P O S T E R IJ E 2ooïi koning zou God voor ons hidden; hij zou ons het weerzinwekkend voorbeeld van zijn geloof geven; hij zou ons bedekken met zijn witte vlag, jie hij zon ontplooijcn als een vredevlag, om den vertoornden hemel te verzoenen en dat zou vernederend zijn voor ons. Dat hij dus komc, maar jat hij niet langer zich zelf zij. Dat hij onze vlagonze zeden overneme en dan plaatsen we hem, als een lantaarn aan den rand van den afgrond, dien hij niet verlichten zal en waarin we hem zullen storten, den eersten jag den besten, dat wij, dank zij hem, rust hebben. God wil ons redden, maar helaas! wij willen niet! Volgens den Progrès dn Nord heeft de katholieke geestelijkheid in de departementen van hooger hand eene aanschrijving ontvangen om hare leeken een adres te doen ondcrleekenen, waarbij den koning Hendrik V de dank der natie wordt betuigd, omdat hij: «aan de roepstem zijns volks heeft ge- lioor gegevenen den troon zijner vaderen beklimmen wil." De bevelvoerende generaal te Marseille, waar de staat van beleg nog gehandhaafd wordt, heeft een dagblad van die stad opgeheven wegens een artikel, waarin tegen den graaf van Chambord ergerlijke beleedigingen voor komen, vermits dc opheffing van een dergelijke artikelen bevattend blad door de openbare welvoegelijkheid gevorderd werd. Het ter dood veroordeelde lid der Commune Ranc heeft aan kapitein Gnichard, die rapporteur in zijne zaak is geweest en op wiens verslag het door den krijgsraad dezer dagen tegen hem uitgesproken vonnis in de hoofd zaak rust, een breedvoerig schrijven gerigt. Hij legt dien officier eene groote hovaardigheid in het aanvoeren van gronden van beschuldiging tegen hem te last, en wijst tot staving daarvan op een aantal door den heer Guichard aangevoerde bezwarende feiten, die, naar de verzekering van den schrijver, ten deele ounaauwkeurig en ten deele zelfs geheel ongegrond zjjn. DDITSCHL AXI>. Door den minister van justitie in Pruissen is verordend dat. aangezien het gebleken is dat kinderen beneden de 12 jaren, die volgens de wet niet verantwoordelijk zijn, op het platteland herhaaldelijk doorgewetenlooze ouders worden aangewend tot het stelen van hout, vruchten en dergelij- ken, in het vervolg, wanneer door mcdcdeclingen der kinderen als ander zins bewezen kan worden dat het misdrijf gepleegd is op aanstoken der ouders, deze laatstcn verantwoordelijk zullen wezen en de bepaalde straffen zullen dragen. - Volgens dc Nat. Zeit. blijft de zucht om het vaderland te verlaten en zich naar verwijderde oorden te begeven onder een zeker gedeelte der bevolking in den Elzas nog bestaan. Nog dezer dagen had men te Straats burg daarvan wéder een sprekend voorbeeld; niet minder dan 200 landver huizers verlieten te zamen hun vaderland, met het doel, om zich, over Havre, naar Nicuw-Calcdonië te begeven. PER TELEGRAAF. VERSAILLES, 22 October. Generaal Soleille kon, wegens ziekte, heden niet voor den krijgsraad verschijnen, llij had zijne verklaring omtrent de militaire operation op schrift gebragt, zoodat die werd voorgelezen. De chef van zijn stal had hem verklaard,, dat de ammunitie, die tot den 1 Gd,'n Au gustus verbruikt was, op een derde van den voorraad geschat werd. Gene raal Lebrun legde daarna eene verklaring af omtrent het slaan van bruggen op sommige punten, llij zeide dat verscheidene bevelen waren gegeven, zonder dat de staf er van verwittigd was. Daaruit ontstonden verwarring en tegenstrijdige operatiën. Morgen zal de krijgraad geen zitting houden. VERSAILLES, 22 October. Het regtercenlrum heeft