BUITENLANDSCHE BEIUGTEN. schikbare middelen te kort schieten. De aangaande de scboot ontvangen berigten zijn van dien aard dal het verzoek door den minister van binncn- landsche zaken voor inwilliging vatbaar is geoordeeld. Ten behoeve der herstelling van de Domkerk te Utrecht wordt een subsidie van ƒ24000 op de bcgrooting van staatsuitgaven gcbragl, verdeeld in drie termijnen, en ƒ1500 voor de restauratie der kerk van den 11. Mi chael te Thorn in Limburg. --- Volgens de Midd. Cl. zijn nog benoemd: jhr. P, D. van Sitters, lid der ged. staten van Zeeland, tot ridder 3J4 kl. van de orde van den gouden Leeuw van Nassau; de lib. J. F. W. Conrad, hoofdingenieur van den water staat in Zeeland, A. C. Broekman; sectie-ingenieur bij de staatsspoorwegen te Vlissingen, mr. Ph. J. Callenlels, kommandant der eerewacht tijdens de jongste feesten cu kantonregter te Vlissingen, en W. C. van Duureu Dntilli. kommandant der schutterij te Vlissingen, tot officieren; en W. de Kruijff, oudste lid der feestcommissie en lid van den gemeenteraad te Vlissingen, en P. J. Neytbouwkundige bij de staatsspoorwegen te Vlissingen, tot ridders der orde van de Eikenkroon. De wis- en natuurkundige afdeeling der kon. akademie van weten schappen te Amsterdam zal morgen aldaar ecne gewone vergadering houden. Door de commissie voor liet geneeskundig staats-examen te Amster dam zijn tot arts bevorderd de lib. E. de Wolff, militair student, van Breda, en A. L. Veenenbos, med. doctorandus, van Sliedrecht. Gisteren morgen is nabij Rotterdam, door de van Ilellcvoetsluis komende stoomboot Maasstroom-, in de Maas overvaren liet met proviand geladen ijzeren kraakscliip, genaamd de Vrouw Maria, dat onmiddellijk daarna zonk. Van de opvarenden zijn de schipper en diens kindje van 13 maanden geredde vrouw van den schipper is aan de gevolgen der bekomen wonden in hel stedelijk ziekenhuis overleden, terwijl het andere kindje, een zuigeling van vijf weken, dal de moeder door den schrik liet vallen, in het water omkwam. Op de door de arrond. regtbank Ie Haarlem opgemaakte aanbevelings- "»lnan.lo UOirlflPinlflRU Zfïll lijstter ie uoor uc ui nuiu. ugiuuim .x, vervulling van de iu dat collegie openstaande rcglersplaals, zijn geplaatst de hli. m". L E, A. baron Sloct tot Oldhuis, C. J. van Marle en II. W. Stuflken. thans regters in de regtbanken resp. te Winschoten, Hoorn en Gorinchem. Te Amsterdam viel eergisteren een öjarige knaap in liet water. Eene Gtjarige vrouw, die in de nabijheid aan het werk was, zag het gevaar, sprong gekleed in het water en bragt den knaap aan wal. Te Egmond aan Zee heeft de aanbesteding plaats gehad van liet bon - wen van het »Asyl voor ouden van dagen". Minste inschrijver was J. van der Plas. aldaar, voor ƒ12,88ft. Gisteren morgen sprong tusscben Utrecht en Driebergen een wielenband aan de locomotief van den sneltrein, welke te 9.05 uur van-Utrecht naar Arnhem vertrekt. De locomotief is door dit ongeval ontspoord. De machi nist bragt den trein spoedig tot staanzoodat de reizigers genoegzaam geen schok gevoelden. Zij konden overstappen in den dadelijk volgenden snel- trein, die van Utrecht naar Emmerik vertrekt. Alles liep zonder persoonlijke ongelukken af. De persoon H., uit Amersfooort, die in de nabijheid van het kamp bij Soesterberg in de afgeloopen week in zulk een deerniswaardigen toestand gevonden werd, is lot een dag voor het vertrek der troepen in het veld hospitaal aldaar verpleegd en toen eerst naar Amersfoort overgebragt Hg is door granaatscherven zoo gewond, dat men nog altijd voor het ergste blijft vreezen. Het getal leerlingen der Latijnsche school te Bolsward bedroeg in de laatste jaren gemiddéld twee; in den cursus 1871/72 was er zelfs geen