PEK TELEGRAAF. was, Leiiep in 1871 Je som van 675,153,045 ff.; hiervan waren 313,169,350 jr irewonc, 226,410,910 Ir. buitengewone inkomsten, terwijl de overige 135,506,785 fr. werden geleverd door batige saldo's of later verhaalde ontvangsten van afgesloten dienstjaren. De uitgaven beliepen in 1671 577,535,805 fr., waarvan 276,187,190 fr. gewone, 244,314,970 Ir. buitenge wone en 57,033,145 fr. supplementaire (restanten over 1870) uilgaven. Om de aanzienlijke sommen te vinden, welke gedurende den oorlog werden Tcreischt, namen de gemeenten veelal liet middel van geldleening te baat. pij den aanvang van liet dienstjaar 1871 maakte het totaal der schulden van 19890 gemeenten een eindcijfer uit van 909,332,800 fr., waarvan echter in dat jaar 198,478,065 Ir. werd afgelost, zoodat er een restant bleef van 710.854,735 fr.waarvan naar een verschillenden maatstaf rente werd be taald, doch in geen geval meer dan 6 pCt. Uit eene vergelijking dezer cij fers met die van het jaar 1868 blijkt dat sedert dat jaar het getal met schulden bezwaarde gemeenten is toegenomen met 6772en liet gezamenlijk totaal der schulden met meer dan 170 millioen, waarvan 155 milliocn na de oorlogsverklaring, terwijl bovendien meer dan 45 millioen aan vlottende schuld tijdens den oorlog is gecreëerd. Aangaande de losscheuring van Elzas-Lotharingcn wordt in het overzigt gezegd dat Frankrijk daardoor verloren heeft 1689 gemeenten met eene oppervlakte van 1,447,466 hectaren en eene bevolking van 1,597,228 zielen. Jle gewone inkomsten dier gemeenten bedroegen iii 1868 20,271,595 fr., de gewone uitgaven 18,919,460 Ir. In de Figaro geeft de heer de Villemessant aan de regering den raad maatregelen te nemen ten einde de nationale vergadering in slaat te stellen in alle veiligheid te beraadslagen over den toestand des lands. In de eerste plaats moet geheel Frankrijk in staat van beleg verklaard worden en alle dagbladen geschorst worden, die er een handwerk van maken tot opstand aan te sporen. Zoodra er eene beweging ontstaat, moet terstond alles worden neêrgeschotcn. DUITSCHLAXD. Naar men verneemt is bij h«t ministerie van oorlog een nieuw mobi lisatie-plan voor bet leger in bewerking. De Not. Zeit. deelt de bijzonderheid mede dat de bepalingen der ker kelijke wetten dezer dagen zijn toegepast op een gedeelte des lands, hetwelk behoort tot een bisdom, waarvan de zetel en de titularis in een vreemden slaat moeten gezocht worden. Te Ludwigsdorf, in de nabijheid van Glatz, provincie Silezië, is een geestelijke aaugesteld, zonder inachtneming der daarop geldende bepalingen. Op last van den opperpresident der provincie is dien geestelijke aangezegd, dat hij zich zal hebben te onthouden van elke uitoefening der ambtsbetrekking. De bestreden aanstelling is geschied door den aartsbisschop van Praag. Een dergelijk geval heeft zich voorgedaan te Gröbnig nabij Leobschiitz, alwaar de landraad insgelijks op de gewone wijze is tusschen beiden getreden, ten einde den onwettelijk aangestelden geestehjke de uitoefening van zijne betrekking te verbieden. De laatstbedoelde aanstel ling is geschied door den aartsbisschop van Olmiitz. Te Mainz is een burger tot 35 kreutzer boete veroordeeld, omdat hij, op den gedenkdag van Sedan, bij wijze van vlag, zijn belasling-billet had uilgestoken. OOST-I X DIE. BATAVIA. 