BIJVOEGSEL, behoorende tot de Leidsohe Courant van Maandag ó7 JYovember .J&73, V°. °£ló. BINNENLANDSCHE BEjRIGTEN. BlilTENLANDSCilE BËKiGTEN. LEIDEN, 15 November. De nieuwe localen van de kweekschool voor zeevaart hier ter stede werden heden middag, in tegenwoordigheid van tal van autoriteiten en be langstellende dames en heeren, ingewijd. De president wan de commissie van oppertoezigt en beheer, dr. A. Rutgers van der Loeft', sprak bij die ge legenheid eene rede uit, waarin de spreker, op geestige wijze de lotgevallen rfer kweekschool nagaande, het beeld van den uit zijn kleêren gegroeiden jongen op de school toepaste. Een gewaad meer voor de ontwikkelde ge stalte passend, een uitbreiding van de localen was dringend noodig geoor deeld en ziedaar, eindelijk was men er in geslaagd de kosten voor het nieuwe pak te bestrijden, niettegenstaande de weinige beschikbare middelen. Aan de school is thans gevoegd een ruim doelmatig gymnastieklocaal; het school- locaal, de slaapinrigting, de spijskamer, alles is vergroot en thans in even redigheid met de uitbreiding van het aantal jongens, dat daar eene opleiding ontvangt. De kweekelingendie verder heden feest vieren, legden in tegen woordigheid van de bezoekers proeven van bekwaamheid af, zongen eenige toepasselijke liederen, terwijl de localen en de kanonneerboot, waar het overal «schoon-schip" was, bczigtigd werden. Zeker heeft ieder, die de plegtigheid bijwoonde en die verder kennis nam van de resultaten als wij, bij het vertrek aan zich zeiven erkend, dat be- stuurderen zich op eervolle wijze van hun zorgvol beheer kwijlen en met den redenaar opregt den wensch beaamd dat de materiele steun, waar aan steeds stijgende behoelte is, hen niet moge ontbreken. Morgen zijn de vernieuwde gebouwen voor het publiek ter bezigtiging gesteld. Wij vestigen in het bijzonder de aandacht op de uitvoering, die Maan dag avond in den schonwburg zal worden gegeven door het tooneelgezel- schap van den Rotterdamschen schouwburg, directie Albrecht en van Ollefen. Onder de goede stukken, voor het tooncel bewerkt, moet "Maria en Magda- lena" eene waardige plaats innemen, en van eene allezins goede uitvoering door het genoemde gezelschap, de ervaring strekt daarvan tot waarborg, kan men zeker zijn. Eene zoodanige opvoering verdient, door eene ruime opkomst, de aanmoediging van het publiek. De hh. Bolten en van der Meer, van 'silage, zijn, gelijk wij gemeld hebben, voornemens het eerste eener reeks concerten, die zij alhier willen geven, te doen plaats hebben op den 12dcn December aanst. Onder de ad- vertentiën in dit blad is het programma dier eerste uitvoering opgenomen. Men zal daaruit zien dat van die concerten veel goeds mag verwacht wor den zonder de eischen der kunst voor den muziekkenner uit het oog te verliezen, trachten de concertgevers ook populaire muziek te geven, die aan het grootere publiek voldoening verschaft. De inleekenings-prijs voor deze concerten, waarvan de lijsten nog circuleren, is uiterst matig gesteld. Het getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 92 tot J04 volwassen personen en 35 tot 40 kinderen. Aan het depart, van marine te 's Hage zal op 27 November aanst. de aanbesteding plaats hebben van de levering van 11300 meter blaauwe baai, 1000 meter blaauwe voeringbaai, 1600 meter blaauw duffel, 2300 