BUITENLANDSCHE BEB1GTEN. den. het ongeluk zijn broeder ernstig te treffen. Gelukkig bevindt zich de getroffene builen gevaar. Tc Rotterdam is gisteren een werkman, in een sloom-rijslpelmolen aan de Weslerhavcn bezig zijnde de' as der machine schoon te makenmet de reglerhand en arm tusschen de kamraderen geraakt, waardoor die lig- clvaamsdeelen verbrijzeld werden. De man is aan de gevolgen overleden. -- In den nacht van 16 op 17 dezer beeft te Amsterdam aan het station van de Nederl. Rijnspoorwegmaatschappijin het bestelgoederenbnreaueen diefstal met buiten- en binnenbraak plaats gehad. Enkele pakjes worden vermist, en uit opengebroken koffers en kisten zijn, voor zoo ver men kan nagaan, goederen ontvreemd, waarvan de waarde tot dusverre niet te be palen is. De daders zijn nog onbekend, doch een onderzoek is door de po- licie ingesteld. De Agave Americana op het lustslot van Z. K. 11. prins Hendrik te Socsldijk staat thans in vollen bloei. 'sGRAVENHAGE, 19 September. Z. M. heeft aan den hoofdcommies bij het dep. van marine E. de Kan ter, op zijn verzoek, uithoofde van gevorderden ouderdom en langdurige dienst, eervol ontslag uit zijne betrekking verleend. Aan den heer T. Sypkens is eervol ontslag verleend als directeur van het postkantoor te Monnikendam. Gelijk reeds gemeld is, heeft de minister van justitie, namens de regering, in de zitting van de eerste kamer van gisteren cene mcdedeeling gedaan, llij herinnerde aan de omstandigheid dat hij in de avondzitting van 18 Julij jl. had te kennen gegeven, dat de minister van oorlog, na de verwerping van art. 3 van het ontwerp tot wijziging van de mililievvet, aan den koning zijn ontslag had gevraagd, dat dit verzoek was verzonden om consideratie aan den ministerraad, die toen overwoog welk advies aan den koning zou behooren te worden gegeven, zoowel omtrent het verzoek als omtrent hetgeen in de gegeven omstandigheden het gevolg zou behooren te zijn. De ministers hadden bezwaar gezien magtiging te vragen om eencn opvolger voor den minister van oorlog voor te dragen. Zjj ontveins den zich niet de verantwoordelijkheid, die de legen Alchin aangevangen strijd op hen had gelegd, en zij wilden zich daaraan niet onttrekken. Maar tevens woog bij hen het besef dat de verwachtingen, die zij, bij den aanvang van het toen afgeloopen zittingjaar, hadden gekoesterd, niet waren verwezenlijkt, en dat zij op belangrijke punten teleurstelling hadden ondervonden. Daarbij lettende op den alloop der verkiezingen, hadden zij hei raadzaam geacht den koning eerbiedig te verzoeken hen van hunne taak te willen ontheffenj liever dan ecne poging tot vervanging van den minister van oorlog te doen. Rij Z. M. bestond geenc bedenking tegen het verleenen van ontslag aan den laatstgenoemde-, maar Z. M-. verklaarde niet overtuigd te zijndat de bezwarenwelke de overige ministers deden op zien legen het voortzetten hunner taak, door cene algeheele aftreding en verwisseling van het tegenwoordige ministerie zouden vcrdwjjnen of vermin deren. Uit dit antwoord des konings waren nadere, zoo schriftelijke als mondelinge, gcdachtenwisselingen voortgevloeid. De ministers waren op hun verzoek om ontslag blijven aandringen; zij wenschen dat Z. M. aan ande ren de vorming van een kabinet zou opdragen. Aan hun herhaalden aan drang had de koning gehoor gegevendoch eenigen tijd later had de mi nisterraad door een kabinetschrijven de mededeeling ontvangen, dat Z. M. bij herhaling ernstige pogingen had aangewend ten einde lot eene nieuwe kabinetsformatie Ie gerakendoch dat deze tot gccne voldoende uitkomst hadden geleid. De koning had mitsdien de ministers uilgenoodigd hunne taak te blijven voortzetten. De inhoud van dat schrijven was door de ministers ernstig overwogen in het besef dat de verantwoordelijkheid voor het te geven antwoord ten volle op hen zou rusten. Met liet oog daa op hadden zij begrepen dat in den stand, waarin de zaak zich bevond, zij niet mogten weigeren aan de uilnoodiging