De rijmeester Couvée beantwoordde de vraag: «wal kunnen onze vereent- gingcn voor militairen doen?" met een beroep tot medewerking om liet nul en de verdienste van den militairen stand wal meer te doen waardeeren, om ook den soldaat de middelen aan te tooncn om zich te beschaven, en er toe mede te werken dat niet langer de milicien of vrijwilliger beschouwd worde als te staan buiten de maatschappijwat dikwerf de aanleiding is dat de soldaatdaar alle gezelschappen voor hem gesloten zijn-, dat opzoekt wat hem niet past. Iljj die zijn leven veil heeft voor 't Vaderland heeft zeker ook aanspraak op de belangstelling der groole maatschappij, en min stens op de ontwikkeling, die zij den werkman aanbiedt. In dien zin werd ook besloten. Met 1 November treedt op den llollandschen ijzeren spoorweg de winter- dicnstregeling in werking. Ten gerieve van de llaarlemsche en NoordhoI: landschc bezoekers van de Amsterdamsche beurs is de trein, die nu om 4 uur naar Helder vertrekt, vervroegd tot 3 u. 35 m. De laatste trein van Rotterdam naar den Haag is zóó gesteld, dat, mits de staatsspoorweg op tijd in Rotterdam aankome, de reizigers van België nog 's avonds naar de residentie kunnen doorreizen. Na verscheidene buitengemeen schoone herfstdagen, zooals die van Zondag, is plotseling verandering in de weersgesteldheid ontstaan met hevige donderbuijen. Heden namiddag woedde zidk eene bui, met de kracht als in het midden van den zomer, over deze omstreken. Zij ging gepaard van stortregen, hagel en hevigen wind uit het zuidwesten. De barometer leekende ongunstig, en de thermometer steeg op den middag tot GO". -De commissie voor het lager ondcrwys te 's llagc heeft gisteren geëxa mineerd 8 vrouwelijke candidaten voor de acte in de Engelsche taal, waar van 2 werden afgewezen en G toegelaten, als mejufvrouwdi: F. Allen, 11. E. Rakker, J. C. L. Koster, 51. II. 5Iarda en E. S. Wood, uit 's Hage, en J. P. M. II Gordon, uit Bodegraven. Voor hulponderwijzeres-acte werden geëxa mineerd 14 candidaten. Er werden 3 afgewezen en 11 toegelaten, te welen mejufvrouvven: W. G. Biermans, J. 51 Boers, F. L. de lieer, 51. de Jager, J. 0. 51eijer, C. G. Neurdcnburg en J. G. Spieringshoekuit Rotterdam; F. I'. Boomsma, uit Brielle; A. B. W. B. van Hoëvcll, uit Dordrecht, J. C. I'elt, uit llellevoelsluis, en J. Verschoor, uit Delft. De commissie uit het schoolverbond voor de leerplïgtigheïd heeft te Utrecht eene bijeenkomst gehouden. Naar men verneemt, heelt zjj den heer Nalmys, van Zeist, tot haren voorzitter en den heer Pekelharing tot haren secretaris gekozen. Na uitvoerige discussie over de noodzakelijkheid en de uitvoerbaarheid van leerpligtigheid is eene commissie van twee leden benoemd, de heeren Romeyn en Pekelharing, die volledige gegevens zal verzamelen van hetgeen het buitenland dienaangaande leert. In February hoopt de commissie weder bijeen te komen. Een aantal passagiers van het verongelukte stoomschip Prins Hendrik betuigen hunnen dank aan kapitein Oorl en den administrateur G. S. 51o- lenaar, voor de hcusche behandeling en voeding aan boord van gelnelden bodem gedurende den tijd voor het ongeluk plaats vond en voor de uitste kend genomen maatregelen tijdens hel debarqueren in de sloepen, benevens hunne bemoeijenissen gedurende het verblijf op de kust van Egypte, daarbjj tevens hunne erkentenis betuigende aan de maatschappij «Nederland", voor hare genomen royale maatregelen om hen te doen repatrieeren. Van Katwijk aan Zee meldt men dat sedert den 13deD weder 21 schui ten zijn aangekomen, die 816,000 stuks stcurharing en 1040 kantjes pekel haring aanbraglen. De pekelharing wordtbij veel vraagspoedig opgeruimd. Te Almelo heelt Zondag 11. een uit de omstreken van Goor komende groote dolle jagthond geloopen, die onderscheidene menschen en honden heeft aangevallen en verwond. Er werd onmiddellijk jagt op gemaakt en in de buurtschap Borncrbrock is hij gedood. Oogenblikkeljjk zjjn alle voor