LEllhSClIE COURANT. <875. ZATURDAG 22 NOVEMBER. BINNEISLANBSCiüi BERIGTEN. j\\ 27Ö. Courant verschijnt dagelijks. Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p. p. 3.50; met het Ferstag der Handelingen van den Cemeenteraad ƒ3.35, franco p. p. f 3 35. Hel verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 's jaars. buiten de expediliekoslen. Afzonderlijke nomuiers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. C Cents. De prijs der Advertentie» is van i—4 repels iedere regel meer 25 cents. Advertent ie ti voor DuksehlandOostenrijk en Zwitserland worden uitsluitend aenganoniös door 1IAASENSTEIN VOGï.Eïl Sxpeditia-Kantoor van Advertentie n M Hamburg Ij.ihr.ckFrankfort a. M, BerlijnIjeipzig, Drrrdf.n Cree'cu, kruien, Stuttgart, IFcenenPraag, Sazel, Zurich, St, GallenGeniet es Lautaniv, rSXrrj.Tr .T=JJLC5 LEIDEN, 21 November. llcl Zweedsche dames-quarlet, gisteren avond in de Slads-Gelioorzaal gegeven, scheen, te oordeelen naar het zeer middelmatig getal toehoorders, de belangstelling of de verwachting der muzikale wereld le dezer stede al zeer weinig te hebben gespannen. Het is waar, ditmaal was niet, zooals in den laatslen tijd zoo dikwerl geschiedde, de groote trom geroerd cn kwamen deze dames zonder eenigen ophef hier ter slede. Opgeschroefde vliegende blaadjes, programma's, waarop voor ieder der sujetten een grove wanstaltige loftuiting, in reclame-vorm. gedrukt is, waren hunne komst niet voorafgegaan. Zij oordeelden zeker dat men zich in Leiden op die wijze niet liet beet nemen. Jammer genoeg dat zij de derde afdeeling van het programma in verschillende nationale Zweedsche kleederdragt uitvoerden, want misschien was dat wet de aanleiding dat menigeen, voor //humbug" bevreesd, te huis bleef. En toch, de afwezigen hadden ongelijk. De liefe lijke Zweedsche composition van Lindblad. Kjerulf en Söderman werden hoogst bevallig en, wat meer zegt, met zeer veel muzikale verdienste uitge voerd. Zonder ecnig accompagnement droegen zij de schoonste liederen geestig, zuiver en met een verbazend goed ensemble voor. Uct //Ave Maria", van Jalinke, werd o. a. overschoon gezongen en even als vele andere nom- mers gebisseerd. De stemmen, vooral de contr'alto en tweede sopraan, waren ongemeen krachtig en zuiver. Wij wenschen der zangeressen, waar zij elders in Nederland optreden, gelukkiger resultaten toe, meer in ver houding tot hunne verdienstendan zij hier verwierven. lil het gisteren door ons gegeven overzigt van het verhandelde in de zitting van den gemeenteraad komt voor (bij de redewisseling over de voor- dragt voor het lidmaatschap der commissie van oudheidkunde) dat de voor zitter mededeelde dat de heer dr. Schotel had verklaard dat de benoeming van den eerstgesteldcn candidaat ook hem aangenaam zou zijn. Dit is, bij nader inzien, niet geheel juist. De voorzitter gaf te kennen dat dc heer Scl.o'.el hem verzocht had aan de commissie mede te deelen dat hij in het onderhavige geval niet op de voordragt wenschte geplaatst te worden. De commissie had echter gemeend dat de heer Schotel in geen geval buiten aanmerking mogt blijven. De Staatscourant bevat dc verslagen der commissiiin, belast mei het a "nemen der examens van hulp-apotheker en apotheker, volgens arlt. fl en 9 der wet van 1 Junij 1815. Naar men verneemt zijn dc aanvragen om tot onderwijzer in Oost-lndië benoemd te worden zóó groot, als in geen tijden liet geval is geweest. Vooral vele ongehuwde personen, in liet bezit der hoofdonderwijzers-acte, mei aanteekeniitg voor het Fransch ol het Engelscli. melden zich aan. Te Gomla is gisteren morgen een kind, dat op weg naar school was, door een noodlottig toeval, achter de Groote Kerk, in het water geraakt, in een koker gedreven, en twee uren later daaruit levenloos te voorschijn gehaald. Voor de ouders is dit des meer 1c betreuren, daar zij binnen kort nog twee kinderen aan de cholera verloren. Dc gemeenteraad van Amsterdam heeft het voorstel van burg. en wetli., tot liet slichten eener nieuwe Beurs, na cene uitvoerige en levendige dis cussie, verworpen. Hij heeft echter beslotendat de onderhandelingen met de regering over den bouw van een telegraafkantoor in verbinding met de Beurs zullen worden voortgezel. Tol leeraar in de Hoogduitsche taal aan de hoogcre burgerschool voor jongens is benoemd de lieer E. 11. Breul. De vergadering, door de lib. J. A. Alberdingk Tliijm, II. de Veer cn J. G. van Gendt belegd om le beraadslagen over het gebruik van liet tegen woordig paleis als stadhuis is door vele belangstellenden bijgewoond. De vergadering heeft een adres goedgekeurd aan den gemeenteraad, verzoekende maatregelen te beramen om liet tegenwoordig paleis op den Dam weder te bestemmen tot