dienen burg. en weth. een algemeen plan mdat reeds geruimen tijd is voorbereid, doch waarvan de elementen eerst allengs een vasteren vorm hebben aangenomen. De kosten worden geraamd op ƒ3,150,000, te vinden door buitengewone middelen. De feestelijkheden, die te Monnikendam zullen plaats hebhen ter herin nering aan den roemrijken slag op de Zuiderzee, onder bevel van den admi raal Cornelis Dirksz, burgemeester dier gemeente, zijn bepaald op 10 en 17 October a. s. Te Utrecht heeft eergisteren de heer dr. Wijnne, benoemd tot hoog leeraar bij de faculteit der letteren, die betrekking aanvaard met het houden eener redevoering in de Nederlandsche taal. De hoogleeraar had de moeije- lijkheid van het opsporen der historische waarheid tot onderwerp gekozen cn deed zijn hoorders zien. deels, hoeveel moeite hel heeft gekost, de his torische waarheid deelachtig te worden, die men meent te bezitten, deels hoe ver men in andere opzigten nog verwijderd is van het bezit dier his torische waarheid. Men meldt uit Harderwijk: Alle talen hoort men hier spreken, doch het Fransch wordt verreweg het meest gehoord, veel meer zelfs dan het Uollandsch. Een paar Denen, die zich ook voor Indië geëngageerd hebben, waren voor de heeren officieren een doorn in het oog, daar niemand die taal magtig was en alles dus door gebaren moest duidelijk gemaakt worden, waardoor belagchclijke looneelen ontstonden. Verder vindt men hier een paar Engelschen, waaronder een clown uit het circus Meijer, zoo ook Duitschers, die den oorlog 137071, velen zelfs als officier hebben mede gemaakt cn met het IJzeren Kruis op de borst eèn goede sier maken. De «ndragt onderling laat nu veel te wenschcn over, wat vroeger, toen het meest Hollanders waren, niet het geval was. Vechtpartijen zijn nu aan de orde van den dag, voornamelijk tusschcn de Franschcn en Belgen, die elkan ders krachten beproeven, waarvan gewoonlijk hel einde is, dat er een paar gewonden naar de infirmerie worden gebragt en de overigen hunne kame raden in de provoost gezelschap houdenwaar zij als gepakte haring zitten. De kroeghouders maken nog steeds goede zaken en vermeerderen dagelijks. De opschriften op de uithangborden zijn soms aardig gekozen; zoo vindt men o. a. "de togl naar Alchin" en bij een ander, die in Indië als soldaat een been verloren heeft en zich nu onder de gelederen van de kroeghouders heeft geschaard, ziet men met schoone letters boven de deur prijken «a la jambe de bois." Een aardige scène heeft zich voorgedaan met hel transportdat den 2GS,«° Sept. met de Koning der Nederlanden is vertrokken. Den avond te voren kwam hier een Fransch doctor, uitgelokt door de schoone aanbiedingen, in Indisch uniform als officier van gezondheid le kl. Na zich aan de bege leidende officieren van dat transport te hebben bekend gemaakt, deelt hij zijne klaglen mede, over de ondoelmatigheid van den- uniform "omijat men geene zakken in zijn pantalon heeft." Hoe men ook zochtin de zijne waren ze niet te vinden; zijn tailleur, de heer S. in de Spuistraat te's Ilage, had dit zeker vergeten. i - Te Noorddijk, in Groningen, is dezer dagen een stoute diefstal gepleegd. Bij den lieer Ooslwijn aldaar is uit de slaapkamer de geldkist gestolen waarin, behalve effecten en juweelcneene aanzienlijke geldsom aanwe zig was. Zatnrdag 11. werd door den visscher H. Hardman, in de rivier voor de gemeente Woudrichem, iels drijvende gevonden, hetgeen bij onderzoek bleek te zijn een wille kussensloop, waarin zich bevond een jonggeboren kind, geheel naakt, in verregaanden slaat van ontbinding. 