besloten na zijne bijeenkomst op lieden, als openlijk bewijs van eensgezindheid tusschen de monarchale fractiënzich en corps van het hotel Vatelwaar het zijne ver gaderingen houdt, te begeven naar het hotel des Reservoirs, waar de uiterste regterzijdc bijeenkomt, om zich daar bij die partij te vervoegen. Over de quaestie, of de kamer buitengewoon bijeengeroepen zal worden vóór 5 November, is nog niet beraadslaagd. VERSAILLES, 22 October. In eene bijeenkomst van het regler-ccnlrum heeft d'Audiffrel gezegd, dat aarzeling niet meer mogelijk is. Dc proefne ming met dc conservative republiek is mislukt; daarom bieden dc conserva tive partijen aan het land dc constitutionele monarchie aan. Aan het slot zijner rede zeide de spreker, dat hij niet twijfelde aan de overwinning. De vergadering nam met eenparige stemmen eene resolutie aan, die aan de nationale vergadering zal worden onderworpen. Daarin worden de con stitutionele waarborgen opgenoemd, die heden door de Soleil en andere dagbladen zijn vermeld. De president deed opmerken, dat vele leden van het linker-centrum voor standers zijn, ten minste in theorie, van de constitutionele monarchie, en stelde daarom voor. ten einde met hen tol overeenstemming te komen, hun mededeeling te doen van de resolutie, die aan de nationale vergadering zal worden onderworpen. Hij hoopte datdeze leden in dc resolutie eene voldoening zullen vinden voor al hunne beginselen en een antwoord op al hunne bezwaren. Hit voorstel werd aangenomen. De heer Chesnelong deelde uitvoerige bijzonderheden mede aangaande zijn onderhoud met den graaf van Chambord. llij verklaarde, dat met betrek king tot de constitutionele waarborgen de overeenstemming tusschen de denkbeelden van den graaf en de denkbeelden van het liberale Frankrijk volkomen is. Volgens de laatste mcdedcelingen hebben de regterzijde en het regter- ccntrum besloten alle vrijheid te laten aan de permanente commissie om zich te verstaan niet de regering over de vervroegde bijeenroeping der vergadering. LONDEN 23 October. Bright heeft te Birmingham een aanspraak gehou den en daarin verklaard, dat hij een volledige herziening van de onderwijs wet noodzakelijk acht, dal de Engelschen zich weldra van Afrika's westkust moesten verwijderen, en dat de inkomsten belasting niet deugt. PARIJS, 22 October. De Scrleil zegt.- Het volgende is de waarheid over Salzburg: De afgezanten hebben met betrekking tot dc reeds bekende grond slagen volkomen bevredigende verklaringen gekregen. De graaf van Chambord heeft, om zijne volle overeenstemming met bet land te betuigen, aan de nationale vergadering de zorg overgelaten, deze grondslagen in het besluit, waarbij zij hem op den troon zal terugroepente formuleren. Ten opzigte van de vlag zeide Chambord: «Ja, ik zal de vlag begroeten, welke de Fran- sche soldaten bij mijnen terugkeer naar Frankrijk mij zullen te gemoet voe ren; want deze met bun bloed geverfde vlag is mijne achting waard." PARIJS, 22 October. De Boulevard-beurs was zeer geanimeerd. De rijzing is een gevolg van de meening, dat de nationale vergadering vroeger dan be paald was zal bijeengeroepen worden. PARIJS, 23 October. De Républ. /rang. verklaart dat het vervroegde bijeenroepen der nationale vergadering haar onverschillig is, en gelooft dat de republikeinsche partij reeds nu gereed is om den strijd vol te houden. ROME, 22 October. De Osservatorc van heden bevat een hartstogtelijk artikel over de briefwisseling tusschen Paus en keizer. Aan den eenen kant openbaart zich goede wil en waarheid, aan den anderen