men. Wel zagen sommigen op tegen het zoo drukke bezoek op dien dag', op 3 Oct. 11. waren C000 toegangkaarljes uitgereikt, maar door het open stellen van hel museum op Zondag zou dat getal hoogst waarschijnlijk wel afnemen. De verordening en het daarbij behoorend reglement voor het be zoek van hel museum werden, in bovenvermelden zin gewijzigd, aangeno men met 19 stemmen legen 1, die van den lieer Le Poole. De verder aan de orde gestelde staten van af- en overschrijving enz. en hel 2Je kohier der plaatselijke directe belasting, 1873, werden goedgekeurd. Zalurdag 15 November werd te Leiden onder praesidium van den heer van Lemmetenvan Rotterdam, eene vergadering der Nederlandsche dier kundige vereeniging gehouden. Uit liet verslag van den voorzitter bleek, dat de toestand der vereeniging buitengewoon gunstig is. Sedert de oprig- ting (Sept. 1872) waren weder een veertiental nieuwe leden aangenomen, terwijl nog even vóór do vergadering zich 3 candidaten aanmeldden, waar door het geheele getal bedroeg 98 gewone leden3 begunstigers (waaronder Teylcr's Stichting te Haarlem) en 1 eerclid. De boekerij en verzamelingen van dieren waren belangrijk vermeerderd en liet verslag van den penning- meestee toonde aan, dat ook de financiële toestand zeer voldoende was en niettegenstaande de vele uilgaven onvermijdelijk aan de oprigting verbonden, en den aankoop van vele boekwerken, een flink batig saldo aanwezig was. Eene belangrijke zaak werd door bet bestuur aan de leden voorgesteld en door ben aangenomen, liet bestuur verzocht nl. magtiging lot hel oprigtcn van zoölogische stations, voornamelijk langs onze kusten, en bedoelde daar mede inrrgtingen te maken, toegankelijk voor elk lid der vereeniging, die cp deze of gene plaats zich voor korteren of iangeren tijd met liet verza melen en de studie der lagere dieren wil bezig houden en daar zooveel mo gelijk de verschillende hulpmiddelen benoodigd voor zijn onderzoek zoude vinden. Hoogstwaarschijnlijk zoude het eerste proefstation te Scheveningen opgerigt worden. Bestuur en leden meenden daarvan rijpe vruchten te mogen verwachten. In het bestuur werd cenige verandering gebragt; eene verwisseling van den werkkring van prof. Sclenka en van dr. Piaget bad plaats; laatstgenoemde werd tot vice-voorziller benoemd, eersigenoemde tot bibliothecaris, waar- door de bibliotheek der vereeniging naai' Leiden, bij de collecliën dieren, j zal worden overgehragt. De grenzen der launa van Nederland werden voor j land- en zoctwater-dieren vastgesteld overeenkomstig de politieke grenzen, terwijl voor de zeedieren eene denkbeeldige grenslijn even voorbij de laatste j bank werd gelrokken. De eerstvolgende wetenschappelijke vergadering werd vastgesteld op een Zalurdag in liet laatst der maand Jttnij van bet volgende jaar te Middelburg, de wetenschappelijke excursie op den daarop volgenden dag, in de provincie Zeeland, terwijl de daarvoor meest geschikte streek inmiddels door het be- stuur, na ingewonnen berigien, aan de leden zal bekend gemaakt worden, j De huishoudelijke besprekingen en voorstellen afgeloopen zijnde, werd i overgegaan tot de wetenschappelijke mededeelingen. Achtereenvolgens voer- den liet woord en werden tal van dieren vertoond door de hecren: prof. i van Ankum, van Bemmelcn, Evertz, .ienlink, de Man, Roeiers van Lennep, Rilzcina Dos, Schepman, prof. Selenka enz. enz. Daaronder wordt als hetI belangrijkste liet volgende vermeld: De lieer Jenlink sprak over Spongilla, vertoonde een zeer schoon levend exemplaar onder den microscoop, en over de zoetwaterpolypen (Hydra) vooral in verband met de bekende proeven van Trcnibicy in hel begin der vorige eeuw gedaan, welke waarnemingen spre ker met zooveel naauwkeurigheid en zoo uitvoerig bad herhaald, als sedert dien lang verloopen lijd niet was geschied en tot nieuwe ontdekkingen bad geleid. Prol. van Ankum vestigde de aandacht der leden op eene zonder linge afwijking in de generatie-organen bij Echinus door hem onlangs ge vonden en vertoonde hiervan het