schoon paard bezat, geen oogenblik aarzelde, hoewel hij '20 uren van daar was, dadelijk over te komen. Hij bood voor het dier 1400maar te vergeefs. Het provinciaal geregtshof in Overijssel heelt Berendina Marianne Ham mer, fabriekarbeidsler te Wierden, vrijgesproken van den haar ten laste gclegden kindermoord. Te Deventer is in cene vergadering van aandeelhouders in de volks gaarkeuken aldaar besloten die inrigting op te heffen. Te Groningen is door burg. en welh. eene voordragt bij den raad ingediend, betreflende een nieuw te bouwen ziekenhuis. Nadat al vroeger ecne raming der kosten was opgemaakt, die toen was gesteld op 250,000, welke som door den minister als veel te laag was beschouwd, is aan den stadsbouwmeester de opdragt verstrekt, de in den laalsten tijd in ons land nieuw gebouwde ziekenhuizen in oogcnschouw te nemen en daarna een plan en raming van kosten in te dienen. Door dezen ambtenaar is een uitvoerig verslag ingediend, waarvan de slotsom is: 1. dat óf het barakken- stelsel, óf mogt dit onuitvoerbaar blijken, het pavilloenslelselop de wijze als te Utrecht, behoort te worden gevolgd; 2. dat de kosten van oprigling omstreeks ƒ500,000 zullen bedragen. Zoodra de gemeente zeker is van een rijkssubsidie, evenredig aan de groote kosten, zal bet gemeentebestuur tol verwezenlijking van het plan overgaan. Ten opzigte van den nabij Groningen gepleegden diefstal is, volgens de Gron. Cour., nog niets naders bekend. Dat blad verneemt dat ecne bij eenkomst gehouden is van crediteuren van genoemden heer, om die maat- regelen te nemen, welke in bun belang noodig mogten worden geacht. Naar tie /Jror. Giott. Ct. meldt heeft de heer Oortwijn een verhoor ondergaan voor den rcgter-commissaris, na alloop waarvan eenige ambtenaren van justitie zich per rijtuig naar Euvclgunne (de woonplaats van den heer O.) begeven hebben, ten einde daar nogmaals een onderzoek in het werk te stellen. Dat de zaak, zegt bet blad, nog niet tot klaarheid is gekomen, ligt zeker niet aan de justitie. Hel publiek schijnt voor zich zelf echter reeds uitgemaakt te hebben, boe de vork in den steel zit. Men is althans op dit oogenblik zeer koel onder alles, en niemand voorziet zich daar ter stede en in den omtrek van revolvers, achterladers, dubbele sloten, zware ijzeren bonten, kettingen enz., zooals indertijd te 'sGravcnhagc. Te 's Hertogenbosch is overleden de beer jhp. mr. E. J. 1'. van Meeuwen voormalig lid der eerste kamer. Ilij bad vroeger de betrekking bekleed van snbst.-ofncier bij de reglbank te 's Boschen later die van procureur-gene raal bij bel provinciaal geregtshof van Noordbrabant. Van 1855—1802 was bij commissaris des konings in Limburg. 's GRAVEX11AGE 9 October. Tot commies bij het kabinet des konings. is bevorderd de beer A. 11. J. C. Teldcrs, thans adjunct-commies. - Rjj kon. besluit van 8 October jl.n°. 5zijn benoemd tot ontvanger der registratie en domeinen te Drillen, de heer S. W. Middelkoop, thans te Texel; Ie Gulpen, de lieer F. Oordon, thans! te Ommen; te Ommen de lieer E. P. van Hoboken, thans te Kortgene; te Texel de lieer B. Haga, thans surnumerair: en te Kortgene de heer A. J. Kolff, thans surnumerair. Door Z. M. is, op zijn verzoek, aan den met verlof builen bezwaar van den lande in Nederland aanwezigen lslen luit. der infanterie bij het leger in NedcrI. Indië G. W. Camphuis eervol ontslag uit de militaire dienst verleend, en de officier van gezondheid le kl. J. van Dorsten, van liet per soneel der geneeskundige dienst hier le lande, voor den tijd van éeft jaar bij het leger in O. I. gedetacheerd. Z. M. de koning is, na gisteren avond ongeveer 10 lire met de prinsen Hendrik en Alexander, uil Alkmaar te zijn teruggekeerd, beden ochtend vroegtijdig per Iljjilspoor naar liet Loo vertrokken, ten einde aldaar eenigen nijd te vertoeven. Z. K. 11. prins Hendrik is wederom naar Soestdijk vertrokken. De Brielsche koopman J. B., die op ecne verkooping te