BUITENLANDSCHE BERJGTEN. saldo's der Indische begrootingsrekenlngenveilig schijnt te mogen aannemen, dat s rjjks kas ook gedurende het jaar 1874 nog genoegzaam van betaalmiddelen zal voorzien zijn om het gebruik van schatkistbilletten geheel overbodig te maken. Op nlt. Augustus laatstleden was daarin eene som van ƒ33,116.000 voorhanden. Op hetzelfde tijdstip van 1872 bedroeg die som ƒ39,700,000, zoodat thans ƒ6,000,000 minder aanwezig is. Bedenkt men echter, dat gedurende de 12 maanden van 1 September 1872 tot 1 September 1873 ruim ƒ14,500,000 meer dan in de twaalf voorafgaande maanden uit de Nederlandsche kassen is gegaan, om de Indische kassen van betaalmiddelen te voorzienen dat in het eerstgemelde tijdvak de schuld van 10,000,000 aan de Nederlandsche handelmaatschappij afgelost, en 2,669,500 op rekening der leening aan de Amsterdamsche kanaalmaatschappij is betaald, dan wordt het duidelijkdat de bedoelde vermindering geen zorg behoeft te baren en dat het tijdstip waarop 's lands kas behoefte aan betaalmiddelen zou kunnen gevoe len nog niet in de naaste toekomst ligt. Op dien grond schijnt het dan ook niet onvoorzigtig ook nu weder geen uitgaven voor renten of kosten van uitgifte van schatkistbilletten op de begrooting te brengen. Verder zeide de minister: De begrooting van het departement van oorlog is door mijn ambtgenoot van marinemet het interimair beheer van dat departement belastovergenomenzoo als zij door den afgetreden minister was ontworpen en bereids door den raad van state was onderzocht. De tijd zou hebben ontbroken om die begrooting om te werken tot eene zuivere zooge noemde credietwet, waarin, met weglating van alles wat nieuw of van buitenge wonen aard werd geacht, slechts gelden wierden aangevraagd tot het gaande hou den van de dienst gedurende korten tijd.- Maar ook wanneer de gelegenheid daar toe had bestaankwam het aan de regering minder wenschelijk voor tot die om werking in de gegeven omstandigheden over te gaan, omdat daardoor het overzigt van de gezamenlijke behoeften van de staatshuishouding voor het volgende jaar geheel zou zjjn verbroken en het toch hoogst waarschijnlijk is, dat, welke vorm ook gekozen worde, en art. 120 der grondwet duldde geen uitstel, deze voorloopig ingediende begrooting, vóór den aanvang uwer beraadslagingen over de staatsbegrootingdoor eene nadere voordragt, uitgegaan van een definitief minister van oorlog, in meerdere of mindere mate zal worden gewijzigd. En nu kwam het juister voor den vorm te kiezendie werkelijkheid het meest scheen te zullen naderen. Hoewel bij het opmaken der verschillende begrootingen de waarschijnlijke behoeften van de dienst voor het volgend jaar zijn in het oog gehouden, zullen er zich, zoo als gewoonlijk, in den loop daarvan wel nieuwe zaken voordoen, die nieuwe uitgaven vorderen. Ik denk hier vooral aan eene wijziging onzer muntwetwaarvan het ontwerp gereed is, en, naar ik hoop, spoedig aan de staten-Generaal zal kun nen worden aangeboden. Indien dit ontwerp door de wetgevende magt wordt goed gekeurd, zal de hermunting onzer muntspeciën aanzienlijke kosten na zich slepen, in wier dekking nader zal zijn te voorzien, als eene beslissing omtrent de hoofd zaak genomen is. Bij de invoering van een nieuw muntstelsel en de inwisseling der vroegere munten, zal eene ruime kas zeer te stade komen en, in verband met de omtrent het muntwezen te nemen maatregelen, zal tevens de medewerking der wetgeving waarschijnlijk noodig zijn, ten einde te kunnen overga an" tot de ver nieuwing onzer muntbillettenook met