King 25 jaren le hebben vervuld, feestelijk onthaald. Menige gelukwensch werd uitgesproken, menige heildronk ingesteld. Geruimen tijd mogten de waardige jubilarissen daar onder de ambtenaren vertoeven, voor wie deze avond, zoo rcgl hartelijk en gcnoegelijk, zeker onvergetelijk zal zijn. Voor het prov. gcregtshof in Limburg zal eerstdaags behandeld worden de zaak van den zich noemenden J. \V. K. Roger de Compagnolles, vóór ongeveer zes maanden Ie 'sliage aangehouden en thans in het huis van ver- j zekering te Maastricht preventief gedetineerd. Hij wordt door den procu reur-generaal in Limburg beklaagd van op 13 Mei 1873, aan het postkan toor te Maastricht, in het register der aangelcekende brieven valscbelijk voor ecne geldswaarde van ƒ24000 aan bankpapier te hebben laten inschrij ven vier pakketten, welke hij wist dal niets dan eenig karton benevens eenige oude couranten inhielden, en zich le hebben doen ter hand stellen vier recti's of ontvangstbewijzen voor de vier bedoelde pakketten. 's GRAVENUAGE 20 November. Door Z. M. is vergunning verleend aan den voor de dienst in 0. I. be stemden soldaat C. B. R. Heims, van het koloniaal werfdepot, tot het dra gen: I". van het algemeen eereteeken 3C kl. met de Zwaarden van de Olden- hurgschc Huis- en Verdiensten-orde, hem door den hertog van Oldenburg geschonken, en 2*. van de Duitsche medaille, ingesteld ter herinnering aan den vcldtogl tegen Frankrijk in 1870—71. Tot burgemeester der gemeente Ossendrecht is benoemd de heer P. J. van Mechelen. Rij koninklijk besluit van 24 November n°. 20, zijn, na afgelegd examen benoemd tot surnumerair der posterijen, de.heeren: W. llovens Greve, wonende te YVijne; F. C. 11. van der Schrieckle 's Gravenhage; J. P. de Veer, te idem; F. J. \V. van Goor, te Delfzijl; Th. J. Montijn, te Hoorn J. F. W. Iloxel, le Veenendaal: C. E. Oosting, te AssenT. J. Meijer, te Lippenhuizen; 11. Plato, te Middelburg; C. Sinia, te Velp. Rij hel personeel van de geneeskundige dienst der landmagt in Ncd. Indië zijn benoemd tol officier van gezondheid 2e kl. de hh. P. A Plalteeuw en F. F Lammert. Voorts is aan den officier van gezondheid 2e kl. \V. K. M. van Leeuwen van Duivenbode, van het personeel van de geneeskun dige dienst der landmagt. thans tijdelijk in Japansche militaire dienst, op zijn verzoek, eervol ontslag uit de militaire dienst verleend. De kapitein .1. T. M. Temminck. van het 4e reg. infanterie, is, op zijne aanvrage, op pensioen gesteld. Re officier van gezondheid der 2« klasse II. 11. van der Vcgt is op zijn •verzoek op non-activiteit gesteld. Door den minister van koloniën is L. Wensing gesteld ter beschikking van den gouverneur-generaal in Ned. Indië, om te worden geplaatst als onderopziener 2C kl. bij de smederij enz. bij den artillerie-conslructiewinkel te Soerabaya. De eerste kamer der slaten-gencraal heeft hedenzonder verdere be raadslaging, met algemeene stemmen aangenomen de wets-ontwerpenuit makende de Indische begrooling voor 1874. als: 1°. hoofdstuk II (Uitgaven in Nederlandse!) Indië); 2". hoofdstuk I der middelen (Middelen in Ncd. Indië). Daarna is beraadslaagd over hel wets-ontwerp tot wijziging der wel van 1 Mei 1854, tot regeling van het muntwezen in Ned. Indië, welk ontwerp ten slotte werd aangenomen met 25 stemmen tegen 1. Tegen de heer Borsius. Hierop is de vergadering tot nadere bijeenroeping gescheiden. tn de zitting van de tweede kamer van heden zijn slechts enkele arti kelen van de afdeeling Waterstaat afgedaan. Men is begonnen met den post tot verbetering van het Hillegat. Morgen voortzetting. De Saksische gezant bij ons hof, baron von Fabrice, en de opperhof maarschalk van den koning van Saksen, graaf Koeneritz, zijn heden van hel Loo. alwaar zij door Z. M. den koning in gehoor zijn ontvangen, hier teruggekeerd. Heden zijn de vreemde gezanten bij 11 M. de koningin ten diner genoodigd. In de heden gehouden openbare vergadering van den raad van state, afdeeling vaor de geschillen van bestuur, zijn