RL' I TEN LA X DSCI1 E BE RIC1EN PER TELEGRAAF. E KUKL A X LONDEN, 19 October. Joint Drigt is met algemeene stemmen te Birmingham herkozen tot lid van het parlement. De melkvrouw, die het hoogerhuis van melk voorziet, werd kort ge leden gestraft met eene boete van 10 M, omdat haar artikel bevonden werd verdund te zijn met niet minder dan 80 pCt. water. Overwegende hoeveel er de natie gelegen ligt aan een gezond en krachtig hoogerhuis, stelt de /'all Mall Gazette voor om op kosten van den lande eene melkkoe aan te schaffen, uitsluitend ten gebruike van de eerste kamer, opdat voorlaan het arbeidsvermogen van dal ligchaam niet meer in gevaar gebragl zal kunnen worden door gewclenlooze melkverkoopsters. FRANKRIJK. De leden der bureaux van de regterzijde hebben eene bijeenkomst ge houden. Na de mededeelingen van den heer Chesnelong te hebben verno men. werd aangenomen dat er eene volkomen overeenstemming bestaat tus- schcn de conservatieve meerderheid en den graaf van Chambord. In liet proces-verbaal wordt gezegd dat eenstemmig werd erkend, dat het belang van het land dringend eischt de aanneming der voorstellen, ontworpen door de) commissie van negenen. Volgens die voorstellen zal de monarchie worden hersteld; zullen alle burgerlijke, staatkundige en kerkelijke vrijhe den. welke Frankrijks openbaar rcgl uitmaken, gewaarborgd worden; de driekleurige vlag zal behouden blijven. Wijzigingen zullen aangebragt kun nen worden met onderling goedvinden van den koning en van de volksver- j tegenwoordiging, onder voorbehoud evenwel dat het initiatief daartoe geheel aan den koning blijft. In parlementaire kringen wordt verzekerd, dat de voorstellen, die aan i de vereenigde fraction der regterzijde ter beoordecling zuilen worden voor- j gelegd, slechts uit twee ol dj'ie artikelen bestaan, voornamelijk hierop nederkomende: dat de nationale vergadering in de eerste plaats zou verkla ren, dal de nationale, erfelijke, constitutionele monarchie de Fransche j regeringsvorm is, en dat tot den troon zal worden geroepen de graaf van Chambord, en 11a hem de prinsen van Bourbon, zijne erfgenamen. Hier- j mede zou de constitutionele quaeslie beslist zijn. Ten opzigte van de loopende geruchten omtrent den uitslag der j zending van de I1I1. Lucien Brun en Chesnelong naar Salzburg, doet het Journ. des Dab. opmerken dat, vermits de beide genoemde afgevaardigden i behooren tot de legitimislische en ultramontaansche partij, het zeer mogelijk is dat de door hen van den graaf van Chambord verkregen concessiën, waarvan zoo hoog wordt opgegeven, niet van dien aard zijn dat de natie er genoegen mede nemen kan. //Naar hetgeen tot dus ver uitgelekt is te oordeelen, zegt het blad, blijlt de graaf van Chambord eischén dat men zich verklare voor don voorrang van zijn regt boven de regten der natie, terwijl de quaestie van de vlag nog altoos met een waas van diepe duisternis bedekt blijft. Men zegt ons dat er overeenstemming bestaal tusschen de witte en de driekleurige vlag; maar op welken voet? Hoe heeft men de gevoeligheid van den graaf van Chambord te gclijker tijd met de onze kunnen bevredigen? Eene netelige vraag, aan welker oplossing wjj niet I kunnen gelooven voor dat onze oogen de oplossing gezien hebben. De heer Veuillot, van de briefwisseling tussehen den Paus en den koning van Pruissen sprekende, beweert dat de keizer zijne medepligligheid erkent aan de maatregelen, waarmede hij, naar de Paus hem waarschuwt, zijnen eigen troon ondermijnt; maar hij is verzekerd, dat de Paus niet zal ophouden voor den keizer en voor zich zeiven te bidden: voor den keizer om de moeijelijke genade van het kwaad, dat hij zich zclven berokkent, le erkennan en te herstellen; voor zichzelven en de vervolgden zal hij onge twijfeld de genade verkrijgen van, niettegenstaande de vervolging, te blijven volharden in de geregligheid. Bij de voortzetting van hel proces van Bazaine op Zalurdag heeft de maarschalk verklaard, dat, toen hij de voorwaarden der capitulatie kende, een uitval niet meer mogelijk was. Hij vernielde het oorlogsmaterieel niet, uit vrees dat de vijand zich dan op andere wijze zou