LË1B8CHE COURANT. N°. 256. *870. f&z M-. a DONDERDAG -30 OCTOBER. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courani is per vierendeel jaars ƒ3.franco p. p. f 3.50; met het Ferslag der Handelingen van den Gemeenteraad ƒ3.35, franco p. p. ƒ3.85. liet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 'sjaars. buiten de expeditiekoslen. Afzonderlijke nommers der Courani zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertentiën is van 1—4 regels 1.iedere regel meer 25 cents. Advertentiën voor üuitschtandOostenrijk er, Zwitserland worden uitsluitend aangenomen door HAASENSTEIN &'VOGLER Expeditie-Kantoor van Advertenties te Hamburg lub eekFrankfcrt a. M. Berlijn, Leipzig, Dresden Bres/au, Keulen, Stuttgart, Weenen, Praag, Bazel, Zurich, St, Gallen, Geneve en Lautann'. STADS-BERICHT EN. Stempeling van de Weegweiktuigen. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, gezien alinea 2 van art. 1 der Wel van 31 December 1872 Staatsblad n\ 160), bepalende dat de weegwerktuigenlot op 31 December 1873 in gebruik, van den ijk zijn vrijgesteld tot 1 Januari) 1880; herinneren bii deze den ingezetenen dezer gemeente hunne verplichling om. overeenkomstig art. 9 van hel koninklijk besluit van 4 September 1873 Staatsblad n". 127). die wcegwerkluigen van een bijzonder merk Ie doen voorzien, onder mcdedeeling dat daartoe door den IJker, chef van dienst, zilting wordt gehouden in liet lokaal van den ijk, op de Aalmarkt, naast de Gemeente-Apotheeken wel: voor alle weegwerktuigen, voor wijk VU. op deu 30slen en 31st'" October en 3den November, van des morgens 9 lot des namiddags 3 uren. Tevens worden de belanghebbenden indachtig gemaakt op de schade en moeieirjkheden, waaraan zij zich zouden blootstellen door hunne weegwerk- luigen niet in lijds van hel voorgeschreven merk le doen voorzien. En geschiedt hiervan openbare kennisgeving door aanplakking en door plaatsing in de Leidsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. RRANDELER, Burgemeester. Leiden, 26 September 1873. E. KIST, Secretaris. B1NNENLANDSC11E BERiGTEN. LEIDEN, 29 October, Weinige dagen geleden overleed alhier, op 68-jarigcn leeftijdHans van Leeuwen, van beroep turfdrager," een man, die bij het beleg van de Citadel van Antwerpen, als kanonnier dienende, den builcngewonen moed bad eene in een kruidhuis gevallen bom weg tc dragen en onschadelijk le maken. Dit kloeke feit deed hem hel ecrelcekcn van de Militaire Willems orde verwerven en werd door den dichter Tollens bezongen. Wij achtten liet niet ongepast dil overlijden mede te dcelcn en daarmede van onzen kant eene geringe luilde aan van Lceuwen's nagedachtenis te brengen. Heden middag werd de stoombraudspuitten dienslc dezer gcmcenlc aangekocht, nabij de Koepoortsbrug in legenwoordigheid van hel dagclijksch besluur en de leden van den raad beproefd. Tussclien liet oogenblik van aankomst op dat punt en liet geven van den eersten waterstraal verliepen cr 14 minuien. De watermassa, die liet kostbare werktuig uitwerpt, is verbazend en de kracht en hoogte meer dan voldoende om de lioogste gebouwen binnen de stad te bereiken. Veie proeven met bet wer pen van stralen van verschillenden omvang, Iwee en drie te gelijk zelfs, werden genomen en, naar wij vernemen, met hoogst bevredigenden uilslag. Een assuradeur hoorde men ten minste toevallig de verzuchting slaken /'sak kerloot met zoo'n wateraanvocr beschadigt liet middel nog wat liet vuur heeft gespaard." De klager vergat waarschijnlijk dal liet werktuig slechts