rii aan de armen van alle gezindten, en in den namiddag hadden er volks feesten plaats. liet gemeentebestuur van Vlissingen liccft ter gedachtenis aan het gewtg- tige feit, dat lot de feestviering aanleiding gaf, een gedenkpenning doen ver vaardigen. Aan de eene zijde is het beeld van Willem III met de omschtif- tcn«-Opening haven en spoorweg Missingen" en «Onder de regering van koning Willem 111 1873." Aan de andere zijde is aangebragt hel wapen van Vlissingen tnct dat van Nederland en Zeeland aan weerszijden. Daar boven zijn de attributen van handel en scheepvaart en onder liet Vlissing- schc wapen eeii locomotief. Van deze medaille werd den koning een gou den. den prins ccn zilveren en al de genoodigden een bronzen exemplaar aangeboden. De Lioesscho Cour. deelt ecnige bijzonderheden mede omtrent de ont vangst van Z. M. den koning aan liet slation Vlakc. Van dat station tot aan de aanlegplaats van het kon. jagt was cenc laan van groen en vlaggen ge maakt, terwijl een eerepoort Ier cere van Z. M. was opgerigt, hebbende dit opschrift: «Uw zwaard zij als van Gideon, uw wijsheid als van Salomon, uw geslacht zij als van Scm, uw dagen als Mcthusalem!" Langs het kanaal waren op ongeveer 50 passen van elkander slaken opgerigt, waarvan de Nedcrlandsche driekleur wapperde. Door Z. M. zijn benoemd lol ridders der orde van den Nederlandschen Leeuw de burgermeesters van Middelburg cn Vlissingen; en tol ridder van den Gouden Leeuw van Nassau de lieer M. Simon Gz., cerstaanw. ingenieur bij den aanleg der staatsspoorwegen. 'sGRAVENIIAGE, 10 Seplembc. Door Z. M. zjjn bevorderd; tol kapitein-luitenant ter zc-c, de luit. ter zee lc kl. J. A. E. Uinaux; tot luit. ter zee 1' kl., de luitt. ter zee 2C kl. M. A. Medenbacli cn B. Wijmans; en lot luit. ter zee 2C kl.de adelborsten 1« kl. A. Voormolen cn W. Ilömer. Door Z. M. zijn benoemdbij het personeel van de geneeskundige dienst der landmagt, tol officier van gezondheid le kl., de officier van gezondheid 2l' kl. F. S. W. de Ronde, van gemeld personeel; tot officier van gezond heid 2« kl., de officier van gezondheid 3e kl. C. G Lnyt. mede van genoemd personeel: bij het wapen der infanterie, hij het lc reg tot kapitein 3e kl. de le luit. jhr. A. W. van Reigersberg Vcrsluys, van liet reg. grenadiers en jagers; lol !f" luit., de 2C luit. P. P. J. Lignac, van het corps. Voorts is de kapitein T. M. W. Acker, plaatselijke adjudant lc kl. te 's Bosch, op zijn aanvrage, op pensioen gesteld, en zijn bjj den plaalselijkcn slal be noemd. tol 2rn luit. plaatsclijken adjudant: te 's Bosch, de sergeant B. R. de Drenk, van liet Gc reg. infanterie; te Dordrecht, de sergeant 11. L. Loots, van het algemeen depot van discipline, gedetacheerd bij het dep. van oorlog. Door den minister van koloniën zijn de hh. G. A. van Lookeren Cam pagne, J. F-. N. van Oosterzee, P. Meiman. A. T. Cock, A. H. A.. Labaar, F. A. Liefrincle, W. van der Linde, A. Vos, li. Ilaga, J. A. Wijnm'alen, L. G. II. Fraenkcl, F. J. van llaeften, G. F. Zeeman Jr., mr. J. M. Broos- hooft en mr. N. T. Vcrwey, gesteld ter beschikking van den gouverneur- generaal van Nederl. Indië, de 13 cerslgenocmdcn om te worden benoemd tot ambtenaar bij de burgerlijke dienst, en de twee laatstgemclden tot reg- lerlijk ambtenaar daar te lande. Z. K. II. prins Alexander is van zjjnc reis naar Duitschland gisteren avond in de residentie teruggekeerd. De minister van binnenlandsche zaken zal Zaturdag aanst. geen gehoor verlccnen. De commissaris des konings in deze provincie is heden middag van hier naar Brielle vertrokken, ter bijwoning van de leesten, die morgen aldaar zullen worden gehouden. Voor de verkiezing van een lid van den gemeenteraad alhier waren 1339 stembillelleu ingeleverd, waarvan )0 van onwaarde zijn verklaard, zoodat geldig zjjn uiigebragt 1329 stemmen. De lieer mr. J. J. van Geuns, renter- en oud-schoolopzienerwerd gekozen niet 721 stemmen, terwijl de architect 11. J. van den Brink 608 stemmen