die zeehelden nit Zeeuwsch bloed gespreten. Gedurende de regering van Willem III hoop ik dat de Zeeuwen op Willem zullen vertrouwèn. Het was mij ecne behoefte, om na mijn eerste bezoek aan deze niet bloeijende stad, in 1862, een steen te kunnen aanbrengen om vorigen bloei en welwaart te doen wederkceren. Moge Vlissingen, moge Zeeland, ja geheel Nederland deelen in de gevolgen van den dag van heden!" Meermalen, meldt de N. R. C., werden in den laatsten lijd klagten ontvangen dat goederen, die van Rotterdam per Rijnspoorweg naar Duitsch- land werden verzonden, óf in het geheel niet op de bestemmingsplaats aan kwamen, óf voor een gedeelte werden vermist. Ofschoon die gedurige ver missingen aan diefstal werden toegeschreven, en uil de omstandigheden moest worden afgeleid dat die diefstallen, althans gedeeltelijk, aan liet station aldaar plaats hadden, zoo mogten de maatregelen, èn vanwege de administratie van den spoorweg, èn vanwege de policie genomen om de daders te ont dekken, niet tot een gewenscht gevolg leiden, tot het vóór eenige dagen is mogen gelukken twee der daders, zijnde arbeiders in dienst van den Rijnspoorweg, in handen te krijgen, die ter beschikking van de justitie zijn gesteld. Het schijnt dat de diefstallen eerst gepleegd werden, nadat in de buitenlandschc goederenloods het goed, onder controle van een rijks-ambte naar, in den wagen, waarmede hel naar Duitschland moest worden vervoerd, was geladen. Hoe men er in is kunnen slagen van die goederen, die onder bewaring van dien rijks-ambtenaar waren, te ontvreemden, zal hel nader onderzoek der justitie moeten leeren. Dinsdag jl. werd door de artilleristen van de batterij Kaaphoofd naar een schijf geschoten, die op de N. Haaks was opgezet. Een officier en 8 man waren bij die schijf in observatie. Na afloop der oefeningen zou men laatstgenoemden, die met een sloep en vlet, door een stoombarkas gesleept, derwaarts waren gebragt, weder naar land brengen, maar dat kon, ten gevolge van den meer en meer aanwakkerenden wind niet gelukken en de op de Haaks verblijvende manschappen liepenbij het wassen van hel water, zeer groot gevaar. De barkas, zoowel als de sloep en vlet, dreven ver weg. Eindelijk seinde men om adsistenlie en dadelijk staken twee Heldersche sloepcrlieden, L. Vermeulen en J. Stol, met hunne kameraden in zee en haalden de in bcnarden toestand vcrkcercnde artilleristen van de Haaks, j Ware de wind een weinig noordelijker geloopendan zou het er voor de artilleristen zeer slecht hebben uitgezien, omdat de Haaks alsdan spoedig onder water slaatook zou het dan wegens de branding hoogst bezwaarljjk zijn geweest hen te redden. (Hbl.) Uit het artillerie-kamp bij Soesterbcrg meldt men, dat de aanhoudende zware regens alle practische oefeningen belemmeren; de grond is op de meeste plaatsen aan een spons gelijk. De stemming der troepen is dienten gevolge alles behalve opgewekt, want hoe goed ook de tenten gelegen en voorzien zijn, de meesten laten nu toch water door. llet-ergste is echter met het nachtleger, daar het slroo, al wordt het icdcren dag versch ge geven, toch altijd vochtig blijft. De soldaten doen dan ook alles om droog te blijven; 'snachts slapen zij in hunne kapotjasscn. Het verwondert ieder een, dat de gezondheidstoestand nog zoo goed is. Uit Doesburg meldt men van den 10llel1: Dezen morgen ten 9.45 ure bewoog zich een windhoos met bliksemsnelheid over een gedeelte onzer stad; het stadhuis, de stadswaag en onderscheiden woonhuizen in de Gast huisstraat verloren een groot aantal dakpannen, die de gehcele straat van het stadhuis af tot aan de Luthersche kerk bedekten; sommige dakpannen werden zelfs over den IJssel op de stadsweide, meer dan 800 meter ver, geworpen; een verwersknecht, op een hoogen ladder aan het schoolgebouw werkzaam, werd tegen den grond geworpen en niet weinig aan de beenen gekneusd; een zware boom op het kerkhof werd ontworteld. De luchtbe weging schijnt echter niet meer dan over een breedte van 10 a 15 meter te hebben