ontwaart men stout geweld en leugen; hier de stem der godsdienst en orde, daar de goddeloosheid en de omwenteling. Aan den einduitslag van den strijd valt niet te twijfelendaar de Pruissische politiek zich steunt op kanonnen en politie, dc katholieke kerk daarentegen zich verheugt in de bescherming van de Voorzienigheid en dc beloften van God. INGEZONDEN. Mijnheer de Redacteur! Wil de goedheid hebben onderstaande regelen in uw veelgelezen blad op te nemen. In uw blad van gisteren kwam het bericht voor dat de persoon B., door de duisternis misleid, op den singel builen de Heerenpoort verdronk. Ondergeleekenden, bewoners van genoemden singel, behoorende lot dc gemeente Leiderdorp, vragen of er mogelijkheid bestaat, dat aan een toe stand een einde gemaakt wordt, die wellicht meerdere voorvallen als boven kan veroorzaken. Daar wij vermecnen dat er belasting ter verlichting betaald wordt door het grootste gedeelte der bewoners van dien singel, hebben eenigen van hen zich lot den gemeenteraad van Leiderdorp gewend tot plaatsing van een lantaarn, maar ontvingen tot anLwoord dat zij die op eigen kosten en het onderhoud voor eigene rekening konden plaatsen. De personen, buiten de lleerenpoort woonachtig en waarvan het aantal op minstens honderd huisgezinnen kan geschat worden, halen al hunne behoeften uit de stad, en nu ook de lantaarn over de brug, op stadsgrond, verder op naar de Verwcrstraat verplaatst is, is de duisternis menigmaal zoo groot, dat nog onlangs een bewoner, daardoor misleid, op het punt ver keerde van te verdrinken, maar zich gelukkig nog zelf wist te redden. ..Mocht daarom de lezing van deze bescheidene opmerking een gunstig re sultaat hebben, zoo vermeenen wij dat dc ruim 300 bewoners van genoem den singel u dankbaar zullen zijn voor uwe welwillendheid. Hoogachtend noemen zij zich Eenige bewoners van den singel buiten de Heerenpoort. AI) VERTEX Ti KA. Ondertrouwd: DANIEL NICOLAAS FREDERIK K1E1IL en AGATHA CATHARINA DE GAAY FORTMAN. Leiden, 17 October 1873. Receptie den 24sle° October. Getrouwd: FREDERIK HENDRIK PARMENT1ER en Uthecht, 23 October 1873. BERNARDINE ANTOINETTE VAN DIJK. die tevens hunnen harlelijken dank betuigen voor de vele blijken van belang stelling bij hun huwelijk ondervonden. Bevallen van een welgeschapen Dochter E. MARTIN EDEN. Leiden, 22 October 1873. lieden beviel voorspoedig van een Zoon J. E. STEFFELAAR VAN T111EL. Leiden, 22 October 1873. Algerneene kennisgeving. Tot onze diepe droefheid overleed heden te Amsterdam onze geliefde Behuwd-vader en Vader, Mr. HENDRIK SAUTIJN KLUIT, in den ouderdom van ruim 78 jaren, Wed' van Vrouwe M. M. van Lel weld. W. N. DU R1EU. C. A. M. J. S. V. DU RIEU, Leiden, 19 October 1873. Sactijn Kluit. Ilartelijken dank zeggen wij, ook namens onze kinderen, voor de vele blijken van belangstelling, ontvangen bij gelegenheid onzer 25-jarige ccht- vereeniging. II. A. TIMMERMAN. Leiden, 23 October 1873. G. E. TIMMERMAN, Rietstap. De Directeur van hel Postkantoor te Leiden brengt ter kennis van het publiek, dat het lijdelijk Postkantoor op dc Oude Vest op Zaturtlag den 35'"° October c.k., des avonds ten ÏO ure, zal zijn gesloten, dal na dat uur de bus aan het Postkantoor op de Breedestraat ter verzending van brieven per nachtpost geopend is en het Postkantoor voor den dienst in het algemeen, op den 2G October, des morgens ten 7 ure. 11e aan de overzijde van hel Postkantoor geplaatste hulpbus komt alzoo te vervallen. De Directeur voornoemd, Leiden, 22 October 1873. J. FICIIET.

Leydse Courant | 1873 | | pagina 3