LEIDSCHË COURANT. 873. ZATURDAG 25 OCTOBER. k. N°. 252. De Com nvt verschijnt dagelijks, Zon- en feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 3.franco p. p. I 3.50; net het h erslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35franco p. p. f 3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor t2.50 's jaars, buiten de expeditiekotten. Afzonderlijke nomrners der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents De prijs der Advertentiën is van 14 regels f 1.iedere regel meer 25 cents. Advertentiën voor Dnitschland, Oostenrijk en Zwitserland worden uitsluitend aangenomen door HAASENSTEIN VOGLEU Expeditie-Kantoor van Advertectiên te Hamburg Lubeck frankfort a. M, Berlijn, Leipzig, Dresden Breslau, Keulen, Stuttgart, Weenen, Praag, Bazel, Zurich, StGallen, Genève en Lausanm. Bij deze Courant mordt verzonden N°. 47 blad 58) der Uandelingen van den Gemeenteraad. BINNENLANIhSCHK BKRIGTEM. LEIDEN, 24 October. De minister van binnenl. zaken heeft ter algemeene kennis gebragt, dat bij de regering van de Nederlandsche hoofdcommissie voor de interna tionale tentoonstelling te Weenen berigt is ontvangen, dat van wege den «Nieder-Oeslerreichischen Gewerbeverein" bij gelegenheid dier tentoonstelling een bepaald aantal medailles voor verdienstelijke werklieden in het buiten land is uitgeloofd, en dat die onderscheiding is toegekend aan de volgende Nederlandsche werklieden: J. W. de Waal, werkzaam bij de kon. fabriek van waskaarsen, te Amsterdam; II. van Engelen, werkzaam bij den lieer P. W. van Calker, te Zeist; G. Springozum, werkzaam bij de firma van Zuylekom Levert en Cic.te Amsterdam; J. Franken, werkzaam bij de kon. lapijtfabriek, te Dcverfter; J. van der Linden, werkzaam bij de firma S. E. Visser en Zoon, te Amersfoort. De wis- en natuurkundige afdecling der kon. akademie van weten schappen te Amsterdam zal morgen aldaar eene gewone vergadering houden. Door de prov. commissie voor het lager onderwijs te 's Ilage zijn gis teren voor de Engelsche taal geëxamineerd 7 onderwijzeressen; afgewezen werden 3 en toegelaten 4, zijnde mejnlvrouwen A. H. van Breda, J. P. van Driel en C. E. Reusenuit Gorinchem, en F. M. Brusxwiler, uit Delfshavcn. Voor de handwerken waren 16 candidalen opgekomen, die allen zijn toe gelaten, te weten: mejufvrouwen B. Bakker, L. Nieuwkemper en P. A. van de Ven, uit Dordrecht; J. H. P. Z. KaempII. de GraefF, C. C. Kempen, J. W. Kooreuaar, A. H. L. M. Lampe, A. M. E. Lojcnga, A. M. Mesch, M. C. Meijer, J. C. Meijer, C. G. Neurdenburg en D. R. Vogelsang, allen uit Rot terdam; J. S. van der Maas, uit Sliedrecht, en A. A. Verlooy, uit Gouda. Uit eene circulaire van het hoofdcomité voor het huldeblijk ter nage dachtenis van mr. J. R. Thorbecke blijkt, dat voor dal doel ongeveer 50000 is bijeengebragt. Van die som worden 23,000 vereischt voor bet standbeeld en een wit marmeren grafsteenzoodat aan de twee eerste pun ten van het besluit der algemeene vergadering geheel kan wo den voldaan. Tot uitvoering van het derde punt echter, het aankoopen en bewaren van liet huis, waar Thorbecke te 's Ilage beeft gewoond, is het overblijvende, dat met de renten ƒ30000 beloopt, niet voldoende. Wij vertrouwen dal de pogingen om liet ontbrekende, ten bedrage van ƒ20000, bijeen te bren gen, spoedig met goeden uilslag zullen worden bekroond. llbl De kon. goedkeuring is verleend aan de vennootschap onder den naam van /'Coöperatieve- kleedermakers-vereeniging", gevestigd te Amsterdam. Zij wordt aangegaan voor den tijd van 30 jaren. Haar doel is liet vervaar digen. verkoopen en leveren van kleedingslukken, zoodanig dat het gelieele bedrag der daardoor verkregen winsten ten voordeele der aandeelhouders komt. Geene andere personen dan aandeelhouders mogen met liet vervaar digen en verkoopen van kleedingslukken belast worden. Het maatschappe lijk kapitaal wordt bepaald op ƒ5000 en verdeeld in 500 aandeelen, ieder groot ƒ10. In de vergadering van het hoofdbestuur der algemeene Nederlandsche vrouwenvereeniging //Tesselschade," den 13 October te Amsterdam gehouden, is o. a., de vraag behandeld: hoe de vereeniging zich de wenken ten nutte kon maken, door den heer llaverkorn van Rijsewijk in n°. 