LE1DSCDE COURANT. N°. 261. «875. WO KNS DAG 5 NOVEMBER. De Courant verschijnt dagelijks. Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p. p. f 3.50; met liet Ferslag der Handelingen tan den Gemeenteraad f 3.35franco p. p. ƒ3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 's jaars. buiten de expeditiekoslen. Afzonderlijke nomniers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. Dc prijs der Advertentiën is van 1—4 regels 1.— iedere regel meer 25 cents. Advertectiën voor DaitschlandOostenrijk en Zwitserland worden nitsluitend aangenomen door IIAASENSTEIN VOGLER Expeditie-Kantoor van Advertentiën te Hamburg Lubeek frankfort aM. BerlijnLeipzigDresden BreslauKeulen, Stuttgart, Weenen, Praag, Bazel, Zurich, St, Gallen, Genève on Lausanne STADS-BERICHTEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN; Overwegende dat zich in naburige gemeenten eenige gevallen van Aziatische cholera hebben voorgedaan; achten het noodig de ingezetenen opmerkzaam te maken op de navolgende door de geneeskundige autoriteiten aanbevolen voorschriften, waarvan de inachtneming kan strekken tot wering of even tueel tot beteugeling van voormelde ziekte: 1". Als drinkwater en tot het bereiden van spijzen gebruike men alleen regen- of duinwater; Het gebruik van gracht- en van onzuiver putwater is gevaarlijk; 2°. Men zorge voor de meest mogelijke zindelijkheid; vooral binnenshuis, maar ook in den omtrek zijner woning: 3°. Vooral moeten de secreten zindelijk gehouden worden. Om ze door te spoelen gebruike men eene oplossing van I kilogram ijzervitriool in een emmer water, vermengd met liter carbolzuur. Ten behoeve van min vermogende ingezetenen is dit middel tegen afgifte van een bewijs van een geneeskundige kosteloos verkrijgbaar aan de gemeente-apotheek op de Aalmarkt. Wanneer de cholera zich in de stad openbaart is het voorzichtigheidshalve aan te raden dit doorspoelen 2 maal 's weeks te doen plaats hebben. Zijn er verdachte ziektegevallen in huis, b. v. diarrhé, dan behoort het 2 maal daags te gebeuren. Rurgemeester en Wethouders voornoemd Leiden, 4 November 1873. v. d. RRANDELER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. BJiNtNKiNLANIiSCiiK UKKIGTËN LEIDEN, 4 November. De Victoria-kas in den Hortus alhier zal, bij open bloemmorgen Woens dag avond, en nog op een tweeden, later aan te kondigen avond verlicht zijn. Indien de verlichting plaats heeft, zal zulks blijken door de aanwezigheid van een lantaren aan het hek van den Hortus. 1111. curatoren en professoren der hoogeschool, met hunne familiën, die de kas wenschen te bezoeken, zijn daartoe uiigenoodigd tusschen 7y2 en 8 uur. Hll. studenten van 8 tol 9 uur. Verdere belangstellenden zullen zich, bij kleine getallen tegelijk, op de gewone wijze aan het hek van den Hortus kunnen aanmelden van 9 tot 10 uur. De groote zaal van het Nulsgebouw bleek gisteren avond schier te klein om de hoorders en hoorderessen te bevattendie daar gekomen wa ren, om mejufvrouw Mina Kruseman, van Brussel, te zien optreden, als spreekster in de Hollandsche maatschappij van fraaije kunsten ,en weten schappen, en daardoor de gunstige verwachting uitspraken van iets aantrekke lijks en boeijends te zullen hooren. Die verwachting werd dan ook niet teleur gesteld. De voordragt van een door haar geschreven drama, »Eene echtschei ding" getiteld, dat in onze Oost-Indische bezittingen speelt, bewees hoezeer de schrijfster diep was doorgedrongen in het leven en lijden harer zusteren aan gene zijde van den oceaan, en welligt niet daar alleen, maar overal waar de onvolmaaktheid van de wetten der maatschappij in tegenspraak komen met de eischen van het regt en het gevoel. Schoon en aandoenlijk waren de tooneelen, door de schrijfster zelve keurig afgespeeld, waarin de jeugdige Louise van Amerongen, de eerlijke, ware, heerlijke figuur der lijdende vrouw, geketend aan de|i laaghartigen'resident, die het ridderkruis op zijne borst en de gouden payong boven zijn hoofd onteert, haren zielc- strijd uitspreekt, en den handschoen opneemt voor het regt van vrije keuze, aan de vrouw schijnbaar bij de wetten van den staat toegekend, maar door die van het leven dagelijks met voeten getreden. Gaarne zouden wij Mne schets van dat drama geven, zoo de beschikbare ruimte het ons niet verbood, maar al deden wij het, onze schets zou flaauvv en mat zijn. Men ®oet dit stuk hooren voordragen door de begaafde schrijfster zelve, om er al de kracht van te gevoelen. De Hollandsche maatschappij sehenke nog vele avonden als deze aan hare leden en versterke op die wjjze de gunstige gedachtedie men steeds van hare werking koestert. partijen van 100 50 o 10 u 5 Gedurende de Op den 18l,en dezer maand zal, naar wij vernemen, daar weder ecne lezing, ook voor dames, gehouden worden, waarin de heer J. Kneppelhout, van Onsterbeek, zal optreden. Bij de heden op het raadhuis gehouden verkooping van cokes zijo de volgende prijzen besteed Hoogste prijs. Minste prijs, hectoliters 65.