16 Augustus. De Java-Bode zegt: Nieuws is en blijft schaarsch. Wel te verstaan, hel nieuws dat wij den lezer kunnen en mogen mededeelen. Immers, noch omtrent de krijgs-operatiën, noch omtrent de plannen voor de expeditie, noch omtrent de enquête, kunnen wij berigten gevenzonder ons aan indiscretie schuldig te maken en tegen het belang van den lande te handelen. Dc zaken te Bali staan niet goed. Indien daar niet met uitstekend be leid wordt gehandelddan kan een geweldige uitbarsting niet uitblijven. 5 priesters en 19 districts-hoofden van Boelèlèng hebben bij den gouverneur- generaal een request ingediend, waarbij zij verzoeken, dat het Z. E. moge behagen den teruggeroepen adsistent-resident in bet bestuur te herstellen. Door den gouverneur-generaal is aan den heer J. Sluiter, kapitein bij de vesting-artillerie in Nederland, concessie verleend voor den aanleg en de exploitatie van een transport-kabel van Padang naar Paninggahan (Padang- sche bovenlanden). Naar men verneemt zijn de drie Arabieren, die als verdacht van zen dingen te zijn van den Sultan van Alchin aangehouden waren, weder in vrijheid gesteld. Berigten uit de Straits, loopende tot 23 Augustus, melden het vol gende: Men zegt dat 30 Nederlandsche soldaten door Atchinezen in stuk ken zijn gehakt op eene plaats, Tullah Samoway genaamd, terwijl zij bezig waren met houtkappen. Op het stoomschip Sunda van de P. O. Company is door een Ne- derlandsch oorlogschip een los schot gevuurd, toen het door de straat van Malacca stoomde. Door den gouverneur-generaal van Ned.-Indië zijn de volgende beschik kingen genomen: Chiel Departement. Verleend: een tweejarig verlof naar Nederland, aan den ambten, op wachtgeld J. B. M. Boshouwer, laatstelijk ass.-res. van Soe- rakarta; aan den 3en onderwijzer aan de kweekschool voor inlandsche on derwijzers te Bandong (Preanger-Begentschappen) P. Koppcnol. Ontslagen: op verzoek, eerv. de comm. lsle kl. bij dc post- en telegraafdienst, II. J. G. Aars; dc builcngew. subsit.-griff. bij den landraad te Kraksaan (Probolingo), ik E. Steinmetz; de 2de hulponderwijzer aan de openb. 5de lagere school te Soerabaija J. C. Leclerq de Courcelles; de 4,le vendu-afslager bij het vendu- departem te Batavia A. M. L. Jansz. Benoemd: tot advocaat en procureur bij het hooggercglshof van Ned. Indië, mr. Th. Schuurman Jhzn., gewezen •id van de weeskamer te Batavia. Belast: met de waarneming der betrek king van commies l5le kl. hij de postdienst, de ambtenaar op non-activiteit H. Altheer. Door den directeur van financiën is benoemd bij de in- en uit voerrechten, tol recherche-beambte voor de dienst te Soensang (Palembang), O. J. A. Munters, thans klerk hij het dep. van oorlog. Door den dir. van onderwijs, ceredienst en nijverheid zijn benoemd lot huipond. aan de openb. lag. school te Patti (Japara), J. F. den Hollander, thans 2» huipond. aan de openb. lsle lagere school te Samarang; lot 2»D huipond. aan de openb. 1"* lagere school te Samarang, J. Verheul; tot 4" huipond. aan de openb. 2de lagere school te Samarang, V. 11. van Leeuwen, ouderw. voor de Ind. dienst, onlangs uit Ned. aangekomen. Departement van oorlog. Verleend: een tweej. verlof naar Ned. aan den kapit. der inf. O. 11. J. Mulle. s'GBAVENHAGE, 1 October. Blijkens een bij het departement van kolo niën ontvangen telegram van den gouverneur-generaal van Nederl. Indië, is de benting van Groot Edi door de infanterie bezet en legen Klein Edi met succès door de marine geageerd. PABUS, 30 September. De graaf van Chambord heeft een brief gezonden aan een afgevaardigde. Hij betreurt daarin de revolutionaire propaganda, en zegt, dat het oproepen van de spookgestalten der tienden en