27 (2 Juli 1873) van Ons Streven gegeven? Dientengevolge werd besloten dat door het hoofdbestuur het batig slot, •lat de onkosten van liet loopend vcreenigingsjaar beloven over te laten van de gelden door de afdeelingen gestort, zal worden gebruikt, als grondslag van een fonds, uit welks renten, jonge meisjes, die zich ernstig willen be kwamen om zichzelf een onafhankelijk bestaan te zorgen, zouden worden voortgeholpen. Bepalingen omtrent de verdere wjjze van uilvoering van dit plan werden niet gemaakt, daar er zeker wel eenige tijd verloopen zal, oor het kapitaal toereikend is, om er die renten van te kunnen gebruiken. Het bestuur der afdeeling den Haag, van de algem. Nederl. vrouwen vereniging «Tesselschade", is vermeerderd door de benoeming van mej. G. T. Hofstede. In het afdeelingsbestuiir te Amsterdam hebben de volgende veranderingen plaats gehad: Mej. Anna Wollerbeek zag zich genoodzaakt het praesidium der vereeniging neder te leggen, ofschoon zij zich toch welwillend bereid verklaard; heeft bestuurslid te blijven. De vice-voorzitster jonkvr. Aren- tine C. Bicker werd tot voorzitster benoemd. In hare plaats aanvaardde jonkvr. Jcltje de Bosch Kemper liet vice-voorzitsterschap. Mej. Adèle Crom- melin nam haar ontslag als bestuurslid en werd vervangen door mej. Marie van Kempen, terwijl het bestuur daarenboven uitgebreid is door de benoe ming van mej. D. Tilanus. liet stoomschip Holland is op 23 October in goeden staat te Batavia aangekomen. Door dan gemeenteraad van Amsterdam is, bij de behandeling der be- grooting, met 28 tegen 8 stemmen besloten het Ieenings-voorslel van 14 millioen van de bcgrooting af te nemen, in afwachting van nadere voorstel len van burg. en welh. De jaglen te paard, meldt de Arnh. C., die in Engeland niet vreemd zijn, hebben in ons land, althans in Gelderland, nog geene navolging ge vonden, waarschijnlijk omdat men steeds heeft opgezien tegen de bezwaren aan de regeling van die jagten verbonden. Zaturdag jl. heeft baron Con stant de Rebecque, van Belmonte, het ijs gebroken en een jagt te paard georganiseerd op de heide achter het Edensche boscb. Vele heeren te voet en te paard en amazones hebben die jagt meegemaakt. Het wild werd op gespoord met windhonden en brakken. De vlugheid en elegante houding der amazones was te bewonderen, en het geheel vertoonde op de schilder achtig gelegen heide waarlijk eene Engelsche plaats. Uit Zwolle meldt men dat in die streken in den laatsten tijd meest alle varkens van 60 tol 100 kilo's voor Engelsche rekening worden opge kocht tot 48 ets. per kilo. De handel in zwaardere varkens staat dienten gevolge schier geheel stil; zij worden alleen voor directe behoefte gekocht tegen 52 tot 56 cis. per kilo en levend verzonden. Te Genemuiden is Dingsdag avond bij een veehandelaar het kabinet opengebroken en een notitie-boekje met ongeveer 14000 aan bankpapier ontvreemd. Naar men uil Sappemeer meldt heeft Dingsdag II. de justitie een nader onderzoek ingesteld omtrent den aldaar in de vorige week gepleegden moord op Johanna van der Harm. Dit onderzoek schijnt over de zaak meer licht te hebben verspreid, althans is door den regter-commissaris een hevel tot voorloopigc aanhouding verleend legen den 72-jarigcn vader van de versla- gene, die in den avond van Woensdag naar liet huis van verzekering te Gro ningen is overgebragt. Ook te Maastricht zijn Zondag en Woensdag 11. ligle schokken van aardbeving waargenomen, vergezeld van een onderaardsch gedruisch. Uit Luxemburg meldt men dal de lijn Sure van liet nel der Luxem- burgsche prins Hendrik-spoorwegen feestelijk is ingewijd. Prins Hendrik is te Diekirch in den trein geslapt en van daar medegereden tol Echternach. Eeii zeer groole menigte begroette den prins. Na de inwijding heeft de prins de abdij van Echternach bezocht, waar hem een gastmaal werd aan geboden vijftig personenwaaronder de gouverneur van Belgisch Luxem burg zalen daar aan. Een bal besloot het feest. De commissie van financiën zegt in haar rapport op de onlwerp-be- grooling dezer gemeente over 1874. als algemeene aanmerking, dat zij alleen wenscht te verklarendat noch de optimistische noch de pessimistische be schouwing aangaande den financiële» toestand der gemeente, bij de voor- loopige behandeling der begrooting uitgesproken, door haar wordt gedeeld. Kan toch aan de eene zijde die toestand, met het oog op het bezit van kapitaal en de geringe schuld, in zekeren zin voordcelig worden genoemd, aan de andere zijde behoort niet te worden voorbijgezien dat het belasting- cijfer hoog mag genoemd worden, een gevolg van het gering aantal belas tingschuldigen in verhouding tot de bevolking. Wat betreft de inkomsten stelt de commissie voor, daar burg. en weth. geen bezwaar hebben de opeenten op het personeel op 50 te stellen, de raming van n®. 4 te verhoogen met 1693.11, en voorts n°. 6, plaatselijke directe belasting, geraamd op 100,000, te verhoogen met ƒ12600. In verband met het raadsbesluit van 16 Oct. II., strekkende om vooralsnqg den prijs van liet gas niet te verhoogen. stélt zij voor de winst der gas fabriek tc ramen op ƒ20000, en n®. 27 dus met ƒ14000 te verminderen. Bij n®. 44 merkt de commissie aan dat blijkens de memorie van antwoord

Leydse Courant | 1873 | | pagina 1