BUITEN LA iN I SCI I i-TlsK Ii I nT Gcbr. Koch, van Amsterdam, zullen morgen en overmorgen in de stads gehoorzaal ten toon stellen eene in alle opziglen-belangrijke verzameling oleographiën, copiën naar de voornaamste scbildersiukken van de beroemdste meesters uit verschillende scholen. Reeds in onderscheidene plaatsen heeft deze verzameling, die met veel zorg en moeite is bijcengebragt, de aan dacht tot zich getrokken en werd daaraan hooge lof toegekend. De imi tatie van de oorspronkelijke kunstwerken moet den hoogst mogelijken graad van volkomenheid bereikt hebben. Ook de prijzen dezer stukken moeten betrekkelijk niet hoog zijn. Bij eene lieden aan het dep. van marine te 's llage gehouden aanbe steding was voor de levering van 1200 meter blaauw gewoon laken de minste inschrijver de firma Krantz en Zoon alhier, a ƒ4.09, en voor de levering van 1400 stuks wollen dekens de heer H. J. van Wensen, alhier, a 4.80. De wis- en natuurkundige afdeeling der kon. akademie van wetenschap pen te Amsterdam zal Zaturdag aanst. aldaar eene gewone vergadering houden. Te Katwijk aan Zee zijn sedert den 18Jt0 9 schuiten aangekomen, te zamen met 570.800 stuks steur- en 490 kantjes pekelharing. Er werd be steed voor Engelsche stcurharing ƒ24 tot 22 en kust-steurharing ƒ17 tot ƒ14.50 per 1000 stuks; pekelharing werd niet in den afslag verkocht. Nog zijn 2 twee schuiten aangekomen, waarvan de een met verlies van 6 net ten, de andere met beschadigde netten, ten gevolge van onstuimig weer. Omtrent eenige schuilen, die nog uit zijn op de haringvisscherij. is nog geen tijding ontvangen, of zij zich in veiligheid hebben kunnen begeven voor bel onstuimige weêr, dat voor ettelijke dagen heeft gewoed. Met schade aan want of tuig zijn er echter schuiten uit zee teruggekeerd. Er is scheepstuig aangespoeld van eene schuit, waarvan men nog niet weet waar zij te huis behoort. De van de haringvangst terug gekomen schuiten blijven aan den wal, zoodat die visscherij weldra zal geëindigd zijn. De visscherij eindigt niet meer zoo bepaald tegen Kersmis, zooals eertijds het geval plagt te zijn, maar zij begint ook des te vroeger. Van de vrachten haring, die nog worden aangebragt, zijn de prijzen stijgende. Door den gemeenteraad van Amsterdam is aan prof. J. van Geuns, op zijn verzoekeervol ontslag verleend als hoogleeraar bij het athenaeummet toekenning van den titel van honorair hooglceraar. Door den raad is besloten tot hel indienen van een adres aan den koning, waarbij wordt verzocht de vereischte maatregelen te nemen om in de .rege ling van het toczigt bij het oprigten van fabrieken enz. bij de wel te doen voorzien. Voor het prov. geregtshof in Noordholland is gisteren behandeld eene aanklagt tegen mr. L. A. van IJsselsteyn, griffier bij het kantongeregt te Edam, beklaagd van op 13 Julij II. op de openbare straat een20-jarig dienstmeisje met zijn wandelslok zoodanig op het hoofd te hebben geslagen, dat daardoor een bloedende wonde is veroorzaakt, ten gevolge waarvan zij meer dan 20 dagen in haar gewoon werk is verhinderd geworden. Be klaagde erkent het meisje, met zijn slok te hebben geslagen. Omtrent de aanleiding echter tot het gepleegde feit bleek veel verschil van gevoelen te bestaan, liet meisje en drie barer vrienden verklaarden als getuigen dat zij, des avonds ten half 10 ure, op de Voorhaven te Edam, té zamen wan- delende, drie heeren te gemoet kwamen, waaronder beklaagde. Bij het uit wijken zou liet later verwonde meisje met den elleboog tegen den beklaagde zijn aangekomen, waarop deze haar met zijn stok op het hoofd had gesla gen. Beklaagde en één zijner vrienden beweerden daarentegen, dat hét meisje tegen hem was gegooid, zoodat hij schier van de been geraakt en tegen dien vriend onzacht aangekomen was. De tweede vriend verklaarde daarvan niets bemerkt te hebben. In hel geheel zijn 15 getuigen geboord. Op 's Rijkswerf te Nieuwcdiep wordt met