LEIDSCllE C0U.RAN1Y f875. N0. 216:. ZATURDAG 13 SEPTEMBER. BUNNENLANDSCHE BERIGTEN. De Courant verschijnt dadelijks, Zon- en leettdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p. p, t 3.60 met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad 3.35franco p. p. 3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor z.5Ü 't jaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar coor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents, De prijs der Advertentiën is van 1—4 regels f 1.iedere regel meer 25 cents. Advertentiën voor DuitschlandOostenrQk en Zwitserland worden uitsluitend aangenomen door HAASENSTEIN VOGLER Expeditie-Kantoor van Advertentiën Ce Hamburg Bubeck frankfort a, M. Berlijn, LeipzigDresden Bres/au, Keulen, StuttgartWtenenPraag, Bazel, Zurich, St. Gallen, Oenève en Lausannt. LEIDEN, 12 September. Heden morgen zijn alhier de batterijen vcld-artillerie doorgetrokken, die aan de oefeningen in bet kamp van Milligen hebben deelgenomen en thans weder naar 's Hage terugkeeren. Aan het ministerie van justitie te 's Hage werd lieden aanbesteed: 1°. het vernieuwen en herstellen van liet ameublement aan bet paleis van justitie te Amsterdam; 2". liet doen van cenige veranderingen en herstellin gen aan liet archief van het reglsgebouw te Leiden. Voor beide werken waren vijf billetten van inschrijving ingekomen. Minste inschrijvers voor eerstgenoemd werk waren de heeren Gebroeders van den Ouden te Amster dam voor 1436, en voor laatstgenoemd werk, de lieer J. I. Planjer te Lei den voor 1389. Opden 8,lrn September jl. werd des namiddags, ten ongeveer 2 ure, in het zecdtiin, ten noordoosten van het dorp Noordwjjk aan Zee, eene duif geschoten, die op de vjjfde slagpen der linkervleugel gemerkt was: AE3A 8. Op de heden te Valkeuburg gehouden paardenmarkt waren ruim 500 paarden aangevoerd. Voor halfjarige veulens werden koopen gedaan van ƒ180 A 210, terwijl er tamelijk veel handel was in werkpaarden, die echter van middelmatige hoedanigheid waren. Voor buitenlandsche rekening ging er niet om. Kooplieden voor den handel en kermisbezoekers waren er in menigte ter markt aanwezig; het weer was gunstig. 's Lands middelen over de acht eerste maanden dezes jaars hebben opgebragt 53,598,518.73, zjjnde 970,443.51% meer dan in hetzelfde tjjdvak van 1872. De raming bedroeg 51,099,548.48. Door den minister van financiën is vastgesteld het plan der 283ste staats loterij. Die loterij zal bestaan uit 20000 loten, 10000 prijzen en2premiën. Dc collecte wordt geopend op Maandag 6 October en gesloten op Zaturdag J3 October. De trekking der eerste klasse begint op Maandag 3 November, en de laatste 100 nommers zullen getrokken worden op Zaturdag 24 Ja- nuarij 1874. Bij de regering is, door tusschenkomst van Zijner Majesteils consul- gcnpraal te New-York, medcdeeling ontvangen van een plan van den lioog- lceraar John Wise en den luchtreiziger Washington N. Donaldsonom eerstdaags met een luchtballon uit New-York te vertrekkenmet liet doel den Atlanlischcn oceaan over te steken en in Europa neder te dalen. Daarbij is de wensch te kennen gegeven, dat, wanneer die ncderdaling hier te lande mogt plaats vindenaan dc luchtreizigers alle hulp en beleefdheid worde bewezen, waarop limine stoute onderneming aanspraak geeft. De regering vertrouwt, dat in het ondersteld geval aan dien wensch zal worden gehoor gegeven. lieden zijn de miliciens der ligtingen van 18G9 en 1870, die gedurende ccne maand in werkelijke dienst hebben doorgebragt, naar hunne haard steden teruggekeerd. Voor en na zijn op de algemccne vergaderingen van het Ncderl. on derwijzers-genootschap punten van bespreking aan de orde gesteld, die de wenschelijkheid der wjjziging van liet een of ander artikel in dc onderwijs wet van 1857 bedoelden; zoo ook weder op de vergadering, in de laatste dagen van Julij te Arnhem gehouden. Toen werd besloten, om cene com missie te benoemen; belast met liet in overweging nemen van beschouwin- wingen en voorstellen, betrekkelijk wets-veranderingdoor de gewestelijke vereenigingen en afdcelingcn vóór 1 January 1874 aan net hoofdbestuur in te zenden. Naar aanleiding van een en ander zal genoemde commissie bepaald geformuleerde voorstellen aangaande de hoofdbeginselen der wet >an 13 Augustus 1857 moeten concipiëren en op den beschrijvingsbrief voor de eerstvolgende vergadering brengen. Door liet hoofdbestuur zijn uilge- noodigd, om als leden dier commissie zitting te nemen, de lib. S. Gille Heringa te Utrecht, D. de Groot te Groningen, J. Jelgcrhnis Swildens te Amsterdam, P. Molenbroek te Rotterdam en J. F. Jansen te Harlingen, ten einde met een paar leden des lioofdbestuurs het bedoelde werk te verrigten. Bij het opbreken van het kamp te Milligen heeft dc opperbevelhebber, gen.