voorbedachten rade, in den nacht van 30 J'.urij ji., bij het verlaten eener herberg, op P. Blonden aldaar gepleegd. Het openb. ministerie eischte: schuldig-verklaring aan moord mei praemeditatie, onder aanneming van ver zachtende omstandighedenen veroordeeling van den beschuldigde tot eene tuchthuisstraf van 10 jaren. De verdediger concludeerde tot eenvoudige ver- oordeeling wegens mishandeling. Donderdag aansl. zal de uitspraak plaats hebben. --- In berigten uit Paramaribo van 2 September, komt o. a. het volgende voor: Op de plantage Alliance zijn arbeiders, zoogenaamde Barbadianen, in verzet gekomenen hebben ongeregeldheden plaats gegrependie echter door de policie en de goede houding der overige arbeiders spoedig bedwongen zijn. Een door den burgerkapitein van het district en twee andere deskun digen ingesteld onderzoek heeft aangetoond dat. de aan de arbeiders opge legde taak volstrekt niet boven hel tarief is, en dat door den gezagvoerder volstrekt geene aanleiding lot misverstand was gegeven. Toen de gevergde vermindering van taak door den directeur op Donderdag morgen niet werd toegestaan, werd deze, nadat hij in de fabriekgebouwen was gegaan, op liet onverwachts overvallen door een 20tal van de ontevreden Barbadianen, die stokken en touwwerk uit hunne woningen waren gaan halen. Zij schenen in de mecning verkeerd te hebben, dal hijten gevolge van de hem loege- hragiewonden, bezweken was; want toen hij naar zijne woning werd ge dragen, waren zij weder van zins op hem aan te vallen en hem af te maken, hetgeen gelukkig verhinderd werd. De hulp werd ingeroepen der maréchas- sécs op Nw. Meerzorg, die, tol de arrestatie der aangewezen schuldigen wil lende overgaan, door de gcheele magt der Barbadianen, welke zich eenig- zins had gebarrikadeerd en de roodc vlag had geheschcn, met sleencn', flcs- sclicn enz. werden begroet, en genoodzaakt waren van de vuurwapenen gebruik te maken, toen twee der manschappen gekwetst werden. De koelies en al de andere arbeiders stonden niet de policie tegenover de Barbadianen, over wier schandelijk gedrag zij ten uiterste verontwaardigd waren. Ware de politie met minder kracht opgetreden, dan zoude er zeker een gevecht ontstaan zijn lusschen de arbeiders, dal nog veel ernstiger gevolgen na zich had kunnen slepen. De gezagvoerder Oliviera is ernstig, doch niet gevaarlijk verwond. Hij bekwam twee gesneden wonden, en verwondingen op hel hoofd en de handen door stokslagen. Een der Barbadiaansche werk lieden werd ten gevolge van een kogelwond in het hospitaal gebragt; een ander was ernstig in het oog gewond; 2 maréchaussées, 1 Chinees en 15 Barbadianen bekwamen ligte wonden, liet gedrag der koelies vooral ver dient allen lof. De Barbadianen van de plantage Alliance waren daarentegen reeds meermalen met de policie in aanraking gekomenen bedreigden her haaldelijk met liet verzetwaartoe zij nu gekomen zijn. Eindelijk trokken zij naar hunne woningen terug, waar de schuldigen, voor zoov-er zij reeds bekend waren, door de maréchaussées, met behulp van reserve-schutters en de koelies, kort daarop gearresteerd werden. Die zich hoofdzakelijk hebben schuldig gemaakt aan de miskenning van den gezagvoerder, zijn naar de stad opgezonden. De zaak van hel verzet tegen de openbare magt zal door den regtcr-commissaris en den advocaat-generaal in loco onderzocht worden. In berigten van de Kaap de Goede Hoop van 25 Aug. wordt medege deeld dat men in sommige districten nog steeds heelt te worstelen met vee ziekten. waarvan de droogte veel de oorzaak schijnt te zijn. Men wil dat bet verlies aan vee in hel district Graal-Reinet nog aanzienlijker is dan in liet jaar 18G2. Nu reeds wordt het aantal omgekomen schapen en bokken op 120,000 begroot, behalve nog de paarden en runderen, waarvan het ver lies echter niet aanzienlijk moet zijn. Hel nieuws van de Transvaalsche goudvelden wordt gedurig beter. Op de voornaamste plek zijn 200 en in