plaats gevonden; op sommige plaatsen werden appelboomen geheel ontworteld, terwjjl twintig meters verder geen appel zelfs van den boom- werd afgewaaid. Uit Kampen meldt men dat het hooiladen in die streek in vollen gang is. Voor Kampereilandsch besteedt men/16 en voor Mastcnbrocksch bin- nenhooi ƒ12.50 per 1000 halve kilo's. Men meldt uit Leeuwarden: Gisteren overleed alhier op bijna 71-jari- gen leeltijd de heer mr. W. YV. Buma, sedert Julij 4863 president van het provinciaal geregtshof van Friesland. De overledene, die vroeger een tal van onderscheidene betrekkingen steeds even eervol bekleedde, stond bij velen in hoog aanzien, voor velen was hij ook een weldoener. Dit bleek nog onlangs (den ll(lcn Julij) bij gelegenheid van zijn 50-jarig huwelijksfeest, toen de armen en de weezen alhier en ook elders door hem op zoo milde wijze zijn bedacht. De verdiensten van den overledene werden algemeen erkend; ook Z. M. de koning liet die niet onbeloond en benoemde den heer Ruma tot ridder der orde van den Nedcrlandschen Leeuw. Maandag avond 11. is te Dongen eene boerderij afgebrand. Vierkoeijen, een paard, twee varkens en eenige kalveren kwamen om helleven. Vrouw, man en vier kinderen ontkwamen, zonder kleeding. naauwelijks het doods gevaar. Niets was tegen brandschade verzekerd. Driehonderd gulden aan bankpapiervoor verkocht hooi ontvangenzijn mede door de vlammen ver teerd. Die brand wordt aan kwaadwilligheid toegeschrevenen Dingsdag middag is een jongman, oud 23 jaar, gevankelijk naar Tilburg overgebragt, als de vermoedelijke brandstichter. LI. Zondag avond was te dier plaatse op drie onderscheiden punten begin van brand in stallen en schuren ont slaan, doch intijds ontdekt en gebluscht, terwijl sedert eenige maanden branden hebben plaats gehad, waarbij men steeds vermoeden van kwaad willigheid had. Wraakzucht schijnt de reden van die gruweldaad geweest ie zijn. Bij de feesten te Vlissingen is een kanonnier van de veld-artillerie. bij het lossen van saluutschoten, deerlijk aan den arm gekwetst. 'sGRAVENHAGS, 12 Septembe. Door Z. M. zijn benoemd tot. 2'" luitenant; bij liet wapen der infan terie, bij het 2' reg.de kadet. J. M. van Stein Callenfels: bij het 5« re", de kadet C. J. van Gheel Gildemeester; bij het wapen der artillerie, bij het 3e reg. vesting-artillerie, de kadet 11. F. van Gennep; allen herkomstig van de kon. militaire akademie. De luit. ter zee 2e kl. D. J. Boom, dienende aan boord van het wacht schip te Amsterdam, wordt op non-activiteit gesteld en vervangen door den luit. ter zee 2C kl. H. van den Pauvert. De koning en de prinsen, die gisteren de plegtige onthulling van het monument te Brielle met hunne tegenwoordigheid opluisterden, zijn gisteren avond om 10 ure alhier teruggekeerd. II. M. de koningin was gisteren avond ten half 10 ure, van haar uitstapje naar Vogelenzang, in de residentie terug. BUITEtNLANÜSCllE BEK1GTEN. ENGELAND. LONDEN, 11 September. De heer Adderlcy, lid van het parlement, geeft in ecnen brief aan de Times zijne instemming te kennen met hetgeen in dat blad is aangevoerd om het onraadzame van eenen oorlog met Ashantee 'te betoogen. Onder uitdrukking van zijn leedwezen dat er geene gelegenheid bestaat om het onderwerp in het lagerhuis ter sprake te brengen, geeft hij mede zijne over tuiging te kennen dat die oorlog niet noodzakelijk is en geene goede ge volgen hebben kan. liet afslaan van den aanval der Ashantynen op de Brilsche forten maakt, volgens den schrijver, het niet noodig iets meer te doen, daar de eer der Britsche vlag ongeschonden is. Hierbij voert hij aan dat Engeland, bij het overnemen der voormalige Nederlandsche bezittingen ook de verpligtingen van Nederland op zich genomen heeft, en dus even zeer goede betrekkingen met Ashantee moet onderhouden als de Fantynen beschermen. Deze laatste verpligting sluit echter volgens hem in het geheel niet in het ondersteunen van de Fantynen in aanvallen op hunne naburen, welke geene andere gevolgen kunnen hebben dan eene cindelooze