LEID8CHE COURANT. 187 5, Nü. 248, DINGSDAG 21 OCTOBER. TJe Courant verschijnt dagelijks, Zon- en feestdagen uitgezonderd. De prijs tier Courant is per vierendeel jaars ƒ3. franco p.p.' &.5L ir.st het t a stag der Handelingen ton den Gemeenteraad 3.35, franco p. p. ƒ3.85. Hel rei stag afzonderlijk is ver krijg O aar Z'.c.r 2.50 s laori, Luiten de ezpeditiekosten. Afzo ader lij ke nommers der Courant :j n verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertentie» is van 1 4 regels f ].-iedere regel meer 25 cents. Adverteuti'én voor ftaitschland Oostenryk cc Zwitserland worden uitsluitend aangenomen door UAASENSTEiN VOGLSU Expeditie-Kantoor van Advertenties te Hamburg Lubeck frankfort a. M. Berlijn, Leipzig, Dresden Breslau, Keulen, Stuttgart, 'fee tien, Praag, Bazel, Zurich, St. Gallen, Genlve en Lausanne. STADS-BERICHT EN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN; Overwegende dat zich in naburige gemeenten eenige gevallen van Aziatische cholera hebben voorgedaanachten bet noodig de ingezetenen opmerkzaam te maken op de navolgende door de geneeskundige autoriteiten aanbevolen voorschriften waarvan de inachtneming' kan strekken tot wering of even tueel lot beteugeling van voormelde ziekte: 1°. Als drinkwater en tol het bereiden van spijzen gebruike men alleen regen- of duinwater; ilct gebruik van gracht- en van onzuiver putwater is gevaarlijk; 2". Men zorge voor de meest mogelijke zindelijkheid; vooral binnenshuis, maar ook in den omtrek zijner woning; 3". Vooral moeten de secreten zindelijk gehouden worden. Om ze door te spoelen gebruike men ccne oplossing van 1 kilogram ijzervitriool in een emmer water, vermengd met liter carbolzuur. Wanneer de cholera zich in de stad openbaart is bet voorzichtigheidshalve aan te raden dit doorspoelen 2 maal 's weeks te doen plaats hebben. Zijn er verdachte ziektegevallen in huis, b. v. diarrhé, dan behoort het 2 maal daags te gebeuren. Burgemeester en Wethouders voornoemd Leiden, 20 October 1873. v. d. BRANDELER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. BINNENLANDSGHE BER1GTEN. LEIDEN, 20 October. In bel album onz>r hoogeschool zijn van 9 Febr. tot 18 Oct. ingeschre ven 173 studenten, waarvan 37, die van elders kwamen om bier examen af te leggen of te promoveren. De overblijvende 136 novicii zijn over de verschillende faculteiten aldus verdeeld: letteren 9, geneeskunde 23, regls- geleerdheid 83, godgeleerdheid 7, wis- en natuurkunde 14. Gisteren avond is door de politie alhier aangehouden zekere J. II. B welke zich te Katwijk aan diefstal van gouden voorwerpen had schuldig gemaakt. Door de prov. commissie voor liet lager onderwijs te 's llage zijn Za- turdag voor de Fransche taal geëxamineerd 12 vrouwelijke candidaten; 6 werden afgewezen en 6 toegelaten, t. w. mejuffrouwen J. G Boon en M. T. H. Root, uit Leiden; J. 11. M. J. Ileppcner. C. G. Lijscn en C. M. Noman, uit 'sHage, en J. Kruyff, uit Voorburg. Voor de examens in de handwer ken kwamen op 14 candidaten, die alle de acte verwierven. Het zijn me juffrouwen A. 11. van Breda, J. P. van Driel ea A. J. Slerkeiiburg, uit Go- riiichem A. J. Allan, uit Voorschoten; S. M. Delen. A. D. M. Schukking. A. J. E. Sprock, W. M. Vink en W. van der Vliet, uil Leiden; P. Hermans, uit Brielle; W. C. de Keulenaar en F. J. G. Wils, uit Rotterdam; E. F. Maris, uit 's llageen C. A. Schipper, uit Delfshaven. Door de vereeniging van leeraren aan inrigtingen van middelbaar on derwijs werd in 1872 het plan gevormd tol hel houden van een wedstrijd en tentoonstelling van tcekeningen, vervaardigd door leerlingen van burger- dag- en avondscholen en daarmede overeenkomende inriglingen, welke voor namelijk voor den ambachtsstand bestemd zijn. Door een subsidie van de regering in staat gesteld aan dit plan uitvoering te geven, heeft de veree niging eene commissie uitgenoodigdaan de zaak uitvoering te geven. Het voornemen is de tentoonstelling te houden in den zomer van 1874 tegelijk met de jaarlijksche algemeene vergadering van bovengenoemde ver eeniging. Zij zal plaats hebben te Rotterdam, waar liet gemeentebestuur het gebruik van de nieuwe lokalen der akademie van beeldende kunst en technische wetenschappen heeft toegestaan. De commissie wenscht voor 1 Jannarij 1874, aan het adres van den secretaris, den heer J W. Weevers, te Zaandam, te vernemen, voor welke letters en nommers van het pro gramma zal worden deelgenomen. Het