het geheel 500 gravers aan het werk, en men verzekert, dat het hun allen wél gaat. Eén hunner heeft in eene maand tijds twee ponden gewigl aan goud bekomen. Tot nog toe achtte men de berigten nog niet aanmoedigend genoeg om naar het nieuwe goudland te trekken, maar de jongste tijdingen doen de aandacht daarop toch meer vestigen. President Brand is nu zeer welwarende en voert de teugels dei- regering weder. Op de diamantvelden blijft het levendig en het ontbreekt niet aan goede vondstenzooals men o. a. van de Kaffers verneemt, die met welgevulde beurzen van daar terugkeeren. De waarde van het edelgesteente is cenig- zins verminderd. Evenwel gelden goede diamanten nog veel. De eerw. lieer Rausch, vroeger zendeling te Victoria-West en thans op de diamantvelden, heeft verleden week te New-Rush een diamant van 07 karaat gevonden, die hij voor 1000 verkocht heeft. 's GRAVEN11AGE 27 September. 'L. M. heelt aan W. Bernard, agent van policie te Delft, als blijk van goedkeuring en tevredenheid wegens de redding van een man uit het water aldaar, toegekend de bronzen medaille, ingesteld bij besluit van 20 Sept. 1855. alsmede een loffelijk getuigschrift. Z. M. heeft, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als directeur der staats-lolerijaan den heer J. II. Frieswijk, onder dankbetuiging voor de langdurige en trouwe diensten door hem aan den lande bewezen, en benoemd tot directeur der staats-lolerijden lieer J. Stam, thans inspecteur-generaal der registratie en loterijen. Door Z. M. zijn benoemd: tot burgemeester der gemeente de Bildt de heer mr. VV. C. baron van Boetzelacr; tol burgemeester der gemeente Sneek de heer J. ten Gate; lot raadsheer in het prov. geregtshof in Friesland de heer jhr. mr. F. J. J. van Eysinga, thans regter in de arrond.-regtbank te Leeuwarden; tol kantonregter te Woerden de heer mr. J W. Mouton, thans griffier bij het kanloiigtregt te Zaandam. Aan den heer mr. A. S. Talma is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als griffier bij het kantongeregt te Dokknm. Aan den heer F. van Leersum is, op zijn verzoek, eervol ontslag ver bind als directeur van hel postkantoor te Eindhoven. Door den minister van marine is benoemd lot student voor de militaire geneeskundige dienst bij de zeemagt de jongeling L. P. van den Berg. De minister van oorlog a. i. zal Donderdag aanst. geen gehoor verleenen. Zatiirdag avond heeft een brigadier van de veld-artillerie twist ge kregen met drie burgers, waarbij de militair van zijn sabel gebruik maakte en een hunner eene,wonde in het aangezigt loegebragt. De verwonder, wiens wapen door de policie dadelijk is afgenomenis aan de militaire autoriteit overgeleverd. IJ ITLN LAN DSC II Ik DL IIIGTL N ENCiELAIfB. LONDEN28 September. De bank heeft, ten gevolge der Amerikaansche crisis, haar disconlo van 3 op 4 pCt. verhoogd, en het is niet onmogelijk, meent de Daily News, dat zij liet weldra tot 5 pCt. zal moeten opvoeren. De admiraliteit heeft een besluit uitgevaardigd, bepalende, dal voortaan aan boord van oorlogsschepen op zee geen huwelijken door den komman- dant mogen gesloten worden, zullende dergeljjke huwelijken als onwettig gelden, De Murillo is, op last der Admiraliteit, van Dover naar de West- India-dokken in de Theems gestevend. Zij wordt door de eigenaars en door regthebbenden op de lading der voormalige Northjleet vervolgd, ter verkrijging van schadeloosstellingen tot een gezamenlijk bedrag van 24000 Berigten uit Japan, van 15 Augustus, deelen het volgende mede: De laatst afgezonden berigten gewaagden van hel uilbarsten van onlusten in onderscheiden gewesten, waarvan die in Fukuoka het meest dreigende aanzien hadden, omdat aldaar de beruchte Konings zich aan de opstande lingen hadden aangesloten. Inlusschen is bet afzenden van weinig troepen gn van geschikte commissarissen der regering voldoende geweest om de orde aldaar te herstellen, waarloc de veelvuldige regens veel