liËIDSCËIË CO IJlt INT. T. 385. DONDERDAG i DECEMBER. is? 5. C§£> ,n|\ De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaar» ƒ3.franco p. p. 3.50; viel het f'crslag der Handelingen van den (iemeenleraad f 3.35, franco p. p. ƒ3 35. Det verslag afzondei lijk is verkrijgbaar voor f 2.50 's jaars, buiten de erpeditiekosten. Afzonderlijke twin uiers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prjjs der Advertcntiën is van 1 4 regels iedere regel meer 25 cents. Advortenticn voor Dnitschland, Oostenrijk en Zwitserland worden uitsluitend aangenomen door IIAASENSTEIN 4 VOGLEÏt Expeditie-Kantoor van Advertenriên te Hamburg Lubeck frankfort a, M, BerlijnLeipzig, Dresden Brestau, Keulen, Stuttgart, Ween en, Praag, Bazel, Zurich, SU Gallen, Genève en bausanne. rtA. xsf flTor.ocoyaacrjs: STADS-RERICIITEN. BURGEMEESTER ex WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien het adres van IIenricos Gerardus Sonders, kastenmaker, wonende alhier, daarbij verzoekende om in het werkhuis aan den Middelweg, hoek Hooïlandsche Kerkkoorsieeg, n". 1 erne raring 1c mogen doen plaatsen; Gelet op art. 4 van het Koninklijk besluit van 31 Jahuari 1824 (Staats blad n». 19); Doen te weten, dat tol liet hooren der eigenaars en bewoners van de naast bijgelegene en belendende panden, ten opzichte der information de uommodo et incommodo, door Burgemeester en Wethouders zal worden gevaceerd op hel Raadhuis dezer gemeente, op Maandag den 8t,n December aanst. 'svoormiddags te elf uren; zullende de belanghebbenden verplicht zijn hunne bezwaren legen dat verzoek op dien lijd in te brengen, terwijl, bij ver zuim daarvan, zjj gehouden zullen worden zich tegen de inwilliging niet te hebben verzet. Burgemeester en Wethouders voornoemd v. d. BRANDELERBurgemeester. Leiden, 3 December 1873. E. KIST, Secretaris. BINNEN LANDSCIIi: BI j» IG TEN. LEIDEN, 3 December. In de maand November zijn binnen de gemeente Leiden geboren 132 kin deren, als: CO zoons en 72 dochters, waaronder zijn begrepen 3 tweeling- geboorten. Overleden 87 personen, als: 13 mannen, 14 vrouwen, 36 zoons en 24 dochters; daarenboven als levenloos aangegeven 5. Gehuwd: 32 paren. Op hel VdD hoofdstuk der staatsbegrooting voor het dienstjaar 1874, heeft de heer van Kuyk bij art. 141 (tractcmenlen der hoogleeraren) een amendement voorgedragen, om den post van dat artikel le verhoogen met ƒ1200 en alzoo te brengen op ƒ152,205.00. Dit amendement toelichtende, zegt de voorsteller: liet tractement der gewone hoogleeraren bedraagt te Leiden ƒ2800, te Utrecht ƒ2200. Zoowel te Leiden als le Utrecht zijn buitengewone hoogleeraren. Volgens het voorstel van de regering wordt het tractement van de buitengewone hoogleeraren te Utrecht gelijk gesteld met dat van de gewone hoogleeraren. docii te Leiden op f 600 minder bepaald. Op zich zelf stuit men hier reeds op afwijking van de gewoonte en de bedoeling van liet organiek besluit van 1815. Maar er komt hij. De bedoelde hoogleerarca te Utrecht kunnen min of meer geacht worden te zijn ter adsistenlie van de gewone hoogleerarcn en zijn in luin vak de gewone hooglceraren. Te Leiden zeker niet alzoo. De beide buitengewone hoogleerarcn zijn in hun vak de gewone hoogleeraren. Art. 69 van het hierboven vermeld besluit neemt allen twijlel dienaangaande weg. Prof. Doijer doceert de ophthalmologic (oogheelkunde). Vroeger was daarvoor geen afzonderlijke leerstoel, maar sedert de laatste jaren is gelukkig daarvan meer en meer werk gemaakt. In hel nieuwe ziekenhuis zijn afzonderlijke zalen er voor ingerigt en er wordt cliniek en polyclinick gehouden. Professor