zorgsmaatregelen genomen ter verpleging der gewonden. Uit Waubaeh (Limburg) meldt men aan de TV. R. C., dat Zondag avond ten 8 ure aldaar én in de omliggende dorpen een schok van aardbeving werd gevoeld. Op cenige plaatsen vielen voorwerpen, die aan den wand hingen, door den schok op den grond. In de memorie van beantwoording van burg. en weth., op het sectiën- verslag over de gcmcente-begrooling van 1874, wordt in antwoord op de algemeene aanmerkingen het volgende gezegd: De wcnsch in een der section uitgedruk dat het aantal belastingbetalende ingezetenen dezer gemeente zoo mogelijk worde vermeerderdwordt door ons gedeeld en zeer zeker zijn wij ten allen tijde genegen alle daartoe strekkende middelen, die het gemeentebestuur ten dienste staan, aan te wenden. Herhaaldelijk zijn dan ook te dien einde door den raad gronden voir het bouwen van woonhuizen algestaan, o. a. nog onlangs het terrein builen de voormalige Wittcpoort Teregt is evenwel, onzes inziens, opge merkt dat de behoefte aan woningen wel eenigermate te sterk wordt gekleurd. Immers niet zonder grond kan worden beweerd, dat het bouwen van nieuwe woningen in den regel zal ten gevolge hebben, dat andere woningen meer in het midden der gemeente gelegen worden verlaten. In alle opziglen vereenigen wjj ons met hel gevoelen van die leden, welke van oordeel waren, dat de financiële toestand der gemeente in geenen deele ongunstig mogt worden genoemd. Alleen het feit dat onze gemeente, in aiwijking van de meeste andere, in stede van schuld nog kapitaal bezit, kan als een krachtig argument voor dit gevoelen worden aangevoerd. 51aar bovendien, de tegenovergestelde zienswijze schijnt zich hoofdzakelijk te gronden op de klagten van belastingschuldigenen niemand zal voorzeker beweren, dat die klagten op zich zelve gebrek aan financiële draagkracht zonden bewijzen. Niet zonder overdrijving toch kan men aannemen, dat bet meerendeel der klagten alleen hel gevolg is van een beslaand vooroor deel tegen de betaling van belasting in het algemeen, uitsluitend op grond dal daarvoor met, gelijk bij andere uitgaven, een onmiddellijk waarneem baar voordeel wordt verkregen, maar in geenen deele voortspruit uit ceni- gerlei financieel onvermogen om het gevorderd bedrag zonder te groote opoffering op te brengen. Wat de opmerking omtrent het hooge eindcijler betreft kunnen wij vol staan met eene verwijzing naar het dienaangaande in vorige memoriën aangevoerde, nog steeds van gevoelen dat eene afzonderlijke bcoordeeling van het eindcijfer niet wel doenlijk is. Ook zal vermoedelijk de meerderheid uwer vergadering met ons van oordeel zijn, dat de steeds toenemende behoeften, waaraan moet worden voldaan, het bepaald onmogelijk maken bij het ontwerpen eener begrooting een aanvang te maken met de vaststelling der inkomsten, ten einde de uitgaven dienovereenkomstig te regelen. 'sGRAVENIlAGE, 23 October. De officieren van gezondheid 2e kl. L. B. E. Ledeboer en A J. Boekel- manvan het personeel der geneeskundige dienst der landmagtzijn gede tacheerd bij het leger in Nederl. Indië, de eerste voorden tijd van één jaar, de tweede voor den tijd van twee jaren; tot officier van gezondheid 2' kl. bjj het personeel van de geneeskundige dienst van hel leger in Nederl. Indië is benoemd de student voor genoemde dienst (arts) E. de Wolff, en tot officier van gezondheid 2e kl. bij het personeel van de geneeskundige dienst in West-Indië is benoemd de student voor die dienst (arts) J. Coronel. De kapitein C. L. Walthervan het wapen der infanterie, thans non-actief, is, op zijne aanvrage, op pensioen gesteld. De eerste kamer heeft in hare zitting van heden een achttal aan de orde gestelde wetsontwerpen aangenomen, waaronder die betreffende de beperking der bevoegdheid lot aanmunting van zilveren standpenningen en lot kwijtschelding van eenige den lande aankomende vorderingen Daarop is de kamer lot nadere bijeenroeping uiteengegaan. De arrond.