's GRAVEN11AGE1 October. Door Z. M. is vergunning verleend aan den kapitein-luit. ter zee jhr. N. A. liolmberg de Beckfelt, adjudant van Z. K. II. prins Hendrik, tot het dragen der versierselen van het kommandcurskruis 2e kl. van de Frcderiks- orde, hem door den koning van Wurtemberg geschonken. De lieer A. G. J. Hamming, thans ontvanger der directe belastingen Ie Itavcnsiein, is benoemd lot ontvanger dcrzclfdc middelen te Etlen en Leur. De directeur van een der rijks-telegraafkantoren, A. Janzen, is van die betrekking ontheven cn benoemd tol telegrafist 3" kl. Tot officier machinist 2C kl. is benoemd de machinist le kl. in liet vaste corps J. A. van der Meer. De minister van justitie heeft aan de tweede kamer doen toekomen eene nota naar aanleiding van het verslag door de commissie van rapporteurs uilgebragt over hel ontwerp van wet tot wijziging der wettelijke bepalingen omtrent het pandregt, benevens een gewijzigd wetsontwerp. In die nota wordt gezegd dat de commissie van rapporteurs haar verslag over het wets ontwerp tot wijziging in de wettelijke bepalingen omtrent het pandregt beeft besloten met de verklaring dat zij in den toenmaligen stand der zaak overleg met de regering niet wenschelijk geacht heeft, daar de bedenkingen in het verslag van dien aard waren, dat de regering, naar het oordeel der commissie, eene gcheele omwerking van het wetsontwerp in overweging zou moeten nemen. De minister heelt den inhoud van het verslag met aan dacht overwogen, en nagegaan welke verbeteringen naar aanleiding van de daarin voorkomende aanmerkingen in liet ontwerp konden worden gebragt. Ten gevolge daarvan heeft hij de eer een eenigzins gewijzigd ontwerp aan te biedenzich vleijende dat van de zijde der kamer nu niet langer zwarig heid zal worden gemaakt om met de regering in overleg te treden, ten einde het ontwerp nog zoodanige verdere wijzigingen te doen ondergaan, als noodig geacht mogien worden om liet aannemelijk te maken voor hen, die de hier bedeelde verbetering in onze wetgeving in hoofdzaak wenschelijk achten. De minister van financiën is voornemens binnen kort'een ontwerp van wet voor te dragen tol afschaffing van het evenredig zegclregt op de acten van bcleenlng ol inpandgevijig. De zaak van den aanleg eener zeehaven te Scheveningen maakte gis teren in den gemeenteraad wederom een punt van uitvoerig debat uit, boe- wel reeds in het najaar van 1872 door den raad een bepaald besluit was genomen. De heeren Maas en Kool hadden een nader adres ingediend, dc strekking hebbende om andermaal te betoogen, in strijd met het genomen raadsbesluit, dat dc aanleg der bedoelde haven in noordelijke rigting wen schelijk was en zij daartoe een gemeentelijk subsidie verlangde. Het prae- advies van burg. en weth. strekte, om met het oog op het eenmaal met groote meerderheid van stemmen genomen raadsbesluit, hetwelk den aanleg in zuidelijke rigting ten doel had, op het nader adres afwijzend te beschik ken en bij het besluit van 1872 te volharden. Andermaal werden nog als ter loops besproken de belangen van de visscherijde vraag, of, ook bij eene mogelijke uitbreiding en ontwikkeling van dien lak van nijverheid die uitbreiding wel zou slaan in verhouding tot de groote kosten van een aanleg ten noorden, en of niet in ieder geval het belang van het badhuis en zijne om geving door den aanleg eener haven daar ter plaatse grootclijks zoude wor den benadeeld, liet bezwaar intusschen door vele leden geopperd, dat men, in welke rigting ook, ten eencmale mist vaste gegevens omtrent uitvoerlijk- beid en niet minder omtrent de kostengaf een der leden aanleiding tot hel voorstel om de zaak alsnog te stellen in handen van een deskundige, ten einde omtrent die punten een nader en opzettelijk onderzoek in te stel len, en voor dat onderzoek eene som op de bcgrooting uit te trekken. Dit voorstel, hetwelk veel tegenstand uitlokte, vooral op grond der mcening dat in ieder geval zoodanige kosten niet door de gemeente, maar door de concessionarissen zouden moeten gedragen worden, is met groote meerder heid van stemmen verworpen, waarna het praeadvies van burg. en wetli. insgelijks met groote meerderheid van stemmen is aangenomen. Van meer gewigt wclligt dan bovenstaande quaestie is de zaak, die in dezelfde vergadering was ter sprake gebragt en die een staaltje opleverde hoe roekeloos en ligtvaardig soms door