meter blaauw monleringlaken, 1200 meter blaauw gewoon laken eu 1400 stuks wollen dekens: en op 2 December aanst., ten behoeve van het corps mariniers, de levering van: 200 meter blaauw onderofficiers-laken, 1600 meter blaauw gewoon laken, 200 meter rood laken, 1800 meter blaauw karsaai, 600 meter blaauwe baai en 200 stuks eenmans wollen dekens. Bij kon. besluit van 11 Nov. is, op voordragt van den minister van oorlog en in aanmerking nemende, dal het noodig is maatregelen te treffen om het toenemen van het gebrek aan kader en het afnemen van bet ge halte daarvan te voorkomen; bepaald dat bij de corpsen infanterie een onbe paald aantal jongelingen kunnen worden aangenomen als adspirant-korporaal of adspirant-onderoffieier. De bedoelde jongelingeu mogen bij aanneming niet jonger dan 17 en niet ouder dan 20 jaar zijn. Zij moeten zich voor 6 jaren verbinden, voldoen aan de vcreischten voor vrijwilliger, en wijders met gunstig gevolg een examen afleggen, waarvan het programma door den minister van oorlog wordt bepaald. Voor ieder aan te nemen adspirant- korporaal wordt ten behoeve van het werffonds te goed gedaan ƒ55, waar van hem ƒ50 als gratificatie kan -worden uitbetaald. Voor ieder aan te nemen adspirant-onderoffieier wordt ten behoeve van het werffonds te goed gedaan ƒ85, waarvan hem ƒ50 als gratificatie kan worden toegekend, terwijl wijders van deze som ƒ10 voor zijne rekening op het klceding- en reparatic-londs gestort en ƒ20 tot bet aanschaffen van boeken en andere benoodigdheden uitbetaald wordt. De adspirant-korporaal of onderofficier geniet de soldij voor den vrijwilliger, bij het corps waarbij hij in dienst treedt, vastgesteld. Zoodra hij ophoudt recruut te zijn ontvangt hij eene soldijverhooging van 0.05 per dag. De adspirant-korporaal of onderofficier, die, na zes maanden dienst, wegens gemis aan de vcreischlc kennis of door zijn gedrag niet voor bevordering tot korporaal in aanmerking kan worden gebragt, verliest de toekenning der soldijverhooging, en wordt alsdan gere kend te belmoren tot de categorie der gewone vrijwilligers. Zoodra de ad spirant-korporaal den eff'eetiven graad van korporaal en de adspirant-onder offieier dien van sergeant of fourrier heeft verkregen, zijn alle bepalingen voor verdere bevorderingen, welke ten behoeve van bet kader korporaals en onderofficiers zijn of zullen worden voorgeschreven, ook op ben van toepassing. Door den minister van oorlog is bet programma van het admissie-examen vastgesteld. De adspirant-onderoffieier kan na drie maanden lot korporaal wor den bevorderd; bij gemis aan vacatures in dien graad tol korporaal titulair. Binnen het jaar na zijne indiensttreding kan hij tot sergeant of fourrier worden aangesteld. Eenmaal onderofficier treedt bij in al de rcglen en ver- pliglingen der overige onderofficieren, en kan bij derhalve ook te zijner tijd op den wetenschappeiijken cursus worden toegelaten. De adspirant- korporaal kan na vier maanden dienst tol korporaal worden aangesteld; bij gemis aan vacatures in dien graad tot korporaal titulair. De minister van oorlog heeft aan de verschillende autoriteiten des legers eene circulaire gerigt tot het verkrijgen van geschikte personen als plaatsvervangers bij het leger, zullende de corps-kommandanten met de meeste omzigligheid te werk moeten gaan tot hel afgeven van certificaten van goed gedrag aan militairen die de dienst met paspoort verlaten. De uitslag der najaars-examens in de verschillende provinciën is geweest als volgt; Hoofdonderwijzers, loegel. 