van Geer geeft volstrekt niet dezelfde les sen als professor Bicrens de liaanwel zijn het beiden hooglceraren in de philosophie, maar ieder voor een afzonderlijk deel; professor van Geer doceert zelfs, als de ondergeleekctide zich niet bedriegt, voor de meest ge vorderden. Beide heeren, Doijer en van Geer, zijn leden van den senaat en op lnmne beurt voorzitter der faculteit. Beiden declon in de emolumenten, volgens art. 134 van het besluit van 1815 alleen aan de gewone hoogleer- aren toegekend. Zij slaan op de series lectionum in rangorde vermeld hoven de gewone hoogleerarcn die na hen zijn benoemden over twee jaren is de beurt aan professor van Geer om rcclor magnificus le worden, Waarom dus de beide buitengewone hoogleerarcn niet benoemd lot gewone? Waarom ten minste hun tractement niet met dat van de gewone hoogleeraren gelijk gesteld? De kamer kan echter die benoeming niet doen. Zij kan alleen de iractemenlen op de begrooting brengen en ze Ier beschikking van den minister stellen. Aangezien hij arrest van den Imogen raad der Nederlanden van 17 Maarl 1873 niet strafbaar werd geoordeeld hel feit van het in eene herberg voor handen hebben van eene maat niet voorzien van de vastgestelde ijklctter. die na den lei mijn, ingevolge art. 15 der wet van 7 April 186!), bij kon. besluit voor den herijk is vastgesteld, omdat bedoeld besluit alleen was op genomen in het Alg. Politieblad en niet in het Staatsblad, heeft de minis ter van justitie gemeend, dat het niet raadzaam is de processen-verhaal ver der te vervolgen, die in dit jaar zijn opgemaakt, tegen hen, die verzuimd hadden hunne malen en gewichten, binnen den daartoe vastgeslelden ter- miju, te doen herijken. Daar op sommige plaatsen dit jaar reeds deswege personen zijn veroordeeld en men op andere plaatsen de vervolging heeft ingetrokkenzoo wordt er niet aan getwijfeld, of de reeds veroordeelden zullen, indien zij zulks vragen, gratie erlangen. Voor den herijk van 1874 is liet kon. besluit reeds in liet Staatsblad n". 141 opgenomen. liet stoomschip Celebes is op 1 December te Batavia aangekomen. Aan loord was alles wel. Door de directie der Nederlandsclie bank is de rentestand heden vast gesteld als volgt: interest vah beleeniugen van bimieul. effecten 5 pCl.dito van buiienl. effecten 5% pUt., dito van goederen 5 püt., disconto van wis sels met drie handteekeningen (wille aanvraagbillellen) 5'A pCt.. dito van wissels met twee liandtcckeuingcn en van promessen (blaauwe aanvraagbil lellen 6 pCt). Omtrent het stuk groot ƒ1000 N, W. Schuld, rentende 4 pCt. genom- merd 12773, dat te Amsterdam zou zijn aangehouden, wordt aan het D. v.'sGr. gemeld, dat Vrijdag jl. aan hel kantoor van de wed. Leuvrling Tjeenk, lot welks administratie het bewuste stuk behoort, onder een pak andere effecten ook het nomtner in quacstie is gepresenteerd en afgegeven, en wel door een kleinen commissionnair in efleeteti te Amsterdam. De chefs van het huis Tjeenk hebben daarop onmiddellijk den heer de Klopper, hoofdcommissaris van policie, van hun vondst verwittigd. De comuiissiomiair moet in een verhoor aan de policie hebben verklaard, dat hem liet stuk onder meer andere door zijn correspondent le Londen is gezonden. In de Engelsche hoofdstad zal het onderzoek dus dienen le worden voortgezet, wat. nu men werkelijk een einde van den juisten draad in handen heeft, weliigt niet moejjeljjk is eu tol eeii goeden uitslag kan leiden. De heer M. Schaatje, ontvanger der directe belastingen en accijnscn, te Slompwijk c. a., mogt den Ist" December jl. herdenken, dal hij 53 jaren, in verschillende