bijdroegen, vermits de langdurige -droogte en de daaruit voortspruitende vrees voor schaarschle en hongersnood eene der hoofdoorzaken van de vroeger lieer- schende ontevredenheid was geweest. In Watariken gaf de plattelandsbe volking insgelijks gehoor aan bedaarde vermaningen; alleen in Nalq^ett moest de opstand inet geweld onderdrukt worden. FRANHBIJ K. /.c Soiideelt het volgende mede omtrent het verhandelde in de bij eenkomst van een aantal afgevaardigden der regterzijde en van het regter- centrum, welke Donderdag na den afloop van de vergadering der permanente commissie gehouden werd: Twee en vijftig leden waren in deze bijeenkomst tegenwoordig. De hh. de Sugny, Mervcilleux-Duvignaux, d' Audifïrel-Pas- quier, de la Rochefoucauld-Bisacciade Kergorlay en de Jouvencl waren de voornaamste sprekers. Men verzekert dat eene redevoering van den laatst genoemde vooral toegejuicht werd om de klem, waarmede hij de noodzake lijkheid betoogde van het handhaven der driekleurige vlag en van het aandringen op eene uitdrukkelijke afspraak op dat punt. De hh. de Sugny en Merveilleux-Duvignaux moeten hebben verklaard dat zij het voor zeer mogelijk hielden met den graaf van Chambord tot overeenstemming te geraken over de constitutionele instellingen van Frankrijk, maar daarbij niet hebben ontveinsd dat de graaf van Chambord op het oogenblik weinig genegen scheen in de quaestie der vlag toe te geven. De hertog d'AudifTret-Pasqnicr heeft zich doen kennen als een warm voorstander van het herstel der monarchiemits die constitutioneel zijzoo Frankrijk den graaf van Chambord terugriep, behoorde dat te geschieden onder de voor waarde dat hij de beginselen prijs gaf, welke niet overeenstemden met den Jegcnwoordigcn toestand der maatschappij en met de behoeften der natie, welker meerderheid conservalief, maar voorwaarts strevend is. De slotsom van deze gedachtenwisseling was: de monarchie is mogelijk met de driekleu rige, onmogelijk met de witte vlag. De oud-minister de Rémusat, tegen wien vroeger te Parijs de heer Barodet als de radicale candidaat voor de nationale vergadering gesteld was gewordenheeft de hem door de radicale partij aangeboden candidalunr in het dep. der Haute-Garonne van de hand gewezen. Na vele vruchtelooze pogingen om den heer de Rémusat op dit besluit te doen terugkomen, hebben de radicale dagbladen in dat departement hunne geestverwanten vermaand, niettegenstaande die weigering hunne stemmen op hem uit te brengen. De lieer Cazalis de Fonduce, lid van het lierv. consistorie te Montpel- lier, legt in een aan het Journal de Paris gerigt schrijven zijn leedwezen aan den dag over het door le XIXme Siècle medegedeelde concept-adres van protestanten aan de 'prolestantsche leden der nationale vergadering. Die briefschrijver beweert, dat niemand het regt heeft in de tegenwoordige omstandigheden uit naam van het Fransche protestantisme te spreken. Er zijn, zegt hij, in de nationale vergadering geene gedeputeerden, die, hetzij het protestantisme, hetzij het katholicisme vertegenwoordigen; allen verte genwoordigen de Fransche burgers. Het adres drukt enkel individuele meeningen uit, waarin door vele protestanten niet gedeeld wordt, en het geeft aan vijandige herinneringen lucht, die door elk Christen, hij zij republikein of monarchist, protestant of katholiek, gelaakt en veroordeeld worden. Daor de dagbladen wordt eene statistiek medegedeeld van de officie ren, die gedurende den oorlog van 1870—1871 gesneuveld zijn. Het geza- mcn'jjke aantal dier gesneuvelden heeft bedragen 2193, en wel: generaals 32, officieren van den staf 38, der gendarmerie 12. der keizerlijke garde 50, d r infanterie 1515, der cavalerie 92, der artillerie 128, der genie 35, der mobile nationale garde 180, der gemobiliseerde idem 00 en der vrij corpsen 33. liet aantal gekwetste officieren heeft nagenoeg viermaal meer drn dat der gesneuvelden bcdrasen.

Leydse Courant | 1873 | | pagina 2