cr bij bur?, en wetli. geen bezwaar beslaat om de gelteele som, die voor bel herstellen en vernieuwen van bruggen wordt vereischi, uit de gewone inkomsten te bestrijden. De legen bet bij de begrooting ingediend voorstel, om de helft dier kosten te vinden door verkoop van kapitaal, in de sectiën aangevoerde bezwaren worden door de commissie in alle opzigten gedeeld. Overigens beeft zij geene bedenkingen om de kosten van schoolbouw te dekken door verkoop van inschrijving op het grootboek, mits dat kapitaal suceessivelijk in de gemeentekas wordt leruggebragt. Wel stellen burg. en weth. voor thans weder terug te komen van de in dien zin op 27 Dec. 1872 genomen beslissing, maar de commissie is niet van gevoelen veranderd en blijft de wederaanvulling van liet verkocht kapitaal wensclielijk en noodig achten, op grond dat in dit geval wel degelijk kapitaal-verlies plaats heeft, daar toch de schoolgebouwen, ook bij zorgvuldig onderhoud, na een zeker aantal jaren te niet gaan. De commissie stelt dus voor 11°. 44 met ƒ8425 te verminderen en te brengen op ƒ18000, onder bepaling dat gedurende 25 jaren telken jare 1/25 door aankoop van inschrijving op het grootboek of aflossing van schuld in de gemeentekas zal worden leruggebragt. Dij bare beschouwingen over de inkomsten verklaart de commissie dat zij wil berusten in bet voorstel om de jaarwedde van den architect te verhoo- gen, niet op grond van toenemende werkzaamheden, maar omdat eene wedde, voor een tiental jaren vastgesteld, thans niet meer voldoende kan worden geacht. Dat aan ambtenaars, boven hunne vaste jaarwedde, toelage wordt verleend ter belooning van zoogenaamde buitengewone werkzaamheden, die eigenlijk lol hunnen gewonen werkkring behooren, acht de commissie niet wensclielijk; zij wil daarom liever de jaarwedde van den ambtenaar met het toezigt op de werking van hel Licrnurstelsel belast met ƒ100 verhoogen. Hoewel de wenschclijklieid erkennende van de verslrating van het Rapen burg, heeft de commissie geen vrijheid in overweging te geven de daarvoor noodige som van 4225 op deze begrooting toe te staan, liet hooge budget maakt hel noodig de uitgaven te beperken en te overwegen wal uitstel ge doogt en daaronder behoort, volgens de commissie, bedoelde verstraling. Ook tegen de voorgestelde herstelling van de brug en het hek aan het exer citieveld buiten de voormalige Rijnsburgsche poort heeft de commissie be zwaar, zoodat zij voorstelt de daarvoor uitgetrokken som van ƒ330 te doen vervallen. De commissie acht liet noodig dat een nader onderzoek wordt ingesteld aangaande de verpligtingen, die schijnen te rusten op de eigenaars der privaten uillozende op de riolen. Overeenkomstig het in de sectiën aan gevoerde, stelt de commissie voor de daarvoor uilgetrokken som van ƒ5000 op de begrooling te behouden, onder bepaling dat daarover niet zal worden beschikt, alvorens over deze quaestie, na ontvangen inlichtingen, door den raad nader zal zijn beslist. Aan de mogelijkheid van het instellen van een larief voor het gebruik van duinwater blijft de commissie vasthouden; zij doet cenige gegevens aan de hand om zoodanig tarief te ontwerpen, waar door, volgens haar. eene bate zou kunnen verkregen worden van ƒ200. Zij beveelt dit punt aan de gezette overweging van burg. en weth. aan. Rij de kosten van het reinigen der riolen volgens het stelsel van Liernur brengt de commissie op nieuw ter sprake den meermalen door haar uitge- drukien wensch 0111 de toepassing van het Liernurslclsel, zoo mogelijk, uit te breiden in den omtrek van de thans geexploiteerde buurt. Dientengevolge stelt zij voor burgemeester en wethouders uit te noodigen deswege een on derzoek door deskundigen te willen doen instellen en den raad, zoo moge lijk na overleg met de firma Liernur en de BruynKops, bepaaldelijk te willen inlichten aangaande de twee volgende punten; J°. Hoever kan het l.iernurstelsel, met behoud van den tegenwoordigen omvang der exploitatie in het algemeen en van de thans gebruikt wordende machine in het bijzon der, in deze gemeente worden uitgebreid en welke zijn de kosten aan eene zoodanige uitbreiding verbonden? 