enkel. Dientengevolge is aan het gemeentebestuur de opheffing der inrig- ting'in overweging gegeven. In den gemeenteraad van Middelburg is ingekomen een voorstel van burg. en wclh., om den heer C. Krijger, gemeente-architect aldaar, als blijk van tevredenheid over de onder zijn opzigt uitgevoerde buitengewone ge meentewerken, cenc som van 1000 toe te kennen. Uit Maastricht meldt men dat door den brigadier der te Eystlen ge stationeerde marechaussee Zondag II. proces-verbaal is opgemaakt legen den pastoor der r. k. gemeente aldaar, die, aan het hoofd eener talrijke pro cessie. is uilgetrokken, om de bedevaart naar het miraculeus kruis in de Sr. Maartenskerk te Wijck te gaan bijwonen. Staatsbegrooling voor 1874. (Uilgaven.) Hoofdstuk IX. Koloniën1,493,542.21 of 277,783.73 minder dan in 1873. wegens de lagere raming van den post van premien voor den aanvoer van vrije arbeiders iu Suriname, waarvoor thans is uitgetrokken het nog beschikbaar gedeelte van het millioen bij de wet van 8 Aug. 1862 toegestaan. De tractementen bij het departement worden met ƒ7000 verhoogd, opgrond van de aanzienlijke vermeerdering van werkzaamheden, en voornamelijk als gevolg van den aangenomen regel om de handelmaatschappij niet dan bij volstrekte meerderheid te betrekken in de verzending van specie en goederen naar Indie, waardoor ook besparing teweeg wordt gebragl. Hoofdstuk X. Onvoorziene uitgaven) ƒ50000, de gewone som. liéca/jitulatie der geraamde uilgaven voor 1874. I. 11 iiis des Koningsf 11 II. De Hooge Collegiën van Staat en bet Kabinet des Konings III. Departement van Buitenlandsche Zaken IV. t> Justitie V. Binnenlandsche Zaken VI. Marine VII --/. Nationale Schuld27.116.139.06 VIID. Departement van Financiën19.471,944.62 VIII. Oorlog16.910.000.00 !X. Koloni; n1,493.543.21 X. Onvor rziene Uilgaven50,000.00 Totaal 99,859,488.90fc' Middelen. De raming bedraagt ƒ93,757.814.85, waarónder de bijdrage van N. Indij ad ƒ10,560,250.00, zoodat de raming van alle andere middelen bedraagt ƒ83,197.564.85. De raming der middelen in de bijzonderheden is als volgt.- grondbelasting (hoofdsom en opcenten na aftrek van ontheffingen enz.) ƒ10,308,730; personeel 8,430,000; patenten 3,494,400; accijnsen ƒ29,350,000 (waaronder suiker ad ƒ4,700,000 en gedistilleerd ad 15,800,000)indirecte belastingen, als: zegel, registratie etc. met 38 opc ƒ15,842,740; in- en uit. voerreglen ƒ5,388,210; waarborg ƒ301,200; domeinen ƒ1,485,000; poste rijen ƒ2,600,000; telegraphic ƒ704.000; loterij ƒ410,000; jagt- en visscherij ƒ118,000; loodsgelden ƒ910,000; mijnen ƒ3,931.85; aandeel van het rijk in de opbrengst der exploitatie van staatsspoorwegen ƒ1,157,800; verschillende ontvangsten en toevallige baten (eene uitgebreide lijst met een totaal van ƒ2,678.553); en wijders de O. 1. bijdrage ad 10,560,250, totaal generaal als boven ƒ93,757,814,85. 'sGRAVENHAGE, 26 September. Door Z. M. is, als blijk van goedkeuring en tevredenheid, aan H. A. Bosdorp. te Amsterdam, wegens de redding eener vrouw uit het water, en aan L. Andersen, zeeman, wegens de redding van een drenkeling uit liet water, toegekend de bronzen medaille, ingesteld bij besluit van 22 Sept. 1855, benevens een loffelijk getuigschrift. Door Z. M. zijn benoemd tot controleur der directe belastingen enz.: te Bedum de adjunct-conlrolenr J. M. Burgerhoudtte Axel de adjunct-con- trolcur J. van der Rurch; te Sillard de adjnnct-controleur A. I'. R. van Beusekom. Voorts zijn verplaatst de navolgende controleurs der directe belastingen, als; de lieer W. F. C. J. Eerens, van Zierikzee naar Breda; de heer E. A. Tissot van Palot, van Axel naar Zierikzee; de heer W. Baerts, van Doetinchem naar Goevorden, en is de tijdelijke waarneming van de