BIJVOEGSEL, behoorende tot de Leidsehe Courant van Maandag 6 October* dS73iï°. °235. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. LEIDEN, 4 October, liet concert, dat gisterenavond in de gehoorzaal ten voórdeele van het standbeeld voor P. Az. van der Werf door het Leidsch orchest onder directie van den lieer Wetrens, en met medewerking van eenige zeer verdienstelijke dilettanten plaats had, werd door een vrij talrijk publiek bijgewoond, al had men mogen verwachten dat het doel en de uitvoering van zooveel schoons toch nog meer belangstelling zouden hebben uitgelokt. Wat het concert zelf betreft, ieder nominer van het programma werd met meer dan gewone kunstvaardigheid uitgevoerd. In de symphonie in D-dnr n°. 2 van Beethoven, Mozart's ouverture van Don Juan en die van de Muette de Portici door Auber, schitterden de talenten waarover het Leidsch orchest onder de uitnemende leiding van den heer Wetrens beschikt. Onze stadgenoot de heer B. J. de Goey droeg de schoone aria uit Joseph, en twee liederen voor van Richard Hol, t. w. Elegie uit de Ileiligerlee-can- tante en Ons Vaderland op wegslepende wijze, zóódat men eerder geneigd was te gcloovcn een talentvollen zanger van professie te hooren, dan een dilettant. Bij een hoogst aangenaam en zuiver tenorgeluid paart de heer de Goey een zeldzaam ontwikkelde techniek. In het Concert voor Viool, N». 8, van Spolir, en de Fantaisie II Pirate van Ernst, door den heerVrees- wjjk voorgedragen, mogt men een aanleg bewonderen, die zeker zeer veel goeds doet verwachten, onder eene meesterlijke leiding, als die welke deze jeugdige artist geniet. De zekerheid en het zelfvertrouwen tegenover het publiek, in zijn loopbaan zulk een groot vereischte, wenschen wij hem gaarne toe. De heer C. B. Duyster jr. droèg een concertstuk voorfluit voor, gecomponeerd door Popp, dat de toehoorders in vervoering bragt, en niet ten onregte. Professor de Vries bragt als president van de commissie lot oprigting van het standbeeld met de hem eigen schitterende redenaarsgave, na afloop en naar aanleiding van den zang, van Hol, aan het vaderland toegewijd, den zanger en de verdere medewerkenden, benevens den heer Wetrens, een woord van dank en hulde toe. Dat de liefde tot het vaderlandde eerbied voor de grootsche daden onzer voorvaderen, krachtig genoeg zij om het doel te bereiken, waarvoor dit concert werd gegeven, de mannen, die tot medewerking daartoe hunne talenten en krachten leendenzullen daarin zeker de meeste zelfvoldoe ning vinden. De uitvoering, gisteren avond bjj gelegenheid van het feest van den dag, door het muziekcorps van het 4e reg. infanterie op de Korenbeurs ge geven, waarbij die plaats was gcillumincerd, heeft veel genoegen geschonken aan het publiekdat in massa aldaar aanwezig was. Veel droeg daartoe bjj de medewerking van den kant van studenten en particulierenaldaar woonachtigdie tijdens die uitvoering aanhoudend een Bcngaalschc verlichting of klein vuurwerk ontslaken. De trekkinglyst der verloting van de Nedcrlandschc vcrecniging van weldadigheid te Brussel, onder bescherming van Z. M. den koning der Neder landen, is, naar wij vernemen, ter kennisneming voor belanghebbenden, ge deponeerd in den boekhandel van W. P. Werst (firma Jac. Hazenberg Cornsz.). Wjj geven met genoegen een plaats aan de navolgende medcdceling: De heer B. Bruining, photographe van Z. K. II. prins Frederik, alhier, heeft belangeloos aan allen, die aan den koninklijken