het doe! om de weinig gewilde stukken van 50, waarvan zich een niet onbelangrijk bedrag in portefeuille bevindt, door stukken van ƒ10 te doen vervangen. De aanzienlijke kasruimtewaarop ik hierboven weesheeft mij iu den aanvang van dit jaar in overleg doen treden met mijn ambtgenoot van koloniën, ten einde middelen te beramen om aan een gedeelte der in de schatkist liggende gelden, zoo al niet eene definitivedan toch eene tijdelijke of voorloopige bestemming te gevenwaardoor zij vruchtdragend werden. Na hetgeen ik over de waarschijnlijke tekorten op. de dienstep van het moeder land over 1871 en 1872 mededeelde, is het duidelijk, dat die grdote kasruimte vooral veroorzaakt wordt door de daarin aanwezige saldo's van vroegere Indische dienstenen de minister van koloniën was huiverig aan die saldo'svoordat om trent de begrootingsrekeningen dier diensten iets naders beschikt was, zonder drin gende noodzakelijkheid eene definitive bestemming te gevenmaar eene voorloopige belegging juichte hij zeer toeen zoo is een ontwerp van wet door ons gereed ge maakt waarbij zulk eene tijdelijke kasbelegging werd geregeld. Ik koesterde de hoop dat de daardoor te verkrijgen rentebesparing, gevoegd bij de stijgende op brengst der belastingenvrijheid zoude hebben kunnen gevenom op enkele punten verligting van belasting aan te brengen, zonder aan de andere zijde nieuwe lasten op te leggen. Toen echter bet genoemde ontwerp bij den raad van State reeds onderzocht waskwamen de ongunstige tijdingen uit Indië over den oorlog tegen Atchinen voorzigtigheid geboodonder die omstandighedenhet wets-ontwerp vooreerst zijn weg niet te laten vervolgen. Volgens de memorie van toelichting, gevoegd bij de wets-ontwerpenhoudende vaststelling der Indische begrooting voor 1874, bestaat echter het vooruitzigt, dat, ook wanneer voor dien oorlog ettelijke millioenen worden gereserveerd, er toch nog van de Indische saldo's tot en met het dienstjaar 1872 eene som van ongeveer 10 millioen zou overblijven, waarvan op de eene of andere wijze zou zijn partij te trekken en waarover overwegingen aanhangig zijn. Ik vlei mijdat de mededeelingendie ik de eer had te doenen de inzage der verschillende begrootingen n de overtuiging zullen geven, dat inderdaad de gesteld heid onzer financiën gunstig is te noemen en dat wij in dit opzigt in de laatste jaren zeer vooruitgegaan zijn. Bij de kamer is ingekomen de volgende aanbevelingslijst voor de vacature in den hoogen raadwegens het overlijden van den heer Huguenint. w. de hh.1°. Landtsheer, raadsheer in het prov. hot van Zeeland; 2°. Telling, idem in het hof van Friesland: 3°. Heemskerk Az.oud-raadsheer in het hol van Noordholland; 4°. van Nooten, raadsheer in het hol van Utrecht; 5°. Tjaden Busmanpresident van de regtbank te Groningen6°. A. A. de Pinto, raad-adviseur bij het dep. van justitie. Heden heeft, in eene plegtige zitting van de hoogen raad, de installatie plaats gehad van den heer mr. J. A. Jolles, als raadsheer in dat regtcrlijk collegie. Op het strand dezer gemeente, op een kleinen afstand van het grond gebied van Loosduinenis gisteren aangespoeld en terstond in het zeeduin begraven het lijk vermoedelijk van een varensgezel. Het was zonder hoofd en zonder armen. EMfiELAS». LONDEN. 