PER TELEGRAAF. Wijck, thans reglcr-plaatsvervanger in de arroiul.-regibank te Assen, en lot regler-plaatsvervangcr in de arrond.-regtbank te Assen de lieer mr. G. L. W. Vos, advocaat en gemeente-secretaris aldaar. Tot commissaris van politie te Tiel is benoemd de lieer A. Doijer, thans inspecteur van politie te Rotterdam. Z. M. de koning zal den lld"1 dezer, eenige dagen na lilt. terugkomst hier ter slede, wederom naar het Loo vertrekken. Z. D. 11. de prins zu Wied wordt tegen de helft dezer maand uit Duilschland hier terugverwacht. In de zitting van de tweede kamer van gisteren zijn, gelijk reeds ge meld is, al de amendementen op art. 141 (liooger onderwijs) van hoofdst. V der staatsbegrooling verworpen, als: 1°. een amendement van den heer van Wassenacr Calwijck, om een memorieposl tot verhooging van de traclemen- ten der hoogleeraren (gewone en buitengewone) op de begrooling te bren gen, verworpen met 52 tegen 18 stemmen; 2'. een amendement van den heer van Kuyk, om het artikel te verhoogen met 1200, ten einde daar mede te verhoogen (ieder met 600) de tractementen der beide hoogleeraren Dojjcr en van Geer, en hun tractement gelijk te stellen met dat der gewone hoogleeraren; dit amendement, later tot 1800 opgevoerd, nadat de minister liet tractement voor een derden buitengewonen hoogleeraar te Leiden, ten bedrage van ƒ2200, op de begrooling had gebragt, werd verworpen met <tl tegen 29 stemmen; 3". een amendement van den heer van den Berch van Heemstede, om een nieuw artikel voor te stellen, dus luidende: «Buitenge wone toelagen aan hoogleeraren en buitengewone hoogleeraren aan de drie hoogescholenwier jaarwedden, emolumenten en college-gelden minder dan ƒ4000 bedragen", verworpen met 48 tegen 22 stemmen. Het hoofdmotief der verwerping was dat men niet wilde vooruitloopen op de wet door den minister toegezegd. In de zitting van heden zijn bij de voortzetting der discussie over het middelbaar onderwijs de volgende punten besproken: de al of niet gunstige resultaten van het middelbaar onderwijs, in verband met den aandrang ol de ontrading tot wijziging; de noodzakelijkheid van de bevordering van het landbouwkundig onderwijs; de materialistische strekking van het ouderwijs werd, even als gisteren, aangevoerd en betwist, terwijl sommige leden meerdere concurrentie voor hel bijzonder onderwijs inriepenomdat weten schappelijk en vooral natuurkundig onderwijs en ook dat in de geschiedenis niet neutraal kan zijnallerminst op de hoogere burgerschool. De lieer van Baar heeft zijne gisteren gehouden rede verduidelijkt en hulde gebragt aan de rede van den heer C. van Nispen. De minister is thans aan het woord. Alhier heeft zich, onder voorzitting van den minister van koloniën, eene commissie gevormd, die meer bepaald ten behoeve van den oudsten zoon van den vermoorden adsistent-resident van Amstel bijdragen wil inza melen, om met dien zoon de bedoelingen des vaders te verwezenlijken. 1ÏLMTEN LANDSLIP ülbUlGÏËN.' EAU EL AND, i LONDEN4 December. In de vergadering van de «Geographical Society" is medegedeeld dat de heer Moresby, kapitein ter zee van de Engelschc marine, een nieuwen doorlogt heeft ontdekt aan het zuidoostelijke einde van het eiland Nieuw- Guinea in den Indischen archipel, welke doortogt, naar men meende, den weg van Australië naar China zeer verkorten zou. FRANKRIJK. De legilimistische organen voeren steeds eene bittere taal tegen een deel der regterzijde, dat men kan beschouwen als de aanhangers van het huis Orleans. Aan die partij wordt de mislukking der monarchale beweging toegeschreven. Voor de regering is die toestand niet zonder zorg, aange zien de meerderheid, waarop zij rekent, op die wijze al zeer spoedig kan uiteen spatten. In zake liet proces van den maarschalk Bazaine is thans het getuigen verhoor afgeloopen. De generaal Potircel, regerings-commissaris, heeft thans