ilen 11. Dominicus een kind van zeer jeugdigen leefiijd gevonden, zonder dal men le welen is kunnen komen, wie hel daar neergelegd had, of wienhet toebehoorde. Het kind is haar het hoofdbureau van politie gebragt. Men meldt uit Zall-Bommel: Bij den heer Gottschalk, logementhouder en agent van de expeditie van Gend en Loos alhier, werden achtereenvol gens 4 paarden door den kwaden droes aangetast, waarvan 1 stierf en 3 werden onteigend en afgemaakt. Leed genoemde heer hierdoor een bedui dend verlies, slechts gedeeltelijk gedekt door de gelden hem als onteige ningssom der 3 afgemaakte paarden uitbetaald, allernoodloltigst waren de gevolgen voor een zijner knechts, die de paarden had verzorgd en opgepast. Deze werd ongesteld, en nadat men eerst dacht aan typhus, openbaarde zich later de gevreesde paardenziekte, waaraan hij spoedig overleed. Op de wekelijksche veemarkt te Zwolle waren in de vorige week niet minder dan p. m. 13000 stuks aangevoerd. De handel was buitengewoon traag; de prijzen waren veel lager, zoodat ongeveer de helft onverkocht bleef. Men meldt uit Leeuwarden: Ten bewijze dat de waterstand in deze provincie in den laalsten tijd aanzienlijk hooger is geworden, vooral ten gevolge van de menigvuldige regens, kan dienen, dat niettegenstaande de afstrooming met del zeesluizen het boezemwater in een week met bijna 19 centimeter is verhoogd. Volgens de peilschaal alhier teekent het boezem water thans nagenoeg 40 centimeter boven zomcrpcil. Wegens de natte en koude temperatuur is hel vee bijna overal reeds gestald. Alhier is eenc commissie tot voorbereiding der feestviering van hel 25-jarig koningschap van Z. M. Willem III geconstitueerd geworden; aan het hoofd daarvan staat de burgemeester der gemeente, de heer mr. J. Bieruma Gos ling, als cere-voorzitter. Een voorloopig programma is vastgesteld en omvat de twee dagen, 12 en 13 Mei. In den voormiddag van den ]2'lf0 stelt men zich voor de inhuldiging des konings op godsdienstige wijze te herdenken; daarna zal er eene groote parade worden gehouden. Alsdan volgen de andere feesten, til. een gecostumierde optogt bij dag; 'savonds muziek in den Prin sentuin en op een of meer der openbare pleinen; looneelvoorstcllingen voor het volk op eenige plaatsen. Den 13d"1 Mei zullen de feestelijkheden bestaan in; groot schoolfeest, turnfecst, vogelschieten, roeiwedstrijd en nog andere volksvermakenherhaling van den gccostnmecrden optogt 's avonds bij fak kellicht. Met een groot vuurwerk zal dan hek feest worden besloten. De commissie wil het echter niet alleen by die vermakelijkheden laten, maar wenseht ook de armen bij deze gelegenheid extra le bcdcelen, opdat ieder met een opgeruimd gemoed zal kunnen feest vieren. 's GRAVENI1AGE 3 November. Z. M. heeft vergunning verleend aan den kapitein-luit. ter zee jhr. N. A. Holmberg de Beckfelt, adjudant van Z. K. II. prins Hendrik der Neder landen, tot hel dragen der versierselen van ridder lf afd. der orde van den Witten Valk, hem door den groothertog van Saksen-Wcimar-Eisenach ge schonken, en aan den officier van gezondheid 2C kl. .N. van Rijnberk, van het personeel van de geneeskundige dienst der landmagl, tol het dragen der Duitsche medaille voor niet-slrijdendcn, ter bclooning van vrijwillig be wezen diensten gedurende den Fransch-Duitscheii oorlog in 1870 -71. Tot burgemeester der gemeente Hilversum is benoemd de heer J: E. Ch. Schook, aan wien tevens eervol ontslag is verleend als burgemeester der gemeente Wcstzaan. --- Tot kahtonregter te Oosterhout is benoemd de heer mr. W. J. G. ba ron van üldcnecl lot Oldenzeel, thans plaatsvervangend kantonregter aldaar. Z. M. heeft benoemd tot directeur van de registratie en domeinen: voor de provincie Zuidholland, standplaats 's Gravciihage, dc heer M. P; Smissaert, thans te Noordbrabant: voor de provincie Noordbrabant, stand plaats Breda, de heer M. J. Losgcrt. thans inspecteur Ic kl. - Dc heer IS. J. Tideman is, op zijn verzoek, eervol ontheven van het geven van onderwijs