114, afgew. 191. Hoofd onderwijzeressen, toegel. 24, afgew. 6. Huisonderwijzers, toegel. 12, afgew. 7. Huisonderwijzeressen, toegel. 64, afgew. 6. Hulponderwijzers, toegel. 149, afgew. 114. Hulponderwijzeressen, toegèl. 87, afgew. 51. Fransch. Onderwijzer, toegl. 57, afgew. 85. Onderwijzeressen, toegel. 63, afgew. 34. Engelsch. Onderwijzers, toegel. 23, afgew. 13. Onderwij zeressen, toegel. 40. afgew. 12. Huisonderwijzeressen, toegel. 1. Duitsch, Onderwijzers, toegel. 31, afgew. 23. Onderwijzeressen, toegel. 36; afgew. 2. Huisonderwijzeressen, toegel. 1. Wiskunde. Onderwijzers, toegel. 52, afgew. 34. Huisonderwijzers, toegel. 1. Onderwijzeressen, toegel. 1, aigew. 1. Teekenen. Onderwijzers, toegel. 28, afgew. 15. Onderwijzeressen, toegél. 2, afgew. 3. Huisonderwijzeressen, toegel. 1. Landbouwkunde. Onderwijzers, toegel. 9, afgew. I. Gymnastiek. Onderwijzers, toegel. 21. afgew. 7 'Huis onderwijzers, toegel. 1. Onderwijzeressen, afgew. 3. Handwerken. Onder wijzeressen, toegelaten 153, afgew. 21. Huisonderwijzeressen, toegel. 5, afgew. 2. Van de hoofdonderwijzers is dus 36.19 pCt. en van de hulpon derwijzers 56.22 pCt. toegelaten. Hel V. D. meldt dat in eene voor eenige dagen te Utrecht gehouden vergadering van het hoofdbestuur der vereeniging voor ehristelijk-nationaal onderwijs is besloten uitvoering te geven aan het door de Stand, opgewor pen denkbeeld om afzonderlijk op te treden in zake het kindergeschenk aan den koning. Het hoofdbestuur zal als hoofd-comité voor die zaak fungeren, en gelden verzamelen van de leerlingen der scholen van die rigting en van kinderen van ouders, die voorstanders zijn van het christelijk onderwijs, ten einde op 12 Mei 1874 een geschenk aan Z. M. den koning, op Hd. 25- jarig koningsfeest, aan te bieden. De arrond.-regtbank te Rotterdam heeft voor de betrekking van kan- tonregter te Hillegersberg aanbevolen: 1". mr. J. H. L. van Buren, kantou- regter te Tholen: 2". mr. M. A. Swellengrebelgriffier bij het kantongeregt te Vlaardingen: 3°. mr. J. A. de Bas, griffier bjj het kantongeregt te Nieuwer-Ainslel. Door burg. en weth. van Amsterdam is aan den raad ter overweging aangeboden een concept-adres, door den raad aan den koning te rigten om trent het bij de tweede kamer ingediende ontwerp van wet betreffende de voorwaarden ter verkrijging der bevoegdheid van geneeskundige enz. Bur gemeester en wethouders hebben tegen dat wetsontwerp bezwaren, ouidat. naar hun oordeelindien liet tot wet verheven wordtde gelijkstelling van de Amsterdamsche studenten met die der rijks-hoogescholen, wat de examens betreft, nog veel te wenschen zal overlaten. Zij meenen, dat door eene kleine aanvulling van het ontwerp van wet, waarbjj het afnemen der natuur kundige examens en van het theoretische gedeelte der geneeskundige examens opgedragen wordt aan de hoogleeraren van de wis-, natuur- en geneeskun dige faculteit aan het athenaeum illustre, aan die bezwaren tegemoetgekomen kan worden, en zij stellen daarom voor, het wetsontwerp in dien geest te wijzigen. Door wijlen mej. G. Stam, te Buiksloot, is aan de diaconie der herv. gemeente en aan hel weeshuis aldaar, elk eene som van ƒ1000 vermaakt. Dingsdag 11. had een werkman aan het stoomgemaal bij de Ooster poort te Hoorn de onvoorzigligheid te loopen tusschen de wieken van den in maling zijnden dijkmolen, met het ongelukkig gevolg, dat hij door een wiek werd opgenomen, en van een vrij aanzienlijke hoogte in de kolk teregt kwam, waaruit hij bijna levenloos werd opgehaald. Men had echter nog hoop op zijn behoud. Door de arrond.