praeparaat. Hij liet vervolgens uitnemend geconserveerde exemplaren zien van Clavelina lepadiformis, bewaard in Goad- by-liquor, dat bij als conservatie-middel voor doorschijnende objecten zeer aanbeveelt. Hij deed verder ecnige mededeelingen over eene Ascandra-soort van Helgoland en liet daarvan onder den microscoop de karakteristieke kalkligchaampjes zien. Nog vertoonde hij den zonderlingen worm Tomopte- ris, eenige Pycnogoniden in de zamengeslclde Ascidiën zoo als: Amoroticium en Leptoclinum, allen door hem in dit jaar bij Helgoland verzameld. De heeren Roeiers van l.ennep en Schepman vertoonden een aantal Conchyliën, door hen in de nabijheid hunner woonplaatsen verzameld, waaronder de zeldzame Amphipeplea glutinosa. De heer van Bemmelen vertoonde een aan tal microscopische praeparaten, voornamelijk van inlandsclie lagere dieren, door het medelid Frederiks vervaardigd en aan de Vereeniging ten geschenke aangeboden; verder een aantal lagere zeedieren langs Zeeland's kusten door hem verzameld, waaronder een zeldzame Crustaceen-vorm, nl. eene Cy- mothoa-soorl. De heer Ritzema Bos deed uitvoerige mededeelingen over Eurydiee. Jonkhr Evertz deelde zeer belangrijke door hem gedane onder zoekingen mede over de voortplanting van Vorticella, toegelicht door schels- trekeningen, waarbij menige nieuwe waarneming werd vermeld en het ge heel, na beëindiging van zijn onderzoek, in 'tlicht zal gegeven worden. Bij rcsoliftie van Z. Ex. den minister van financiën, dd. 10 dezer, is de heer J. T. Hessels, thans landmeter te Amersfoort, met ingang van 1 Dcc. e. k. verplaatst naar Leiden en aldaar belast met de gewone velddienst voor het kadaster, ter vervanging van den op verzoek eervol ontslagen landmeter der 1' klasse, den heer A. G. Ilessels. Door Z. M. is o. a. pensioen verleend aan den lieer nr. 11. Gevers, ge wezen kantonregler te Leiden, ten bedrage van /800 'sjaars. De mededeeling van het Utr. DagbL, als zoit de hoofd-conimissie der «Vereeniging voor Christelijk nationaal schoolonderwijs" besloten hebben uitvoering te geven aan het door de Standaard opgeworpen denkbeeld om afzonderlijk op le treden en als hoofd-comité te fungeren in zake het kin- dergeschcnk aan den koning, is, naar men van welonderrigle zijde aan de A. C. mededeelt, onjuist. Voor «Vereeniging van Christelijk nationaal schoolonderwijs" leze men: //Vereeniging van Christelijke onderwijzers." In de AmiI. C. wordt door J. Steenbeek, te Herwijnen, en 11. E. Wullings, bet plan geopperd om Z. M. op zijn zilveren feest een album met de portretten der hoofdonderwijzers en hoofdonderwijzeressen aan te bieden. De onderLeekcnaars hebben zich le dien einde tot een voorloopige commis sie gevormd. Te Katwijk aan Zee zijn sedert den 1 lJc° weder 12 schuilen aangeko men, te zamen met 561,200 stuks sleur- en 645 kantjes pekelharing, waarvan schipper P. van Duyvenbodenreeder 11. van der Marei, 4lle reis, besomde ƒ6600, schipper Jb. van der Bent, reeder Meerburg. 4,le reis, besomde ƒ6400. Tot lieden was de laagste besomming van 2 schuiten ieder ƒ2400. Door den gemeenteraad van Amsterdam is aan prof. van Tienhoven, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als hoogleeraar aan het athenaeum. Ingekomen is een verzoek van dr. J. van Gcuns om eervol ontslag als lioog- leeraar in de geneeskunde aan hel athenaeum. Een korporaal van het 7 reg. infanterie, die zich onlangs geëngageerd hadvoor het leger in Oost-Indie, is, na zich te Elburg cenige dagen bij zijne familie le hebben opgehoudenmet zijn handgeld heimelijk vertrok ken naar men gist via Rotterdam naar Noord-Amcrika. 