worden tot dat doel voorbereid. In Notre Dame du Havre heeft eene indrukwekkende plegtig- heid plaats gehad, een lijkdienst voor de slagtoffers van het woeste element. De prefect van het departement, al de leden van den algemeenen raad, die van den gemeenteraad en het bestuur der stoombootmaatschappij en verschil lende deputatiën waren daarbij tegenwoordig. De Nederl. consul te Roubaix heeft aan den predikant Haksteen aldaar medegedeeld dat Z. M. de koning der Nederlanden een bewijs van zijne deelneming in de opening der eerste IIollandseh-Vlaamsch-Evangelische kerk in Frankrijk heeft willen geven, en daartoe eene gift heeft gezonden van ƒ300. Deze som zal gebruikt worden tot betaling der kosten van den pre dikstoel. RUiLAND. Naar men uit St. Peterburg meldt is aldaar het plan in overweging lot het aanleggen van een spoorweg door Siberië, ter lengte van 7000 wer sten, vooral ten dienste van den handel met de Chincsche en Japansehe havens. Engelsche kapitalisten zouden daartoe eene som van 360 millioen roebels hebben aangeboden, onder beding eener rijks-garantie van 4 pCt. rente. De beste Parfumerie bij het wasschcn. Men giet van het Eau d'Anvers een kleine teug in het water, dat men 's morgens gebruikt; het vormt dan een soort van zoogenaamde »lait d'Iris," i die aan de huid een zeer lichte heerlijke geur achterlaat, van een buiten gewone frisehheidaan welke reuk men de gedistingueerde vrouw herkent. Het is bizonder geschikt en aan te bevelen voor de geheimen van het toilet der dames. INGEZONDEN. Eenige ingezetenen dezer stad geven hunne verwondering te kennen, dat zich alhier nog geene commissie heeft geconstitueerd om den hengelijken dag, dien Zijne Majesteit de geëerbiedigde koning den 12den Mei 1874 zal mogen berdenken, in deze stad op eene plegtige wijze te vieren. Geenszins twijfelen zij, of het iioofd dezer gemeente, onze edelachtbare Burgemeester, zal onder de ingezetenen eene gunstige medewerking vinden, om dusdanig eene commissie tot stand te brengen. Ook meenen zij in bedenking te geven of het niet raadzaam zijn zou, dat er uit het Nederlandsche volk eene hoofdcommissie werd gecrëeerd, die in relatie met al de bestaande commissies belast werd tot uitvoering van een plan, waardoor Zijne Majes teit een geschenk zou worden aangeboden, dat waardig was aan het vijf en twintigjarig krooningsfeest van onzen geëerbiedigden Koning. Indien het hun gegund is eene gedachte mede te deelendie bij hen levendig is, dan is het deze: te 'sGravenhage in de Maliebaan een paleis te bouwen, dat meer overeenkomstig is aan de waardigheid van Nederlands koning, dan datgene, wat zich in het Noordeinde ter beschaming van een ieder voordoet. AHADEMIE'NIEEWS. PROMOTIE AAN DE LE1DSCHE HOOGESCHOOL. Den 6Jen December de heer P. Maclaine Pont, geboren te Hoorn, in dr regten, met stellingen. Tc Leiden ter Boekdrukkerij van i. O. DRABBE

Leydse Courant | 1873 | | pagina 6