BUITENLANDSCHE BERIGTEN. met de uitgifte van valsch geld bezig hield. Hij achtte mitsdien het ten laste gelegde feit voldoende gestaafd en requireerde eene veroordeeling tot tuchthuisstraf van minstens 5 en hoogstens 20 jaren en eene geldboete van ƒ50. De verdediger mr. Rueb geloofde dat de ware schuldige ontbrak. Z. i. bezat besch. niet genoeg overleg en handigheid om de gevonden vormen te vervaardigen, en kon liet als zeer geloofwaardig worden aangenomen dat hij is verleid door een ander die meer geslepen was dan hij, maar zich aan vervolging heeft weten te onttrekken. De afgelegde bekentenis was trouwens geen volledige bekentenis, zooals de wet die vereischt, want dat bleek uit het verschil van opgaven. Pleiter geloofde dat de uitgave van een valschen gnlden in een schoenwinkel niet was bewezen, en in het gebeurde te Sche- veningen zag hij slechts een poging tot misdrijf, terwijl de gulden in de mand gevonden niet in omloop is gebragt. Het was echter verre van hem de gepleegde handelingen in bescherming te nemen, maar met volle overtuiging moest hij de goedgunstigheid van het hof inroepen, te meer als men naging aan welke verleiding van den valschen vriend besch. bloot stond, zijn bekrompen verstand en de armoede waarin hij verkeerde, het geringe nadeel dat geleden isbenevens de 5 maanden preventieve gevangenis die beschuldigde reeds ondergaan had. De uitspraak is bepaald op aanst. Donderdag. gen, dat het een groote clientèle tot zich zal trekken. De zaa'k is maar, dat de clientèle moet worden uitgebreid; en daartoe moet de stad den binnenlandschen en internationalen handel de meest mogelijke gemakken aanbieden." ENCtELAND. LONDEN. 12 September. Bij de verkiezing van een parlementslid in Renfrewshire werd, ter vervanging van den in het hoogerhuis geroepen voormaligen minister van binnenlandsche zaken, Bruce, de conservative candidaat. overste Campbell, verkozen. Zeven honderd kisten met geweren en kleedingstukken voor de in- landsche troepen aan de Goudkust zijn aan boord van de Warree te Woolwich ingescheept. Aan boord van het schip zijn tevens expresselijk magazijden gemaakt voor de ammunitie, terwijl in vier grooten ijzeren wa terbakken, die medegenomen worden om aan de Kust voor water-vergaar bakken te dienen, het buskruid wordt bewaard. Daar de Warree de be- noodigde ammunitie niet kan vervoeren, zal zij binnen een paar weken door de Adeladie tweemaal grooter is, worden gevolgd. De policie schijnt eenigermate een leidraad te hebben gevonden tot de ontdekking van den moordenaar, en de plaatsen alwaar brokken van lig- chaamsdeelen der vermoorde vrouw gevonden zijn. Er bestaat op grond daarvan reden tot het vermoeden dat de dader een man is die op of aan de rivier zijn brood verdiende. Ook schijnt men ten gevolge der aangifte door een persoon gedaan, dat eene vrouw, [die overeenkomt met de vermoorde, uit het huis gemist wordt, bekend te zullen worden met den naam en de woonplaats van het slagtoffer. De aanhoudende regen, verbonden met een koude welke voor het jaar getijde bijzonder streng moet genoemd worden, heeft de goede verwachtin gen van den oogst aanmerkelijk doen dalen. Engeland zal veel graan moeten koopen, en de prijs zal te meer stijgen, daar ook Frankrijk als kooper optreedt, terwijl het in het afgeloopen jaar integendeel verkooper was. De ziekte in de aardappelen neemt meer toe. FRANKRIJK. De zaak van de verbetering der havens heeft in den laatsten tijd in hooge mate de aandacht getrokken van de betrokkene ministers en van de algemeene raden der langs de kust gelegen departementenwelker zomerzil- ting onlangs gehouden is. Men mag hierin een voorteeken zien eener vredelievende politiek. De natie begint meer en meer tot het besef te gera ken dat de belastingschuldige op de meest spoedige wijze van den druk dei- zware lasten bevrijd kan wordenwanneer de handel eene groote uitbrei- ding erlangt. Dat de verbetering en uitbreiding van gemeenschapsmiddelen te land en te water in alle bureaux der administratie aan de orde is blijkt uit de besluiten, waarbij niet alleen de wensclielijkheid van den aanleg van nieuwe of de verbetering van bestaande havens wordt uitgesproken, maar ook de aanleg en verbetering van spoorwegen en kanalen zoowel in liet nationale als in het internationale belang aanbevolen wordt. De Patrie verzekert uit goede bron, dat de heer Fournier, Fransch gezant te Rome, bij zijn vertrek derwaarts een nota voor het Italiaansche bewind medeneemt, waarin gezegd wordt, dat de Fransche regering de reis van Victor Emanuel naar Berlijn geenszins opvat als een bedreiging tegen Frankrijk. Bedoeld stuk is een antwoord op een nota van Italië, waarin het verzekert geen kwade bedoelingen tegen Frankrijk in den zin te hebben. Volgens de Gaz. dés Trib. zal met de behandeling van het proces tegen maarschalk Bazaine den 6den October een aanvang worden gemaakt. De heer Eynard, predikant te Bony, beklaagt zich over den moeijelijken toestand waarin de herv. kerk te Ain verkeert; terwijl duizenden personen zich zonder magtiging te Paray-le-monial en elders vereenigen, daar gods dienstige redenen aanhooren en beschermd worden door de gewapende magt, is het aan een wettig erkend kerkelijk genootschap, als de