ambtelijke betrekkingen, den lande heeft gediend. Worden hierbij gevoegd vier campagne-jaren voor vrijwillige deelneming aan de krijgsverriglingen i8301834, waarop hij volgens bestaande voorschriften aanspraak heelt en waaraan ontegenzeggelijk opofferingen waren verbonden, dan heeft hij liet voorregt op G7-jarigen ouderdom 57 dienstjaren te tellen. Te Rotterdam is tot predikant bij de Ned. hervormde gemeente beroe pen d\ G. J. Vos, pred. le Katwijk aan Zee. Tc Utrecht is Zalttrdag II. gehouden de jaarlijksche algemcene verga dering van de Nederlandsclie vereeniging tot ondersteuning van hulpbehoe vende onderwijzers en tol bevordering der verhooging van onderwijzers- jaarwedden. Uit het verslag bleek dat de vereeniging, hoewel nog niet de gewcnschte ondersteuning vindende, toch in bloei vooruitgaat. Aan eenige miubczoldigde onderwijzers kon eene vrij belangrijke ondersteuning worden verleend. De opvoering van vele ondcrwijzers-traclcmenten werd aan het bestaan en de werking der vereeniging toegeschreven. Een verzoek aan de tweede kamer der staten-gencraalom verhooging der minimtimsjaarwedden. was ingediend en een adres aan gedep. stalen van Gelderland ligt gereed, waarin verzocht wordt hij de gemeentebesturen er op aan te dringen, dat de bezoldiging der onderwijzers, evenals van andere gemeente-ambtenaren, wordt verhoogd. Voorts is beslotendat weder een verzoek lot verhoogiug der onderwijzersjaarwedden aan de tweede kamer zal worden gezonden. Als nieuw bestuurslid weid gekozen de heer N. Brouwer, te Leiden, terwijl j de heer A. A. van Gooi werd herkozen. j Op Zondag 14 December, e. k. zal in liet gebouw van kunsten en wetenschappente Utrechteene algemecne vergadering van deurwaarders uit het geheele rijk worden gehouden, waarin zij o. a. de verbetering van hun lot zullen bespreken. Onder de gemeente Wijk aan Zee ontstond Zondag avond twist in eene herberg. Een 20-jarig jongeling werd daarbij met een biljarlqneue zoodanig op het hoofd geslagen, dat hij aan de gevolgen is overleden. Te Vlissingen is de nieuw gebouwde gaskuip der gemeentelijke gas fabriek, bijna geheel met water gevuld zijnde, uiteen gesprongen. Op het oogenhlik, dat een nieuwe krijgstogt tegen Atcliin ondernomen wordt, zal het niet ten onpasse zijn te wijzen op een zcge-lecken, dat thans in het Invalidenhuis van Bronbeek berust; het is eene Alchinesche vlag. hoogst opmerkelijk om het luistervol wapenfeit, waardoor die veroverd Werd. en om de opschriften, die er op zijn gesteld. Die vlag werd bemagtigd door Uarel Heinrich BischolT, geboren den 20s,co Junij 1808 le Frauenpriesnilz, die in 1831 als vrijwilliger in Nederlandsclie dienst was gclreden en zich in de daarop volgende jaren zeer had onderscheiden, waarna hij. in 1834, als sergeant bij het Oost-Indische leger overging, en in datzelfde jaar om zijn kloekmoedig gedrag in de Lampongs eervol vermeld werd. In 1836 werd hij tol 2de» en in 1840 tol lsl" luitenant bevorderd. Weinige maanden na deze laatste bevordering bezweek hij, den 3dtn Mei 1840, te Tapanoli, aan de, in het gezigt van Baros, op Sumatra's Westkust (bij het stormenderhand innemen van drie door de Atchinezen aangelegde bentings) bekomen elf klc- wanghonwennadat hij hunne vlag van de vijandelijke sterkte had ncêrge- rukt. Zijne uitstekende dapperheid verwierf hem eene eervolle vermelding hij dagorder, uit hel hoofdkwartier Batavia, den 7dtn Mei 1840; Z Exc. de gouverneur-generaal (de Ecrens) had dien Ist'" luitenant tot kapitein be noemd, als eene buitengewone op liet slagveld verdiende bevordering en de

Leydse Courant | 1873 | | pagina 1