troffenten gevolge waarvan deze met den gelieelen oogst een prooi der vlammen werd. Een paard, een os en een kalf kwamen daarbij om. Betredende den te Noorddijk gepleegden diefstal wordt door den officier van justitie te Groningen in de Gron. Cour. cene opgave gedaan, waaruit blijkt dat gestolen zijn: een ijzeren kist, waarin o. a. geborgen waren ongeveer, 30 stuks obligatiën ten laste van Oostenrijk. 2% pCt., van 1250 fl., 6 stuks dito van Amerika van 1882, ieder groot 1000 dollars; 14 a 15 dito ten laste van Spanje, builenl. leening, en 2 binnenl. leening, ieder groot 6000 fr., alle deze obligatiën met de daarbij bclioorende coupons. Voorts ongeveer ƒ8000 aan rijksdaalders, guldens en halve guldens; aan bankpapier; 30 stuks, ieder van 10U0, 23 van ƒ200, 17 van ƒ100, 12 van ƒ60, 40 ongeveer van 40, 54 van ƒ25, 100 van 10. Verder onderscheidene huurcontracten van landerijen, aankomsttitels van onroerende goederen en ccnige onderhandsclie schuldbekentenissen, o. a. ten laste van Pestman, van Bruggen en anderen; eindelijk een sigarenkistje ?onder deksel, met watten, ■inhoudende o. a. twee juweelen oorbellen en speld (kruisje), in zilver gezet, op de achterzijde verguld of van goud; twee juweelen ringen, mede in zilver gezet, de juweel van een dezer ringen in den vorm van een slang, waarin eenig haar; 2 gouden armbanden, waarvan een geëmailleerd; een gouden haarring, op het plaatje de letters A. G. N.; een gehaakt beursje met pareltjes met gouden knip; een stel gouden breidopjes met blaauw lint. Nog zjjn uit een gesloten kas ontvreemd een zwaar gouden cilinder-horologic met dubbele kast, porseleinen wijzerplaat, waarop levens secondewijzer, van binnen in de kas gemerkt J. S. 11. O.; aan dit horloge was bevestigd een zware gouden ketting met charivari, en aan contanten opgevcer ƒ70. 's GRAVENI1AGE3 October. Aan den schout bij nacht F. L. Gcerling is opgedragen de betrekking van kommandant der zeemagt en chef van liet depart, der marine in Nederl. Indië, ter vervanging van den thans daarmede belasten adjudant des konings in buitengewone dienst, den vice-admiraal C. A. Uhlenbeek. 'L. M. heeft goedgevonden de betrekking van directeur van scheepsbouw op te heffen en te vervangen door die van adviseur voor scheepsbouw, en tol die betrekking te benoemen den hoofdingenieur der marine 15. J. Tideman. he bh. B. N. Tuinenburg, 11. 1'. G. Munninkhuizcn, 11. L. lfiecke en F. L. J. de Jeer zijn benoemd lot 2™ luit.-kwarlicrmeesler bij de militaire administratie van het leger in Nederl.-Indië. UülTENLANDSCHK MlIUGTIMN." ENGELAKB. LONDEN2 October. lil verschillende bladen wordt de houding der regering 'bjj bet be schieten cencr openliggende stad door de Spaansche opstandelingen ten stcrksic gelaakt, vooral nadat vooraf een paar schepen als roofschepen in beslag waren genomen en zoolang in bezit waren gehouden dat de Spaansche regering er geen gebruik van kon maken om het beschieten te beletten.1 De regering, meent men, heelt door hare weifeling in deze blijk gegeven van groole zwakheid, die het kabinet Gladstone geen goed zal doen. Volgens berigten van de Goudkust hebben zich de Ashantynen tot nog loc onthouden van aanvallende bewegingen tegen de forten. Zij schijnen het drooge saizoen te willen afwachten. Op de kust is een Amcrikaansch en een Fransch schip aangehouden, die buskruid verkochten dan de negers. In de Times wordt door iemand de aandacht gevestigd op liet feit dat te Birmingham, door Engclsche fabriekanten, geweren en hakmessen wor den vervaardigd en verzonden ten dienste der Ashantynen, -- Zaturdag bad er een vrecsselijk looneel plaats in de diergaarde van den beer Manders te Whitby. Er waren verscheiden honderden personen in de tent verzameld, toen eensklaps iemand den kreet slaakte, dat een der wilde dieren uit zijn hok was gebroken. Iedereen snelde naar de verschil lende uitgangen en vele personen werden hierbij min of meer gekwetst. Te zelfder tijd overheerschle liet vrcesselijk angslgeschrei van zekeren Lang- ley het oorverdoovend gewoel en g.ekrijsch der