verkreeg. HUITENLANDSCIIE HKItir.TKN. BELfaa De koning is Zaturdag 11. aan boord van een sloomvaarlüig uit Oslende vertrokken, om een togt langs de oostkust van Engeland cn Schotland te doen. Maandag 11. was Z. M. te Lcilh. De bekende heer de Groof heeft Zondag 11, op nieuw getracht, met zijn vlieg-machine liet luchtruim te doorklieven. Ditmaal had bij Luik tot liet terrein zijner proefneming gekozen. Evenals de Brusselaars gingen ook de Luikenaars huiswaarts zonder het wonderwerk te hebben zien volbrengen. De met gas gevulde ballon kwam legen de draden van den telegraaf aan cn dreigden die omver te werpen. De heer Groof, die zijn vlieg-cosluum reeds aan had, zag het en riep lien die den ballon droegen toe, voorziglig te zijn. Ilij werd verkeerd verslaan, de dragers van den ballon lieten de louwen geheel los en het luchlvoerluig steeg naar boven, zonder den heer de Groof. ENGBLANR LONDEN9 September. De Times verklaart zich tegen het voeren van oorlog tegen de Ashan- tynen. Dit blad stelt të dien opzigte twee vragen: 1". van welken invloed zou de uitkomst van den oorlog zijn op onze stelling aan de Goudkust en in hoe verre zon zij onze betrekkingen met de Ashantynen in de toekomst kunnen vergemakkelijken? 2». Bestaan er in bet verledene omstandigheden welke eenen oorlog noodzakelijk maken, zelfs al is die uit een politiek oogpunt niet raadzaam te achten? Op de eerste vraag wordt geantwoord dat Engeland, bij den meest gelukkigen afloop, niets, ja minder dan niets gewonnen zoude hebben. Wij zouden de invallers hebben afgeslagen, zegt het blad, maar dit heelt nu reeds plaats gehad; wij zouden ons gebied kunnen uilbreiden, maar dit wenschen wij niet; wij zouden ons ten eeuwi gen dage onverzoenlijke vijanden hebben gemaakt, maar juist om dit te vermijden zouden wij den oorlog begonnen hebben. Wij zouden ons pro tectoraat over de Fantynen te handhaven hebben tegen eenen voortdurend met verbittering vervulden vijand; men zou eer kunnen zeggen dat wij ons eene lange reeks van gevechten op den hals hadden gehaald, dan wel het eerste dier gevechten tot een goed einde hadden gebragt. Wanneer het onze bedoeling is de Goudkust als eene eenvoudige handelsnederzetting te bezitten, en geene onzinnige bedoelingen van overheersching of uitbreiding van grondgebied koesteren, dan kan de uilkomst van eenen oorlog ons niet van nut zijn. In dat geval kunnen wij ons doel alleen bereiken door ons rustig tot onze taak te bepalen, goede betrekkingen le onderhouden met alle partijen en le zorgen voor een vrij cn veilig verkeer tusschen de kustlanden en liet binnenland. Ten aanzien der tweede vraag meent het blad dat er geene noodzakelijkheid voor eenen oorlog met Asliantee bestaat; noch de eer der Britsche natie noch de met de stammen der kustlanden aangegane overeenkomsten nopen daartoe. Wat die overeenkomsten ook mogen behelzen, zij kunnen Engeland verpligten de bevriende stammen te beschermen en legen aanvallen te verdedigen, maar nooit om zelf handelend op te treden en den oorlog over te brengen in 'svijands land. Ten slotte herinnert de Times aan de groote kosten van ccncn oorlog met een inland- schen vijand. De oorlog met Abyssinie zou, zoo als beweerd werd, zeer weinig kosten; de expeditie liep zeer gunstig af, en toch had Engeland daarvoor niet minder dan negen milliocn te betalen. De onlangs overleden hertogin van Inverness, die een groot vermogen nalaatheelt o. a. de volgende testamentaire beschikkingen getroffen. Haar fraaisten diamanten halssnoer heeft zij aan koningin Victoria vermaakt, een ander snoer aan prinses Alice; aan den prins van Wales een ring met juwec- len steen, aan de prinses van Wales haar prachtig likeur-stel, waarvan de flesschen gouden stoppen dragen, cn haar diamanten oorbellen; aan haar peet. prinses Maude van Wales, een diamanten halssnoer; aan prinses Marie von Teek. 1000 en aan haar zoon, prins Adolphus 500 De jongste statistieke opgaven hebben doen zien, dat de jaarlijksche