borgen wintervoorraad ffu prooi der vlammen werd. Kei vee heelt men Kunnen redden. liet gemeentebesliur van Leeuwarden roept de belanghebbenden op, die mede willen dingen naar den door den gemeenteraad uitgeloofden prijs van ƒ2500 voor hem, die de beste plannen levert voor den aanbouw eencr handelsbeurs. Op den Grand Central Beige heeft weder een treurig, ongeluk plaats gehad. Nabij Munsterbilsen is een der geemployeerden onder een locomotief geraakt en gedood. 's GtlAVENllAGF.28 November. Z. M. heeft benoemd tot ontvanger derj registratie en domeinen te 's llertogenbosch, den heer J. Scheltema, thans in die betrekking te Wijk hij Duurstede, en op zijn verzoek, eervol ontslag verleend, als ontvanger der directe belastingen en accijnsen te IJzendijke aan den heer G. Z. P. Neeleson. Tot substituut-griffier bij het prov. gcregtshof in Limburg is benoemd de heer mr. F. P. J. de Sain, thans kanlonregter te Horst. De telegrafist 2,le kl. H. J. de BoeufT is uit 's rijks dienst ontslagen. In de zitting van de tweede kamer van heden is uitvoerig gediscus sieerd over den Rottcrdamschen waterweg. Ten slotte is het betrokken artikel aangenomen met 51 tegen 10 stemmen. Daarna zijn nog velerlei onderwerpen besproken, o. a. de noodzakelijkheid tol verbetering van de Keulschc vaart; hierover voerden hel woord de bh. Godefroi, 's Jacob, Stieltjes en Fabius. De minister hoopt nog in dit ziltinjaar een wetsvoor stel betredende deze zaak in te dienen. Morgen voortzetting. Gisteren werd door den voorzitter der tweede kamer in het hotel l'aulez een diner gegeven, waarop het derde en laatste gedeelte van de leden dier kamer genoodigd was. Voorts merkte men onder de gasten op de ministers van binncnl. zaken en van financiën, den heer commissaris des konings dezer provincie, den minister van staal mr. P. 1'. van Bossc en sommige leden van den raad van state. Eene 50 jarige vrouw uit Arkel stond gisteren voor het prov. geregts- hof in Zuidholland lercgt, beschuldigd van moedwillige brandstichting in een gebouw, waarbij het niet te voorzien was dat eenig menschenleven in gevaar kon worden gebragt. Den 25'"" dezes jaars, namiddags omstreeks 4 ure, bevond de vrouw zich op den Arkelschen dijk. waar hare woning staal, en gaf aan hare buren te kennen dat er brand was in de woning van haren stiefzoon Kees, hetgeen na onderzoek ook bleek waarheid te zijii; want al spoedig ontdekte men dat eene rieten schutting, waardoor de schuur van de woning wordt gescheiden, in vlam stond, welke brand niet lang daarna met behulp van eenige emmers water was gedoofd. Hel viel al aan stonds op dat besch. hare buren maar liet blusschen en zij zich steeds bezig hield met het schoonmaken van een gedeelte van haren inboedel, dien zij uit de woning op de straat had gebragt. Dit roprval ter oorc gekomen zijnde van den brigadier der rijks veld wacht, werd door hem naaf het ge beurde onderzoek gedaan en kwam deze tot de overtuiging dat aan misdaad moest worden gedacht. De vrouw, ondervraagd zijnde, gaf eerst op dat *y wil gedacht haddat er brand zou komen bij haar stiefdochter, omdat zij altijd asch in een tonnetje bewaarde, hetgeen zij ook reeds vroeger aan eenige barer buurvrouwen had verklaard. De veldwachter was echter met deze opaave niet te vreden, terwijl besch. eindelijk bekende dat zij steeds in oneenigheid met haar stiefdochter leefde en het plan had opgevat, dm van haar ontslagen te zijn, de woning in brand te steken; dat zij daartoe op genoemden namiddag, toen zij alleen thuis en ook bij haar stiefdochter niemand thuis was, met eenige zwavelstokken en een test met vuur naar de schuur is gegaan en toen de rieten schutting heeft aangestoken en dat zij eerst «brand" is gaan roepen toen zij zag dat het fiks brandde. Wat het gebouw bctrelt, dient hier te worden gemeld, dat zoowel besch. woning als die barer stiefkinderen onder een rieten dak aan den Arkelschen dijk is gelegen, welke woning in twcëen verdeeld