een begin "gemaakt met de lezing van zijn requisitoir. De Chron. mus. deelt eene raming mede van de door den brand van de Pa: ijsche opera veroorzaakte schade. Hel gclieclc beloop daarvan wordt op 2,300,000 fr. geschat; 1 milliocn voor het gebouw, 1 milliocn voor de dccoratien en costumes en 300,000 fr. voor liet ameublement. De orkest- partituren en de decoratien van 15 opera's zijn geheel verloren gegaan en bovendien 74 diverse tooneelschermcn. De regering schijnt voornemens te zijn eene geldelijke tegemoetkoming vcor de opera van de nationale verga dering aan te vragen. ITALIË. Blijkens den door de Parijschc Vnivers medcgedcelden tekst van de op 21 Nov. uitgevaardigde encyclica, wordt daarin omtrent den toestand der katholieke kerk in Italië in het algemeen gezegd: In den laatsten tijd is het zoover gekomen dat de dood te verkiezen scheen boven een door zoo vele stormen geteisterd leven, en dat wij ons somwijlen gedrongen gevoel den met de oogen hemelwaarts de verzuchting te slaken: Beter ware het ons te sterven dan de marteling der heilige mannen aan te zien! En inder daad is er,.- sedert met Gods toestemming de/e beroemde stad, onze hoofd- staddoor het geweld der wapenen is veroverd en overgegeven aan de heer- schappij van een menschcngeslacht, hetwelk hel regt met voeten treedt, de godsdienst veracht en de zaken van God niet hoogcr stelt dan de zaken der menschcn, geen dag voorbijgegaan, waarop ons reeds zoo door beleedigingen en kwellingen doorboord hart niet op nieuw is gewond geworden. Nog klinkt in onze ooren de nagalm van het beklag van die geestelijke broeders en zusters, welke, uit hunne kloosters verjaagd en aan alles gebrek heb bende, door geweld van elkander afgescheiden en verstrooid werden, gelijk men misdadigers behandelt of gelijk er pleegt gehandeld te worden op de plaatsen waar de vijanden van de maatschappelijke orde heeren en meesters zijn. Want het is gelijk Antonius de Groote, naar de getuigenis van Atlia- nasitts, zeide: de duivel haat in waarheid alle Christenen, maar wie hij tot geenen prijs kan verdragen zijn de goede kloosterbroeders en de aan Jezus Christus geheiligde maagden. Het wordt van dag tot dag meer merkbaar dal wij naar waarheid en regt spraken, zoo vaak wij onze stem hebben verheven tegen de heillgschennende onlrooving van onze wereldlijke magt, als hebbende voornamelijk ten doel de kracht en de werkzaamheid van het geestelijke primaat te fnuiken en zelfs, zoo het mogelijk ware, de katho lieke godsdienst geheel te verdelgen. Aan het slot der encyclica beklaagt de Paus zich over de ondersteuning welke de Duitsche regering aan de oud-katholieken verleent als eene nieuwe onreglvaardigheid jegens de katholieke kerk, waarna, na eene uitvoerige bestrijding van die nieuwe sccte, verklaard wordt «dal de verheffing lot bisschop van den gezegden Joseph Ilubertus Reinkens is geschied in strijd met de heilige kanons, onwettig, nietig en geheel van onwaarde en dat zijne wjjding heiligschennend is. Niet alleen verwerpen en verafschuwen wij haar, maar op gezag van den Almagligen God spreken wij den banvloek uit over den gezegden Joseph Ilubertus en met hem over allen, die hem hebben durven verkiezen, allen die de hand hebben geleend tot zjjne heiligschennende wijding, alleen die hem hebben ter zijde gestaan en hem, zijne partij gekozen hebbende, hulp, gunst, ondersteuning of toestem ming hebben verleend. Wij verklaren, berigten en geien te kennen dat zij buiten de gemeenschap der kerk zijn gesloten en moeten gesteld worden onder de zoodanigen, met welke de apostelen in die male het verkeer en den omgang aan alle christenen hebben verboden, dat zjj hun zelfs niet mogen toevoegen «zijt gegroet." DUITKCSi L A .VI». In eene door de fractie van het centrum gehouden bijeenkomst is be sloten. twee nieuw e voorstellen bij de kamer van afgevaardigden in te die nen. Het