kracht gewerktter gereed making van het transportschip Java, dat is aangewezen, om naar de Kaap de Goede Hoop te vertrekken, ten einde aldaar de equipage en den inven taris in te nemen van het oorlogsstoomschip Djambi, dat aldaar voor de verdere reis naar het vaderland is afgekeurd. Naar men van het Loo schrijft heeft zich aldaar eene bouwcommissie gevormd, met liet doel, een logement te bouwen, in den trant der grobte Zwitsersche logementen. Z. M. de koning is met dat plan zeer ingenomen en heeft van zijne belangstelling blijk gegeven, door aan den bouwmeester, belast met het maken van een plan, eene photografie van het door Z, M. het laatst te Vevey bewoonde hotel ter inzage te zenden. De kosten van het bouwen enz. wordtn berekend op een millioen. liet maatschappelijk kapitaal zou drie millioen bedragen. De heer van Wassenaer van Catwijck heeft, als amendement op art. 141 van hoofdstuk V der staatsbegrooting, voorgesteld, dat art. te verhoo- gen met ƒ28000. De verhooging strekt tot aanvulling van eenige jaarwedden aan hoog leerarenen wel ten einde aan; alle buitengewone hoogleerarcn en die gewone hooglecrarenwelke nog niet den leeftijd van 37 jaren hebben bereikt, noch 8 dienstjaren heb ben vervuld, eene belooning te verzekeren van ƒ4000; gewone hoogleeraren, die óf den leeftijd van 37 jaren hebben bereikt, óf 8 dienstjaren hebben vervuld, eene belooning te verzekeren van 5000; c. gewone hooglecraren, die óf den leeftjjd van 45 jaren hebben bereikt, óf 16 dienstjaren hebben volbragt, eene belooning te verzekeren van ƒ6000. Zoolang hierin begrepen zijn de college- en examengelden, behoeft hiqrlöe voor dit jaar slechts eene som van ƒ28000 te worden berekend. 's GRAVEND AGE 27 November. De !e luit. jhr. J. A. Boreel de Mauregnault, van het wapen der cava- Icric van bet leger in Ned. Indië, thans met verlof lol herstel van gezond heid, is voor den tijd van drie jaren gedetacheerd bij liet wapen der cava lerie hier te lande, 1 Z. K. II. de prins van Oranje zal aanstaanden Zaturdag aan eene groote jaglpartij Ie Ede (Gelderland) deelnemen en daartoe dien dag ten 10 ure uit de residentie vertrekken. De minister van binnenlandschc zaken zal Zaturdag aanst. geen gehoor verleenen. In de zitting van de tweede kamer van heden is, na langdurige dis cussie, de post voor de verbetering van bet Ilillegat verworpen met 37 tegen 29 stemmen. De discussie is gevorderd tot artikel 87, nopens den Rotlcr- damsehen waterweg. Door de commissie uit het ptov. geregtshof zijn als candidaat-notaris- sen toegelaten de hh. D. P. J. van Waning, van 's llage; S. C. J. Crommelin en baron van llccckeren, van Noordwijk; A. van der Post Clement, van Dordrecht, en N. M. J. C. van Ilolsteren, van Delfshaven. Naar men verneemt is op 20 dezer in de algemeene vergadering van aandeelhouders der vennootschap de ijzergieterij »de Prins van Oranje" tot directeur benoemd de heer J. A. lluygens, zoon van den afgetreden direc teur Willem lluygens Wzn. Die benoeming moet eenige belangrijke aan deelhouders geen genoegen hebben gedaan en indien de geruchten juist zijn, moet daartegen van den kant van een dier aandeelhouders zijn opgekomen, en is een geregtelijk protest aangeteekend tegen de wettigheid van die benoeming. Te Scheveningcn keerde gisteren avond ten 7 ure met volle lading van de haringvisscherij terug een bomschuit van den reedcr Bart Pronk, stuur man van der Zwan en een van den reeder Dirk Koek, stuurman Cornells Jol. De eerste zette voor het zoogenaamde schuitengat, de tweede vlak voor het dorp tegenover de werf aan. De wind was zuidwest en liet woei niet sterk, liet lossen werd uitgesteld tot dezen morgen. Intusschen stak de wind in den afgeloopcn nacht zoodanig op dat ten 4 ure bij bet wassen van het water de landlouwen van de beide pinken braken en sloeg de zee in en over de vaartuigenwaardoor deze in den grond geraakten. Van de tweede pink was de epuipage