19 September. De manifesten en zendbrieven van de R. K.. geestelijkheid, vooral van den aartsbisschop Manning, volgen elkander in den laatsten tijd zoo snel op dat men zou gaan gelooven dat er eene groote katholieke beweging op til is, waarvoor de gemoederen door woord en schrift moeten worden voor bereid. Zoo werd verleden Zondag in alle katholieke kerken en kapellen van Engeland en Wales een herderlijk schrijven voorgelezen van de in synode vereenigde katholieke bisschoppen van Engelandwaarin op eene geheimzin nige wjjze gezinspeeld werd op de in die synode genomen besluiten. Ofschoon op die besluiten nog de bekrachtiging van den Paus verwacht wordt, zoo deelen de bisschoppen reeds mede dat zjj strekken zullen om de eenheid der kerk te versterken en hare krachten tot handelen te vermeerderen. Er wordt echter ernstig in gewaarschuwd tegen vele nieuwigheden, tegen den aandrang op de invoering van neutraal onderwijs op de volksscholen en de noodzakelijkheid betoogd van de oprigting eener katholieke universiteit. In bedoelden brief wordt ook verklaard dal gemengde huwelijken nul en geener waarde zijn. tenzij de kinderen worden opgevoed in d{ katholieke godsdienst. De Times en ook andere bladen noemen dit een? leer die tot groote zedeloosheid kan leiden. Zeer velen toch zouden van deze verklaring wel willen gebruik maken om een huwelijk, dat hen tegen staat, voor onwettig te doen verklaren, en op die wijze zou de geheel- maatschappij ten onderste boven keeren en alle zedelijke en natuurljjkt banden vernietigd worden. De weduwe Cailey, die vermoed werd de vrouw te zijn wier ljjk aan stukken in de Theems werd opgevischt, is in levenden lijve teruggevonden. Zij had, gedurende den tijd dat zij in Londen vermist werd, met een heet een uitstapje gemaakt naar Schotland, en had zich bij hare terugkomst niet bij de policic of bij hare vrienden durven aanmelden, uit vrees van gecon fronteerd te zullen worden met de afzigtelijke brokken van hetgeen men vooronderstelde haar lijk te wezen. Zoowel hare hospita als twee haret broeders hebben dus gedwaald toen zij in de vermoorde de wed. Cailey herkenden. Van 1 Jan. tot 26 Aug. dezes jaars kwamen te New-York 198, 868 landverhuizers aan, waaronder 3397 Nederlanders. FRAWSRUK. Men schrijft uit Parijs aan de Times: De partij der fusie is zeet ongerust over het voortdurend stilzwijgen van den graaf van Chambord, hetwelk de plannen tot het herstel der monarchie zeer bemoeijelijkt. Men verhaalt dat bij vele invloedrijke legitimisten en afgevaardigden uit hei regter-centrum het voornemen bestaat om naar Frohsdorf te gaan en den graaf te verklaren dat hij indien hij gedurende een langen tijd in zijn stilzwijgen volhardt, de partij der fusie zal verzwakken en een aantal harer aanhangers bewegen het verlengen der magt van den maarschalk Mac-Mahon voor te staan. Naar men zegt heeft de minister van onderwijs en eeredienst een ver trouwelijke circulaire aan de bisschoppen verzondenwaarin zij uitgenoodigd worden in hun herderlijke brieven een gematigden toon te voerenten einde de regering tegenover het buitenland in geen onnoodigc moejjelijkheden te wikkelen. De minister zinspeelt geenszins op de wetten, welke hjj tegen wederspanningen zou kunnen aanwendenhjj bepaalt er zich toe een beroep te doen op hun vaderlandsliefde. L'Univers kondigt aan, dat mevr. Loyson Merriman (de echtgenoote van den gewezen pater Hyacinthe) "een oud-katholiek" ter wereld heelt gebragten laat het bij die gelegenheid niet aan opmerkingenzoowel omtrent kraamheer en kraamvrouw als omtrent den jonggeboren zoon en de beschrij ving voor een kraamgeschenk, die door mevr. Reverchon en twee andere Geneefsche dames geopend is, ontbreken. De kleermaker van wijlen keizer Napoleon is dezer dagen te Parijs overleden. Hij laat een zeer aanzienlijk vermogen na. Bij testamentaire beschikking