des konings te voldoen. Zij hadden daarom besloten pogingen aan te wenden tot vervanging van den minister van oorlog, die inmiddels zijn ontslag had bekomen, en daarbij in aanmerking genomen dat de uiteenloopeiide mceningen en gevoelens, die zich op velerlei gebied openbaardenzoo in de vertegenwoordiging als daar builen, en die aan de afdoening van belangrijke zaken groote moeijelijkhe- den in den weg legdenvoor elk bewind eene belemmering warenmaar zij^ vleiden zich dat er toch velerlei zaken waren, waaromtrent voldoende overeenstemming zou gevonden worden om verbeteringen tot stand te bren gen, die in het belang onzer wetgeving en der algemcene welvaart sedert lang werden gewcnscht. Rij de pogingen, die zij wilden aanwenden om daartoe Ie geraken, hoopten zij op de medewerking der vertegenwoordiging. Rij de atgemecne beraadslagingen over het adres in antwoord op de troonrede deed de heer van Goltstein cene enkele vraag naar aanleiding van bovenstaande mededeeling, t. w. of door het kabinet pogingen zullen wor den aangewend, om die hoogst belangrijke onderwerpen teregelen, omtrent welke in de tweede kamer geene beslissing is genomen, óf nog voor- dragtcn hangende zijn gebleven. Wat zal er worden van de wets-voordrag- tcn tot verbetering van het gehalte van het leger en lot verlaging van den census. Het eerste ontwerp vooral is een eisch van den tijd en geen ka binet mag er zich aan onttrokken die zaak te regelen. Nu het beginsel van de regering omtrent deze wet door de tweede kamer is verworpen, moet bet ministerie z. i. een van beiden doenóf in een anderen vorm hetzelfde voordragenóf zich van het weder opvatten dezer quacstie onthouden. Omtrent den census is een wets-ontwerp hangende gebleven. In antwoord op een vroegere vraag van spreker heeft de minister de Vries geantwoord, dat de beginselen van het kabinet in deze voordragl zijn nedergelegd. HamT- haafl de regering dit wets-ontwerp en wenseht zij daarover ecne beslissing der vertegenwoordiging uit te lokken? De minister van justitie antwoordde hierop: Welke de voornemens zijn der regering met betrekking tot vraagstukken van 'slands verdediging en van den census? Uit den aard der zaak volgt reeds, dat het zeer moeijelijk is die voornemens reeds thans te openbaren nu de regering omziet naar een nieuwen minister van oorlog. Maar dit kan de regering verzekeren, dat zij bij de keuze van dien nieuwen minister van oorlog zal letten op een man, die aan de noodige kracht de vereischte bereidvaardigheid paart, om deze belangrijke quacstie tot een goed einde te brengen. De census. Het ontwerp van wel tot verlaging van den census is bij den minister van bin- nenlandsche zaken op nieuw in behandeling. Het onderzoek, door hem op verzoek der tweede kamer ingesteld, is nog niet afgeloopen. Zal nu de spreker uit Utrecht verlangen, dat alvorens de regering bekend is met de resultaten, uit dat onderzoek voortspruitende, zij zal openbaren welken invloed die resultaten op de wijziging der voordragt zullen uitoefenen? In de zitting van de tweede kamer van heden zijn ingekomen: een ontwerp van wet tot vaststelling der begrooling voor den arbeid der ge vangenen voor 1874 en een kon. besluit van den 18 dezer, waarbij de minister van financiën gemagtigd wordt de begroolingswcllen voor 1874 aan te bieden. De kamer besloot den minister van financiën daartoe de gelegenheid te geven in eene op morgen middag ten 3 ure te houden zitting. De commissie van redactie voor het adres van antwoord op de troonrede is gereed met haar ontwerp, dat alléén gedrukt is voor de leden. Het is verzonden naar de afdeclingen ten fine van onderzoek. Voorts werd beslo ten om morgen na aanbieding der staalsbcgrooting te beslissen, of het voor stel van den heer van Zuylen tot herziening van het reglement van orde al of niet naar de sectiën zal worden gezonden. De heer van Zuylen heelt het voorstel gedaan om het reglement van orde van 18 Maart 1872 te vervangen door dat van 5 Mei 