disch gezeten hebben, doen toekomen een photographie van het monument te Brielle, opdat allen ccn blijvend aandenken zouden hebben aan den belangrijken dag, dien men kan noemen den geboortedag van Neêrlands vrijheid, onder liet geliefd huis van Oranje. Alras mogt de lieer Bruining ontvangen de dankzegging der hoofd-commissie voor de feestviering voor het zoo keurig geschenk; de burgemeester van den llricl deed den kunstenaar toekomen de hooge tevre denheid van Z. M. den koning; de lieer Koelman verheugde zich over de keurige uitvoering; meerderen bragten hem hunnen dank, en inzonderheid Z. K. 11. prins Hendrik der Nederlanden, die de photographie als zeer ge lukkig en zuiver roemde. Eere den heer Braining, die er belangeloos zoo toe medewerkt de schoone bladzijden uit de geschiedenis van ons vaderland door de kunst eenen blijvenden indruk te doen hebben. Wanneer Leiden cene oude schuld afdoet en zal doen verrijzen het standbeeld voor van der Werf, dan, wanneer de heer Braining in gezondheid gespaard wordt, zal zeer zeker eene even schoone photographie van zijne hand eene waardige herinnering zijn aan die gewigtige gebeurtenis. Het getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 91 tot 102 volwassen personen en 31 tot 38 kinderen. Gedurende de maand September 1873 zijn in de Leidsehe volkskeuken afgeleverd3570 portiën warme spijs270 portién vleesch99 portiën spek totaal 3939 portiën. Volgens telegraphisch berigt van den hoofdagent der stoomvaartmaat schappij //Nederland" in Egypte, heeft het stoomschip Prins Hendrik, kapi tein Gort, den 27slc11 September op de teliuisreis van Java schipbreuk geleden op het Broederseiland (Roode zee). Alle opvarenden zijn gered en aange komen te Kosseir, in Egypte, van waar de kapitein 2 October telegrapheerde. Er werden te Suez onmiddellijk maatregelen genomen om liulp te verleenen. Het stoomschip Koning der Nederlanden is op 3 October Gibraltar ge passeerd. Gisteren zijn door de provinciale commissie voor het lager onderwijs geëxamineerd 18 candidaten-bnlponderwijzcrs. Afgewezen C, toegelaten 12, zijnde de heeren G. W. Buising uit Ridderkerk, P. Diederick uit llillegers- j berg, J. II. van der Dussen uit Schiedam, J. C. van den Elburg, W. van ij Grunsvcn. A. F. Ilappel en J. F. Jansen uit Rotterdam, II. J. van der Kraan j uit IJsselmondc, J. Verhoeven uil Dordrecht, J. van Voren uit IJsselmonde, P. V. A. Vosbergen uit Kralingen en C. de Vries uit Rotterdam. - Volgens het llbl. is de enquête betreffende de eerste expeditie naar j Alchin afgeloopcn. Alles daaromtrent wordt echter stipt geheim gehouden, c Aan de leden der commissie van onderzoek was onder cede geheimhouding opgelegd. Door wijlen mcj. T. A. de Groot, te Rotterdam, is aan den tijdelijkcn r. k. bisschop van Haarlem besproken: 1°. eene som van ƒ500, ten einde die som naar zjjne keus aan te wenden lot ondersteuning van de armste kerk in gemeld bisdom, en 2". eene gelijke som, ten einde naar zijne keuze aan te wenden ter ondersteuning van r.