in dc scheepsbouw kunde aan dc polytechnische school ie Delft; voorts is dat onderwijs opgedragen aan den lieer J. W. Calten, in;enicur bij dc directie der marine lc llellcvoctslnis. - Door den Nederl. consul-generaal te Beyrulh is de heer A. Catoni aan gesteld lot zijnen vice-consul le Alcxandrette. Naar men mededeelt zal Z. M. dc koning in plaats van aanstaanden Zaturdag, zooals aanvankelijk bepaald was, Vrijdag naar het Loo vertrekken. De heer mr. S. J. Fockcma Andreae, laatstelijk kantonregter le Hille- gersberg, heeft in dc heden gehouden zitting van het prov. gcreglshof in Zuidholland den eed als regter in de arrond.-reglbank tc Leiden afgelegd. De dag, waarop voor 25 jaren de grondwet is afgekondigd, is heden in de residentie in alle stille, doch niet ongemerkt voorbijgegaan. Overal wapperde de nationale driekleur en verschillende winkeliers hebben door fraaije uitstallingen van hunne deelneming in dezen feestdag doen blijken. Bijzonder fraai was die van den boekhandelaar Couve'e in de Polen. Heden was de termijn van inschrijving voor de verpachting van het stedelijk badhuis verstreken. Ten 1 uur werd ten raadhuize tot de opening van de inschrijvingen overgegaan. Slechts 1 billet was ingekomen en wel van de heerenlloogenstraaten, Kuypers en Lesoeur, onder de firma J. Hoogcnslraaten en C°., te Leiden, die op de gestelde voorwaarden de pacht wil aanvaarden voor y 1000 'sjaars, behoudens conditie, dat na expiratie van liet pacht-contract dc gehcele inventaris door den opvolgenden beheerder tegen taxatie zal worden overgenomen. Burg. en welh. zullen later bun besluit kenbaar maken. In den nacht van jl. Zaturdag op Zondag is door de politie in de Bagijnestraat aangehouden een 18-jarig jongeling, genaamd J. J. K.dezelfde die onlangs door het prov. geregtshof wegens diefstal veroordeeld is tot 2'/a jaar gevangenisstraf, maar zich nog op vrije voeten bevond, die een in die straal aanwezig manspersoon met een zakmes eene ernstige ver wonding aan den hals had toegebragl, in een twist waarbij de verwonde als middelaar tusschenbeiden w as getreden. De geneesheeren Hoven en Rupp lubben den verwonde onmiddellijk verbonden en verklaard dat hij in levens gevaar verkeerde. Dc politie heeft dadelyk van zijne verklaringen proces verbaal gemaakt, terwijl hij vervolgens naar het gasthuis is overgebragt. Reeds gisteren hebben zich de officier van justitie en de regter-com- missaris zich naar hel gasthuis begeven en aldaar den verwonde in verhoor genomen, wiens toestand op het oogenblik minder zorgelijk is. De dader bevindt zich in hechtenis. De Haagsche Nieuwsb. deelt mede, dat de Jong en Behagel zich her haaldelijk bij de politie hebben aangemeld, om onderstand te erlangen, daar zij door hunne gevangenschap van alle middelen zijn ontbloot. BUITKNLANDSCIitë BEMIGTEn7~ ENGELAND, LONDEN2 November. De Tiwes spreekt van //het geheim van de duurte der steenkolen". Een fabrikant toch schrijft aan het blad, dat hij vruchteloos de aankomst wachtte van een paar wagens, geladen met steenkool, door hem gekocht aan den mond van de mijn. llij rigtle zich tot de spoorwegdirectie met de vraag waar die wagens bicven en ontving tot antwoord: //Uw steenkool is gereed om verzonden le worden, doch de stationschef weigert ze aan par ticulieren op te zendendaar dit hunne leveranciers, den steenkoolhandelaars, een beleediging toeschijnt." Zoowel de Times alsook andere bladen dringen er op aan dat van regeringswege maatregelen worden genomen, dat eene zoodanige weigering niet meer kan plaats hebben. FRjlMKRUH. Zaturdag is te Parijs een ministerraad gehouden. Eenstemmig werd goedgekeurd le ondersteunen een voorstel lol verlenging van de volmagt, aan Mac Mahon verleend. Het werd noodzakelijk geacht de stemming over de constitutionele wetten niet af te wachten, eer men overging tot de organisatie van het uitvoerend gezag. Men zegt, dal de maarschalk van geen andere combinatie wil weten, dan de verlenging van zijn mandaat als president der