biangsle menigte. DezeKde tijger, die verleden jaar den oagelukkigen Mac Cartliy. den dierentemmer, verslond, wendde zijn spierkracht aan, om zijn slaglofler, dat hij met zijn klaauwen bereikt had, onder een vervaarlijk gehuil in zijn kooi te trekken. Aan liet gehuil des tijgers beantwoordde het gebrul van den leeuw, die in een nevenstaande kooi opgesloten was, terwijl eenige minder bevreesde per sonen met slokken en regenschermen op den tijger sloegen, om hem zijn prooi te doen loslaten. Eindelijk liet liet roofdier zijn prooi varen en de ongelukkige Langley werd, buiten kennis en door talrijke wonden o verdik', weggedragen. Een heelmeester verbond onmiddellijk zijn wonden, welke, ofschoon zeer ernstig, toch alle hoop op levensbehoud niet doen opgeven, liet vlecscli van den linkerarm is, van den schouder tot den elleboog, ge heel afgescheurd, terwijl de borst een wonde al wonde is. De reglerhand, met welke hij poogde zich te verdeedigenis geheel vermorseld. Een der wachters, aan wie het gelukte Langley te verlossen, is ook deerlijk ge havend en werd met het slagtoffer naar hel gasthuis vervoerd. FRAKKK 1.5 K. Betreffende de aan de linkerzijde in de aanstaande zitting der nationale vergadering toegeschreven plannen zegt dc oflicieuse Francais hel volgende: «Er begint eenig licht op te gaan over de taklick welke de lieer Gambctta bij het hervatten der werkzaamheden denkt te volgen, en over zijnen toeleg om het linker-centrum mede le slepen. Wanneer er een voorstel door de regterzijde gedaan wordt, zullen terstond twee tegeu-voorstellen worden gedaan: hel eenc door hel linker-centrum lot vestiging der republiek, het andere van de linkerzijde tot ontbinding der nationale vergadering. De heer Gambctta rekent er op dat de verwerping van dit eerste voorstel den heer Thiers en zijne vrienden voor het tweede zal winnen. Om nu die verwerping te verzekeren hebben de radicalen afgesproken daartegen te stemmen, voorgevende dat zij de grondwetgevende bevoegdheid der nationale vergadering loochenen. De lieer Gambelta riieent dan den heer Thiers en .liet linker-centrum in de noodzakelijkheid te hebben gebragt voor de ontbinding te stemmen; hij weet dat, wanneer dit geschiedt, het linker centrum niet meer bestaat dan als een onderdeel van de radicale partij en dat hij zelf, Gambctta, meester van de positie is. Het plan is dus wel beraamd. Maar het is de vraag of liet linker-centrum, alleen uit spjjt, bereid zal zijn mede te werken tot zijne eigene vernietiging en oneer." De heer Thiers is weder le Parijs teruggekeerd. Men wil welen dat hij voornemens was geweest nog eenige dagen in Zwitserland te blijven, maar dat hij op dringende uitnoodiging van vrienden te Parijs van dat voor nemen heeft afgezien. Door de regtbank te Pau is verklaard dat er regtsvermoeden van overlijden bestaat van den matroos A. Prince, die tijdens het beleg van Parijs als bestuurder met de postballon le Jacquard is opgestegen. Na den 28slen November Parijs verlaten le hebben is de ballon in den loop van den 29slcn ten noorden van Schotland en Ierland gezieneene noordwestelijke rigting volgende. Men heeft dus aangenomen, dat de ballon en zijn schipper óf in zee nedergekomen en gezonken óf in de poolstreken beland zijn. DUITIC1ILA1VD. De Prop. Corr., sprekende van de aanstaande verkiezingen voor den landdag, zegt, dat de regering zich en hare ambtenaren verpligt acht gcenerlei inbreuk op de volmaakte vrijheid der verkiezingen temaken, maar dc aanhangers der regering vermaant en uilnoodigl aan de voorberei ding der verkiezingen ijverig deel te nemen en te bewerken dat er zoo algemeen mogelijk van het stemregt gebruik gemaakt worde. Vooral rekent de regering op eenc levendige en krachtige ondersteuning van het Pruissischc volk in den strijd van den slaat en het koninklijke gezag tegen de steeds toenemende aanmatiging en weerbarstigheid der Roomschc hiërarchie. In dit opzigt rekent de regering bij de verkiezingen op eene warme en ijverige openbaring van de oud-Pruissische vaderlandsliefde en van het Duilsch- nationale