LEIOSCEË COURANT. WOENSDAG 22 OCTOBER. ST A DS-BER 1CHTEN. BINNEN LANDSCII li BLBIGTEN S875, N°. 249. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en feeetdtiym udlyep,onderd. De prijs der Courant, is per vierendeel aars f 3. franco p.p. t 3. i mei kei P ersing rier Handelingen ran dsn Gemeenteraad ƒ3.35, franco p. p. ƒ3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar «O'-r -.50 's raars, buiten de expeditiekotten. Af wonderlijke nonimer* der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cent*. De prijs der Aövertentiën is van 1—4 regels f J.iedere regel meer 25 cents. Advertenties roer OnitschlandOostenrijk en Zwitserland worden uitsluitend aangenomen door IIAASEKSTEIïï VGGLEll Expeditie-Kantoor van Advertentiïn sa liamlurg Luisde, frankfort a. M. Berlijn, Leipzig, Bresden Breslau, Keulen, Stuttgart, rïecner,, Praag, Bazel, Zürich, St, Halten, Geneve en Lauianm. gKaa&aBflBBgasass Stempeling' van «le Weegwerktnigen. BURGEMEESTER ex WETHOUDERS van LEIDEN, gezien alinea 2 van art. 1 der Wet van 3! December 1872 Staatsblad li". 160), bepalende dat de weegwerkluigen, tot op 3! December 1873 in gebruik, van den ijk zijn vrijgesteld lot 1 Januari) 1880; herinneren bij deze den ingezetenen dezer gemeente hunne verplichting om. overeenkomstig art. 9 van bet Koninklijk besluit van 4 September 1873 Staatsblad n". 127). die weegwerkluigen van een bijzonder merk te doen voorzien, onder mededeeling dat daartoe door den IJker, chef van dienst, zitting wordt gehouden in hel lokaal van den ijk, op de Aalmarktnaast de Gemeente-Apotheeken wel: voor alle weegwerktuigen, voor wijk IV, op den 22drn en 23sten October, van des morgens 9 lot des namiddags 3 uren. Tevens worden de belanghebbenden indachtig gemaakt op de schade en mocielijkheden, waaraan zij zich zouden blootstellen door hunne weegwerk luigen niet in lijds van het voorgeschreven merk te doen voorzien. En geschiedt hiervan openbare kennisgeving door aanplakking en door plaatsing in de Leidsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. Leiden, 26 September 1873. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, 21 October. Bij de lieden op bet raadhuis gehouden verkooping van cokes zijn de volgende prjjzen besteed Hoogste prijs. 65. 32.50 0.90 3.35 Minste prijs. f 65. 32.50 6.50 -/ 3.25 partijen van 100 hectoliters U 50 10 t! S 5 De heer dr. W. S. C. Dcyllhulpprediker hij de Waalsclie gemeente alhier, is beroepen lot predikant bij de Waalsche gemeente te Groningen. Gisteren namiddag is zekere 1'. B. aan de Waardgracht in het water gevallen, doch spoedig daaruit gered; dronkenschap is vermoedelijk de oorzaak. Gisteren avond, ten ongeveer 8 ure, is uit den singel, tusschen de voor malige Heeren- en Zijlpoorten, opgehaald het. lijk van B., welk lijk, onder toezigt der policie, naar het akademisch ziekenhuis is vervoerd. Het onge luk is toe te schrijven aan de groole duisternis. Gisteren avond ten ongeveer II ure is door den torenwachter brand ontdekt; later is gebleken dal die te Voorhout in de kerk heeft plaatsgehad. De toren van de kerk aldaar is afgebrand. Manschappen van het 4e reg. infanterie zijn des nachts uitgerukt, om assistentie te verleenen. De minister van hinnenlandsche zaken heeft ter algemeene kennis gc- hragt dat, volgens de bij hem ingekomen amblsberigten, aan Aziatische cholera zijn overleden in de week van 12 tot 18 October jl.: in Noordbra bant: te Bergen op Zoom 1 persoon, te Breda 7, in Zuidholland: te Dor drecht 7, te Dubbeldam I, te Leerdam 1, te Oversciiie 1, te Rotterdam 1, le Schiedam J, te Strijen 1, totaal iu het rijk 21 personen. De prov. commissie voor het lager onderw ijs le 's Ilage heeft gisteren een aanvang gemaakt uiet de examens ter verkrijging cener akte als hulp onderwijzeres. Voor de akte in de Fransehe taal hadden zich 11 vrouwe lijke candidaten aangemeld, van welke 5 werden afgewezen en 6 toegela ten, als: mejnfvrouvven A. R. W. R. van Hoëvell, uit Dordrecht: H. de firaaff, A. M. L. M. Lampe, M. C. Meijer, F. R. E. Opzoomer en G. Spie- t'ingshoek, allen uit Rotterdam. De Staatscourant bevat het verslag der commissie in 1873 belast met het afnemen van het examen van hen die aclen van bekwaamheid verlang den voor middelbaar onderwijs in wis- en natuurkundige wetenschappen, landbouwkunde, zeevaartkunde, teekenen, boetseren en gymnastiek. Er hadden zich aangemeld 85 candidaten, aanvragende 94 aclen, waarvan zijn toegekend 35 aclen, 17 candidaten waren niet opgekomen en 15 trokken Heli gedurende het examen terug. De commissie klaagt zeer over de on gunstige uitkomsten van het examen in teekenen en gymnastiek. De schcrpschultcrs-vereeniging te 's Gravenhage heeft eenige prijzen uitgeloofd voor den schietwedstrijd, welke te Waalsdorp zal