is, terwijl naast het huis de schuur, waar de brand is gesticht, mede onder hetzelfde dak aanwezig is. Deze w oning was bij de Ilataafsche brandwaarborgmaatschappij te 's Hage voor /G00 verzekerd en de moeder van besch. stiefdochter bezat een bewijs dal zij hypotheekhoudster was voor een bedrag van ƒ300. Besch. trachtte ook heden de schuld van zich af te kecren. voorgevende niet te hebben ge weten wat zij deed en te onnoozel te zijn om uit wraak brand te stichten. Maar advocaat-generaal mr. Terpstra was van een geheel tegenovergesteld gevoelen. Het kwam hem voor, dat besch juist met veel overleg had ge handeld, vooral met het oog op hare verhalen van de asch in het tonnetje harer stiefdochter en haar eerste uitroep dat er brand was bij haar zoon Kees. Brandstichting noemde advocaat-generaal een hoogst misdadig bedrijf en al ware het een onnoozel menschdie gehandeld had als deze besch., moest die daad toch streng worden gestraft. Hij requireerde dan ook eene veroordeeling tot tuchthuisstraf van minstens 5 en hoogstens 20 jaren. De verdediger, mr. Steenbergen Staal, was van meening, dat hier geen sprake van moedwillige brandstichting, maar slechts van poging daartoe kon zijn en dat dus art. 434 C. P. niet iu toepassing kon worden gebragt. Het kwam hem voor, dat de vrouw wel degelijk in hare onnoozelheid het feit had bedreven en concludeerde dientengevolge tot haar ontslag van regts- vcrvolging. Aanst. Donderdag zal het hof uitspraak doen. Het dagelijksch bestuur dezer gemeente heeft een afwijzend praead- vics uitgebragl op het adres van het genootschap lot bevordering der Chris telijke heiliging van den Zondag, waarbij verzocht werd dal de Zondags- tooneelvoorstellingen in den llollandschcn en Franschen schouwburg niet meer zouden worden toegelaten. In het breede ontwikkelen burg. en wclli. de redenen, die lot niet-inwilliging van dat verzoek hebben geleid en trach ten aan te loonen dat de Zondagswet, in het midden latende of deze van het jaar 1815 dagteekenende wet op den duur vereenigbaar zij met het meer en meer in werking getreden beginsel der scheiding van kerk en slaat, niet uil hel oog is verloren en ook niet in strijd met hare voorschriften wordt gehandeld. Overigens meenen burg. en wetli. dat het niet behoort lot de taak van het publiek gezag, door hel volstrekt beletten dier verma kelijkheden de viering van den Zondag te bevorderen en gelooven dat juist de gewraakte voorstellingen menigeen terughouden van ledigheid en hare treurige gevolgen, zoodat zij er toe bijdragen om straatrumoer en andere ergernissen op] Zondag aoond te voorkomen. Door het kiescollegic der Ned. herv. gemeente is, ter vervulling der bestaande vacature, uit het vroeger vermelde zestal predikanten, hel vol gende drietal gevormd: dd. Knotncrus, pred. te Dordrecht; Iluet, pred. te Dirksland; Gerlh van Wijk, pred. te Groningen. BÏÏiTICNLANnSCiHKHiGTKN~ BELGIË. Men verwacht dat er spoedig een belangrijke prijsvermindering der steenkolen zal plaats hebben. Tc Charleroi zijn de magazijnen overladen en klaagt men hevig over de weinige aankoopen. Ook te Bergen en te Luik is de toestand weinig bevredigend. Door de hooge prijzen der Belgische steenkolen neemt de invoer van vreemde steenkolen zeer toe, terwijl de uit voer sterk vermindert. Men berekent, dat er in dit jaar 256,000 ton kolen meer ingevoerd zijn dan het vorig jaar. Er is tot heden reeds 200,000 ton minden uitgevoerd. De vreemde concurrentie heeft derhalve door den hoogen prijs der inlandsche kolen reeds een noodlottigen invloed uitgeoefend op de Belgische steenkolen-industrie. Wanneer de prijs der inlandsche kolen niet spoedig daalt tot onder den prijs der vreemde kolen, welke, vooral de Engclsche, voor beter worden gehouden, dan zijn de vooruitzigten voor de Belgische kolcninduslrie onheilspellend. K.