LfilDSCHE COURANT. ZATERDAG !5 NOVEMBER. 3TADS-BERIC11TEN. 2 Suppletoir Kohier der plaatselijke directe belasting, 1873. 1873. N°. 270. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars 3. franco p. p. f 3.50 niet het f 'crslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35franco p. p. ƒ3 85. Het rers'ag afzonderlijk is verkrijgbaar toor f 2.50 's jaars, buiten de expcditiekoslen. Afzonderlijke nominees der Courant zijn verkrijgbaar roor 5 Cents, franco p. p. 0 Cents. De prijs der Advertentie» is van 1 4 regels t.iedere regel meer 25 cents. Advertentie» voor DnitechiandOostenrijk en Zwitserland worden nitsln tend aangenomen door HAASENSTEIN VüGLK.U Espeditie-Kantoor van Advertentie» te Hamburg Lubeck frankfort a, 1Eerlijn, Leipzig, Dresden Bres/nu, Keulen, StuttgartHeenen, Praag, Hazel, Zurich, StGallen, Genève en Lausanne. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien art. 264 der wet van den 29!l,!n Juni 1851 Staatsblad N". 85); Doen te wetendal het 2e Suppletoir Kohier van de plaatselijke directe belasting over 1873 op heden voorloopig is vastgesteld, en van heden lot en met den 17Je» November aanslaande ter Secretarie dezer gemeente (financiële afdeeling), van 12 lot 3 uren, voor een ieder ter lezing is nedergelegd. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd v. d. BRANDELER, Burgemeester. Leiden, 3 November 1873. E. KIST, Secretaris. BI IN N EN LA NI >SC! IK BKR IGTKlN LEIDEN, 14 November. Blijkens het antwoord van den minister van binnenl. zaken op het sectie-verslag der tweede kamer, wordt, nadat dezer dagen het advies van den raad van state omtrent een wets-onlwerp tol regeling van het hooger onderwijs is ontvangen, de verdere voorbereiding met ijver voortgezet. Par tiële regeling, waartegen gegronde bedenkingw zijn aangevoerd, kan in dien stand der zaak niet veel in aanmerking komen. Daaronder is ook reorganisatie van het gymnasiaal onderwijs. De plannen voor het nieuwe akademiegebouw te Leiden zijn nog niet definitief goedgekeurd. De plannen voor het zoötomisch laboratorium, waarvoor een meer geschikt terrein, in de nabijheid der sterrenwacht is aangewezen, zijn vastgesteld. - Donderdag aanst. zal het publiek de gelegenheid worden geschonken kennis te maken met het Zweedsch dames-quartet, dat zich reeds in ver schillende plaatsen des lands met succès heeft doen hooren. Hel zal alsdan in de stads-gelioorzaal alhier een vocaal concert geven. Dit quartet beslaat uit de dames Tony Bouteselte en Anna Karlsohn (eerste sopranen). Inge borg Löfgren (tweede sopraan), Inga Ekström (alt), en Berllia Erixon (contra-alt). Naar men van elders verneemt vereenigen deze dames in zich wat voor een goede uitvoering der door hen ter vertolking gekozen com- positiën vereischt wordt. Aangename, welluidende en vrij gelijke stemmen, die goed voor elkander passen, onberispelijke zuiverheid, gelijkheid bij het aanwenden van forto's en pianissimo's, vaste altaquering, reine intonatiën, henevens duidelijke uitspraak. Het programma dezer zangeressen bevat meestal oorspronkelijke Zweedsche composiliënwaaronder van Lindeblad cn Kjerulf-, wier namen in Zweden algemeen bekend en hooggeacht zijn. Zoowel door deze gceslige cn liefelijke composiliën. als door de goede za- menwerking weien deze zangeressen bel publiek te boeijen. hetgeen nog vermeerderd wordt door hun optreden in verschillende nationale kleederdragt. De heer dr. 0. Houtsma, eerste praeceptor aan hel gymnasium te Gro ningenis door den minister van binnen!, zaken benoemd tot conrector dier inrigling. Uit een schrijven van de reedc van Atchin deelt het /V. v. d. D. het volgende mede: Het leger zal beslaan uil 11C00 man troepen van de land- magt en 1200 van de marine; hel aandeel, dal de marine in de expeditie zal nemen, zal niet zeer groot zijn, aangezien die 1200 man enkel zullen dienen om het slrandbhouac te bewaken, wanneer de hqofdtrocp in het binnenland ageert. De troepen zullen naar hier gevoerd worden met 24 groole stoomschepen; daarbij komen nog 20 oorlogschepen, dan nog de vic tualie- cn ziekenschepen, zoodal het een niet onbelangrijk masibosch wczeii zal. Het zal een prachtig gezigt opleveren en dan de lauding, die natuur lijk voorbereid wordt door een bombardement van de schepen, om de bat terijen tot zwijgen te brengen, alles begunstigd door mooi weêr en muziek van de verschillende corpsen, indrukwekkend en voor een teekenaar een mooi beeld! In het laatst van October zullen de troepen worden inge scheept om ongeveer half November te beginnen. Wij hunkeren naar dien datum, omdat