-regtbank heeft heden uitspraak gedaan in de procedure, ontstaan door de uitgifte van een open brief geschreven door en verspreid op last van den heer Harder, in welken open brief zinsneden voorkomen, waardoor ds. Zaalberg zich gelasterd en gehoond achtte. De regtbank heeft den heer II. aan de beide hem ten laste gelegde wanbedrijven van laster en hoon schuldig verklaard; ten aanzien van het eerste wanbedrijf verklaard, dat er verzachtende omstandigheden aanwezig zijn en den heer H. veroor deeld tot twee geldboeten van ƒ50, bij wanbetaling te vervangen door ge vangenisstraf van vijf dagen voor elke boete. De toestand van den persoon, wien gisteren bij het springen uil de tram wagen zulk een ongeluk overkwam, is, naar wij heden vernemen, vrij wel, ofschoon het gevaar nog niet geheel is geweken. Het verbrijzeld been is afgezet moeten worden. Een der ambtenaren van de llaagsche tramway- maatschappij heeft den lijder in het gemeente-gasthuis bezocht, alwaar hij door tusschenkomst der policie was opgenomen en dus in de klasse voor minvermogenden geplaatst, en deze heeft hem voor rekening der maatschappij in eene der hoogere klassen doen overbrengen. nUlTENLAiNDSCIIE BEKIGTEN. ENGELAND. LONDEN, 22 October. B(j gelegenheid van den 68"en verjaardag van den zeeslag bij Trafalgar (21 October 1806) worden in de dagbladen de namen opgegeven van dc twintig nog levende medestrijders in dien zeeslag. Een hunner, de admi raal sir George Ross Sartorius. welke als adelborst den slag bjj woonde, is nog in wcrkeljjkc dienst bij de marine. De eerste poging om versch vleesch uit Australe aan te voerendoor middel van ijs, is mislukt. Het vaartuig is zonder vleesch hier aangekomen en had het vleesch overboord moeten werpen, daar het ijs gesmolten was. Eene nieuwe proeve zal genomen worden. FRAIHB IJ K. Aan het Londcnsche Daily News wordt uit Parijs het volgende ge meld: Dc heer Thiers, die Parijs verlaten had om eene algemeene vergade ring der aandeelhouders van dc steenkolenmijnen van Anzin te Lille bij te wonen, is teruggeroepen wegens de verandering in het plan der konings gezinde partij ten aanzien van dc bijeenroeping der nationale vergadering. Hij heeft beloofd 5Voensdag tegenwoordig te zullen zijn in eene vergadering van afgevaardigden uit de verschillende groepen der linkerzijde, welke onder voorzitterschap van den heer Gasimir Périer zal worden gehouden. Eenige koningsgezinde dagbladen laten zich in zóó heftige bewoordingen uit over de pogingen van den heer Thiers om de plannen der fusionisten tegen te werken, dat men zou gaan aannemen dat zij vreezen voor den uitslag. Dc afval van den heer Alfred André, den door conservativen invloed tot afge vaardigde verkozen directeur van de Fransche bank. is een groot verlies voor de Orleanistenwelke daarentegen den heer Plichon met vijf andere voormalige Bonaparlisten hebben aangeworven. Het gerucht wint veld dat de lieer Thiers met den dag meer aanhangers wint, deels ten gevolge van zijne eigene behendigheid, deels ten gevolge van den onhandigen ijver van de vrienden van den graaf van Chambord. Een van dezen heeft, namens den pretendent bewerende te spreken, de zoogenaamde concessien van Salzburg tot niets leruggebragt. Hij legt die concessien in dezer voege uit: Zoo lang dc koning nog niet in Frankrijk is, zal de nationale vergadering, zonder schending van het koninklijke praerogalief, de drie kleurige vlag behouden, vermits de koning niet wenscht dat de vlag vóór zijne terugkomst verwisseld worde. Intusschen behoudt hij zich het regt voor om te dezen aanzien eene souvereine beslissing te nemen, wanneer hij het oogenblik daarvoor gekomen acht. L' Duiversden tegenvvoordigen toestand besprekende, zegt: Wij verbinden ons met den vijand tegen God. Wij zouden een koning kunnen hebben, die onder ons de orde zou herstellen, die de koning zou zijn van al heigeen katholiek is in de geheele wereld. Neen, maar dat ma" niet.

Leydse Courant | 1873 | | pagina 2