-k. missionarissen, welke zich naar Neêrl. Oost- en West-Indie begeven of zich aldaar reeds bevinden. Naar men verneemt is de brievengaarder van het hulppostkantoor te Nieuwenhoven gevankelijk naar Brielle vervoerd, als verdacht van oneerlijk heden in dienst der post-administratie gepleegd te hebben. j Door den gemeenteraad van Amsterdam is met 31 stemmen tot derden praeceptor aan het stedelijk gymnasium aldaar benoemd de heer dr, I. S. Speijer, docent in de Latijnsche en Griekscbe talen aan de liöogere burger- j school te Hoorn. Op den heer dr. J. C. Vollgraff, van 'sGravenliage,waren I 2 stemmen uitgebragt. Bij den fecstelijken optogt te Hoornter gedachtenis van de gevan- j génneming van Bossu en de overwinning op zijn vloot, zullen de voorwer pen, die toen buit gemaakt zijn en zich nog in het bezit bevinden van onderscheidene personen in omliggende plaatsen, medegevoerd worden, o. a. ook de sierlijk zilver vergulde beker, die in de kajuit van Bossu veroverd is, alsmede zijn zwaard, een trompet en nog andere zaken, die op de ver overde schepen gevonden zijn. Het prov. geregtshof van Gelderland behandelde eergisteren de zaak van zekeren A. Caspers, arbeider te Dieren, beschuldigd van op drie ver schillende tijdstippen in den loop dezes jaars zijn dochtertje, toen nog geen jaar oud, op gewelddadige wijze verminkt te hebben. Hot bleek uit hetgeen hij vroeger had opgegeven (ter teregtzitting was zijne bekentenis op dit punt minder volledig), dat hij, een hekel hebbende aan dat kindje, omdat het ziekelijk was en niet groeijen wilde en omdat het nu en dan aanleiding gaf tot verschil tusschen hem en zijne 'vrouw, het voornemen had opgevat het uit den weg te ruimen. De advocaat-generaal eischte schuldigverklaring van den beschuldigde en zijne veroordeeling tot vijftien jaren tuchthuisstraf. Mr. K. M. G. de Meijïer, den beschuldigde als verdediger toegevoegdbestreed het bewijs van voorbedachten rade en de qualiflcalie. Het hof bepaalde de uitspraak op 9 October aanst. Men meldt uit Apeldoorn. Bij het zware onwedcr, dat Woensdag avond boven deze gemeente en omstreken woedde, sloeg de bliksem in de woning van den schilder Eiberdal, zonder evenwel schade te veroorzaken. De eige naar, met zijn gcheele gezin aan tafel gezeten, zag op eens eene flikkering in het vertrek, gevolgd van zwaveldamp; waarschijnlijk is de vuurstraal toen verdoofd in het kastje, waarin de gasmeter geplaatst was; althans dit vloog open en ook daaruit kwam een zware damp, doch niets werd be schadigd. Men meldt Uit Leeuwarden: Zooals in het voorjaar te voorzien wasj is op het terrein der uitbreiding aan de zuidzjjde van deze stad een tal van schoone gebouwen verrezen en is men daarmede nog altijd druk aan het werk; de levendigheid daar was in dezen zomer dan ook buitengewoon te noemen. Dit is nog steeds het geval, te meer door den aanleg aldaar vart de nieuwe veemarkt, waarmede men thans ook vrjj ver gevorderd is. Dat de stad door een en ander een geheel nieuw aanzien verkrjjgt, laat zich dan ook wel denken. De prijs der boter aan de waag alhier was: 1soort ƒ58.00, 2" soort ƒ52.00, per ton. De Prov. Gron. Ct. meldt, dat uit nadere opgaven, door den heer J. S. Ilavinga Oortwijn aan de justitie gedaanis geblekendat door hem geen 30 stuks obligatiën ten laste Oostenrijk worden vermist en daarnaar alzoo geen verder onderzoek behoeft plaats te hebben. Voorts, dat op het plaatje van den vermisten gouden haarring niet staan vermeld de letters A. G. N., maar de letters A. G. M. Het onderzoek der juistilie heeft nog niet tot het ontdekken der daders geleid. De uit het huis van arrest en bewaring te Winschoten ontvlu^tc Lub bert de Vries is Donderdag middag aldaar weder binnengebragt. Hij is door den te Muntendam gestationccrden rijksveldwachter Schutt én den gemeente veldwachter Roukcs in dat dorp, ten huize van zijne vrouw, in hechtenis genomen. Het