stadhuis, mits de burgerij medewerke om een waardiger verblijf den koning aan te bieden, liet adres zal ter teekening worden r.edergelegd. Een der drie verwonden bij het ongeluk aan de Almelosche bierbrou werij, die inwendig ernstige kneuzingen moet hebben onvangen en dien men reeds voor dood verklaarde, is gelukkig weer aan de betere hand en zal vermoedelijk het leven behouden. Naar men verneemt, wordt de oor zaak van het ongeluk door de reglbank streng onderzocht; reeds hebben cenige verhooren van deskundigen plaats gehad. Dezer dagen geraakte op het Borkummer Rif een schip aan den grond, doch werd weder los en zeilde verder de Eems op. liet volk is vermoede lijk door de reddingsboot van Jict eiland Workum geredwaarna het schip, verder aan zijn lot overgelaten, de Eems weder met de eb afdreef, en be noorden hel eiland Rottum op de buitengronden moet zijn stuk geslagen. In hel antwoord van den minister van koloniën op het afdelingsver slag nopens zijn begrootingslioofdsluk, zegt hij, dat over de noodzakelijk heid van den oorlog legen Atchin reeds zoo dikwjjls is gedebatcerd, dat bij niets nieuws kan aanvoeren tegenover de bewering, dat de vijandelijkheden zonder afdoende noodzakelijkheid zijn aangevangen. Door de historische nota, die aan de kamer is overgelegd, is zij, zegt de minister, volledig be kend geworden met de betrekkingen ttisschen Nederland en Alchin, zooals die zich in den loop dezer eeuw hebben ontwikkeld, llij wijst nogmaals op den feitelijken loop der zaak en zegt dan: //Atchin heeft, niettegenstaande de herhaalde pogingen van den Ncderlandschen gouvernements-commissaris om den vrede te bewaren, iedere opheldering geweigerd, terwijl het zich tot den oorlog toebereidde on'der de oogen van den vertegenwoordiger van het Nederlandsch gezag. De oorlog was dus onvermijdelijk ten gevolge van de houding van Alchin, Die staat draagt dus zelf de schold van den oor log, niet de tractaten met Engeland. Van //eene wrange vrucht" dier trac- taten kan derhalve hier geen sprake zijn." Beschuldigt men de regering van zekere overijling, de minister verwijst naar hetgeen hij heeft medegedeeld omtrent dc bevelen die aan het Indisch bestuur gegeven zijncn vraagt waaruil van overijling blijkt. De vrees, dat de genomen maatregelen lot herstel van het geleden verlies niet in alle opzigtcn doeltreffend waren, is in het verslag evenmin gemoti veerd als de verwachting dal de oorlog jaren zal duren en weldra 50 mil- lioen verslonden zal hebben. Op deze punten is daarom geen antwoord le geven. Het gevolg van den oorlog, zegt de minister wijders, zal moeten zijn dat Atchin onder de Nederlandsche souvereinitcit wordt gebragt, omdat het nu gebleken is, dat op geene andere wijze waarborgen kunnen verkregen wor den tegen eene herhaling der ondervonden moegelijkhedenmaar onder het oppergezag van Nederland zal aan Alchin het regl van zelfbestuur gelaten kunnen worden. Aan hel brengen van Atchin onder ons regslreeksch be stuur wordt door de regering niet gedacht. 'sGRAVENHAGE21 November. Door Z. M. is vergunning verleend aan den voor de dienst in 0. I. bestemden soldaat E. G. T. Gerlach, van het koloniaal werfdepot, tot het dragen van liet IJzeren Kruis 2' kl., hem door den Duitschen keizer, koning van Prtiisscn, geschonken, alsmede van dc Duitsche medaille, ter herinne ring aan den veldtogt tegen Frankrijk in 1870-7!. Z. M. heelt op verzoek eervol ontslagen als rijks-ontvanger te Scheve- ningen den heer jhr. J. C. F. Sternen tot rijks-ontvanger te Twello benoemd den heer A. Engelenburg, thans te Maassluis c. a. Aan den Oost-lndischen ambtenaar A. J. Middelhoven, gewezen con troleur 2e kl. bij de cultures op Java, thans met verlof hier te lande, is, op zijn verzoek, eervol ontslag uit 'slands dienst verleend. In de door de eerste kamer heden gehouden zitting is besloten lot toe lating van de lib. Eysinga en Dumbar; de heer Eysinga heeft daarop zitting genomen. Mededeeling werd gedaan dat door de afdeelingen tot rapporteurs over de Indische begrooling waren benoemd dc hh. Smit, Cremers, van Rhemen en Rahusen. Morgen ten 2 ure zal de behandeling plaats hebben van eenige kleine wets-ontwerpen. In de zitting van de tweede kanier van heden is bepaald dat morgen ten 11 ure de discussie zal plaats hebben over de wijziging van art. 12 der Indische muntwet, betrekkelijk de koersbepaling van vreemde munten in Indië. Dc algemeene discussie over liet hoofdstuk justitie der staatsbegro ting is afgeloopen. De minister blijft, na de afstemming van het ontwerp reglerlijke organisatie, gestemd voor de partiële herziening van het regts- wezen en de wetgeving, waaromtrent de minister ook op onderscheidene

Leydse Courant | 1873 | | pagina 1