2°. Wanneer eene noemenswaardige uit breiding onder de sub 1". gestelde voorwaarden niet mogelijk mogl wezen, hoeveel bedragen alsdan de kosten van de aanschaffing eener machine, welke de in deze vereischt wordende capaciteit bezit, en van de verdere exploitatie als gevolg van zoodanige uitbreiding? Wanneer die inlichtingen zullen ver kregen zijn, zal men in staat zijn omtrent dit gcwiglig onderwerp "een juist oordeel te vellen. Ten einde met zekerheid te weten, welke winsten de gasfabriek oplevert geeft de commissie in overweging burg, en weth. uit te noodigen bjj de begreoting voor 1875 eene zooveel mogelijk juiste raming te leveren van de werkelijke uitgaven voor de gasverlichting ten behoeve der gemeente; tot hiertoe werd daarvoor slechts eene fictive som uitgetrokken. Met de voorgestelde verhooging der jaarwedden van het onderwijzend personeel aan de lagere scholen kan de commissie zich moeijelijk vereenigen. De financiële toestand der gemeente laat thans eene zoo aanzienlijke ver meerdering van uitgaven r.iet toe, maar vooral is het brengen dezer jaar wedden, nu reeds, tot het maximum, in strijd met de bedoeling van de ten vorigen jare vastgestelde verordeningen; daarbij had men eene langzame en geleidelijke verhooging op het oog. De commissie neemt daarom de vrijheid een staat aan te bieden van die onderwijzers en onderwijzeressen, die, naar liet haar voorkomtdit jaar voor geene verhooging in aanmerking belmoren te komen. Door de commissie wordt voorts in overweging gegeven burg. en weth. uit te noodigen de vraag te overwegen, of een pensioenfonds uil daartoe door de gemeente-ambtenaren op te brengen bijdragen zou kunnen worden opgerigt, en zoo noodig darromtrent eene ontwerp regeling aan te bieden. Volgens de inziglen der commissie zouden de inkomsten 5922.89 en de uitgaven ƒ5940 minder bedragen dan de raming bij de onlwerp-begrooting, en de begrooling dus beloopen 461575.90 in ontvangst en 461515.42 in uit gaaf. 'sGRAVENHAGE24 October. Door Z. 51. is vergunning verleend aan den heer J. Ragut, tweeden secretaris van Z. K. 11. prins Hendrik der Nederlanden, te s' [lagetot het dragen der versierselen van ridder lc kl. van de orde van de Waakzaamheid op den Witten Valk, hem door den groothertog van Saksen-Weimar-Eisenach geschonken. Tot burgemeester der gemeente Son cn Breugel is benoemd de heer jh'. R. B. 51. E. van Grotenhuis. Tot griffier van de arrond.-regtbank te Appingedam is benoemd de heer E. J. Portier Koning, thans substituut-griffier bij die regtbank. Aan den O. I. ambtenaar L. II. H. van Neck, gewezen hulponderwijzer aan de openb. tweede lagere school te Batavia, thans met verlof hier te lande, is eervol ontslag uit 's lands dienst verleend. De schietwedstrijd, die heden in dc vlakte van 5\'aalsdorp een aanvang heeft genomen, werd gisteren geopend met de plegtige ontvangst en verwel koming in de residentie van de corporatiën der schutterijen, weerbaarheids- vereeiiigingen van elders door het gemeentebestuur. Ten half drie ure ongeveer werd het Binnenhof bezet door de leden van hel corps kon. scherpschutters van 'sGravenhage, een detachement van de dd. schutterij alhier en dc andere vercenigingen en detachementen van de verschillende corpsen van het leger, die aan den wedstrijd zullen deelnemen. Ten half vier, nadat de Rollerdamsche en Schicdamsche scherpschutters waren aangekomen en zich daarbij hadden gevoegd, maakten de troepen zich tot den marsch gereed en zette de stoet, voorafgegaan door liet muziekkorps der llaagsche schutterij, en met ontplooide vaandels en banieren, zich in beweging in deze volgorde: 1 muziek der schutterij; 2 een peleton llaagsche scherpschutters; 3 de regelingscommissie voor den wedstrijd, met den pre sident van den Nederl. weerbaarheidsbond, den heer i. W. Schubart, aan het hoofd; 4 schutterij van verschillende plaatsen; 5 een detachement mari niers; 6 dc infanterie officieren; onderofficieren, enz. van hct3e, 4', 5e, 6», 7e, 8C rcg. infanterie; 7 de mineurs en sappeurs; 8 de vertegenwoordigers van de regimenten cavalerie; 9 afgevaardigden van de Amstcrdamsche weer- baarheids-vcreenigingen; 10 de Veluwsche scherpschutters; 11 schutters van dc Lcidsche, Arnhemsche, Utrechtsche, Groningsche en Delftsche corpsen met hunne