Ooslvoorne eene door hem valschelijk vervaardigde en ondertcekendc borgstelling gebruikte, ten einde eene door hem gekochte partij schapen en kippen in banden le krijgenis lieden door bel provinciaal geregtshof in Ziiidliolland veroordeeld tot twee jaren gevangenisstraf en twee boelen van 50. Eene den hove gedane gunstige mededceling betreffende den handel van B. werd als ver zachtende omstandigheid aangemerkt. BLlTlblN LA IN I )SCI IK IJKRIGi KN ENGELAND. LONDEN8 October. Met de volgende maand treedt de wet in werking, waarbij den kapi tein van een Engelsch schip op straffe geboden wordt de bemanning van een vaartuig, waarmede bet zijne in aanvaring komt, bij te staan en naam en plaats van bestemming van liet schip op te geven. Slechts wanneer over tuigend kan bewezen worden, dat een langer verwijl op de plaats der aan varing voor de eigen bemanning gevaarlijk zou geworden zijn, zal de straf niet worden toegepast. Op de hoogte van Kaap Breton is, ten gevolge van de zware mist, de stoomboot Precursor, van Huil, kapt. Johnson, in aanvaring gekomen met de Amerikaansche schoener Addie Osbome Hoewel de machine van de stoomboot zeer langzaam werkte, was de schok niet te vermijden. In vier minuten tijd zonk de schoener, en, in weerwil van alle aangewende pogin gen, werden slechts 3 van de 15 opvarenden gered. Door den hoogleeraar in de staathuishoudkunde I.eone Levi werd dezer dagen alhier eene openbare voordragt gehouden over den invloed van de hooge prijzen der steenkolen op de nijverheid van liet Britsche rijk. In die redevoering bestreed de spreker voor een deel de conelusien der staats commissie, welke onlangs over dc oorzaken van de stijging der steenkool prijzen een euderzock had ingesteld; die commissie bad als haar oordeel Ie kennen gegeven dat de duurte geen gevolg was van pogingen der eigenaars van steenkolenmijnen om de productie te beperken, maar wel voor een groot deel moest geweten worden aan een beperking van het getal werk uren van de zijde der arbeiders, met het doel om door beperking der productie middellijk verbooging van loonen te verkrijgen. De spreker achtte deze conclusie niet juisten was van oordeel dat de duurte der steenkolen wel degelijk aan dc handelingen der eigenaars van de mijnen moest worden toegeschreven. Ten bewijze van zijne stelling vestigde hij er de aandacht cp, dat, terwijl de arbeidsloonen in een zeker tijdperk met 62 per cent toegenomen warendaarentegen dc prijzen der steenkolen aan den mond der mijn r.iet minder dan 500 per cent hoogcr waren dan vóór dat tijd- perk. Erkennende dat de lijden voorbij waren, waarop dergelijke afspraken en zamenspanningen van producenten tot het opvoeren der prijzen door wettelijke bepalingen konden verhoed, verboden of gestraft worden, ver klaarde de spreker dat naar zijne mcciiing het eenige middel om het terug- keeren van eene dergelijke crisis te bemoeijelijkcn, gelegen was in het openen van meer mijnen. Dc spreker doorliep vervolgens de verschillende takken der Britsche industrie om aan le toonen boe afhankelijk die van de steenkolen waren, en wees daarbij aan hoe vele middelen er nog ongebruikt waren om die al liankelijkheid te doen vermindereu of althans den dadelij- ken invloed der prijsverhooging van de steenkolen op hunne producten te voorkomen; vooral wees bij op verbetering der machineriën en van den handenarbeid, op liet zoeken naar goedkoopcr brandstoffen en gebruik maken van het water als drijfkracht in plaats van stoom. Ten aanzien van dit laatste punt gaf hij in overweging of de zee niet als drijfkracht le gebruiken zou zijn. De Times meldt: De heden per mailboot ontvangen financiële bcriglen uit New-York bevestigen, dat de le veelvuldige aanleg van spoorwegen en een misplaatst vertrouwen in de mogelijkheid om door den verkoop van obligatiën de aangegane verpligtingen na te komen de eenige oorza ken der crisis aldaar geweest zijn, hoewel deze haren groolen omvang al