LE1DSCHE COURANT. YRI.JDAG 7 NOVEMBER. B! N N EN L A N DSCIIE BEI iG TEN. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p. p. 3.50 met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35franco p. p. f 3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 's jaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke no miners der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertentiën is van 1—4 regels 1.iedere regel meer 25 cents. Advertenties voor DaitschlendOostemilk en Zwiteorland worden nitslnitcnd aangenomen door IIAASENSTEIN &VOGLEK Expeditie-Kantoor van Advertentiën te Hamburg Lubeck Prankfcrt a, M. Berlijn Leipzig, Dresden Breslau, Keulen, StuttgartWeer.cnPraag, Bazel, ZurichSt. Gallen, Genhve en Lausanne. 1875. LEIDEN, 6 November. De Staatscourant bevat het verslag van den raad van bestuur der rijksinstelling van onderwijs in Indische taal-, land- en volkenkunde, over het studiejaar 1872—1873. Daarin komt het volgende voor: Ofschoon al de vakken, waarin onderwijs wordt gegeven, aanmerkelijk zijn-toegenomen, schijnt evenwel eene verdere uitbreiding noodzakelijk. Immers bij het kon. besluit van 30 Oct. 1872 wordt het afleggen van een examen toegestaan in elke in Nederlandsch Indië inheemsche taal, onverschillig waar en hoe zij wordt onderwezen. Het spreekt van zelf dat hierdoor aan de rijksinstelling eene geweldige concurrentie kan worden aangedaanwanneer particulieren of gemeenteinslellingen zonder eenige controle onderwijs gaan geven in de een of andere inlandsche taal, onverschillig of die voor den aanstaanden ambtenaar van belang is of niet, vooral wanneer, zooals nu het geval is, aan de rijksinstelling slechts in een enkele dier talen onderwijs kan genoten worden. Vooral is dit het geval nu door het overgroot aantal adspiranten het examen vergelijkend geworden is, en het er op aankomt zooveel punten mogelijk tc behalen. De gemakkelijkste weg daartoe is voorzekerzich voor zooveel talen als mogelijk is. klaar te maken, vooral daar, bij de geringe eischen die voor zoovele weinig bekende tongvallen, die nimmer wetenschappelijk beoefend zijn, gesteld kunnen worden, het afleggen van een even voldoend examen niet veel inspanning kan kosten. Ofschoon nu de rijksinstelling aan deze con currentie nimmer geheel het hoofd zal kunnen bieden, daar zij zich zal moeten bepalen om onderrigt te geven in die tongvallenwelke door daartoe bevoegden op eene wetenschappelijke wijze kunnen worden onderwezen, is het nu eene levensquaestie geworden, dat althans voor zulke talen bekwame docenten optreden. De gevolgen van het ontbreken dier gelegenheid aan de rijksinstelling doen zich nu reeds gevoelen. Terwijl tot nu toe het getal studenten steeds klimmende was, is met den aanvang van den cursus 1873—1874 eenige achteruitgang zigtbaar. Zij riglen zich bij voorkeur naar die inrigting waar de gelegenheid om voor de meeste talen klaar te komen geopend is. Aangenaam is het ons daaromuwer Exc. onzen dank te kunnen beluigen, dat aan onze voorstellen in zoover gevolg is gegeven, dat er bjj de begrooting voor 1874 eene som is uitgetrokken ter bezoldi ging van eenen privaatdocent in de Soendasche taal. Wij koesleren de verwachting dat althans voorloopig de bestaande leemte op voldoende wijze zal zijn aangevuld. Tegenover een getal van 47 in den vorigen cursus lieten zich dit jaar 45 studenten inschrijven. Onder hen waren er 20 die voor het eerst de lessen bijwoonden. De heeren J. H. Hinse (voorzitter), J. van der Spek (secretaris), D. W. Hinse Jr. (idem), G. J. Vos Az. (penningmeester), C. H. M. Vierhout (idem), J. Th. Averkamp, L. G. van Schaik en D. Vas Nunes, allen te Amsterdam, en 51. L. Seybel, te Asperen, hebben zich lot een ceetraal-comite' gevormd tot uitvoering van het plan om Z. 51. den koning, bij gelegenheid zijner 25-jarige regering, door leerlingen der scholen voor lager en meer uitge breid lager onderwijs een geschenk te doen aanbieden. Zij hebben aan de onderwijzers en onderwijzeressen in Nederland eene circulaire gezonden, waarin ondersleuning van hun plan wordt verzocht, cn bijzonderheden om trent de uitvoering worden medegedeeld. In die circulaire wordt o. a. ge zegd: //Het geschenk moet van dien aard zijn, dal niemands godsdienstige overtuiging zich legen dc aanbieding kan verzettende woordenbij die gelegenheid te sprekenmogen niets anders zijn dan de uitdrukking van liefde voor den vorst en het vaderland; de geheele manifestatie moet wezen eene algemeene en zuiver nationale daad." Ook bijdragen van niet school gaande kinderen zullen worden aangenomen. Door het centraal-comité te Batavia is het volgende aan het hoofd- comilé van het Roode Kruis hier tc lande medegedeeld: Met eene verster king van twee compagniën infanterie, naar Benkoelen gezonden, waar de assistent-resident van Amstel en de controleur Easlens vermoord zijn, is eene collectie versnaperingen medegegeven. Met hel oog op den omvang der volgende expeditie tegen Atchin denkt het centraal-comité er aan om van het aanbod van de protestantsche en roomsch-katholieke veldpredikers, en van den heer von Bultzingslöwen, een voornaam ingezetene van Soerabaija, gebruik te maken, ten einde als plaatselijke gedelegeerden bij die expeditie op te treden. De taak van hel centraal-comité en de werkkring van ge neeskundige dienst cn administratie zullen daardoor zeer vereenvoudigd worden De luit.