prov. geregtshof in Limburg heeft uitspraak gedaan in de zaak van II. Brucls, landbouwer van Gulpen, beschuldigd van moord op P. Blon den, met voorbedachten rade gepleegd. Het hof heeft, met terzijdestelling van de pracmeditatie, den beschnldigde wegens manslag tot eene tuchthuisstraf van zeven jaren verwezen. - Naar men uit Brussel aan de Arnst. C. meldt, neemt de diefstal bij Percnanda in omvang toe. Men zou brieven ontdekt hebbenvolgens welke de jonge burggraaf de Kerckhove het hoofd zou wezen van eene dievenbende, behoorende tot den hoogen stand. Reeds hebben die jongeheeren eenige diefstallen gepleegd en andere, waartoe kasteden in het noorden van Frank rijk gekozen waren, beraamd. In een van die brieven beklaagt een der zonen van Deby zich, dat hij geen genoegzaam aandeel heeft gehad in de gestolen voorwerpen. De In hechtenis genomen personen zjjn mevrouw Deby en hare twee zonen. Een van deze is bjjna idioot en zjjn onvoorzigtig praten heeft de justitie op het spoor gebragt. 'sGRAVENHAGE, 4 October. Door Z. M. is de generaal-majoor Weitzel benoemdjtot minister van odalog. Z. M. heeft vergunning verleend aan dén heer F. P. L. Pollen, vice- consul van Duitschland, te Scheveningen, tot het aanemen van het ridder kruis 4e kl., der orde van den Rooden Adelaar, hem door den keizer van Duitschland, koning van Pruissen, geschonken. Bij kon. besluit van 3 Oct. zijn tot leden van de commissie tot het instellen van een vergelijkend onderzoek naar de bekwaamheden van hen die naar de betrekking dingen van adspirant-ingenieur van den water staat, benoemd de hh. P. Caland, inspecteur van den waterstaat, als voor zitter; dr. G. F. W. Baehr, hoogleeraar aan de polytechnische school te Delft; J. F. W. Conrad, hoofdinspecteur van den waterstaat in Zeeland; N. T. Michaëlis, hoofdingenieur; J. F. Boogaard, referendaris der afdeeling waterstaat van het dep. van binnen), zaken; A. J. Brevet, ingenieur van den waterstaat, te Ilarlingen; en M. B. G. Hogerwaard, ingenieur van den waterstaat, te 's Hertogenboschtevens secretaris. Bij den rijks-telegraaf zijn benoemd: tot opzigter 3C kl. J. Richards, thans tijdelijk opzigter; tot telegraphist 3C kl. P. C. van Dortmondt, thans kantoorhouder, G. Teriet, F. II. N. Werner, F. Pijpers en J. Jeswiet, thans klerken; A. II. Loder, thans kantoorhouder, C. T. van Ham en J. B. van Bork, thans adsistenten, R. Nicolaï, thans klerk, J. P. Schlusen, thans adsistenten W. J. A. Jungmann en D. Keuzenkamp, thans klerken. De minister van justitie zal Woensdag aanst. geen gehoor verleenen. In de zitting van de tweede kamer zijn de geloofsbrieven ingekomen van het nieuw benoemde lid, den lieer Mees. Na onderzoek dier stukken werd tot zijne toelating besloten. De heer Mees namna het afleggen dei- gevorderde eeden, zitting. Aan de orde was het opmaken eener nominatie voor de vacature van raadsheer in den hoogen raad. Daarop worden ge plaatst de hh.: 1. mr. J. Heemskerk Az., oud-raadsheer in het prov. geregts hof in Noordholland2. mr. M. F. Lantshcer, raadsheer in het prov. ge regtshof in Zeeland; 3. mr. J. Telling, j-aadshccr in het prov. geregtshof in Friesland; 4. mr. N. F. van Nootcn, raadsheer in het prov. geregtshof in Utrecht; 5. mr. S. Tjaden Busman, president van de arrond.-regtbank te Groningen. Voor iedere dier keuzen had slechts ééne stemming plaats. Tegen Dingsdag zijn onderscheidene wets-ontwerpen aan de orde gesteld.

Leydse Courant | 1873 | | pagina 5