leen door de paniek verkregen beeft. De oogst, zoo luiden die berigtcn, is nooit ruimer of beter le verkoopen geweest dan nu, en bijna nooit waren de ontvangsten der spoorwegen zoo aanzienlijk als tegenwoordig; ook de handelsopcratieii des lands rustten zelden op gezonder grondslagen. Naar men verneemt zal de directie van de New-York Herald voor eigen rekening een vaartuig uitrusten voor een logt naar de Noordpool; die expeditie zal met dezelfde instruction vertrekken als de heer Stanley ontving ter opsporing van Livingstone, nameljjk geen geld te ontzien om bet doel le bereiken. FRANKRIJ K. Het plan tot dekking van bet tekort op het budget is door den minister van financiën vastgesteld, en zal eerstdaags aan de goedkeuring van den ministerraad onderworpen worden. Men beweert dat bet gecnc nieuwe belastingen omval dan de reeds vroeger in beginsel aangenomene. y Te Parijs zag Maandag 11. een nieuw dagblad het licht onder den titel van le Suffrage universal. Haar doel omschreef de redactie aldus: »door eene dagelijks met geduld en zonder heftigheid ondernomen propa ganda de door het algemeene slemregt verkregen weldaden te doen uitko men op leven en dood te kampen tegen de stokers van wanorde, de zamen- zwcerders ten behoeve van het koningschap, de muitzieke aanhangers van het monarcliismus en het clericalismns, de zamenspanners voor de belangen der verzoende Bourbons, de soldaten van den Paus, de onderdanen*van Hendrik V." De militaire overheid beeft terstond liet rondventen van dit dagblad in de in staat van beleg verkeerende departementen verboden. -■ De denkbeelden van den heer de Broglie, in zijne gisteren vermelde redevoering ncdergclcgdvinden maar ten deelc goedkeuring bij l'Univers. Hij beeft gelijk, zegt dit blad, als hij zegt dat liet niet in de geestelijkheid opkomt, naar de tengels van liet staatsbewind te grijpen: maar bij gaat te ver als hij, onder voorwendsel van haar boven de aardsche zaken te ver heffen, haar te eenenniale van het terrein der openbare aangelegenheden wil uitsluiten. De Gaz. de France zegt omtrent den heer Thiers: De lieer Thiers j houdt eiken dag bijeenkomsten met afgevaardigden, die hij te zijnen luiize j ontvangt. Hij zelf zal de belcgerings-opcratiën legen liet gouvernement lei den. Hij maakt zich sterk, maarschalk Mac Mahon naauw in te sluiten cn hem tot eene capitulatie met afiogt zonder krijgseer te nopen. De heer i Thiers heeft den dapperen maarschalk nog niet kunnen vergeven, dat hij de Commune heeft verpletterd, aan wier vrienden de heer Thiers zijn woord had gegeven, zoodat hij zijne vrijheid van handelen aan banden heelt gelegd. Vorst Milan van Servië, die eenigen tijd te Parijs heelt doorgebragl, is door den president met het grootkruis van het Legioen van Eer begiftigd. i Hij schijnt er dus in geslaagd te zijn de spanning, die tnsschen Frankrijk en Servië sedert eenigen tijd bestond, te doen ophouden. Die spanning was, naar men zegt,- veroorzaakt doordal vroeger liet Servische regentschap den Duitschen keizer geluk had gewenscht met de behaalde overwinningen en zich bij den plegtigcn inlogt der Diiilsche troepen te Berlijn door een afge- vaardigde had doen vertegenwoordigen. DUITICI1LAND. Dc Ail. Zeit. vestigt de aandacht op een zeer gunstig verschijnsel, i In alle oorden van Duilscliland, op ééne enkele uitzondering na, is liet aantal I landverhuizers gedurende de jongst vcrloopen weken veel geringer dan in vorige jaren iii den herfsttijd het geval was. Gewoonlijk zijn al de beschik bare plaatsen, waarvan door landverhuizers op de uit Hamburg varende I stoombooten gebruik wordt gemaakt, vier, vijf a zes weken vóór den dag van liet vertrek reeds besproken; in geen enkele maand van liet jaar is de menigte, die het land verlaat, zoo talrijk als in October; thans gebeurt juist I et tegenovergestelde. Nadat de oud-katholic.ke bisschop Reinkcns Ie Bonn zal zijn terugge-

Leydse Courant | 1873 | | pagina 2