fraaije banieren; 12 de Rotterdamsche weerbaarheid en die uit Schiedam; en 13 een compagnie llaagsche scherpschutters, waarmede de trein gesloten werd. Omringd door eene talrijke menigte trok de stoet langs verschillende stra ten naar het stadhuis, waar de officieren de gelederen verlieten en zich met de vaandels en banieren naar dc Trouwzaal begaven, alwaar zij door den burgemeester op eene allezins gepaste wijze werden toegesproken, welke toespraak werd beantwoord door den president van den Ned. weerbaarheids- bond. Na het aanbieden van den eerewijn, scheidden de aanwezigen tot des avonds, om elkander dan bij het militaire concert in den Kon. Zool. tuin weder te ontmoeten. 51inder aangenaam was het lot van de manschap pen, die, terwijl deze plegtigheid op het raadhuis plaats had, daarvóór wa ren gerangschikt. Ter naauwernood daar aangekomen, barstte er een hevige onweersbui los, die in een oogwenk de groote menigte nieuwsgierigen weg vaagde, zoodat de overblijvenden meer dan een half uur druipnat het einde van de plegtigheid moesten afwachten. Heden morgen ten 9 ure kondigde een kanonschot aan dat de wed strijd was aangevangen. Reeds ten 11 ure werd het kamp bezocht door Z. K. 11. den prins van Oranje cn den minister van oorlog, generaal Weilzel. HUITUNLAiNDSCÜK (SKIHUTKN ENGELAND. LONDEN23 October. Het Journ. de St. Pét. bevestigt het berigt, datide keizer van Rus land zijnen aanstaanden schoonzoon, prins Alfred, hertog van Edinbtirg, benoemd heeft tot chef der tweede divisie van de Zwartezeevlootwelke .voortaan den naam van dien prins zal voeren. Aan den Britschen commissaris voor de Weener tentoonstelling, den lieer Owen, is ter erkentenis zijner werkzaamheid een feestmaal aangebo den, waarbjj een vleijend schrijven van den prins van Wales werd voorge lezen. Ook werd den heer Owen een zilver tafelservies ter waarde van 1300 aangeboden welk bedrag uit particuliere inschrijvingen is hyeengebragt FRA5ÏKK IJ H. De president der republiek heeft, op voordragt van den minister van koophandel en landbouw, eene staatscommissie benoemd van 32 leden, gekozen uit de afgevaardigden ter nationale vergadering, de staatsraden, leden van kamers van koophandel cn scheepsrceders, ten einde een onder zoek in te stellen naar de beste maatregelen om de koopvaardijvaart op te beuren. De minister van kot phandel en landbouw is president van die commissie. Aan de Inck Beige deelt men van hier het volgende ontwerp mede, dat waarschijnlijk door de fractien der regterzijde bjj de vergadering zal worden ingediend: Art. 1, De erfelijke monarchie is hersteld. Art. 2. Zij is hersteld volgens het regt van eerstgeboorte in den persoon van (hier volgen de namen cn voornamen van den graaf van Chambord). Art. 3. De driekleurige vlag is de nationale vlag. Volgens de mededeelingcn die wij uit Versailles ontvangen, meldt de Frangais, heeft de door ons vermelde verklaring van den maarschalk de 51ac 51ahon eenen zeer diepen indruk gemaakt. De dagbladen der linker zijde en de Bonaparlislischc organen trachten de beteckenis der woorden van den maarschalk te verminderendoor twijfel te opperen aan de juist heid van onze opgave van de uitdrukkingen, welke de maarschalk gebezigd heeft. Wij kunnen inslaan voor de volkomen juistheid van ons verslag en van den tekst van het gesprokene. SPANJE. Volgens beriglen uil Madrid blijven de schepen der opstandelingen nog altijd voor Valencia ten anker liggen. Buiten de haven hebben zij twee sloombooten en vier andere vaartuigen geplunderd. Er liep een gerucht dat het fregat Teluan te Alicante was gekomen en zich Ier beschikking der regering had gesteld, maar dat gerucht werd door niets bevestigd. Te 0n- darroa waren 4000 Remminglon-gewereu cn een millioen patronen ten dienste der Carlislen ontscheept. DEITSCIILANS. Van verschillende zijden zullen den keizer dankadressen worden toe gezonden, naar aanleiding van zijnen brief aan den Paus. O. a. is te Halle in eene vergadering van het prov. Evangelisch Verbond, waarin 700 personen aanwezig waren, een zoodanig adres vastgesteld. Het Maimer Journ. bevat een open brief aan den keizer, gcleckend W.waarin de schrijver den

Leydse Courant | 1873 | | pagina 2