reeks van oorlogen aan de Goudkust. Te Dublin heeft Zondag 11. weder ecne volksvergadering plaats gehad, met het doel, om van de regering de vrijlating der nog gevangen Fenians te vragen. Bijna alle wcrkvercenigingen en gilden, alsmede vele andere ge nootschappen, waren vertegenwoordigd, de meeste met vliegende vanen en muziek; aan zinnebeelden, sjerpen en vooral aan opschriften met het woord «amnestie" was geen gebrek. Ondanks de talrijke deelneming werd de orde niet gestoord, en de policie vond geen aanleiding om handelend op te treden. De heer Bult, voorstander van een eigen parlement voor Ierland, herinnerde de vóór 3 jaren door Gladstone afgelegde belofte, dat hij de gevangenen in vrijheid zou doen stellen, indien het land zich rustig hield. Dat tijdvak was in rust voorbijgegaan, en nog altijd toefde de minister met de vervul ling zijner belofte, onder voorwendsel, dat de 40 Fenians tevens als solda len in dienst stonden. Zoolang echter deze mcnschen in hechtenis bleven, stond Ierland onder de heerschappij van het geweld, enz. De vergadering ging ten slotte rustig uiteen. Er is een brief nabij Smithfield drijvende gevonden, waarvan de inhoud in betrekking staat met het lijk, dezer dagen uit de Theems opgevischt. De moordenaar schrijft daarin dat hij de vrouw heeft vermoord omdat hjj haar zoozeer beminde; doch daar hem geen wederliefde werd geschonken, vond hij het beter haar in een bootje te lokken, haar met een slagersmes den hals af te snijden en met een zaag in stukken te verdeden. Na armen, beenen enz. overboord te hebben geworpen, heeft hjj de boot doen zinken. Hjj zegt voorts dat hij builen gevaar is en dat het noodeloos is dal de policie hem opspoort. Door het overrijden van eene koe is nabij Guildford weder een spoor trein gederailleerd. Men deelt daaromtrent de volgende bijzonderheden mede: Het was marktdag te Guildford geweest, en een der hekken, die op den spoorweg de velden langs de lijn afsluitenwas opengelatenzoodat er vee op de spoorlijn dwaalde. Op ongeveer een half uur afstand van Guildford liep een os voor den trein en de machinist, in plaats van den stoom af te sluiten, deed een scherp stoomgefluit hooren, in de verwachting dat de os verschrikt zou wegloopen. De trein werd intusschen door den conducteur zooveel mogelijk gestuit, doch dit belette niet dat hij tegen den os stoomde, die onder de machine raakte, waardoor deze ccnigzins werd beschadigd. De wagen van den conducteur ging gaal midden over of door het beest, doch toen de twee zijden van den os daarna weder te zamen kwamen geraakte de gehcele massa onder de volgende waggons, met het noodlottig gevolg dat de geheele trein van eenen acht a negen voet hoogen dijk stortte cu twee vrouwen benevens een zuigeling op de plek dood bleven. De moeder en het kind waren' slechts vijf minuten te voren door den echtgenoot op de trein gebragt; de andere vrouw, een meisje van 21 jaren, was de dochter van den stationmecster te Milford. Aan drie of vier personen is een of ander ligchaamslid afgezet en achttien of twintig zijn meer of min gewond. De Times meldt, dat de ballon van de Daily Graphic de luchtreis naar Europa zal ondernemen. De reizigers hopen binnen 60 uren Engeland of bet vasteland te bereiken; zij hebben zes uitmuntende postduiven hij zich, op wier borst met onuitwischbaren inkt is geschreven: Zend liet nieuws dat deze duif brengt naar de een of andere courant, of aan den agent van den Graphic, 32 Fleelslreet te Londen. Uit Washington meldt men van 9 Sept. dat op dien dag de storting der door bel scheidsgeregt te Geuève vastgestelde schadevergoeding bij den minister van financiën had plaats gehad. Geene formaliteiten werden daarbij vervuld; de Britsche gezant sir Edward Thornton en de Brilsche consul- gcncraal te New-York overhandigden eenvoudig aan den minister een aan hem of order geëndosseerd ontvangbewijs voor eene gestorte som van 15,000,000 doll., voor welk stuk de minister een ontvangbewijs gaf.

Leydse Courant | 1873 | | pagina 2