BI ITi:isLAi\DSC 11E liKliT.UK PEK TELEGRAAF. aardbeving gevoeld, vergezeld van een omleraardseh gedruisch als of een zwaar voertuig voorbij rolde. De vensters trilden en zelfs te bed voelde men de beweging. 'sGRAVENHAGE, 19 November. Z. M. beeft vergunning verleend aan den heer A. C. 11. Moll, arts en tweeden heelmeester in het ziekenhuis te Rotterdam, en aan den heer J. G. Stock, te 'sllage, tot het dragen van de medaille voor 11 iet-strijdenden ter herinnering aan den oorlog van 1870-71, hun door den Duilschen keizer, koning van Pruissengeschonkenalsmede aan den oud-luitenant ter zee G. W. M. van de Velde, tot het dragen der versierselen van de Pruissische kon. lvroon-orde 3C kl. en het Kruis van Verdienste voor 1870—71, hem respectivclijk geschonken door den keizer van Duitschland, koning van Pruissen, en den koning van Beijercn. Door Z. M. zijn benoemd: tot president van het prov. geregtshof in Overijssel de heer mr. I. J. II. de Bruyn, thans raadsheer in dat geregtshof; lot raadheer in het prov. geregtshof in Friesland de heer mr. E. Jongsma, thans regter in de arrond.-regtbank te Leeuwarden; tot regler in de arrond.- reglbank te Amsterdam de heer mr. C. A. Chais van Buren, rcgter-plaats- vervanger en advocaat aldaar. Door Z. M. is, ingevolge hun verzoek, eervol ontslag verleend aan den O. I. ambtenaar G. Moisman, gewezen derden commies bij de alg. reken kamer te Batavia, thans met verlof hier te lande, en aan den luit.-kolonel der genie bij het leger in Ned.-Indië M. A. van Walcheren, thans met verlof hier. te lande, onder toekenning van den tilulairen rang van kolonel. Door Z. M. zijn bij het wapen der artillerie tot 1'° luitenant benoemd: bij het reg. veld-artilleriede 2e luit. M. A. Gelink, van het corps, en bij heL 2e reg. vesting-artillerie, de 2e lititt. W. J. van lloytema en S. J. van Nootenvan het corps. Z. K. II. prins Frederik der Nederlanden is heden namiddag ten 1 ure uit Dnitschiand in de residentie teruggekeerd. De prins en de prinses zu Wied worden heden avond ira 8 ure hier ter slede verwacht. HD. zullen de wintermaanden hier te lande doorbrengen. De minister van binnenlandsche zaken zal Zaturdag aanst. geen gehoor verleenen. De eerste kamer heeft gisteren avond hare werkzaamheden hervat, liet nieuw benoemde lid, de heer Buchncr, heeft zitting genomen. De ge loofsbrieven van de nieuw benoemde leden, de hh. van Eysinga en Dumbar, werden in handen gesteld eener commissie, bestaande uil de heeren: Crciners, van Rijckevorsel en Hein, ten einde in eenc volgende vergadering rapport uit te brengen. Aan den heer A. F. van Beek is op diens verzoek eervol ontslag verleend als klerk ter griffie der kamer. Van de tweede kamer zijn ontvangen de laatstelijk door die kamer aan genomen wets-ontwerpen. - De afdeelingen der kamer hebben heden een aanvang gemaakt met het onderzoek van de bij haar ingekomen wets-ontwerpen, waaronder de Indi sche begrooting voor 1874, In de zitting van de tweede kamer van heden is na een debat over den werkkring en de bevoegdheid van den raad van state hoofdstuk II der begrooling (hooge collegien) aangenomen met 47 stemmen tegen 1die van den heer van Zuylen. Daarna is de discussie over hoofdstuk III (buiten- landsche zaken) aangevangen. In de gisteren gehouden zitting van den gemeenteraad is tot leeraar in de wis- en natuurkunde aan het gymnasium benoemd de heer F. M. Jaeger, officier bij het le reg. vesting-artillerie, te Amsterdam. Tot eene langdurige beraadslaging gaf aanleiding het voorgesteld tarief voor de ex ploitatie der duinwaterleiding. Vele beschouwingen werden daarbij geleverd, zoo wat het beginsel betreft, waarvan ten deze was uitgegaan, als met be trekking tot de bijzondere bepalingen. Ten slotte is het tarief, dat slechts als proef voor twee jaren zal werken, met algemeene stemmen