-^ - 33.-- 33.— 6.70 6.40 - 3.35 3.25 maand October 1873 zijn in de Leidsche volkskeuken afgeleverd: 3703 portiën warme spijs, 330 portiën vleesch, 118 portiën spek; totaal 4151 portiën. Op Maandag 10 November zal te 's llagc de aanbesteding plaats hebben van het leveren en stellen eener houten schutting om het Ruïne-plein alhier. --De minister van binnenlandsche zaken heeft bekend gemaakt dat, vol gens de bij hem ingekomen ambtsberigten, aan Aziatische cholera zijn over leden: in de weck van 19 lot 25 October jl.te Strijen 2 personen, niet vermeld in de vorige opgave; in de week van 25 October lot 1 November jl.: ia Noordbrabanl; te Breda 5, te Oudenbosch 12; in Zuidholland: te Alphen 1 te Dordrecht 1, te Gouda 10, te Rotterdam 4, te Schiedam 1; totaal in het rijk 34 personen. Van wege het ministerie van buitenlandsche zaken zijn de betrekkin gen van den scheepskok Johannes de Groot, van het schip Madeline, ge zagvoerder J. Slubington, van Kaapstad naar Mauritius, en die van Conrad van Wingerden, arbeider in de Brilsche kolonie Victoria, uitgenoodigd zich bjj dat departement te vervoegen lot het ontvangen van mededeelingen be treffende die personen. Door de directie der Ncderl. bank is de rentestand vastgesteld als volgt: interest van belccningen van binnenl. effecten 5 pCt.; dito buitenl. 5% pCt.dito goederen 5 pCt.; disconlo van wissels met drie handleekenin- gen (witte aanvraagbilletten) 6 pCt.disconlo van wissels met twee hand- teekeningen en van promessen (blaauwe aanvraagbilletten) 6 pCt. Den 15dc° dezer zal van het koloniaal werfdepot te Harderwijk naar het Nieuwe Diep vertrekken een detachement supplelietroepen, sterk 200 man (waaronder 12 onderofficieren), om dien dag over te gaan aan boord van het aldaar via Suez naar Java bestemde stoomschip Holland. De heer mr. L. A. Lightenvclt, laatstelijk Nederl. gezant te Parijs, is te Ilyères in Frankrijk, in 78-jarigen ouderdom overleden. De heer dr. II. J. Nassau, wegens toenemende ongesteldheid niet meer in slaat de betrekking van inspecteur van het lager ouderwijs in Drenthe waar te nemen, heeft als zoodanig zijn ontslag gevraagd. Voor het gezin van den hoofdonderwijzer Pon, le Genemuiden, die zoo ongelukkig om het leven kwam, is reeds de belangrijke som van ongeveer ƒ4000 aan bijdragen bij de commissie ingekomen. De Nederl. handelmaatschappij zal eerstdaags eene prachtige collectie Japansclie goederen laten verkoopen, die zij regtstreeks uil Japan ontvan gen heeft. Men vindt hieronder het fijnste lakwerk, porselein, ivoor, san delhout, foclards en zijden sloffen. Men zegt, dat de waarde van deze be zending op twee ton goud geschat wordt. Naai wij vernemen, meldt het U. D zijn eenige locomotieven der Ned. Rijnspoorweg maatschappij in den Iaatslen lijd van ecne inrigting voor zien, welke gelegenheid verschaft om bij voorkomenden brand in eigendom men dier maatschappij de stoomkracht, in de ketels voorhanden, tot het opvoeren van water te kunnen gebruiken en de locomotieven alzoo als stoombrandspuiten dienst te laten doen. De uitslag der proeven, welke men voorloopig daarmede genomen heeft, zouden van dien aard zijn, dat men besloten heelt, aan al de locomotieven ecne zoodanige inrigting te laten aanbrengen. Ter voorziening in de openstaande predikants-plaats bij de Waalsche gemeente le Rotterdam is de volgende (alphabctische) nominatie opgemaakt: Cliavannes, te Leeuwarden; Fontanes, te Havre; de Greef, te Maastricht; Luti, te Middelburg; de Magnin, te Parijs; E. Mordant, le Trcssines; Mou- nier Jr.te Aigalliers; Perk, te Amsterdam; Picard, te Pierrefontaine; Nolst Trenilé, te Utrecht; Valès, te Amsterdam; van der Vies, te Breda. Tc Amsterdam had gisteren de aangekondigde feestviering plaats ter

Leydse Courant | 1873 | | pagina 1