\ G EL 0. LONDEN27 November. Door de regering zijn depêches van den generaal Wolseley openbaar gemaakt, waarin berigl wordt dat zonder eene aanzienlijke magl van uil sluitend Europesche troepen een beslissende slag tegen de Ashantijnen niet uilvoerbaar was. Volgens berigten uit Cape Coast Castle had sir Woleslcy besloten, geen aanval op het kamp der Ashantijnen te wagen, omdat hun gehcele leger aldaar scheen verzameld te zijn en hij slechts over eene handvol manschap pen beschikte. Den vorigen dag was echter het berigt ingekomen, dat de Ashantijnen het kamp hadden opgebroken en naar de Prah waren terugge trokken. De generaal had daarop besloten, hen op hunnen lerugtogt aan te vallen. Van verschillende op den weg naar het Ashantijnsche kamp ge legen redoutes uit waren verkenningen bevolen, en in den namiddag zou Woleslcy met 200 mariniers over Assiboe naar Dunguali op marsch gaan, in welke rigting men verwachtte eene terugtrekkende Ashantijnsche leger- afdeeling te zullen ontmoeten, lntusschen waren ontsnapte gevangenen le Cape Coast Castle aangekomen, die verklaarden, dat de aftogt der Ashan tijnen slechts eene schijnbeweging was, en dat hunne hoofdmagl tegen Cape Coast oprukte. De stoomboot Murillo werd, tot dekking der schade van de feeders en bevrachters der verongelukte Northfleet, Dingsdag te Londen in het open baar verkocht. Hij bragt 7.050 op. Eene Spaansche firma werd eigenares, In deze week zijn nog slechts twee spoorwegongelukken voorgevallen: het eene door aanstooming van een goederentrein; het andere, gisteren, doordien een wisselwachter vergeten had dat een paar locomotieven op de lijn van een in aantogt zijnde sneltrein stonden. De stokers, den trein op zich af ziende komenhaastten zich dien vóór te blijvendoch het gelukle niet. Zij kwamen echter vrij met eenige schuddingen. De reizigers, die op den sneltrein waren, ondervonden wel kneuzingen, doch van geringen aard, daar de trein het spoor hield. j Te Dublin werd dezer dagen een persoon veroordeeld wegens het ver- valschen van melk; zijn mengsel bestond uit 10 pCt. melk en 90 pCt. na- ter. Hij werd veroordeeld tot eene boete van 15 Ik had u ook, zeide de regter, tot het maximum der boete, d. i. 20 kunnen veroordeelen, maar die 5 extra bewaar ik voor den man, die onbeschaamd genoeg zal zijn nog meer water in zijne melk te gieten. Uit Calcutta wordt het volgende gemeld: In antwoord op een adres van het gemeentebestuur van Agra heeft de onderkoning te kennen gegeven dat, al bestond er aanleiding tot groole bezorgdheid over den toestand vai Bengalen, hij toch reden had om te gelooven dat de regering bij magte zon zijn de bezwaren te boven te komen. De gehecle bevolking der door den hongersnood bedreigde streken telt 24 milliocn zielendoch de vorige oojsl was zeer rijk en de prijzen zijn lager dan in 1865. De lijd van onderslanl j vcrleenen was nog niet gekomen, doch daarvoor worden vele toebereidselen gemaakt. Er zijn grootc aankoopen van granen gedaan ter uitdeeling aan de arbeiders bij de in de bedreigde streken aan te leggen openbare werken De regering blijft Volharden bij hare weigering om dtri uitvoer van granen te verbieden; die uitvoer is echter aanzienlijk verminderd. Aan de amble- naren is volmagt gegeven om in geval van nood de door hen noodig geachte maatregelen te nemen. FRAKGRIJK. Bij de zamenstelling van bet nieuwe ministerie is de quaestie ter sprain gekomen of er aan sommige departementen, met name aan die van finaneft binncnlandsche zakeneeredienst en onderwijs, ondersecretarissen van staal zouden worden benoemdwelke in zekeren zin deel van het kabinet zotiden uitmaken. In den, voor een orgaan van den hertog de Broglie gehouden Francais wordt de instelling dezer half-politieke en half-adminisfratin ambtenaren op verschillende gronden en ook met het voorbeeld van Enge land verdedigd. -- Doc-r de nationale vergadering is besloten een voorstel van den Iteff de Pressensé. betredende de vrijheid van vereeniging voor de verschillen* godsdienstige gezindten, in overweging te nemen.

Leydse Courant | 1873 | | pagina 2