gemeentebesturen gespeeld wordt met verkregen regten van bijzondere personen. Het dag. bestuur had goedge vonden den naam van de Bogt van Guinea te herdoopen in dien van Huy- genspark. Het moge misschien waar zijn dat de herinnering, die nog b(j een ieder levendig is, aan het bloedige drama dat op die plek voorviel, aan de bedoelde naamsverandering niet vreemd was, genoeg, een bewoner van dat park achtte zich in zijne belangen gekrenkt en hij vond het geraden zich bij den raad bij adres aan te melden met het verzoek om schadeloos stelling. De adressant, genaamd de Berch. beweert niets meer of minder dan dat door de bewuste naamsverandering 100 zijner visitekaartjes onbruikbaar zyn geworden. De aandrang om eene dergelijke species van ver gaande onteigening te vergoeden mogt echter geen gunstig onthaal ontmoeten; en op het eenvoudig voorstel van den voorzitter, om hieromtrent over te gaan tot de orde van den dag, werd er eenvoudig in gelijken zin besloten als of er niets gebeurd was. -- Een treurig ongeluk had hier heden morgen plaats. Een loodgieters leerling viel van het dak van een aan den Zwarteweg alhier in aanbouw zijnd huis, met het noodlottig gevolg, dat hij, op het hoofd neerkomende, oogcnblikkelijk dood was. Naar men zegt was hij dc zoon eener weduwe. BUlTENEANDSCllE BEMGTEN. BELGIE. Dcurne was dezer dagen het tooneel van een vreeselijken moord. Zekere Frans Verhoeven, werkman en winkelier, wonende op het Kerkeveld, was buitengewoon aan den sterken drank verslaafd cn mishandelde zoozeer zijne vrouw en 6 kinderen, dat het oudste zoontje, nog pas 13 jaar oud, reeds uit hel ouderlijke huis gevlugt was en op eene naburige hoeve woonde. Toen hij weder in dien ongelukkigen toestand verkeerde, kwam het oudste zoontje tehuis en zocht, den vrede weder te herstellen. Hij werd echter de deur uitgegooid, terwijl zjjn vader hem toeriep dat hij hem een mes in liet lijf zou steken. Het kind keerde beijroetd naar zijne woning terug en kwam onderweg zekeren Petrus van Soom tegen. Deze nam liet kind bjj de hand en ging met hem naar het ouderlijke huis, alwaar hij tabak wilde koopen. Van Soom verweet van der Hoeven zijn lage handelwijze om naar zijn kind te steken. «Steek mij liever, zeide hij, ik kan mij ver dedigen," Naaiuvelijks had hij dit gezegd of er ontstond een worsteling en van Soom storite dood neder. Het bloed stroomde hem uit het deel, waar Ver hoeven hem gesloken had. De vrouw, in dien lusschenlijd met hare kin deren op straat gevlugt, kwam met eenige buren terug cn ontdekte het lijk van van Soom. De veldwachter, gevolgd door twee buren, namen den moor denaar in hechtenis. Deze was op den zolder gevlugt en trachtte zich liet lioold tegen den muur le verbrijzelen. Hij liet zich zonder tegenstand in hechtenis nemen, bekende oogenblikkelijk de misdaad begaan te hebben, doch voegde er bij dat van Soom hem het eerst had aangevallen. Het slagt offer was de oudste zoon van een weduwe met 8 kinderen, en tevens de voornaamste kostwinner der geheele familie. FRANKRIJK. liet Joiim. Off. bevat het besluit waarbij 18 legercorpsen gevormd worden, bestemd om later de 18 militaire provinciën te bezetten, waarin liet Fransche grondgebied verdeeld zal worden, alsmede liet besluit waarbij het leger van Versailles wordt Ontbonden. Uit Parijs meldt men aan de Times dat bij de hervatting van de werk zaamheden der nationale vergadering de heer Thiers zal optreden als leider der geheele linkerzijde, en dat er weldra door alle groepen dier partij een gemeenschappelijk manifest aan de natie zal worden uitgevaardigd. De minister van binnenlandsche zaken heeft een overzigt doen opma ken van den flnanciëlen toestand der Fransche gemeenten, hetwelk in het J o urn. off. wordt openbaar gemaakt. Het eindcijfer der inkomsten van alle Fransche gemeenten, met uitzondering van die van hel dep. der Seine, waar de comptabiliteit over 1871 nog niet genoegzaam in orde gebragt

Leydse Courant | 1873 | | pagina 2