dan voor ons het uur geslagen zal zijn, dal wij verlost zijn van dat blokkccren. Wij hebben nog geen scherp schot gedaan, en de vijand gaat kalm voort zijne batterijen aan bet strand op te werpen. Nu is de laktiek, om hem dat niet te beletten, nog zoo dwaas niet; want ter wijl bij nn zijne krachten besteedt om de landing te beletten, dat hem toch nooit gelukt, zoude hij anders zijne batterijen in het binnenland bouwen op plaatsen, die voor het geschut van de schepen niet te bereiken waren, en dan zouden de troepen daar een te grooten tegenstand vinden. Wjj wenschen van harte den spoedigen en gelukkigen afloop, en ik geloof niet, dat er iemand is. die er aan twijfelt. Bij de Waalsche gemeente te Rotterdam is tot predikant beroepen de heer C. de Magnin, pred. te Parijs, en bij de Remonstrantsch-geref. gemeente aldaar ds. Jorissen, pred. te Delft. D«. Hoogstraten, pred. te Almelo, heeft voor het beroep van de Ned. herv. gemeente aldaar bedankt. Te Haarlem had gisteren de pleglige begrafenis plaats van den Neder- landschen zanger W. P. de Chavonnes Vrngt, den 9d'n dezer op ruim 75-jarigen leeftijd overleden. Eene talrijke schare van vrienden, vereerders cn belangstellendenook van elders, woonden die plegtigheid bij. Bij de geopende groeve voerde in de eerste plaats ds. A. Gh. J. van Maasdijk, pred. aldaar, het woord; daarna schetste dr. Wap, in welgekozen woorden, de vele verdiensten van den overledene en drukle den wensch uit, dat zjjn nagedachtenis door een geuenkleeken mogt worden vereeuwigd. Vervolgens sprak de heer E. Wagner, pianist te 's Hage, aan den overledene door vriendschapsbanden verbonden en die den heer Vrugt op zijne kunstreizen 'door Europa als accompagneur vergezeld had, een kort maar treffend woord. Ten slotte werd door den heer H. Savry, president der Liedertafel «Zang en Vriendschap", hulde gebragt aan den eenmaal zoo gevierden zanger. Door de Liedertafcl /-Zang en Vriendschap" werd daarna aange heven het lied, getiteld: Jlij 'tgraf, lerwijl van wege de zangverecniging //Thalia" een immortellenkrans op de lijkkist werd nedergelegd. Men meldt uit Hardinxveld: Maandag II. werd van hier gevankelijk weggevoerd zekere S., beschuldigd van diefstal. Deze man, timmerman van beroep, levert een treurig bewijs wat hel misbruik van sterken drank veroorzaakt. Hij is een bekwaam timmerman, doch geeft zich gedurig aan de neiging tot sterken drank over Verleden jaar heelt hij zich dien trachten te verschaffen door in een herberg binnen te dringen, waarop ge vangenisstraf volgde. Verleden Zaturdag nacht moet hij getracht hebben zich op dezelfde wijze van dat geestrijk vocht meester te maken in een herbergje op eenigen afstand van het dorp. De bewoners, door liet gerucht gewekt, schoten toe en zagen S. door een keldervenster ontvlugten. Men zegt, dal hij zich 2 flesschen drank cn ƒ2.50 had toegeëigend. In de haven van Urk zijn sedert eenige dagen een 30-tal visschers- vaartuigen geblokkeerd, die wegens den treilrigen toestand dier haven en den tegenwind de Noordzee niet kunnen bereiken 0111 ter schelvischvangst te gaan. Men meldt van Kalerveer: Nadat Dingsdag 11. door hel liooger bestuur de sluiswachter met drie knechts was aangesteldis Woensdagmiddag de groole schutsluis alhier, len behoeve van den nieuwen waterweg van Zwolle naar zee, voor liet publiek verkeer geopend. De raderboot "de Stad Zwolle" passeerde hel eerst de sluis, waarna een vijfial turfschepen onmiddellijk werd uitgeschut. Zoowel van de dircciiekeet als van de sluis- hoolden en van de stoomboot wapperde de nationale driekleur. Bij de overweging van hel IX'lp hoofdstuk der staalsbegrooting voor 1874 (dep. van koloniën) is men in drie der afiicclingeii in beschouwingen geirë- den over het regeringsbeleid van den tegenwoordigen minister van koloniën. Verscheidene leden verklaarden daarbij, dat, zoo zij al van den beginne af, op grond van de antecedenten des ministers, huiverig waren geweest, hem in politieleen zin vertrouwen te schenken, dat vertrouwen door den oorlog met Atchin en hetgeen daarmede in verband stond, nog meer was geschokt. De vijandelijkheden waren met zekere overijling aangevangende marine was ongenoegzaam, men wilde liier eene enquête, men was bezorgd voor de toekomst; liet denkbeeld ecner annexatie kwam sommigen verwerpelijk voordie vreesden dat de benoeming van den heer van llces daarop heen wees, en de overgroote uitgaven baarden zorg. Eenige leden, ofschoon erkennende, dat zij op srond van vroegere ondervinding den tegenwoordi-

Leydse Courant | 1873 | | pagina 1