-majoor van der Schrieck, de volgende buitengewone dagorder uitge vaardigd: «B|j liet eindigen van de troepen vereen iging reken ik het tot mjjnen eersten pligt, den heeren corpscommandanten, chefs van dienst, hoofd- en verdere officieren mijnen opregten dank te betuigen voor hunne medewer king in liet voeren van liet aan mij opgedragen bevel. Het is mjj tevens ten hoogste aangenaamden onderofficieren en manschappen mijne tevreden heid te kunnen betuigen over hun goed gedrag, hunnen ijver en getrouwe dienstbetrachting. Ik heb de overtuiging, dat in het kamp van dit jaar ecne niet onbelangrijke schrede voorwaarts is gedaan in de leering van de zoo moeijelijke hcdendaagsclie oorlogsvoering. Mogt nu en dan te kort zjjn gekomen iu de pogingen ter bereiking van dat doel, aan goeden wil heelt het zeker bij geen onzer ontbroken. Dat liet geleerde in de ure des gevaars ons nuttig moge zijn ten dienste van koning en vaderland, is ons aller wensch. Officieren en militairen van alle rangen, ik roep u toe. Vaartwel! Leve de koning!" De feestviering te Brielle, op gisteren, is in alle opzigten naar wensch afgefoopen. Z. M. de koning en 11H. KK. HH. prins Alexander en prins Hendrik kwamen ten 12 ure aan het havenhoofd aan land en werden met eene onbeschrijfelijke geestdrift ontvangen. Terstond begaven Z. M. en de prinsen zich naar liet feestterrein, het Maarlantsplein, dat op dat oogenblik ten indrukwekkend geheel vormde. Nadat de muziek het Wilhelmus had laten hooren, werd door den heer de Jager, secretaris der hoofdcommissie, de feestrede uitgesproken. In het midden zijner rede verzocht hjj Z. M. wel het teeken te geven tot de onthulling van het allegorische monument. In zijne rede schetste hij den werkkring der commissie en dc beteekenis van liet monument. Verder bragt hij dank aan den ontwerper van het beeld en aan allen die tot de uitvoering hadden medegewerkt, en in het bijzonder aan Z. M. den koning, voor de ondersteuning die de commissie van hem had ondervonden. Ook deelde hij mede dat met den bouw van liet Zeemanshuis een begin zou worden gemaakt, ofschoon de bijdragen voor dc voltooijing nog niet voldoende waren. Toen Z. M. de koning vervolgens het piomiment ging bczigtigen werden door een aantal jonge meisjes bloe men gestrooid voor het monument en voor de voeten des konings. Aller- wege heerschte toen een groote geestdrift onder de zaamgevloeide menigte, zoodat allen het hoofd ontblootten en liet volkslied aanhieven, dat door de muziek werd gespeeld. Door den voorzitter der hoofdcommissie werd daarna het monument overgedragen aan de gemeente Brielle, welke opdragt door een der wethouders werd aanvaard, llcl begin en hel einde der plegtighcid werd door het geschut der oorlogsschepen aangekondigd. Z. M. de koning, HH. KK. HH. de prinsen en gevolg verlieten ten 1% ure het feestterreinliet rijtuig des konings en dat der prinsen, werden omstuwd door eene talrijke volksmenigte, die dc lucht door haar gejuich deed weergal men. Z. M. bragt op zijnen weg een bezoek aan den burgemeester van Brielle, den lieer Lette, wien Z. M. kennis gaf van zijne benoeming tot ridder van den Nederlandschen Leeuw. Ten drie ure namen Z. M. en dc prinsen deel aan een déjeuner dinaloire op het raadhuis en tegen den avond verlieten zij den Briel, door eene juichende menigte omgeven tot aan het Havenhoofd. Inmiddels was in dc slad cene algemeene illuminatie ontstoken, die allczins fraai mogt genoemd worden. Tot in den nacht hield de feestvreugde in de stad aan. De toast, door Z. M. den koning, Maandag 11. bij het feestmaal te Vlissingen gesprokenwordt door de N. Midd. C. zooveel mogelijk woor delijk medegedeeld. Hij luidde; «Voor den toast, mijwaarts zoo hartelijk toegebragt (door den burge meester van Vlissingen), betuig ik mijne hartelijke erkentenis. M. H., ik ben zoo vrij dezen toast te wijden aan Zeeland, aan Zeeland, M. II.. aan de bakermat van Ncèrland's vrijheid en onafhankelijkheid, waarvan het bestaan van Neêrland's driekleur heeft afgehangen. «Deze toast, M. H.. vloeit uit het hart van een koning uit het huis van Oranje. Wat hebben de Zeeuwen niet over gehad voor de onafhankelijkheid van Nederland! Huil leven, bloed, schatten hebben zij aan lie! dierbaar vaderland geofferd. Bange dagen, M. H.! heeft Nederland doorbestaan; maar wat heelt dat glorierijk gewest, die provincie Zeeland, niet veil gehad, waar de Ruyter en Evertsen zijn geboren. Het werk der onafhankelijkheid, door Willem I daargesteld. door Zeeuwen ondersteund, werd bevestigd door

Leydse Courant | 1873 | | pagina 1