wreken. Hij gaf openlijk bevel aan generaal Soleille de vaandels te verbranden. Door onacht zaamheid der officieren werd de uitvoering van dit bevel belet. ZWITSERLAND. Daar de katholieke geestelijken in den Berner Jura geen gevolg hebben gegeven aan het hun gesteld ultimatum om binnen veertien dagen hun protest tegen de regering in te trekken, zijn zij van regeringswege uit hunne ambtsbediening ontzet, met last om vóór den laatsten dezer maand hunne pasloriën te ontruimen. Gelijk men weet, zijn volgens het onlangs uitgevaardigd kerkelijk reglement in den Berner Jura vele der lot nog toe bestaande 69 parochiën gecombineerdmet het gevolg dat er voorloopig slechts 28 pastoors behoeven te worden benoemd. Voor die plaatsen hebben zich 40 geestelijken als sollicitanten aangemeld. DVITSGHLAND. Door den minister van eeredienst wordt thans gereed gemaakt een wels-ontwerp betreffende liet begrafeniswezen. De minister heeft de ervaring opgedaan dat de wetgeving op het begrafeniswezen zeer gebrekkig moet worden genoemd. Ten einde dc noodige gegevens voor de oplossing eener dergelijke gewigtige quaestie te erlangenheeft de heer Falk aanschrijvingen gerigt aan de opperpresidenten in de provinciëneen aantal punten bevat tende, ten aanzien waarvan hij uitvoerige inlichtingen wenscht te ontvangen. Volgens de ff'es.-Zeit. heeft genoemde minister aan de leden, ter confe rentie over de onderwijsqtiaeslie aan het ministerie vergaderd, le kennen gegeven, dal in de volgende zitting van den landdag eene volledige wet op het onderwijs ingediend zal worden. - Te Weenen heeft het volgend voorval groot opzien gebaard en de alge- meene verontwaardiging gaande gemaakt. De kunstrijder Nagel van liet i cirque Carré wil van al zijne kinderen kunstrijders of rijdsters maken, maar behandelt ze zoo ruw en straft elke fout gedurende de oefeningen zoo hard, dat hij reeds dikwijls van de overige leden van den circus deswege aanmerkingen heeft moeten liooren. Dit was eenige dagen gelegen wederom liet geval geweest met een zijner dochters, een 14-jarig meisje, dat wegens hare bedrevenheid zeer in de gunst van het publiek staat. Na den afloop der oefening is het meisje heengegaan en heeft zich uit wanhoop in den Doiiau verdronken. Toen dit bekend werd, heeft het volk zelf strafoefening gehouden over den hardvochligen vader en dezen zoodanig afgeranseld, dat hij verscheidene dagen te bed zal moeten blijven liggen. Voorts wordt ge meld, dat ook de directeur van den circus onder liet gebeurde te lijden heeft, daar het publiek een tegenzin gekregen heeft om de voorstellingen bij te wonen. OOST-IN DIE. BATAVIA. 10 September. Door den gouverneur-generaal van Ned.-Indië zijn de volgende beschik kingen genomen: Civiel Departement. Benoemd: tot lcn subst.-grifl. bij het hooggcr. van N.-I. mr. J. C. C. Albarda; tot adsp.-ing. bij den waterst. W. F. Eskes; tot buiteng. subst.-griffier bij de regtbank te Cheribon E. Sieburgh; tot idem bij idem te Indramayoe F. Mayor; tot opz. 3e kl. bij de burg. openb. werken P. J. Du- 'moulin Jr. en P. Pillebrandt; tot adj.-comm. bij de afd. post- en telegraaf dienst F. II. Obertrop. V. L. Courant en C. F. van den Broek; lot adsist.- resid. van Benkoelen, de adsist.-res. van Tebing Tinggi, P. F. Laging Tobias; tot ambt. ter besch. bij het binn. best, op Java en Madura G. Hogcnraad; lot hulponderw. aan de openb. lag. school te Benkoelen, F. Venema; tot idem aan idem te Soerabaija 11. J. Scheffert; tot zoutverkooppakhuismeester te Kedirie J. G. Popje; tot idem te Prigi 11. E. A. Callewaert; tot le0 klerk bij het dep. van fïnanc. J. E. Leidelmeijer; tot ads.-resid. van Meester-Cornelis J. C. \V. B. F. Baud; tot id. van Tebing-Tinggi, jbr. G. V. Boreel; tot not. te Banjoemas, P. Binkhorst; tot 1" commies op het resid.-bureau in de Preanger-Regenlsch. H. W. van Ravenswaay; tot contr. 2' kl. bij het binn. best. op de bezittingen buiten Java en Madura, S. G. In 't Veld; tot comm.-ontv. te Siboga L. J. Heintjes; tot comm.-ontv. teSingkelJ. B. Rijken; tot onderecommies 16lekl. bij de controle en recli. te Batavia G. E. v. Olden; tot idem te Samarang F. J. du Chateau; tot buiteng. subst.