gebezigd wordt wanneer een brand dreigende afmetingen bekomt en dat zulk een blusclimiddei in een fabriekstad als de onze van onberekenbare dienst kan zijn. Van de 5 leden der Leidsche scherpschutters, die te Waalsdorp hebben medegedongen, hebben cr 3 een prijs behaaldt. w. de lib. J. A. van der Made (niet de heer J. C. Timmermans, als ecrsl is gemeld), op 300 pas; G. len Sande, op 200 pas, en W. 1\ Mulié, mede op 200 pas, met 34 punten in 3 scholen. De minister van binncnl. zaken heeft Ier algemeene kennis gebragt dat op 18 December van dit jaar, in het gebouw der Polytechnische school tc helft, een vergelijkend examen zal worden afgenomen van lien, die voor de betrekking van adjunct-ijker in aanmerking wenschcn tc komen. Aan die betrekking is verbonden eene jaarwedde van 1000. Wie aan dit examen wenscht deel te nemen, moet zich vóór 2 December 1873 schriftelijk bij het depart, van binnen), zaken aanmelden, met opgaaf van naam, voorna men en woonplaats, en overlegging van eene geboorteacle, waaruil blijkt, dat de candidaat op 18 December 1873 den ouderdom van 18 jaren heeft bereikt. Het bestuur der Nederlandschc zendeling-vcreeniging heeft zicli bij adres tot de tweede kamer gewend met verzoek, om bij de behandeling der Indische begrooling den minisler van koloniën, wien een afschrift van dil adres is gezonden, in overweging le geven, de toekenning van snbsidiëu aan particuliere inlandsclie scholen niet afhankelijk te stellen van hel geven van godsdienstig onderwijs. Te Alphen aan den Rjju heeft een geval van Aziatische cholera plaats gehad met doodelijken afloop. Eerst in het laatste tijdperk der ziekte was geneeskundige hulp ingeroepen en tot dien tijd werden al de uitwerpselen in den Rijn geworpen; liet behoeft dus geen betoog, dal in dezen tijd liet bezigen van rivierwater als drinkwater voor de gezondheid hoogst gevaarlijk is. Door de arrond. reglbank Ie Rotterdam werd gisteren behandeld de I zaak op 5 Julij 11. op den Rijnspoorweg nabij Gouda voorgevallen. Doordien de wisselwachter verzuimde deu wissel 11°. 33, na aankomst van trein 15 uil Rotterdam, over te leggen voor den Haagschen trein, liep de Haagsche trein op den Rotterdamschen en bekwamen verscheiden reizigers ligchamelijk leisel. Onder het roepen van «uitstappen menschen" werden de portieren geopenden poogden de verschrikte reizigers in allerijl dc waggons te ver laten. waardoor verschillende personen op het perron vielen, en meer bepaaldelijk ric echlgenoote van den heer Woidcmar Rargiel, die haar tweejarig kindje op den arm haddoor den schok viel, een eind werd mcdegeslcept en zwaar bezeerd werd, lerwijl haar kindje onder den trein lereglkwam, waaruit hel door den slokcr werd opgenomen, zwaar ge kwetst en hel reglerbcentje verbrijzeld, dat spoedig daarna is moeten wor den afgezet. 12 getuigen werden gehoord, onder welke de heer en mevr, Rargiel, de chirurgijn Spruyt uit Gouda, de stationchef, onderchef, machi nist en stoker en reizigers. De verklaring van den stationchef, zegt de A. II. C., bragt zonderlinge zaken aan het licht; zoo bleek het, dat de wisselwachter dagelijks p. m. 30 wissels Ie bedienen had met 52, ja soms wel 62 Ireinen. terwijl dc wachter niet uitsluitend voor de behandeling der wissels alleen, maar ook nog voor andere werkzaamheden gebezigd wordt; ook zon men meencn dat bij zulk eene gewigtige zaak als de behandeling van wissels, controle op den daarmede beiasten wachter bestaal; doch de stationchef verklaarde; "dat de wachter zooveel mogelijk