's GRAVENHAGE20 November. Door Z. M. is benoemd tot ridder) 4C klasse van de Militaire Willems orde radja Boerhan' Oedin, kommandant van het derde district der afdee- ling Stad en Voorsteden van de residentie Batavia. Aau den heer E. P. van Hoboken is. op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als plaatsvervangend kantonregler te Cortgene. De heer R. J. Gastendijk Jr., te Arnhem, is benoemd tot adspirant- ingenieur van den waterstaat. -• Met genoegen zal men zeker vernemendat de toestand van H. M. de koningin ook heden bevredigend is. Hoewel de beterschap slechts langzaam toeneemt, geeft die gegronde hoop op een niet te ver verwijderd volkomen herstel van eene ziekte, die zich aanvankelijk ernstig liet aanzien. HH. DD. liII. de prins en prinses zu Wied met Hl), zoon, den jeugdi gen prins en eenig gevolg, zijn gisteren avond ten 8 ure in de residentie aangekomen en hebben zich vervolgens met Z. K. II. prins Frederik, die hen aan het station van den Rijnspoorweg verwelkomd heeft, naar het Huis de Paattw begeven, waar de vorstelijke personen, gedurende I1D. ver blijf hier ter stede, intrek zullen nemen. -- In de zitting van de tweede kamer van heden is de discussie over het hoofdstuk Buitenlandsche Zaken voortgezet. Een amendement van den hécr Bredius om het herstel der missie in Portugal weg te laten, met het doel om haar met die te Madrid vereenigd te laten, doch met verplaatsing der standplaats naar Lissabon, is verworpen met 43 tegen 16 stemmen. Daarna is het geheele hoofdstuk buitenlandsche zaken aangenomen met algemeene slemmen op één na, die van den heer van Zttylen. De beraadslaging over liet hoofdstuk Justitie is begonnen. Een vrcesclijk ongeval gebeurde gisteren middag nabij liet staldeparte ment van Z. K. II. prins Frederik, in de Casuariestraat alhier. Na aankomst van den prins uit het buitenland werden aan liet Rijnspoorwegslalion de goederen, kofters, enz. op een bagagewagen geladen en vervolgens naar het achtergedeelte van het paleis gereden. Daar gekomen vielen door een toeval eenige zware koffers van den wagen op een der bedienden. Hij bleef dood op de straat liggen en het bleek later dat de val het breken van zijn borstbeen en den dood had veroorzaakt. Een andere knecht ge raakte in den val met een zijner beenen tussclien den wagen beklemd, dat daardoor verbrijzeld werd. Men kan zich de ontroering begrijpen, die zicli van alien, die van dit ongeluk getuigen waren, meester maakte. Op last van Z. K. II.die eveneens van IID. deelneming deed blijken, wordt de lijder in een der kamers van liet staldepartement verpleegd, terwijl, naar wij vei ne men. de prins de toezegging heelt gedaan voor de vrouw en kinderen van den overledene en van den verwonde te zullen zorgen. BuiÏKKLAMhscm-; HEMIC i KM". KMGELANB. LONDEN, 19 November, i Officiële berigten bevestigen de tijding van de op de Asliantijncn be haalde voordeelen. Er is bevel gegeven om nieuwe versterkingen naar Afrika le zenden. De Times wil. in geval door Spanje geene voldoening gegeven wordt, dat Havana, Santiago en Matanzas door Engelschc en Amerikaansche troepen bezet en Cuba tot onafhankelijke republiek verklaard worde. Uil Liverpool meldt men dat aldaar in handelskringen de vaste over tuiging heerscht, dat de prijs der steenkolen gestadig zal gaan dalen en dat men in stoomboot- en buiskolen tegen Kersmis een nieuwe prijsvermin dering hebben zal. FKAAKRIJ K. De republikeinsche bladen laten zich scherp uit ten opzigte van de jongste boodschap van Mac Mahon. De liép. frang, zegt o. a.: De ver gadering van 8 Februarij, tot welke men bij zoo vele gelegenheden gezegd heeft dal zij souverein is, heeft deze stoutmoedige mededeeling van de eischen van hel uitvoerende gezag niet kunnen vernemen zonder zicli in het hart getroffen le gevoelen. De nationale vergadering, de wetgevende magt ziet zich thans geplaatst tegenover eenen gedelegeerde, tegenover een hoofd van bet uitvoerende gezag, welke voorwaarden stelt en zich wedcrkccrig aan gcenc voorwaarden onderwerpen wil. Meent men misschien dat het genoeg is eene onbeperkte magt te eischen om haar te verkrijgen? Zoo ver zijn wij nog niet gekomen: Frankrijk hangt nog niet af van de willekeur van eenen soldaat, die, tot schade van liet land, geen overwinnaar is geweest. De politiek heeft wellen, welke niet ongestraft overtreden wor den. Er zijn omstandigheden, waarin de dicutimr, hoe gevaarlijk en uiterst

Leydse Courant | 1873 | | pagina 2