a li II RA KT. N\ 255. WOENSDAG 29 OCTOBER. 187 O, li, Hee Wil iOOi rersq J, De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p. p. f 3.50 met het f'erslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35, franco p. p. ƒ3.05. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 's jaars, buiten de expediliekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertentiën is van 14 regels 1.iedere regel meer 25 cents. AdvertsEtiëti voor Dnifschlf-ndOoctenrtlk en Zwit3or!and worden nitslnitend aangenomen door IT A ASENSTEIN VOGLES Expeditie-Kantoor van Advertentiën te Hat.Jrv.rg l.ubeck Prankfort aM, BerlijnLeipzigDmden BreslauKeulenStuttgartVvee'.er.Praag, Bazel, Zurich, St, GallenGeneve en Lausanne, r'-rryvrv-. -r— vmrr-'yj en BiNNEN LAN 1 )SCHE BERIGTEN. 4000, 1500.. 300, 330, ren, aterdi les 16'i 8S 11S 9 96ï 132j 315 24 96|i 96 5 96# 77 88 74 42 't 185 !1S 6« 0 5 dilt 1.1 11% otip LEIDEN, 28 October. In de heden gehouden zitting van den gemeenteraad werd benoemd lot regentesse van het II. G. of arme wees- en kinderhuis mevr. P. J. Vetli, geb. van der Koogen tot hulponderwijzer aan de openbare lagere school n'. 1 voor minvermogenden G. W. Buising, thans te Ridderkerk werkzaam. Aan den leeraar aan de gemeente-instellingen voor hooger en middelbaar onderwijs G. Breuleux werd, op zijn verzoek, een eervol ontslag verleend. Aan de orde was verder de behandeling der gemeentc-begrooling voor 1874. Bij de algemcene beraadslagingen daarover meende de heer Cock te moeten stilstaan bij de redenen, die hem, even als vroeger, er toe zouden leiden zijne stem niet aan de begrooting Ie geven, t. w. de hooge eischen van het zevende hoofdstuk en het hooge eindcijfer in het algemeen. Dit laatste toch was eene halve ton booger, dan dat hetwelk hij als normaal cijfer meende te moeten aannemen. Dat hooge eindcijfer had ten gevolge lioogere belasting. Dit jaar zou men eene aanzienlijke som aan belasting moeten hellen, volgens het voorstel der commissie van financiën, gedaan 11a liet verwerpen van de verliooging van den prijs van het gas, 114,000. Tot aan het jaar 1872 bedroeg de hoofdelijke omslag slechts 72 a 74000; in het vorige echter klom hij reeds een derde hooger. Als nu de opcenten op de personele belasting tot 50 werden verhoogd, zou men in 1874 een vijfde meer moeten betalen dan in 1873. Ilij achtte dit zeer druk kend en meende daartoe de draagkracht, waarvan in de gewisselde stuk ken gesproken werd, in normale omstandigheden niet toereikende. In buitengewone omstandigheden, ja, dan kon er meer gedragen worden. Er was gesproken van liet gering aantal belastingschuldigen; daaruit bleek dat de ambachtsman gecne belasting betaalde en daarover moest bij zich verheugen met het oog op de duurte der levensmiddelen, maar men moest ook in dit gevalletten op den kleinen burgerstand. Wat betreft hoofdstuk VII zou spreker zijne vroegere bedenkingen niet herhalen, maar hij moest toch wijzen op de opvoering van de kosten voor het onderwijs van I8C91874; van ƒ95000 was het langzamerhand ge klommen tot f 133,000 in JB74, dus in 5 a 0 jaren eene verliooging van ƒ38000. 0e opbrengst in die jaren was in 1869 ƒ29000 en in 1874 ƒ41000. Het nadeelig saldo van 1809 was dus aanmerkelijk vergroot. Een en ander zou zijne slem regtvaardigen. De lieer Buys maakte de opmerking dat, bij gelegenheid van den afstand tan de Ruïne aan het rijk, hij aan den minister had willen te kennen geven dal men gaarne op zijne medewerking zoude willen rekenenom eene uitbreiding der grenzen van de gemeente te verkrijgen. Dit werd echter niet goedgekeurd. 0e noodzakelijkheid dier uitbreiding liet zich echter ge voelen, en trad duidelijk aan het licht hij het dezer dagen ingekomen adres van architecten, werkbazen enz. alhier. Ilij vroeg aan den voorzitter of er reeds stappen waren gedaan om deze zaak te bevorderen. De voorzitter zeide in antwoord hierop dat, toen de Ruïne den minister werd aangeboden, hij de zaak ter sprake had gebragt, en dat zulks een goed onthaal had gevonden. Later had hij de zaak nog besproken met het hoofd van het gewestelijk bestuur, en thans was aan den architect opge dragen daaromtrent een voorstel aan burg. en weth. in te dienen. Hiermede waren de algemcene beraadslagingen afgeloopcn en werd een aan vang gemaakt met de behandeling der uitgaven, 11 47 enz. De zes eerste hoofdstukken der uitgaven werden goedgekeurd en heden avond worden de beraadslagingen voortgezet, te beginnen met het 7de hoofdstuk, kosten voor het onderwijs enz. Door den voorzitter werd aan de vergadering medegedeeld dal morgen middag ten 1 uur eene beproeving zou plaats hebben van de nieuw aange schafte stoombrandspuitnabij het taplokaal aan de voormalige Koepoort. De voorstelling