uitbreiding van Londen sedert 1870 langzamerhand aan het verminderen is. Die uitbreiding schijnt dus bare grenzen te naderen, en 't tijdstip zott das aan te wijzen zijn, waarop de stad bare grootste afmetingen zou bereikt hebben. Onder de oorzaken, die tot dit verschijnsel leiden, kent men een eerste plaats toe aan de toenemende welvaart en bedrijvigheid van de groote provincie-steden, waardoor de menschenmassa, die eertijds van het platte land naar Londen stroomde, thans voor een groot deel naar plaatsen als Manchester, Liverpool, Glasgow en Birmingham getrokken wordt. Berigten uit Japan gewagen van ernstige revolutionaire bewegingen in onderscheidene gedeelten des lands. De nieuwe wet op de conscriptie schijnt aan de Japanners te mishagen; want het volk weigert militaire diensten te verrigten of voor eenen plaatsvervanger te betalen. Bijzonder ernstig waren de voorvallen te dier zake in de provincie Fukuoka, waar de aanvoerders een programma verspreid hebben, hoofdzakelijk de volgende eischen bevat tende: terugkeer tot de oude instellingen; herstel der daimio's in hunne vroegere regten; verkiezing der ambtenaren door de gemeenten; teruggave aan de Sumurai's vau de hun ontnomen bezittingen; vermindering der be lastingen Lot op de helft, voor de drie eerstvolgende jaren; wederinvoering van den ouden Japanschen kalender, enz. FHANHBM K. De generaal Chanzy, gouverneur van Algeria, hier blijven tot den volgenden ministerraadwelke Donderdag gehouden wordt en ook door den president zal worden bijgewoond. De generaal heeft de rapporten betref fende het op den 4(ltn dezer te Algiers voorgevallene ontvangen; bij zal daarover en over de te nemen maatregelen aan dc regering voorstellen doen. Bovendien zullen de gebeurtenissen te Algiers het onderwerp uitmaken van een grondig onderzoek bij het depart, van binnenl. zaken. liet in staat van beleg verklaren van Algiers, waarvan reeds melding werd gemaakt, is door het volgende uitgelokt. Te Algiers hebben een aantal personen het muziekcorps der zouaven uitgefloten en generaal Letounieur belecdigd. Verscheidene officieren, die voor een koflfijhuis zaten, werden eveneens belecdigd, zoodat zij dc sabels moesten trekken. Een tabouret werd generaal Letourueur naar het hoofd geslingerd. Generaal Saussier, aange vallen door een der belhameisgreep hem bij den kraag en bragt hem naar de post. Na de drie gebruikelijke sommatiën deden de troepen, te midden van een vreesseüjk getier, het plein ontruimen. De maire van Algiers moet in deze verdacht worden van kwade bedoelingen. In alle kerken van Parijs werd Zondag 11. een herdelijke brief van den aartsbisschop Guibert voorgelezenwaarin de geloovigen aangespoord wor den tot bet doen van gebeden voor den Paus en zeer scherpe uitvallen voorkomen tegen Italic en Duitschland. Door een handelshuis te Marseille worden omtrent den oogst in Frank rijk de volgende mededcclingen gedaan. De tarweoogst was slecht in één departement (Corsica), middelmatig in 13. redelijk in 52, vrij goed in 13, goed in 5 departementen. De categorie van zeer goed werd in geen enkel departement bereikt. De rogge, leverde over liet algemeen nog slechter resul taten; de oogst van gerst cn haver was daarentegen gemiddeld vrij goed. De tarweoogst is 10 a 12, de roggeoogst 2 a 3 millioen hectoliters beneden die van het gemiddelde jaarlijksche cijfer gebleven. Van de personen, die op den avond van 4 September te Bordeaux ge vangen werden genomen, wegens oproerigheid en verzet tegen de gestelde magten. zijn veroordeeld; twee lot 20 dagen, een tot 2 maanden en een lot 0 maanden kerkerstraf. In den algemecnen raad van Lyon is de prefect Ducros geïnterpelleerd, omdat hij de driekleurige vlag heeft laten wegnemen. Men wenschte te weten, welke vlag de nationale was. De prefect heelt geweigerd hierop antwoord te geven, omdht de qnaestie der vlag eene politieke was cn de raad zich niet met politiek mag inlaten.

Leydse Courant | 1873 | | pagina 2