geeontrolceid wordt, doch dat het zeer moeijelijk is alles na te gaan." Op eene desbe- treflende vraag antwoordde deze getuige, dat hij na het ongeluk den stand van den wissel wel niet had onderzocht, doelt dat het ongeval door niets anders dan door verzuim van den wachter kon hebben plaats gehad. De machinist en de stoker getuigden, dat de seinpalen den weg als veilig aan wezen, doch dat zij, bemerkende dat de wissel verkeerd lag, zoo sterk mogelijk schoon vergeefs hebben geremd. De beklaagde zelf was bitter be droefd en volkomen bewust van liet gevaar, waaraan hij tal van menschen door zijn verzuim bad blootgestelddoch beweerde dat dil niet zulke ernstige gevolgen zou gehad hebben, indien dc reizigers de waggons niet hadden ver laten, en men hun niet had toegeroepen uil te stappen; als verschooning voerde hij aan, dat hij, 's morgens vroeg in dienst gekomen zijnde op dien dag, toen liet buitengewoon warm was, in dc loods van vermoeijenis in slaap is gevallen. De subst.-officier van justitie achtte zich verpligt het maximum der straf, zijnde een jaar cellulair, te requireren. Dingsdag aanst. zal de uitspraak plaats hebben. -- Te Rotterdam is eergisteren nacht een zakkenroller door de polieie aangehouden, op liet oogenblik dat hij bezig was een in beschonken toe stand op een sloep zittenden bleckersknechl van zijn horologie te berooven. Bij den verdachte werden op hel poiicie-bureau ecnise gouden voorwerpen gevonden, die tijdens den voor cenige dagen aan het Haagsche Veer aldaar plaats gehad hebbenden brand waren ontvreemd uit een nabijgelegen huis, waar twee lieden waren binnengedrongenonder voorwendsel van te helpen redden. Later is de medepliglige van den aangehoudene gearresteerd, en is het gebleken, dat zij andere nog vermist wordende voorwerpen reeds had den verkocht. -- Bij de Ned. herv. gemeente te Rotterdam is tot predikant beroepen ds. C. J. G. van Hoogstraten, pred. te Almelo. lil het Nieuws- en Advertentieblad van Gorinchem leest men: Dat de pillen en de zalf van nir. Thomas Holloway nog al voordeelen hebben I afgeworpen kan blijken uit liet volgende, dal wij uit het Engelsch vertaald hebben. Bovengenoemde lieer doet een arcliilecliloniscli prachtig gebouw oprigten, bestemd lol opname en verpleging van weinig bemiddelde krank zinnigen. Daartoe heeft hij afgezonderd 109,000 en daarenboven nog 250 00!) aangeboden om in de nabijheid der hoofdstad (Londen) nog twee dergelijke gebouwen le doen verrijzen Het eene daarvan zal bestemd wor den lol opname van ongeneeslijken. het andere voor herstelbaren. De 30 mill. Ncderlandsch zijn door Holloway alleen voor de gehouwen als zoodanig gegeven. De meubeiering er van en de verplcgingskosten moeien door ande ren worden gedragen. Hij heeft zich niet den minister Gladstone en andere nolabiliteiten beraden over den omvang, de inrigling enz. en roept den raad van alle desbevocgden inopdat de gestichten niet alleen archileciitoniscii de fraaiste, maar ook dc best ingerigte in liet gansche land mogen worden. Volgens een telegrafisch berigt uit Penang liep aldaar het geruehl dat de Atchinezcn hunne peper-plantages in brand hadden gestoken. Bij de behandeling der gemeentebegrooting in de zittingen van den gemeente raad van gisteren werd naar gewoonte met de vaststelling der uitgaven aange vangen. Bij no. 51 gaf de voordragt van bnrg. en weth.tot verbooging van het traete- ment van den gemeente architect met./ 500, aanleiding tot discussie. De beer Cock

Leydse Courant | 1873 | | pagina 1