der feodale regten en het dwaaslijk ondernemen van een oorlog onder onmogelijke omstandigheden, beweringen zijn die geen ernstig antwoord verdienen. Hij hoopt dat het gezond verstand der bevolking tegenover de manoeuvre van kwade trouw regtvaardig zal wezen. Er moet, waar het de maatschappe lijke hervorming geldt, een beroep worden gedaan op de gehechtheid van alle eerlijke lieden. Ik ben geen partij, zegt de graaf. Ik heb de hulp van allen noodig, en allen hebben mij noodig. Zeg aan hen, die de verzoe ning, welke op zoo loyale wjjze in het huis van Frankrijk is tot stand ge- bragt, trachten te vervalschen, dat alles wat den 5d™ Augustus werd gedaan wèl gedaan werd, met het eenige doel om Frankrijk zijn rang te doen hernemen, en in het belang van zjjn voorspoed, roem en grootheid. i5urgcvlijkc Sfaub. Van 35 September tot en met 1 October 1873. BEVALLEN: M. Ticleman, geb. van Harlrop, D. P. Sierat, gcb. Nculeboom, Z. -A. Brouwer, geb. Baar, Z. J. C. van der Waals, geb. Stehouwer, J. .11. Scholten, geb. Cornelissen, D. J. Turenhout, geb. van der Reyden, D. E. 1'. M van Weerlee, geb. Steenstraaten, D. P. Heus, geb. Bulleman, D. L. C. M. Dieben, geb. Visser, Z. - A. Laman, gcb. Boom, J. M. Molenaar, geb. van Egmond, Z. C. W. Gebhard, geb. van Steenis, D. 11. Eeldert, geb. Zwaan, D. S. L. van der Waard, geb. Batist, Z. -- J. Rodenburg, geb. van Mastwijk, D. C. llottwaard, geb. Vrij, D. J. F. II. Reimeringer, geb. Beuter, D. C. J. Schuller. geb. Geenjaar, GEHUWD: W. van der Rest, jm. en P. Parmentier, jd. II. Keereweer, jm. en M. Larest, jd. - M. Deyn, jm. en E. L. Flaman, jd. J. Mazurel, jm. en A. M. E. van der Voort, jd. W. van Ulden, jm. en .1. Simons, jd. J. Molenbeek, jm. en W. Wolters, jd. J. J. S. van Kempen, jm. en E. M. C. Berk, jd. H. J. de Ruiter, jm. en A. O. Hoos, jd. OVERLEDEN: A. M. Niesten. D„ I d. J. Goddijn, Z.,2j. G. W. A. Week wart, Z., 5 m. J. van der Bijl, geb. Kerkvliet. 57 j. T. Spruyt, geb. llooger- vegl, 28 j. A. M. Maassen, D„ 2 m. M. liny, D„ 20 d. C. S. M. van Roy, D„ 3 Éi. A. Distevelt. Z„ 6 j. C. Voorzaat, wed». I. de Kier, 81 j. J. H. van der Hoek, Z., 6 m. C. Renné, D., 13 j. A.vanderVeer.geb.vanderVis, D. levenl. J. Bavelaar, Z., 1 d. M. Onstenk, geb. Swilders, 46 j. E. van de Wetering, 27'j. P. Goddijn, Z., 1 m. C. J. Meysing, Z 4 m. C. E. Boom, geb. Blybic, D. levenl. J. A. lloppenbrouwcr, Z., 3 m. ADVERTENTIES. Getrouwd: JACOB JOHAN SEBASTIAAN VAN KEMPEN, Officier der Infanterie O. 1. Leger, 1 en ELISABETH MARIA CORNELIA BERK, die levens hunnen dank beluigen, ook namens wederzijdsche betrekkingen, voor de vele blijken van belangstelling. ■Leiden, 1 October 1873. Getrouwd: II. J. DE RUITER en Leiden, 1 October 1873. A. O. HOOS, die tevens hunnen dank betuigen voor de bewijzen van belangstelling, bij gelegenheid van hun huwelijk ondervonden. Bevallen van een Zoon M. KRUYSWIJK, Eehlgenoole van Leiden, 1 October 1873. P. J. VERKOREN. Algemeens kennisgeving. Na een langdurig en geduldig lijden overleed heden te 's Gravenhage onze geliefde Vader en llehuwd-vader, de lieer MART1NUS WATERREUS, in den ouderdom van 71 jaren. J. N. GEIJER. 29 September 1873. D. C. GEIJER, Waterreus. Heden overleed onze jongste Zoon. Leiden, 1 Oktober 1873. J. P. II. VAN WENSEN en Eehlgenoole. Voor de vele bewijzen van belangstelling, ontvangen bij de geboorte van onzen Zoon, betuigen wij onzen hartelijken dank. F. PEEPERKORN. Leiden, 1 October 1873. J. M. A. PEEPERKORN, Possejieijkr,

Leydse Courant | 1873 | | pagina 3