controle der directe belastingen, te Doetinchem, opgedragen aan den heer C. M. Bremer, thans commies te Groningen. Aan den officier van gezondheid 2' kl. L. E. Bachelier, van het 2* reg. infanterie, is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit de militaire dienst. Het vertrek van 11. M. de koningin naar het buitenland blijft bepaald op morgen ochtend 7 u. 50 min. In de zitting van de tweede kamer van heden heeft de voorzitter mededeeling gedaan van de ontvangst, door Z. M. den koning, van de com missie belast met het aanbieden van liet adres in antwoord op de troonrede. Z. M. had het volgende geantwoord: /'Mijne heeren! Ik verzoek u aan de tweede kamer mijnen dank over te brengen voor haar adres van antwoord en haar te verzekeren dat ik met genoegen de vernieuwde betuiging ont vang van hare bereidvaardigheid tot hervatting harer werkzaamheden Tol rapporteurs over de Indische begrooting zijn benoemd de hh. Fabiijs, Mirandolle, Nierstrasz, van Akerlaken en Gevers. De afdeelingen van de tweede kamer der staten-gencraal hebben lieden een aanvang gemaakt met liet onderzoek van de ontwerpen uitmakende de Nederlandsch Indische bcgrooting voor 1874. lieden bragt de Rijnspoor wederom een transport koloniale militairen, ten getale van 300, begeleid door 4 officieren, hier ter slede aan, die, nadat de trein bij het kruispunt op den Hollandschen spoorweg was over gebragt, naar den Helder reden, ten einde aldaar aangekomen, over te gaan aan boord van liet stoomschip Koning der Nederlandenwaarmede de troe pen naar Indië zullen vertrekken. 750.000.00 587,734.00 545,128.00 3.204,357.00 19,073.147.10 10,657.496.61 ENGELAND. LONDEN26 September. Den 22,l,n dezer werd te Cardiff de gewone jaarlijksche vergadering van gedelegeerden uit de Engclschc kamers van koophandel gehouden. On der de in de vergadering behandelde onderwerpen behoorde ook de wensclie/ lijkhcid der oprigliug van regtbanken van koophandel. Door de kamer van koophandel van Bristol was een voorstel ingediend, waarbij de wenschelijk- heid werd uitgesproken van de oprigting van zoodanige regtbanken, be staande uit twee kooplieden en een regtskundigen president, welke zonder hoogcr beroep alle uit handels-overeenkomsten of daden van koophandel voorlvloeijende geschillen zouden beslissen. In de over dit voorstel gehou den discussie werd echter door onderscheiden sprekers aangevoerd dat met de nieuwe regterlijke organisatie voor een groot gedeelte de bezwaren waren vervallen, welke vroeger eene afzonderlijke reglsbedeeling voor han delszaken zoo wensclicl(jk maakten; het voorstel werd daarop terug genomen. De regering heeft besloten het noodige voor het leggen van een spoor weg naar de Gondkust te zenden. Reeds is een lading rails te Woolwich ingescheept. De voor ecne transatlantische luchtreis bestemde ballon van de Daily Graphic is. volgens berigten uit Nieuw-York, terwijl zij gevuld werden reeds 325,000 kubieke voeten gas bevatte, twee derde gedeelten van de vereischtc hoeveelheidgescheurd. Prof. Wyse had reeds geweigerd om met den ballon op te stijgen, omdat hij van slechte stof was vervaardigd, en hij klaagt, dat de gehcele zaak het kenmerk heeft gedragen van winstbe jag en niet van liefde tol de wetenschap. FH4NKRIJ K. In een schrijven uit Parijs aan de Ind. Beige, wordt een overzigt gegeven van de verschillende partijen en groepen welke in de nationale vergadering bestaan. Die vergadering bestaat thans uit 722 leden, terwijl er nog eenige vacaturen zijn, welker aanvulling hoogst waarschijnlijk ten voordeelc der linkerzijde zal komen. De leden worden verdeeld in acht groepen, waarvan vier de reg!er- en vier de linkerzijde vormen. De groe-

Leydse Courant | 1873 | | pagina 2