eene strekt om tot de regering de verklaring te riglen, dat de sedert 1871 gestoorde kerkelijke vrede des lands niet hersteld kan worden door te volharden op den sedert kort ingeslagen weg: maar alleen door terugkeer tot de vroegere door eene langdurige ondervinding beproefde be ginselen. Het tweede is een wets-voorslel, strekkende om de in Mei dezes jaars uitgevaardige wetten betreflende de opleiding en aanstelling van gees telijken, de kerkelijke disciplinaire magt, de oprigting van het hooggeregts- hof voor kerkelijke aangelegenheden en de grenzen van het regt tot het gebruiken van kerkelijke straffen en tuchtmiddelen weder in te trekken. Bedoelde voorstellen zijn reeds bij de kamer ingekomen. Door de kamer is het voorstel-Bernard, tot afschaffing van het dagblad zegel, aangenomen. Door de politic te Keulen is een blad van de Köln. Zeit. in beslag genomen, waarin eene woordelijke vertaling voorkwam van de pauselijke encyclica van 21 Nov. Naar men thans verneemt is de tweede gicting der groote klok van den Keulschen Dom naar wensch geslaagd. - Bij het uitgraven is gebleken dat het wegvloeijcn eener hoeveelheid gesmolten metaal eerst heelt plaats gehad nadat de vorm geheel gevuld was en het de klok geen nadeel heeft loegebragt. WEENEN, 4 December. Het heerenhuis heeft aangenomen het wetsont werp betreflende de leening van 60 millioen gulden, die zal strekken tot het doen van voorschotten en het vcrleenen van hulp. PARIJS, 4 December. De nationale vergadering heeft de heeren Cezanne, van het linker-centrum, en Vacherot, van de linkerzijde, benoemd lot leden der commissie van dertigen tot het onderzoeken der conslituiioneclc wetten. De heer Lamy heeft zijne interpellatie over den staat van beleg ontwikkeld. De heer de Broglie antwoordde en zeide dat de regering bereid was den staat van beleg op te heffen, als de kamer de middelen zou hebben aange geven om Ie worstelen tegen de kwalen, waardoor de maatschappij is aangetast. De minister zeide, dat hij krachtige maatregelen zal nemen legen de drukpers, om het regt van discussie te doen eerbiedigen en te waken tegen eene ongezonde publiciteit. De regering toch heeft zich ver bonden een ernstig werk te doen, dat door een blad papier niet mag vernield worden. De staat van beleg is op dit oogenblik noodig, morgen zal dit het geval niet wezen, als er een geregelde wetgeving gevestigd is. Het voorstel om eenvoudig tol de orde van den dag over te gaan, is, nadat de regering verklaard had er mede in tc stemmen, aangenomen met 407 tegen 273 stemmen. PARIJS, 4 December. In de zitting der commissie voor het budget heeft de heer Magne er op aangedrongen 149 millioen aan nieuwe belastingen te heflèn. Hij zal in de verwerping van zijn voorstel berusten, als men hem andere belastingen daarvoor in de plaats aanwijst. ST. PETERSBURG. 4 December. Hel officiële blad deelt mede hel budget voor 1872. De ontvangsten overtreffen de uitgaven met 629,000 roebels. De ontvangsten zijn in de laatste vijf jaren met 24 pCt. vermeerderd. De uit gaven zijn toegenomen met 18 pCt. DUBLIN, 4 December. Gisteren werd hier de jaarlijksche vergadering van de Iersche katholieke unie geopend. Lord Grammond, voorzitter, klaagde over de anti-katholieke stemming van Engeland, en over de vervol ging van de katholieke kerk in Duilschland, Zwitserland en Italië. Door de vergadering werden rcsoluliën aangenomen, houdende erkenning van 's Pausen onfeilbaarheid en uitdrukking van sympathie voor de bisschoppen en de Jeznïten in Duilschland en Zwitserland. PARIJS, 4 December. Prins Ferdinand, zoon van den hertog van Mont- pensier, is overleden. KASSEL, 4 December. Van de weerspannige pastoors heeft tol lieden geen enkele ten gevolge van liet ultimatum verklaard zich te onderwerpen. MADRID, 4 December. liet bombardement van Carthagena houdt aan. Op

Leydse Courant | 1873 | | pagina 2