ingekomen de volgende konink lijke besluiten als: 1°. van den 10'"" dezer, waarbij, met vernietiging der I beschikking van gedep. staten van Friesland J. H. Opma en twee anderen j alsnog verklaard worden leden van den gemeenteraad te Oostdongeradeel te j zijn; en 2°. van dezelfde dagteekening, waarbij, met vernietiging der be- schikking van het gemeentebestuur van Leidenalsnog aan J. Slok aldaar onder voorwaarden, vergunning wordt verleend tot oprigting eener slagterij in de Lange Paradijssteeg le Leiden. In het lokaal van hel ministerie van financiën had heden de nilloling plaats van de schuldbekentenissen ten laste van het voormalig amortisatie syndicaat. Daarbij werden uitgetrokken de volgende 31 reeksen: 1690 1742, 1005, 2134, 1361, 332, 2001, 2399, 64. 1758,2392, 1761,2421, 1407. 325, 174, 1381, 1595, 858, 613, 2404. 631, 1211, 2249, 422, 1333, 675. 1120, 1241. 1229. 1574. Na de herhaalde pogingen in vroeger tijd om de exploitatie van het j gemeente-badhuis te Scbeveningen publiek te verpachten, hetgeen gebleken was niet aan de verwachting te beantwoorden, werd nogmaals besloten om, met behoud van het gemeeniebehecr, wat hel logement en de baden betreft, nog eenmaal eene proef te nemen met eenc publieke verpachting der restau ratie van dat badhuis. De eenige inschrijvers, de hh. Iloogenslraaten c. s., deden zoodanig aanbod (eene som van ƒ1000). dat burg. en weth. in gecncn deele aannemelijk achtten en mitsdien voorstelden, om de bedoelde restaura tie wederom voor vijf jaren door de gemeente te doen behceren. Langdurige beraadslagingen werden in den gemeenteraad gisteren gevoerd over deze aan gelegenheid, waarbij ter sprake kwam de vraag ol de aanvragers wel vol doende konden geacht worden omtrent dit deel der administratie te zijn ingelicht. Die twijfel rees inzonderheid naar aanleiding van een ingekomen nader adres van de hh. Iloogenslraaten c. s.houdende verzoek om hetzij met burg. en weth.. hetzij met de commissie ad hoe in nader overleg te treden; daargelaten, dal men constateerde, dat die heeren wel degelijk en deugdelijk waren ingelicht op al wat te dezer zake hun belang mogl medebrengen te weten, werd er in de eerste plaats op gewezen, dat een aanbod als door hen was gedaan, wel ware in hun belang, maar geenszins in dat van de gemeente, die uit hel dusverre gehouden beheer alleen uit die restauratie ecne baat erlangde van ƒ14000 a 15000 'sjaars, zoodat met dat belang rijk verschil de hoofdelijke omslag zou moeten worden verhoogd. Men meende alzoo, dat na zooveel mislukte pogingen het eigen beheer genoeg zaam gebleken is verre de voorkeur le verdienen. Maar aan den anderen kant werd zeer bestreden een voorstel van een der leden om de zaak, met het oog op het verlangd nader overleg, zoo even gemeld, nog 14 dagen aan te houden. Men oordeelde zoodanige aanhouding, op zoodanigen grond, be neden de waardigheid van den raad. Desniettemin werd tot die aanhouding, doch in het algemeen besloten zonder daarbij uil le drukken den wcnsch om met de adressanten in bepaald overleg le treden, zoodat het alsnu ver der van den loop der zaak zal afhangen of zij nader een beter aanbod doen, of de raad termen zal vinden om het voorstel van burg. en weth. aan le nemen. Het besluit, onlangs door den raad genomen, om de renten van de geld- leening voor den aanleg der duinwaterleiding te vinden door eenc nieuwe gcld- leening, werd door gedep. stalen geoordeeld te zijn in strijd met de wet, immers met de regelen eener goede comptabiliteit: en zij zenden de daarop o. a. gegronde gemcentebegrooling voor 1874 terug, ten einde die alsnog te wijzigen met andere posten, waartegen insgelijks bedenking bestond. Over het naar aanleiding daarvan door burg. en weth. gedaan voorstel om aan die verschillende bedenkingen toe te geven en mitsdien het bedrag der in komsten te verhoogen. ontstond mede eene langdurige beraadslaging, waarbij men zich vrij algemeen verklaarde tegen het gevoelen van gedep. staten op het eerste punt. en