heelt hjj zjjne prachtige villa in Monaco aan den keizcrljjken prins vermaakt. DUITSGHLANO. De Staats-An zeiger kondigt de komst van koning Victor Emanuel volgenderwijze aan: Z. M. de koning van Italië zal op Maandag den 22ste» van Weenen hier aankomen, aan het station door Z. M. den keizer en koningen de prinsen ontvangen worden en in het koninklijke slot verblijf nemen. Na de aankomst heeft in het paleis van Z. M. den keizer en koning een diner plaats. Gedurende de aanwezigheid van den doorluchtigen gast zullen, naar de dus ver gemaakte bepalingen, de volgende feestelijkheden plaats hebben; Dingsdag 23, galadiner in het koninklijk slot en galavoor stelling in de koninklijke operaWoensdag 24parade in Potsdamdejeu ner in het paleis aldaar, diner bij HH. KK. HH. den kroonprins en de kroonprinses; tooneelvoorstelling in het nieuwe paleis: Donderdag 25, uit stap naar Hubertusstock en jagt aldaar; Vrijdag 26, diner bjj den gezant van Z. M. den koning van Italië; Zaturdag 27, bezigtiging der merkwaar digheden van Berlijn; afscheidsdiner in het paleis van Z. M. den keizer en koning; vertrek van Z. M. den koning van Italië. De waarnemende administrateur van het bisdom Freiburg, in Baden, is tot eene boete van 600 th. veroordeeld, wegens handelingen in strijd met de Pruissische kerkelijk-politieke wetten, in het tot dat bisdom behoorende gedeelte van Hohenzollern. Dingsdag en Woensdag hebben te Berljjn 27 gevallen van cholera plaats gehad, waarvan 10 met doodelijken afloop. 008TENRIJ K. Bjj gelegenheid van het verbljjf }van koning Victor Emmanuel te Wee nen had de Weener aartsbroederschap van den H. Michael een lijkdienst aangekondigd, die den 20"CD in de Dominikanerkerk zou worden gehouden voor de Pauselijke zouaven, die drie jaren geleden in Italië waren gesneu veld. Thans echter deelt het Fat mede, dat op last der openbare autori teit de verdere aankondiging en ook de lijkdienst zelf verboden is. Rheumafisme. Wij zijn thans in het saizoen dat vele menschen lijden aan rheumatische aandoeningen. Er is echter een zeer eenvoudig middel om zich daarvoor te vrijwaren. Men verzekert ons, dat het Eau d'Anvers van mr. Aug. de ii Marbaixuitvinder te Antwerpen het heilzaamste is dat er bestaat tegen rheumatisuie. Herhaaldelijk doet men er van ceuigc droppels in de holte van de hand en wrjjft daarmede herhaaldelijk het pijnljjke gedeelte, en dat ten minste 2 a 3 maal per dag. voornamelijk 's morgens en's avonds. Het Eau dAnvers dringt door de poriën van de huid, verwarmt, verzacht en sterkt de zenuwen. Zoodra de wrijving geschied is, bedekt men het ligchaam met flanel en na eenige wrijvingen houdt de pijn op. PROGRAMMA VAN MUZIEKUITVOERINGEN. Zomerzorg. Dingsdag 23 September, des avonds ten half zeven ure, directie H. Völlmab. 1c Afd. 1. Marsch over motiven van het "Concert in Es" van Beethoven, Wieprecht; 2. Ouverture »La Marquise Brinvilliers". Carafa; 3. Cavatine de l'opéra "Le Trouvère", Verdi: 4. "Krönungslieder." Walzer, Strauss; 5. Fantaisie over motiven uil de opera «Euryanthe" van C. M. von Weber, Dunkier. 2C Afd. G. Ouverture "Iphigénie en Aulide", Gluck; 7. «L'AnemoniPolka de Concert. Solo Piston, Ileijmans; 8. Entr' Acte N°. 2 "Rosamunde", Fr. Schubert; 9. Air du "Comte Ory." Solo Oboe, Dunklei'; 10. "Un jour d'été en Norvège." Fantaisie sur diHerents motifis, Buyssens. a. Pastorale, Orage, Chant des oiseaux. b. Choral, c. Chant de Bravoure, d. Tarantella de Döhler. e. Pompa di Festa de Willmers. Te Leiden ter Boekdrukkerij van J. C. DRABBE

Leydse Courant | 1873 | | pagina 6