-regtbank te Utrecht is zekere v. B.te Utrecht, ver oordeeld lot drie dagen cellulaire gevangenisstraf en eene geldboete van ƒ8, wegens weigering om aan den burgerljjken stand aangifte te doen van de geboorte van zijn zoon. Men meldt uit Leeuwarden: In de vergaderingen der provinciale staten, deze week gehouden en verdaagd tol Dingsdag a. s., is slechts het punt omtrent de verbetering van den waterstaat dezer provincie aan de orde ge weest. Nadat daarover velerlei discussiën waren gevoerd en de stemming over een paar voorstellen hadden gestaakt, is besloten de behandeling van dit punt uit te stellen tot de volgende zomervergadering. Vrijdag namiddag had hier een treurig ongeval plaats. Van hel in aanbouw zijnde gedeelte van hel tuchthuis zjjn nl. twee gehuwde werklie den, bezig zijnde met het leggen van het ijzeren spantwerk voor den dak van dat gebouw, door het breken van een toestel, gevallen en hebben zich, hoewel er nog weinig van te zeggen is, oogenschijnltjk zwaar bezeerd. De ongelnkkigen zijn in hun deerniswaardigen toestand naar het nabijzijnde stads-ziekenhuis ter verpleging overgebragt. Donderdag had alhier de aanbesteding plaats van het bouwen van een nieuw burger weeshuis op het terrein, onlangs voor dat doel voor pl. ih. ƒ35000 aangekocht. Aannemer van dit belangrijke werk is geworden T. G. Bek huis, te Leeuwarden, voor ƒ175.934. Donderdag avond hield de IJsclub alhier hare gewone jaarlijkscbe verga- i dering. Besloten werd, dat in den aanstaanden winter, zoo de gelegenheid zich mogt aanbiedendrié hardrijderijen op schaatsen zullen worden ge- 1 houden, waarvan e'e'ne door mannen, ééne door itianncu en vronwctl ën ée'ne ter keuze van de directie. De prijs der boter aan de waag alhier was: le soort ƒ56.00, 2' soort ƒ49.00, per Yt ton. 's GRAVENHAGE 15 November. De le luit. kwartiermeester J. Warnsinck is van het 8C bij hel 4C rcg. infanterie overgeplaatst. De burgemeester heelt bekend gemaakt dat zich gisteren alhier een cholera-geval heeft voorgedaan met doodelijken afloop. EM«Ei.A2ï®. LONDEN14 November. De bemanning van het jagt Deerhound, die, nadat dit schip wegens het aanvoeren van wapenen voor de Carlisten te San Sebastian was opge- bragt en verbeurd verklaard, eenige maanden in Spaansche gevangenschap doorbragt, keerde dezer dagen in Engeland terug. De gezagvoerder, een zekere kapitein Travers, zegt dal hij, ondanks de waakzaamheid van de Spaansche overheid, zijn zending vervuld heeft, en geheel zijn lading ge weren en ammunitie den Carlisten in banden heeft gesmokkeld. Hij voegt er bij, dat hij bereid is binnenkort eene nieuwe zending van gelijken aard te ondernemen. De berigten uit Britsch-Indië blijven ongunstig luiden. Geen regen is er nog gevallen; zoodat het vooruitzigt van hongersnood wel als een zeker- heid beschouwd kan worden. Volgens berigten uit de Vereenigde Staten heeft het plan van den

Leydse Courant | 1873 | | pagina 5