van oordeel was. dat zij daaromtrent in dwa ling verkeeren en zelfs in strijd schijnen te handelen met hunne goedkeu ring van het plan der geldleeningwaarin reeds de mogelijkheid lag opge sloten eener handeling als waartegen zij thans bezwaar hebben. Ten slotte is besloten toe te geven aan de overige punten, doch te volharden bij het evengenoemd besluit. De kassiersknecht K.die zich den 22st,° Nov. jl. met eenc hem toe vertrouwde som van ruim ƒ1800 heeft verwijderd, is gisteren door de poli- cic hier ter stede aangehouden en bevindt zich thans in verzekerde bewa ring. Bij zijne aanhouding was er niets van het vermiste geld te vinden, bewerende K., dat het hem door een ander persoon ontstolen was. liet bleek evenwel, dat hij voor zijn vertrek ƒ200 aan zijne vrouw had te be waren gegeven, die vermoedende, dat er oneerlijkheid in het spel was, deze som naar de policie heeft gebragt. Van daar de ontdekking van het misdrijf. IHITKM.AADSCIIK UKUIGTliiST 7~ BELGIK Te Antwerpen is Maandag morgen brand ontstaan in het Amerikaan-, sche driemastschip Westmoreland, kapt. Heron. Het schip was gereed om de reis naar Philadelphia te ondernemen. In betrekkelijk korten lijd stond het geheele vaartuig, met ledige petroleumvaten geladen, in volle vlam, zoo dat de bemanning slechts den tijd had zich met eenige kleedingslukken le redden. Het schip is aan den grond gezet en is geheel weg. ENGELAHIO. LONDEN25 November. Blijkens berigten van de westkust van Afrika heeft de generaal-majoor Wolesley eene proclamatie uitgevaardigd aan al de koningen, staatshoofden en aanvoerders der Goudkust, waarin hij dezen aanspoort hunnen vijand, de Ashanlijncn, aan de l'rah, den terugkeer naar hun land af te snijden. Zoudt gij het kunnen dulden, zegt hij, dat de vrouwen en kinderen, die zij u heb ben ontstolen, door den vijand ter slaglbank worden weggedreven? Indien gij snel handelt, is de val van uwen vijand en de vrede van uw land verzekerd. Er zijn hier, door de aankomst van de Cimbria te Plymouth, eenige nadere berigten ontvangen omtrent het ter dood brengen van een deel der bemanning van de Virginias le Santiago. Ten einde eene niet gewenschte tusschenkomst te voorkomen, werd bevel gegeven de gevangenen binnen 24 uur te fusilleren. De gevangenen werden, na schuldig te zijn bevonden, naar een open plein van Santiago gebragt en, in tegenwoordigheid van een overgroot publiek, op den middag door een detachement mariniers doodge schoten. Eerst werden drie generaals gefusilleerd, daarop 36 van de be manning der Virginias-, den volgenden dag (8 Nov.) kregen nog 12 Cubaan- sclic vrijwilligers den kogel. Onder de laalslen bevond zich Franchi Alfaro, een schatrijk man, die de autoriteiten een millioen dollars voor het sparen van zijn leven bood. De menigte bleef zeer kalm tijdens deze slagting; des avonds werden serenades gebragt aan den kapitein-generaal en den gene raal. die liet bevel voerde over de mariniers. --De Times, de circulaire mededeelende, die door den minister Fortescne aan de directeurs der verschillende spoorwegmaatschappijen is gerigt, naar aanleiding van het toenemen der ongelukken op de spoorwegen, zegt daar omtrent: Wij vertrouwen dat deze waarschuwing door de directiën, tot welke zij gerigt is, niet in den wind zal worden geslagen. Meer dan eens hebben wij reeds de aandacht gevestigd op die lange lijst van spoorweg ongelukken van het jaar 1872 en het doet ons genoegen te zien dat het departement van koophandel met het publiek getroffen is door dat merk waardige stuk. Het doet weinig tol de zaak af of, gelijk wij vermeenen, het verlies van mensehenlevcns of van ledematen zoo aanzienlijk is toege nomen door de onvoldoendheid der oude inrigtingen voor de behoeften van het ontzaglijk toegenomen verkeer, dan wel, gelijk de verdedigers der spoorwegmaatschappijen beweren, dat wij hier alleen te doen zouden hebben met cine grootere gevoeligheid van het publiek, op welke de berigten van

Leydse Courant | 1873 | | pagina 2