1852, behoudens ecnige noodzakelijke wijzigingen, liet aldus gewijzigd reglement treedt onmiddellijk in werking. Door het prov. gereglshof is de koopman in borstelwarenGerrit Si- monis, schuldig verklaard aan misdadige deelneming aan het in omhop brengen van nagemaakte zilveren nationale gangbare muntspeciën met .ver oordeeling lol een confinement in een tuchthuis voor den tjjd van vijf jaren, benevens een geldboete van ƒ50. Met betrekking tot het berigt omtrent bet vinden van een balk met vreemde wormen te Scheveningendeelt men aan bet N. v. d. D. het vol gende mede: //Ik geloof niet dat zij bij ons geheel onbekend zijn. Ik herinner mij althans zeer goed, voor 8 a 10 jaar te Zandvoort een balk gezien te hebben, waaraan dergelijke dieren in zulk een groote hoeveelheid zaten, dat zij aan eene zijde het hout geheel bedekten. De schelpen waren van gelijke kleur als in het berigt gemeld wordt en zeer broos en dun. Het dier zelf, ter lengte van ongeveer 0.15 in., ontlastte een hoeveelheid water, volkomen gelijk aan zeewater, wanneer men er op trapte. De huid was taai en na gedroogd te zijn donkerder van kleur en sterk gerimpeld. Zoo ik mij niet bedriegkan hier niet gedacht worden aan een schadelijk soort van paalwormen. De balk, door mij gezien, droeg duidelijke sporeu van lang in zee geweest te zijn, maar had niet de minste beleediging on dergaan van het dier zelf. Ik meen, hoewel ik het niet met zekerheid durf zeggen, dat in den zoölogischen tuin ecnige exemplaren op het museum aanwezig zijn. ENGELAND. LONDEN, 18 September. De toebereidselen te Woolwich tot uitrusting der expeditie naar de Afrikaansche kust worden met den grootsten ijver voortgezet. Inlusschen gaat er van verschillende zijden een kreet op tegen het zenden van Euro- pcsche troepen, als zijnde deze niet bestand tegen het klimaat, eu leest men de aanbeveling om de zwarte troepen in de Wesl-lndië naar de Goud kust te zenden en die door blanken te doen vervangen. Uit een officieel rapport betreffende de ongelukken op spoorwegen in bet vereenigd koningrijk blijkt dal het aantal personen, die in het jaar 1872 bij dergelijke ongelukken het leven verloren hebben, niet minder bedraagt dan 1145 en dat der gekwetsten 3038. Onder dezen zijn zoowel reizigers en spoorwegbeambten medegerekend, als degenen die vrijwillig den dood gezocht hebben. Het is te vreezen, zegt een blad, dat het aantal der ongelukken in dit jaar nog grooter zal zijn. In den laalslen tijd is het eene ongeval op het andere gevolgd, en naar de dus ver verkregen er varing is het niet te verwachten dat de spoorwcgbesliiren betere maatregelen van voorzorg zullen nemen. Het eenige middel om de maatschappijen lot grooter voorzigtigheid te dwingen is, die bij elke veroorzaakte schade in reglcn tot het verleenen van eene aanzienlijke schadevergoeding te ver volgen. Aan de beurs te New-York heerschtc dezer dagen cene groote ontstel tenis, door het gerucht dat een groot aantal valsche effecten in omloop waren. Het bleek echter dat de zaak zeer overdreven werd. Nagemaakt zijn 250,000 dollars New-York Central 7 pCt. 1876rs; 200,000 dollars Ruffalo New-York and Eric; 200,000 dollars Western Union Tel Conipy. en 150,00(1 dollars New-Jersey Central; een groot gedeelte is in omloop gebragt. De daders zijn gedeeltelijk in hechtenis genomen, maar aangezien aan de zaak spoedig publiciteit gegeven was, zijn er verscheidene ontsnapt. FRAN K U IJ K. liet Journ. off. meldt dat den 16<,el', des morgens ten 7 ure, Conflans en Jarny, de laatste nog bezette plaatsen, zijn ontruimd. Ten 9 ure zijn de Duilsche troepen de grenzen overgetrokken, liet grondgebied is thans geheel vrij. De Francais deelt mede dat de minister van oorlog het lot dusverre toegepaste beginsel van vaste legerkampen heeft opgegeven. Het kamp van Satory zal eerstdaags worden opgeheven en de thans in de omstreken van Darijs gekampeerde troepen zullen gedurende den winter worden gehuisvest

Leydse Courant | 1873 | | pagina 2