-generaal van Swielen was met dit denkbeeld zeer inge nomen. De heer von Bultzingslöwen zond eene gift van ƒ1000, lerwjjj een gelijk bedrag van Solo werd ontvangen, als opbrengst van een aldaar ten behoeve van hel Roode Kruis gegeven concert. Eene vereeniging vaa Engelsche jongelieden zou met hetzelfde doel eene voorstelling geven in het operagebouw te Batavia. Door de provinciale staten van Overijssel is bij de eerste stemming tot lid van de eerste kamer der staten-generaal gekozen de heer mr. G. Dum- bar, met 27 van 42 stemmen. Hel stoomschip Conrad, van Batavia naar het Nieuwe Diep, ging 1 Nov. het Suezkanaal in, kwam den 3d,n te Port Said en vertrok van daar op den 5d!0, des morgens. Te Katwijk aan Zee zijn den 3,,<,D en 4df0 dezer elf schuiten van de visscherii aangekomente zamen met 489,800 stuks steur- en 726 kantjes pekelharing. Er werd besteed voor vollen steurharing 19.50 tot ƒ15.50 per 1000 stuks, voor pekelharing ƒ21.50 tot Z12, voor ijlen ƒ14.50 tot 13.25 per ton. Te Geervliet is eergisteren de woning van den bouwman A. Huisman een prooi der vlammen gewordenwaarbij de geheele daarin opgeslagen veldoogst verloren is gegaan. Ook te Barendrecht is gisteren naclil eene bouwmanswoning, benevens schuur en hooiberg, afgebrand. Ook daar kon niets van den oogst gered worden. Twee paarden kwamen mede in de vlammen om. Te Arnhem is gisteren nacht ten 2 ure een hevige brand uitgebarsten in de werkplaats van den kuiper S. Knuvelder, in den Krommen Elleboog, welke dreigde over te slaan tot de belendende pakhuizen van den likeur stoker Eberson, waarin een groote hoeveelheid spiritualiën was geborgen; doch door de vercenigde werking van een vijftal spuiten mogl men er in slagen deze laatste panden te bewaren. Twee pakhuizen van de heeren Cohen cn Overgoor, die aan hel brandende perceel grensden, zijn, evenals dit, geheel in de asch gelegd. Een gedeelte van de goederen, die in het pakhuis van Cohen waren opgelegd, is gered, terwijl de gereedschappen, het hout en eene hoeveelheid spek van Knuvelder door dc vlammen zijn ver teerd. De oorzaak van den brand is onbekend. 5Icn meldt uit Deventer: De vetweiders gaan dit jaar denzelfden weg als de Spaansche fondsenhouders. Niet alleen dat zij hun weidegeld reeds verloren hebben, zij mceten bovendien 20 a 30 aan ieder stuk vee, dat zij in het voorjaar kochtenverliezen. De aanvoer van vee was aan de weekmarkt zeer belangrijk. Ongeveer 500 stuks werden aangevoerd. Ools waren er veel bnitcnlandsche kooplieden, door wie echter bijna niets wertj aangekocht, daar de houders te hooge prijzen cischteq cn zij niet andgrs konden koopen dan tegen ƒ10 a 15 per stuk beneden de vorige prijsnote ringen, waardoor de handel gedrukt en de omzet zeer gering was. De twee personen uit Steenwijk, die in den avond van 28 Aug. jj. te Zuidveen onder Steenwijk d'. 11. Uden 5Iasman, van Vierhuizen, moedwillig aangegrepen, mishandeld en in een sloot geworpen hebben, zijn door de reglbank veroordeeld: de een tot twee maanden eenzame opsluiting en twee boelen van 8 en ƒ25, en de ander lot 15 dagen eenzame opsluiting eq 8 boete. De regtbank heeft den eisch tot schadevergoeding aan dc belee- digde partij ontzegd. Uit het antwoord van den minister van buitenl. zaken op het seclieverslgg der tweede kamer blijkt o. a.dal de zaak der Belgische studiebeurzen reeds sedert twee jaren tot eene voor de Nedcrlandschc belanghebbenden bevredigende oplossing is gebragl: dat, na velerlei onderhandeling over de herziening van het suikertraclaat bij de Eransche regering nader aan gedrongen is op het naleven der verpligting om eene juiste correlatie je brengen tnsschen de invoerregten en de conventionele rendementen; dat de Japansche regering ook bij ons heeft aangedrongen op lcwij)sghelding der Simonosaki-indemnileit, doch dal deze quaestie is aangebonden in ver band met de aanstaande herziening der handelstractatpn-; dat de zgale der Luxcmburgsche schuld nog niet ter afdoening is kunneq worden

Leydse Courant | 1873 | | pagina 1