bewustzijn. Vroeger werd beweerd, dat een zoon van den onderkoning van Egypte bij hel Duitschc leger in dienst zou treden, welke mcdedecling echter werd tegengesproken. Thans blijkt bet, dat de eerstbedoelde berigtgevers goed waren ingelicht. De Weser-Zeil. meldt, dat een zoon van dien vorst inder daad in de Duitschc hoofdstad is aangekomen, en dal hij als 2dc luitenant bij de Prnissische dragonders van de garde is ingelijfd. Hij heeft een gevolg van 14 personen bij zich. Te St. Petersburg is de cholera zoo goed als opgehouden, Den 21" Sept. waren er nog slechts 89 lijders in behandeling. Sedert 18 Aug. waren er aangetast 714 personen en overleden 344. 00§T-1NDIE BATAVIA. 27 Augustus. In den avond van 23 Augustus is de luit.-generaal van Swietcn, gewe zen kommandant van hel Indisch leger, uit Nederland ter recde alhier aan gekomen en in den morgen van den volgenden dag met de aan zijnen rang verschuldigde eerbewijzen aan wal gestapt. J Volgens de Indiër zal de enquête over de expeditie naar Atchin binnen veertien dagen afloopen. De conclusie zo" publiek gemaakt worden. Genoemd blad deelt mede dat de regering aan de redacteurs der dagbla den een brief heeft gezonden, met uitnoodiging gcene opstellen te ptiblice- ren, die de strekking hebben //om het standpunt van de regering in min achting te brengen en dat van den vijand in gelijke mate le verhoogen." Uit Samarang meldt men dat op 14 Augustus des avonds eene aard beving le Djocja werd waargenomen, die eenc minuut aanhield. De bewe ging was golvend, de rigting van het noorden naar hel zuiden. Omstreeks denzelfdcn tijd werden in dezelfde rigting twee schokken gevoeld te Poer- woredjo. In den nacht van den lsten herhaalden zich de schokken op laatst genoemde plaats. Den 7den Julij werden te Ambon bijna alle bruggen door eene overslroo- ming weggeslagen; terwijl in den avond van den 10dfD een hevige aardbe ving plaats greep. De stroom van Mekkagangers uit Sumatra, voornamelijk uit de Pa- dangsche Bovenlanden, zal iu deze maand eene aanzienlijke versterking ontvangen. Alleen uit de kampong Koemangoin liet Tanah-Datarsche, zullen in deze maand niet minder dan 700 Maleijers, meest allen tot den handelsstand bclioorende, het heilige Graf gaan bezoeken. Door den gouverneur-generaal van Ned.-lndië zijn de volgende beschik kingen genomen Civiel Departement. Verleend: een tweej. verl. naar Nederland, aan den res. der YVester-afd. van Borneo mr. J G. J. van der Schalk, en aan den adsislenl-res. van Kraksaan (l'robolingo) F. G. van Delden. Benoemd: tot rcs. der Wester afd. van Borneo, dc hoofdambt, op noii-acliv. G. Kater; tot adsisl.-res. van Kraksaan (res. Probelingo), de adsist.-res. van Kadocs (Japara) J. 15. Westenberg; tot 3eD comm. bij de alg. rekenk., de ambten, op waclitg. A. L. J. Weisbccker. lot 3f" onderw. aan dc kweekschool voor inl. onderw. te Bandong, de 3e hulpoUderw. aan de openb. lag. school le Buitenzorg C. J. van llaasterttol rcs. van Krawang. de ambt. op non-act. J. I'. F. Ge- ricke, tot 3e" comm. bij het dep. van fin., de ambt. op non-act. H. Stoové; tol ingen. bij den lelegr. dienst in Nederl.-Indië, S. A. Webb, onlangs van verlof uit Nederland teruggekeerd; tot substil.-offic. van justitie bij den raail van justitie le Batavia, de lste subslit.-grifT. bij liet hooggcregtshof van Ned.- lndië mr. G. van der Jagt. Door den direct, van onderw., cered. en nijverli. zijn benoemd: tot 3d,D luilpondcrw. aan de openb. lagere schooi le Buiten zorg J. L. van der Toorn, thans hulponderw. aan de openb. lagere school te Bandong; tot hulponderw. aan dc openb. lag. schooi te Bandong G. Hem- nes. onderw voor dc Inel. dienst, onlangs uit Nederland aangekomen; tot tweeden luilpond. aan dc openb. lag. school le 'female, YV. C. Brans, ambt. op wachtgeld, laatstelijk eerste huipond. aan dc openb. 2de lagere school te Djokjokarta. Departement van oorlog. Bevorderd: lot kapt. bij dc genie, de Is" Itiit G. van Mciisch. Bij de infanterie lol luit.-kol., J. W. Auflmortii, 15. W. vat

Leydse Courant | 1873 | | pagina 2