aangenomen. In deze vergadering is ingekomen een voorstel betrekkelijk de exploitatie van het gemeente-badhuis te Scheveningen Naar men verneemt heeft jhr. J. van Stern, sedert eenige maanden ontvanger van 's rijks belastingen le Scheveningen. zijn ontslag verzocht. ENGELAND. LONDEN, 18 November. De Times zegt dat het geschil in het Zuiden van Arabifl geëindigd schijnt te zijn, daar de.Porie de verzekering heeft gegeven dat de Turksthc troepen het betwiste gebied in Lahey nabij Aden onverwijld zullen ontruimen. Volgens hetzelfde blad heeft de Britsche admiraal in de Bermuden bevel ontvangen zijne vloot in de wateren van Cuba te verzamelen. Berigten uit New-York hangen een ongunstig tafereel op van de ge volgen den jongste geldcrisis voor handel en nijverheid. Van vele fabrieken worden de werklieden in menigte ontslagen. Overal wordt met de helft of een nog kleiner gedeelte der arbeiders gewerkt, en in vele gevallen worden de werkplaatsen geheel gesloten. De loonen worden buitendien veelal ver laagd; de werklieden der vereenigingen willen van geenc verlaging hooren en staken het werk. Volgens het algemeen gevoelen zullen echter de loonen over het algemeen lager worden. Zoowel voor den arbeidersstand als voor de middenklassen en de kleine industriëlen gaal men een kommervollen winter tegemoet. FRANKRIJ H. Onderscheidene bladen vinden in den uilslag der verkiezingen in de departementen Aube en Seine-inférieure aanleiding om aan te loonen dat de bevolking gunstig gestemd is voor de vestiging der republiek en dal zij de staatkunde van het tegenwoordige kabinet veroordeelt. Ook hel Joum. des Déb. zegt, dal de beide verkiezingen op nieuw hebben doen zien, wat de natie wil, waarin zij hare hoop stelt. Zaturdag 11. is, ter gelegenheid van den Sint-Engenia dag in de Au gustijner-kerk te Parijs een mis gevierd, die door een overgroot aantal ver wanten en vrienden van de Napoleontische dynastie is bijgewoond. Alle aanwezigen waren van kleine ruikers violen voorzien, die door de mannen aan het knoopsgat, door de vrouwen aan de ceintuur gedragen werden. Eene bijzonderheid was, dat terwijl dezelfde mis ten vorigen jare aan een zij-altaar werd gevierd, zij ditmaal voor het hoofd-altaar dier kerk plaats had. Het gewelf van de kerk te Meilhun (dep. Lot-et-Garonne) is dezer dagen ingestort, ten gevolge waarvan zeven werklieden onder het puin bedolven werden. Een hunner was dadelijk dood; een ander verkeert in levensgevaar; de toestand van de vijf overigen boezemt geen groote onge rustheid in. Aan het gewelf waren eenige herstellingswerken verrigt, en toen de stulbogen weggenomen werden, stortte het in. ITALIË. In de redevoering, welke de procureur-generaal van het hof van appèl te Rome, volgens het bestaande gebruik, in de eerste zitting van dat hof na de reglerlijke vacantie hield, gaf hij een verslag van den uitslag der pogingen, door de regering aangewend om de zedelijke en maatschappelijke wedergeboorte van Rome te bevorderen, en wees hij tevens de groote moeijelijkheden aan, waarmede de regering daarbij te kampen had. Zoo deelde hij mede dat, hoewel de wet geen huwelijk als wettig erkent, het welk niet ten overstaan van een burgerlijk ambtenaar gesloten is, twee derden der te Rome gesloten huwelijken uitsluitend door de geestelijkheid worden voltrokken, zoodat de echlgenoolen vrijwillig voor hen en hunne kinderen afzien van alle burgerlijke reglen, welke de wet aan de echtelin gen en aan de uit een wettig huwelijk geboren kinderen toekent. Voorts geeft hij een gunstig getuigenis van het herleven van handel en bedrijvigheid in de hoofdstad van Italië. Minder verblijdend echter was het door hem geschetste tafereel van de in Rome gepleegde misdrijven en den bij de ver volging daarvan aan het licht gekomen lagen trap van ontwikkeling der