van het keizerlijk Russisch hof-ballet-personeel, onder directie van den lieer Franz Weiss, op Maandag avond, was druk bezocht. De zaal was- stampvol, een bewijs dat de kunst van Terpsichore hier een ?root aantal bewonderaars bezit. Wij gelooven dat het met zooveel ophef aangekondigde ballet «Rinaldo Rinaldini" liet publiek een weinig is tegen gevallen. Balletten, die iedereen bcioovercn door pracht van decoratief en mise-cn-scènekan men ook alleen op groo'.e tooncelen verwachten. Het stuk op zich zelf was vrij onbeduidend en werd goedgemaakt door zeven dansen, van welke enkele nog al gracieus uioglen heelen. liet meest vol deden echter de groole equilibrische oefeningen van de gebrs. Anlonclli en mr. en mlnp Lélange, waarmede de voorstelling begon. Sommige toeren wa ren hoogst interessant en zeker nog zelden op die wijze gezien. - Bij de lieden op het raadhuis gehouden verkooping van cokes zijn de volgende prijzen besteed Hoogste prijs. Minste prijs, partijen van 100 hectoliters ƒ67.— ƒ05. n 50 n 33.-— 32.59 10 u 6.70 6.50 n 5 n 3.35 n 3.30 De minister van binnenlandsclie zaken heeft bekend gemaakt dat, vol gens de bij hem ingekomen ambtsberiglenaan Aziatische cholera zijn overleden in de week van 19 tot 25 October jl.: in Noordbrabanlte Breda 7, te Oadenbosch 2; in Zuidholland: te Delfshaven 2, te Dordrecht 3, te Dubbeldam 1, te Rotterdam 5, te Schiedam 2, te IJsselmonde 1; in Lim burg: te Horn 1, in het geheel 24 personen. Door den minister van oorlog zijn eenige wijzigingen gebragt in de voorgestelde begrooting van oorlog voor 1874. Die begrooting wordt thans voorgedragen op 17.186.567. De voorgestelde wijzigingen betreflen in de eerste plaats de verbetering van het lot der efficieren, wier bezoldiging, hoofdzakelijk, voor zooveel zij in de subalterne rangen dienen, voor den tegenwoordigen lijd,'veel te karig is gesteld. De duurte van levensmiddelen en de stijging der prijzen van vele andere behoeften enz. hebben den minis ter bewogen om vermeerdering der traclementen voor te stellen. In ver hand met een en ander Iaat de minister een opgave volgen van hel bedrag der tractemenlen zooals die in 1814 werden vastgesteld en hoedanig zij thans zijn geregeld. Daaruit ontwaart men dat sinds J814 sommige tracle menten zells verminderd zijn, en dat alleen de luitenants eene geringe ver liooging hebben hekomen, met uitzondering nog van die der cavalerie. Vooral met het oog op de voorgestelde verhooging der tractemenlenheelt de minister nagegaan of er niet eenige uitgaven, thans op de ingediende begrooting uitgetrokken, zouden kunnen vervallen of althans worden uitge steld, waartoe in aanmerking zijn gekomen: a. eene geringe vermindering van het gelal miliciens om in het najaar onder de wapenen te komen, zoo dal men zich alleen zal bepalen tot de oproeping van die van de drie oudste ligtingen; b. de niet benoodigdc gratificatiën en reiskosten voor officieren bij het leger in Ned.-Indië te detacheren, een maatregel welke in 1874 niet zal plaats hebben; c. het niet maken van britsen in eenige forten enz.; d. eene vermindering van de uitgetrokken sommen voor non-actmteits-traclemenlen, uithoofde van overlijden; e. het vooralsnog niet aanschaffen van revolvers ten behoeve van de pisiooldragcnde militairen beneden den rang van officier bij de veld- en rijdende artillerie. De schietwedstrijd in de.vlakte van Waalsdorp werd gisteren voortge zet en buitengemeen druk bezocht, hetgeen misschien daaraan was toe te schrijven, dat er behalve het scbiet-concours nog een nationale schernnved- strijd is gehouden op degen, sabel, stok en geweer, waartoe op het schiet- tcrrcin tegenover de cantine een houten vloer was nedergelegd. Voor elk wapen was een prijs met premie beschikbaar gesteld, bestaande in een zil veren en een bronzen medaille. De uilslag van den wapenslrijd, besloten met een oplogt van de deelnemers aan het scjierra-conconrs, was aldus: Meesiers op den degen, prijs, toegekend aan den sergeant A. Gisolf, van het reg. grenadiers en jagers; premie, aan den grenadier de liaan. Prevöts en liefhebbers, prijs, den heer Kohier; premie, den Haagschen scherpschutter F. Bonman. Meesters op de sabel, prijs, den sergeant Gisolf; premie, den wacht meester de Bruyn, van het le reg. huzaren. Prevöts en liefhebbers, prijs, korporaal OldcnhcfT, van hel reg. grenadiers en jagers; premie, fourier Bernink, van het reg. grenadiers en jagers. Meesiers op den langen stok. prijs, sergeant Hijmans, van liet reg. gre nadiers en jagers; premie, korporaal Korver, van het le reg. huzaren. Prevöts en liefhebbers, prijs, van de Well, scherpschutter uit 's Bosch; premie. Harms, sergeant kon. scherpschutter van de Veltiwc,

Leydse Courant | 1873 | | pagina 1