republiek, met den steun der conservatieven, llij zou het gezag slechts aanvaarden, als het door constitutionele waarborgen sterk werd gemaakt. Elke andere combinatie zou hij weigeren, ook die, strekkende om hem te benoemen tot luitenant- generaal van het koningschap of lot regent. Na het bekend worden van den brief van den graaf van Chambord hebben de leden der regterzijde onderling van gedachten gewisseld over dc thans te volgen gedragslijn. Het scheen dat het volgende plan het meeste bijval vond; het proclameren der monarchie, het aanstellen van een stad houder-generaal over het koninkrijk, het opdragen van deze betrekking aan prins Joinville, totdat de koning en de nationale vergadering het eens zou den zijn geworden. Geen beslissing werd genomen, maar aan de commissie van negenen werd opgedragen de beslissing te nemen en die mede te dcelen in de officiële bijeenkomsten van het regter-ccntrum en de regterzijde. In alle geval echter zal de meerderheid, alvorens zich te verklaren, de rege ring moeten raadplegen. i liet voorstel, om de monarchie te proclameren, met den prins van Join ville als stadhouder-generaal, is werkelijk in de bijeenkomst der conserva- tiv.en door de regterzijde gedaan. De vrienden der Orleansche prinsen ver klaarden uit hunnen naam, dat zij geen combinatie konden aannemen, waardoor de prinsen den schijn op zich zouden laden, alsof zij zijdelings het aan den graaf van Chambord gegeven woord schenden. De Union zegt, na de mededeeling van den bekenden brief van den graaf van Chambord: Het is onze gewoonte niet, aan het woord des ko nings eene verklaring toe te voegen. Maar wel mogen wij van stonden aan zeggen, wat wij zoo dikwijls verklaard hebben, namelijk dit: Nooit zal Hendrik V Frankrijk derwijze vernederen, dat lijj van zijn kroon een han del maakt; nooit zal de dubbelzinnigheid gewonnen spel krijgen tegen de eerlijkheid des konings. De Union heeft haar pligt gedaan te midden van zooveel tegenspraak en zooveel klagtcn. Zij stoorde zich niet aan het ge weeklaag. waardoor zij eenc ondankbare taak te vervullen en een moeijelp werk te verrigten had. Sommigen zullen misschien hunne bittere oordeel vellingen betreuren; hoe dit zij, allen zullen ons steeds vastberaden, on wrikbaar vinden op den post van strijd, waarop wij ons verhoovaardigen altijd gestaan te hebben. Naar men uit Weenen meldt heeft de graaf van Chambord, ten gevolge van ongunstige berigten uit Parijs betreffende dc ?aak der restauratie, zijn vertrek naar de Fransche grenzen uitgesteld, llij was niet te bewegen geweest om het door den heer Falloux, den laatst naar Frohsdorf afgevaar digden onderhandelaar, verlangde manifest uit le vaardigen. liet getuigenverhoor in zake het proces Bazaine werd Zalnrdag voor den krijgsraad voortgezet. Door getuigen werd verklaard dat Bazaine den 20stc» Augustus dépêches ontving van Mac-Mahon. Dépêches van Bazaine van 20 Augustus werden den 22sl'n van Longwy naar Mac-Mahon verzonden. Dc advocaat Lachaud en ook Bazaine kwamen hiertegen op; zij zagen daarin eene verwarring met eene dépêche van 29 Augustus. Deze data zijn in zooverre van belang, dat zij moeten aantoonen of Bazaine al of niet kennis heeft gedragen van het oprukken van Mac-Mahon in de rigting van Metz. BÜITSCÏILANE». Ten einde zich te verzekeren van de goede naleving der'bepalingen van de kerkelijke wellen, betreffende de opleiding en aanstelling van geestelij ken, heeft de regering nieuwe maatregelen genomen. De opperpresident der provincie Silezië heeft een aanschrijving gezonden aan de superintenden ten der evangelische kerk en aan de aartspriesters der katholieke kerk, van dezen inhoud: //In het vervolg zullen alle kerkelijke attesten, om in régten voldoende te zijn, zoodanig moeten opgemaakt worden, dat daaruit ten dui delijkste blijkt, wie de geestelijke is. die hel stuk heeft afgegeven. Alle stukken van dien aard, aan welke bedoeld vercischle ontbreekt, zullen alle bewijskracht missen."

Leydse Courant | 1873 | | pagina 2