bevolking. De vergrijpen tegen het leven van personen waren toegenomen; hun totaalcijfer bedroeg 1094 in 1872, waarvan 738 moorden gepleegd waren op kerkelijke feestdagen en 356 op gewone dagen. De gevallen van roof met zamenspanning waren afgenomen, en hadden in acht maanden tijds slechts het cijfer van vier bereikt. Verder was het getal vervolgingen wegens diefstal en wegens verwondingen en belcedigingcn aanmerkelijk afgenomen. Van de 12000 getuigen, welke in de instructie getuigenis aflegden, waren er slechts 1086 in staat het proces-verbaal hunner ondervraging le onder teekenen, de 10904 andere verklaarden niet te kunnen schrijven. Deze om standigheid meende de procureur-generaal in de hoogste mate bedroevend te moeten noemenomdat de bedoelde personen niet uitsluitend tot de lagere volksklasse behoordenmaar daaronder aangetroffen werden in de stad wonende grondeigenaars, eigenaars van villa's en vaste goederen in de om streken van Rome, personen, in één woord, welke in het maatschappelijke leven aanzien en vertrouwen genieten. D U I T 18 C M L, A A Bij de kamer van afgevaardigden is ingekomen een voorstel van het clericale centrum, inhoudende de invoering van algemeene en reglstreeksche verkiezingen met geheime stemming, overeenkomstig de wijze van verkie zing voor den rijksdag. Te Stettin is dezer dagen een Fransch handelsreiziger in hechtenis genomen, wien het verblijf in een bierhuis door den eigenaar ontzegd was, omdat hij de overige gasten beleedigde. Hij had zich toen willen wreken door een revolver door de reet van de deur op de bezoekers van het bier huis af te schieten, maar het pistool had geweigerd, zoodat niemand letsel heeft bekomen. De zitting van den Mccklenburgschen landdag is den 12i'» dezer ge opend. Diegenen, dus meldt men uit Schwerin, welke verwacht hadden, dat de voordragt der beide Mecklenburgsche regeringen tot verandering der constitutie aan den landdag in ecnigzins gewijzigde gedaante zou worden ingediend, zien zich bedrogen. De regeringen willen de onderhandelingen juist op dat punt hervatten, waar men in het vorige jaar was blijven slaan en ondervinden moést dat de beide Stenden de regeringsvoorstellen afwezen. Het schijnt er dus op aangelegd te zijn, de herziening der constitutie tot het onderwerp van langdurige beraadslagingen te maken, en waarschijnlijk zal het ook aan den thans bijeengekomen landdag niet beschoren zijn, die tot een einde te brengen. In de klokkengieterij van den lieer Ilammte Frankenthal, in Rijn- Beijcrenis eene tweede poging gedaan om de groote keizerklok voor den Dom te Keulen te gieten. Deze tweede poging is beter geslaagd dan die, welke eenige weken geleden is ondernomen, maar toch is hel twijfelachtig of de klok bruikbaar zal zijn. Het gieten zelf namelijk is zonder stoornis afgeloopcn, maar de vorm was niet geheel volgeloopenmen vermoedt, dat het gesmolten metaalden vorm op de eene of andere plaats doorbroken moet hebben, want de heer Hamm had 540 centenaars metaal, 60 cente naars meer dan den eersten keer, in den smeltoven gebragt. Hij heeft, on middellijk nadat de gesmolten massa in den vorm gegoten was, eene nieuwe hoeveelheid metaal doen smelten om den vorm geheel te vullen. Of die twee gietsels zich vereenigd hebben en de klok te gebruiken is, kan eerst later blijken. PARIJS, 18 November. Hetgeen de iïordd, Zeit. verhaalt omtrent den bisschop van Nancy is drie maanden geleden voorgevallen. Sedert nam de bisschop de behoedzaamheid in acht, door de liefde voor het vaderland ge bod* n, in functiën. waarin men tegelijk tot lieden in Frankrijk en in het geannexeerd grondgebied het woord voeren moet. Er is alle reden om te verwachten dat het voorval geen gevolgen hebben zal. YERSAILI.ES, 18 November. De commissie is hfreid den termijn van

Leydse Courant | 1873 | | pagina 2