protestantsche kerk in Frankrijk is, niet geoorloofd een bijeenkomst van predikanten te organiseren. De prefect geeft voor dat hij vooraf magtiging van de regering moet hebben, en die magtiging schijnt hij niet te zullen ontvangen. Omtrent de gedeporteerden, met AeVirginie overgevoerd, worden'van de Canarische eilanden de volgende bijzonderheden gemeld: Het schip had 175 veroordeelden en 25 vrouwen en kinderen aan boord toen het de reede van Las Palmas opstoomde. Een digte menigte verdrong zich, om het schip en de opvarenden te zienmaar onverrigter zake moest men terugkee- ren, daar uitdrukkelijk bevolen was geen bezoeker aan boord toe te laten. De Firginie is in 13 dagen van Rochefort naar Las Palmas gereisd; het weder was onafgebroken prachtig. Alle opvarenden genoten een goede ge zondheid. Daar zij meest allen nog al wel bij kas zijn leiden zij een goed leventje. Rochefort heeft 15000 fr. bij zich, die onder beheer zijn van den officier van administratie, vele anderen hebben evenzeer over belangrijke sommen te beschikken. In een aan de Gaz. de Lausanne gerigt schrijven spreekt de heer Mermillod op de meest stellige wijze het gerucht tegen dat hij stappen zou hebben gedaan om tot aartsbisschop van Chambcry te worden benoemd. Alle in dien geest aan hem door de geestelijkheid en door invloedrijke per sonen gedane voorstellen verklaart hij te hebben afgeslagen, omdat hij het als eene lafhartigheid, zoo niet als een verraad beschouwt zich aan den strijd en de moeijelijkheden der ballingschap te onttrekken. De Fransche haringvisschenj levert de meest bevredigende resultaten op. Men begroot de opbrengst op 20 milliocn stuksen alzoo op 5 millioen meer dan in het vorige jaar. DI1IT9CHLAND. De congres-vergaderingen der Internationale gaan langzaam voorwaarts. Vele Communards, alsmede Ceril en generaal Cluseret, zijn aanwezig. Men betwijfelt het echter zeer, of de bestaande scheuring in de Internationale zal worden hersteld. Naar men verneemt heeft de Pauselijke nuntius te Weenen verlof aan gevraagd om tijdens het verblijf van koning Victor Emmanuel aldaar de stad te verlaten. Kardinaal Antonelli moet geantwoord hebben dat hij Weenen niet mogt verlaten, maar dat hij kon volstaan met ongesteldheid op te geven. RUSLAND. Te St. Petersburg zijn nadere berigten ontvangen aangaande de laatste botsing der Russische troepen met den Turkomannischcn stam der Jumuden. Daaruit blijkt dat aan dien stam eene oorlogscontributie was opgelegd van 300,000 roebels, en dat eene expeditie, bestaande uit acht compagniën in fanterie, 800 cavaleristen en 10 stukken, waaronder twee mitrailleuses, naar hen was afgezonden om die gelden te ontvangen. Den 21sten Julij bereikte de voorhoede dezer expeditie, uit 500 man cavalerie bestaande, het kamp der Jumuden nabij de rivier Saikes, vermeesterde hun vee en dreef de vijanden liiteen. Den volgenden dag kampeerden de Russen in het dorp Tschandyr, waar zij drie dagen later eenen door den vijand met groote overmagt ondernomen aanval te verduren hadden, welken zij echter afsloegen. Twee dagen later werd het Russische kamp in den nacht op nieuw door den vijand overvallen, waarbij de Jumuden na een bloedigen strijd met groote verliezen werden afgeslagen, en aftrokken. Men rekende dat er 10000 Jumuden in het gevecht waren, en dal zij alleen aan gesneu velden 800 man verloren. Raad aan Huismoeders. Voor huisgezinnen waar veel kinderen zijn, is het Eau d'Anvers onont beerlijk. Indien men er''smorgens van in het water giet, waarmede men de kinderen wascht, versterkt het de gezondheid. Om een heerlijken geur in vertrekken te doen ontstaan, waar het zeer warm is, is het uitnemend geschikt. Het Eau d'Anvers bevordert, daar het op aromatische en zuivere planten gestookt is, de gezondheid zeer. Te Leiden ter Boekdrukkerij van J. C. DRABBE BELCTIE. De Ind. Beige bevat over de feesten te Vlissingen een artikel, ten be- tooge dat de verandering van de kleine vesting Vlissingen tot eene koop- vaardijhaven een feit is, van gewigt niet alleen voor Nederland, maar ook voor België, ofschoon in een anderen zin. De afdamming van de Ooster- Schelde. het leggen van een spoorweg, waardoor het eiland Walcheren verbonden wordt met Nederland en Duitschland, de nieuwe maritieme in- rigtingen maken Vlissingen tot een prachtige handelsstad. Antwerpen, dat nog geene directe spoorwegverbinding met Duitschland heeft, wordt dus met een ernstige concurrentie bedreigd. Vervolgens wordt de Nederlandsche regering geprezen, die zoo wakker zorgde voor het belang van haar volk. "Laten wij", zegt het blad, "dus onze belangen behartigen. Gedane zaken nemen geen keer. Er blijft veel te doen over, maar tot handelen is het nog niet te laat. De handen moeten echter krachtig aan het werk worden geslagen. Vlissingen moet Antwerpen, het gouvernement, de kamers, ja, geheel België ten spoorslag strekken. In de eerste plaats moet de spoorweg Antwerpen—Gladbach gelegd worden. De quaestie van de uitbreiding der maritime inrigtingen van Antwerpen moet worden opgelost. De concur rentie van Vlissingen moet geen bovenmatigen angst aanjagenofschoon die stad aan den mond der Schelde ligt, is ook Antwerpen zóó uitstekend gele-

Leydse Courant | 1873 | | pagina 6