programma beval de verschillende bepalingen voor de volgende onderdeden van den wedstrijd: A Methode, gevolgd bij het onderwijs in het handleekenen. B. Methode, gevolgd bij het onderwijs in het regtlijnig teckenen. C. Uilkomsten van hel onderwjjs in handtcekenen gedurende den cursus 1873/1874. a. Teekenen naar voor beeld. b. Teckenen naar de natuur. D. Uitkomsten van liet onderwijs in het regtlijnigbouwkundig en werktuigkundig teekenen gedurende den cursus 1873/74. a. Elementair lijnteekenen en projeclieleer. b. Bouwkundig teeltenen, c. Werktuigkundig teeltenen. E. Boetseren. F. Voorwerpen tot opluistering der tentoonstelling. Aangaande het planom door kinderen een geschenk aan Z. M. den koning te doen aanbieden bij liet zilveren feest van zijne inhuldiging, ver nemen wij met zekerheid, dat zich te Amsterdam een «centraal comité van uitvoering heeft gevormd", hetwelk binnen kort openlijk zal handelen. fibl Z. K. H. prins Hendrik heeft, naar wij vernemen, voor den aanstaan den naiionalcn schietwedstrijd, een prachtigen zilveren bokaal met toepas selijke inscriptie» en symbolen, als corpsprijs uitgeloofd. Tot rector van het gymnasium le Nijmegen is benoemd de heer dp. J. Meuleman, rector van de Latijnsche school te Doesburg. Als een bewijs hoezeer de Ussel reeds met zalm bevolkt is, meldt men uit Doesborgh dat door de visschers aldaar reeds in den loop van dit jaar 42 zalmen gevangen zijn, de meeste in hel voorjaar tegelijk met de ellt- visscherij. De zalm, aldaar gevangen en op den afslag gebragl, o( wel naar Arnhem verzonden, had een gewigt van 8 tot 35 oude ffi per stuk. Te Sappemeer werd dezer dagen het gerucht verspreid van den onna- tunrlijken dood van de gescheiden vrouw van zekeren Mulder, die bjj haren 72-jarigen vader inwoonde. Zij werd des morgens in hare woning gevonden met afgesneden hals. Spoedig verscheen de justitie om onderzoek in te stellen. Het gevolg is geweest, dat het lijk naar het gemeentehuis is over- gebragt, waar het gereglelijk is geschouwd. De justitie doet onderzoek. Men meldt uit Middelburg: Men verneemt, dat binnen weinige dagen eene oproeping zal plaats hebbenuitgaande van een dertigtal voorname ingezetenen van Zeeland, om Z. M. den koning, bij gelegenheid der25-jarige gedachlemsvoering zijner troonsbestijging, een Zeeuwsch geschenk aan te bieden, waaraan ieder, zoowel de min- als meergegoede, zal kunnen deel nemen. Eergisteren ochtend (18 October) is de trein van Oberhausen-Emmerik legen eene machine geloopen, waarbij ernstige ongelukken te betreuren zijn. De machinist werd gedood, de stoker is levend verbrand, en een conducteur heeft een been gebroken. (IV. R. C.) 's GRAVE NU AGE 20 October. Tot directeur van het postkantoor te Eindhoven is benoemd de lieer H. P. van Lcersum, thans commies der posterijen le klasse. Aan den officier van gezondheid 2J« kl. T. W. Beukcma, van het personeel van de geneeskundige dienst der landinagt, thans tijdelijk in Japanschc militaire dienst, is, op zijne aanvrage, een eervol ontslag uil de militaire dienst verleend. Door den minister van financiën is bepaald, dat le Bolsward, te reke- keu van 1 November 1873, tol de vereeniging van de aldaar gevestigde post- en telegraafkantoren ouder het beheer van één ambtenaar, hoofd van het vercenigd kantoor, zal worden overgegaan en de directeur van het njkstelegraafkautoor, de heer 11. J. Massink Wzn., als directeur van het vercenigd kantoor zal optreden. Z. K. II. prins Alexander zal zich morgen voormiddag per Rijnspoor naar het Loo hegeven. Zalurdag 11. heeft zich alhier eene sub-commissie gevormd voor de op- rigting van een standbeeld van van der Werf, te Leiden. In een der nieuwste gedeelten van de residentie, aan het uiteinde der twee van den Boschslraten is thans een schoon kerkgebouw verrezen, be stemd voorde Engclsche gemeente alhier. Gisteren, Zondag voormiddag, werd het nieuwe bedehuis, door vrijwillige bijdragen lot stand gebragt, naar En- gelsch gebruik plegtig ingewijd, in tegenwoordigheid van de geestelijkheid, den Britschen gezant bij het Nederlandsche hof, het kerkbestuur, zoomede door een groot aantal belangstellenden. Na hel houden van gebeden door verschillende geestelijken en hel zingen van hymnen door de gemeentebegeleid door de toonen van een welluidend orgel, hield de herder der gemeente, de wel.-esrw. heer E. Briue, de inwjjdings-rede.

Leydse Courant | 1873 | | pagina 1