worden ge houden. Zij bestaan in: vier en twintig zilveren couverts; een schildpad den doos met 12 theelepels enz.; een gouden horologieketlingtwee wijn- karafl'en met zilver gemonteerd; een luciferspotje met zilver gemonteerd. Voorts heeft graaf Schimmelpenninck een zilveren theeservies en de Utrecht- sche sctierpscliulters-vereenigiug «De Zwijger" een gouden medaille uitge loofd; er zijn verder door een aantal belangstellenden fraaije prijzen toege zegd. Beliaive hel 5e regiment zullen alle regimenten infanterie aan den wedstrijd deelnemen, d. w. z. afgevaardigden zenden voor den vaandel-prijs. Ongeveer twintig schutterijen zullen vertegenwoordigd worden; terwijl een groot aantal leden van circa 40 vveerbaarheids-vcreenigingen den wedstrijd 1 zal hijwonen. lie heer F. A. van Locnen. predikant te Katwijk aan Zee, is beroepen tot predikant te Haarlemmermeer. Te Dordrecht is Zaturdag avond brand uitgebroken iu een pand in de Wijnstraat, beneden ingerigt tot berging van brandstollen en boven dienende lot werkplaats ter vervaardiging van sigaren. De brand liet zich in den beginne ernstig aanzien, vooral wegens het belendende pand, zijnde een] schrijnwerkerswinkel en meuhelmagazijn van den heer Sleiner. Door kracht dadige middelen is men er in geslaagd de vlammen meester te worden en heeft de brand zich tot het aangetaste pand bepaald. De justitie heeft den gebruiker van het bovengedeelte van het pand in arrest genomen, maar spoedig weer op vrije voeten gesteld. Z. M. de koning heeft gisteren een bezoek gebragt aan de kon. tapijt- fabriek te Deventer. In de aanslaande najaarsvergadering der provinciale staten van Fries land is aan de orde de benoeming van een lid voor de eerste kamer der staten-geueraal, ter voorziening in de vacature ontstaan door de aanneming der benoeming van den heer mr. F. J. J. van Eysinga, tot raadsheer in het prov. geregtshof van Friesland. Door den gemeenteraad van Breda is tot leeraar in de wiskunde aan de lioogere burgerschool aldaar benoemd de heer P. J. Bos, te Deventer. Door dien raad is ook bepaald dat de najaarsmarkt, invallende 3 Novem ber, niet zal plaats hebben. -- Dezer dagen is uit een onlangs nabij ütiwerkcrk in Zeeland verongelukt gezonken stoomschip, door een duiker, een groot deel der lading, zijnde stukgoederen, naar boven gebragt, alsmede een pakje bankbillctten ter waarde van ƒ800. De daaronder aanwezig zijnde Ncderlandeche bank- en nmnlbilleltcn hadden niets van het water geleden. 'sGRAVENHAGE, 21 October. Z. M. heeft, als blijk van goedkeuring en tevredenheidaan W. B. Pieksma, schipper te Harliugen. en aan K. Gerhards, te Amsterdam, we gens liet redden van drenkelingen, toegekend de bronzen medaille en een loffelijk getuigschrift, en aan A. llersetz. gezagvoerder van hel Ncor- weegsche schip Formikker, wegens de redding van vier schipbreukelingen, de zilveren medaille en een loffelijk getuigschrift. Door Z. M. is vergunning verleend aan U. Anigaar, te Schipluiden, tot liet dragen van het kruis fidei et virtuti, hem door den 1'aus geschonken, en aan den officier van gezondheid 2C kl. H. P. Schroder, van het personcei van de geneeskundige dienst der landmagt, tot het dragen der Duilsche medaille voor niel-slrijdenden, voor bewezen diensten tijdens den Fransch- Duitschen o iriog van 1870—71. Tot griffier bij het kaniongeregt le Naaldwijk is benoemd de heer mr. J. F. W. Vceren, advocaat te Assen. De heer P. J. Rooms, thans ontvanger der directe belastingen en ac- cijnsen le Gent c. a., is benoemd tot ontvanger te Gennep c. a. Tot rijkstelegraaf kantoorhouder te Gorredijk is benoemd de heer S. C. Broksma, thans brievengaarder aldaar. De kapitein N. J. baron Mulert tot de Leemkitle, van het wapen der infanterie, thans op non-activiteit, is, op zijne aanvrage, op pensioen gesteld. De officier van gezondheid 3C ld. G. P. J. Theunissen wordt geplaatst op liet wachtschip le Willemsoord. Men verwacht dal Z. M. de koning aanstaanden Zaturdag hel concours te Waalsdorp zal bijwonen. De tweede kamer der stal en-generaal is lot hervatting hater werk zaamheden bijeengeroepen legen Dingsdag den 28st™ October. In eene gisteren avond gehouden vergadering van de afdeeling 's Gra venhage der vereeniging ter bevordering van fabriek- en handwerknijverheid is door den lieer P. Maas Gecsteraiuis van Leiden, daartoe tvilgenoodigd, uitvoerig behandeld de zaak van de haven van Scheveningen. in verband met de nijverheid in de gemeente 's Gravenhage. Ook door hem werd de aanleg ten noorden van Scheveningen aangeprezen. De heer Gorham. minister-resident van de Vcreenigde Siaten bij ons hof. is heden wederom naar het buitenland vertrokken. Do Zweerfsrhe gezant alhier is naar Stokholm algereisd.

Leydse Courant | 1873 | | pagina 1