aan wal gegaanbehalve een 17-jarige jonge ling, die met den vader van den stuurman de wacht hield. Op de schuit van den recder Pronk was de bemanningbehalve de stuurmanaan boord verbleven. De toestand, waarin de schuiten verkeerden, werd iederoogenblik gevaarlijker, zoodal bet noodzakelijk werd de reddingsboot in zee te doen steken, wie het na herhaalde pogingen gelukte de bemanning van de pink, die voor het schuitengat stond, ten half acht ure te redden, en behouden op strand te brengen, tot geen geringe vreugde van de bloedverwanten, vrienden en de tallooze menigte nieuwsgierigen en belangstellenden. Nn bleef nog over om van de pink, die voor den werf geland was, den ouden man en den jongeling af te halen. De eerste poging had bijna het leven aan de opvarenden van de reddingsboot gekost, want deze sloeg ten onderste boven en de moedige bemanning geraakte onder de boot. Aan doelmatig aan- gebragtc hulp door verscheidene mannen uit de groote schare toeschou- I 'wers op het strand was het te danken, dat niemand bij het ongeval om-1 kwam en de oude man met den jongeling ook nog behouden op het strand I werden gebragt. ündcrlusschen moet er een menschcnleven te betreuren zijn, daar een knaap van 7 jaren, die gisteren avond bij zijn vader, een der matrozen van de schuit van den reeder Pronkaan boord was gebragt, I bij het overgaan op de reddingsboot verdronken is. Aan de pinken is reeds I veel scbade loegebragt en men zou trachten zoodra de gelegenheid hel toe liet de haring zooveel mogeljjk te lossen. ENGEEAND. LONDEN. 26 November. De bankier Baring heeft een roerend vermogend nagelaten dat op meer dan 60 millioen wordt begroot, zonder nog de schilderijen en andere kunst voorwerpen te tellen, die op niet minder dan 10 millioen worden geschat. Om de zware succcssic-regtcn te ontgaan, heeft hij bij donatie tussche» levenden aan zijn neef lord Nortlibrock, onderkoning van Engelsch-Indii. 32 millioen vermaakt. In den laatsten tijd hebben hier te lande hevige stormen gewoed. Op verschillende plaatsen, voornamelijk in Bradford en Iluddersfield, werd dooi het instorten van huizen groote schade aangerigt. Bij Liverpool is de brikl Sarah met man en muis verongelukt; een ander schip verging en nielsl werd teruggevonden. Bij Middlesborough is de monitor Thames op strandI geraakt. Te Sheffield en South Shields rigtte de storm groote verwoest® I gen aan. FRANKRIJK. Blijkens liet uitvoerig verslag van de zitting der nationale vergadering heeft de heer Say, bij het doen zijner interpellatie, zich bepaald tol liet vragen van inlichtingen waarom de regering met de vervulling der open staande plaatsen in de nationale vergadering zoo lang gewacht had. liet afwachten met liet uitschrijven van elke verkiezing tot dat de uiterste ter mijn van zes maanden verschenen was kwam hem voor te strijden met den geest der wet. Die termijn toch was zoo ruim gesteld om de gelegenheid te geven telkens op eenen dag de openstaande plaatsen door verkiezingen te doen aanvullen, en dus te breken met het in 1849 door de wet van dat jaar gevestigde gebruik van onophoudelijk verkiezingen uit te schrijven, hetwelk destijds, daar de termijn voor de vervulling slechts 40 dagen telde, niet te vermijden was. De interpellant verklaarde in de ten dezen door de regering gevolgde politiek gecue andere bedoeling te zien dan den toeleg om de woelingen van de monarchale partij te bevorderen. De minister val binnenlandschc zaken gaf ten antwoord dat de regering de uitschrijving der aanvullingsverkiezingcn tot een onderzoek van gezette overweging had ge maakt, en ten slotte tot de overtuiging was gekomen dat liet beter wat voor elke vacature den wettclijkcn termijn van vervulling al te wachtel Werden er vele verkiezingen te gelijk gehouden, dan maakte de uitslag een te diepen indruk op de natie en op de regering, gelijk bij dc verkiezingen

Leydse Courant | 1873 | | pagina 2