-grifl'. bij de reglb. te Banjoemas W. 11. dc Jong. Ontslagen: eervol, als buiteng. subsi.-griff. bij den landraad te Cheribon J. C. van Hasselt; de adsp.-ing. J. li. Pluim Menlz; de letterz. bij 'slands drukkerij 11. J. Prompt; id., de lile klerk bij het dep. van fïnanc. C. R. Swaab; de ben. comm. 2' kl. bij de postdienst K. E. C. Groen; de klerk bij 's lands algemeen pakhuis te Makasser J. G. R. Sutherland; de klerk bij het vendukantaor te Soerakarta, P. Lammers van Toorenburg; de buitengew. subst.-griffier bij den landr. te Bankallan, jli'. J. M. Clifford Kocq van Brett- gelde onderschout bij de politie te Samarang W. R. Scipio; de comm.-ontv. te Singel, P. Koppeschaar. Verleend: een verlof naar Europa voor den tijd van zes maanden aan den chef van het scheik. laborat. voor bet mijnwezen in Ned.-Indië dr. C. I. Vlaanderen; een twecj. verlof naar Ned., aan den adsist.-res. van Meester- Cornelis jhr. A. W. Cornets de Groot; aan den adsist.-res. voor de compta biliteit te Soerabaija J. de Mnnck Mortier, aan den 1" deurw. bij het hoogger, van Ned. Indie K. J. Groen; en ami den 2C0 commies bjj de algemeene reken kamer P. Cobet. Departement van Oorlog. Verleend: een tweej. verlof naar Nederland, aan den kol. M. Th. Rciche, chef over de geneesk. dienst in Ned.-Indië; aan den le° luit. der inf. J. A. E. Saltzmann; en aan den mil ambten. 2^ kl. J. C. Blom. Ontslagen: op verzoek, eervol, de klerk bij de mil. administr. W. B. van Garling. Door den comm. van het leger en chef van het dep. van oorlog in Ned.-Indië zijn geplaatst: als adj. van den benoemden opper bevelhebber der 2' expeditie tegen Atehin, de kapt. der inf. W. J.Vervloet, onlangs van verlof uit Nederland teruggekeerd. Bij den staf van den opper bevelhebber voorn.. Z. M. ord.-ofïic. de ll,e luit. J. E. N. baron Sirlema van Grovestins, van den grooten staf van hel leger in Nederland, bij de geneesk. dienst: bij het groot mil. hosp. te Weltevreden, dc oflic. van gez. 1"" kl. J. J. W. E. van Riemsdijk, onlangs van verlof uit Nederland teruggekeerd; bij het mil.-hosp. le Tjilatjap, de mil. apotheker 3e kl. J. B. Nagelvoort, onlangs tot dien rang benoemtl. Departement van Marine. Benoemd: tot 2e" machinist bij de gonv. marine, de machin.-leerling 2e kl. bij die marine J. van Swieten; totgezagv. 2' kl. II. J. Krijt, op verzoek, eervol, ontslagen 2e stuurman bij de kon. Ned. marine. MADRID, 18 October. Een Engelsch adviesjagt, le Alicante aangekomen, berigt dat hel fregat der opstandelingen N amanda de Ferdinand elCalho- lico in den grond heeft geloopen. Men weet niet of het bij ongeluk of met opzet is gebeurd. De minister van marine heeft het bevel op zich ge nomen over het eskaderwaarbij ook behoort de Saragossa. DRESDEN, 19 October. Het bulletin omtrent de ziekte des konings, van heden voormiddag half 10 ure, luidt: //Ofschoon Z. M. in den afgeloopen nacht tamelijk veel geslapen heelt, houden de ziekteverschijnselen steeds aan en neemt de verzwakking tce." LONDEN, 19 October. De hier gevestigde raad van houders van bui- tenlandsche fondsen heeft het volgende ter algemeene kennis gebragt: //Krachtens de overeenkomst van Februarij met Turkije gesloten, moesten de gelden, noodig ter voorziening in de betaling der rente van de leeningen 1858 en 1862, maandelijks bij de Oltomanische bank gestort worden. Elke maand zou worden kennis gegeven dat die betalingen gedaan zijn uit de opbrengsten bepaaldelijk tot de voorziening in de dienst dezer leeningen aangewezen. In Julij jl. is echter berigt, dat die betalingen zijn gedaan door middel van dc algemeene inkomsten. Het comité voor de genoemde leeningen heeft tegen de afwijking van deze overeenkomst geprotesteerd, en sedert is door de Turksche regering het bezwaar weggenomen dat tot het protest aanleiding gegeven heeft, zoodat de inkomsten van het tolkan toor te Konstanlinepcl bestemd blijven voor de dienst der leening 1858 en dc regten op tabak, zout, benevens dc zegclreglen bestemd blijven voor dc dienst der leening 1862." ROME, 19 October. Kardinaal Patrizzi heeft officiële aanzegging bekomen

Leydse Courant | 1873 | | pagina 2