HUITliNLANDSC1IU HUI!IGTEN C. L. Wurfbainr le Amsterdam, en mr. J. van der Hoeven, te Rotterdam; b. dr. B. J. Stokvis, dr. J. Gildcmeester, te Amsterdam. Men meldt uit Beverwijk: Zalurdag avond is alhier een beambte, in dienst der lloll. spoorweg-maatschappij, bjj het draaijen van de brug, waar schijnlijk door het uitschieten van den sleutel, in het water gevallen, en niettegenstaande zijn makker hem trachtte te redden, verdronken. Te Koedijk zijn twee boerenplaatsen en een huis afgebrand. Naar men zegt zou de brand veroorzaakt zijn door de vonken eener stoomboot. Te Vreeswijk ontstond Vrijdag morgen, omstreeks C ure. brand in eene der slaapkamers ten huize van dr. T. Een knaapje van 4 jaar was opgestaan en had met lucifers gespeeld: deze ontbrandden en zóó geraakten de bedgordijnen in vlam. In korten tijd deelde het vuur zich mede aan de overige slaapkamers, slechts met planken en papieren beschotten van elkan der gescheiden. De geheelc bovenverdieping is uitgebrand, doch door de spoedige cn doeltreffende pogingen der brandweer is het gelukt den brand daarbij le bepalen, lntusschcn heeft men de ramp te betreuren, dat een kindje van drie jaar in de vlammen is omgekomen. De zuster van mevr. T., die in het bed sliep, dat het eerst in brand geraakte, had, ofschoon niet brandwonden overladen, de tegenwoordigheid van geest cn kinderen en de meid, bij wie een der kleinen sliep, te wekken, en vlugtte met vijf kin deren naar beneden, doch de meid vergat in hare ontsteltenis het kind, dat bij haar op bed lag, mee te nemen. De naakte kinderen werden bij de buren opgenomen, en in het eerst wist men niet of allen uit het brandende huis waren gered. Toen het kindje, dat bij de meid geslapen had, gemist werd, was het te laat: men vond hel kind in de vlammen omgekomen In de legerplaats le Milligcn konden Zaturdag morgen de voorgenomen manoeuvres in hel vuur niet plaats hebben, wegens den regen, die den ge- heelen nacht en verder dien dag lot aan den middag viel. Groote plassen waren langs en tusschen de cantines ontstaan. Dit was ook het geval bij de tentcnliniëndoch met schop en spade hebben de manschappen er zich spoedig van weten te onldcen, vooral door het maken van geulen, om liet water naar de zinkputten af te leiden. Op hoog bevel is, 11a den regen, dadelijk de toestand van tenten en ligstroo onderzocht. De uitkomst daar van was gunstig. De gezondheidstoestand laat niets te wenschen over. 's GRAVENilAGE1 Seplembe. Naar men verneemt heeft het Z. M. den koning behaagd te benoemen lot ridder 4C kl. van den Gouden Leeuw van Nassau: den lieer E. Fromen- tine, kunstschilder te Parijs, cn in de orde van de Eikenkroon, tot Groot kruis: graaf A. de Taube, grootmeester bij het }iof van II. M. de koningin van Wurtemberg en baron G. van Spitzemberg, opper-kamerheeradjudant- generaal van Z. M. den koning van Wurtemberg; tot kommandcur: baron R. von Reischach, kamerheer van 11. M. de koningin van Wurtemberg, en den heer von Gaerttncr, kabinetsraad, chef van het kabinet van Z. M. den koning van Wurtemberg: lot ridder: den heer Roger de Flaux, voormalig attaché bij het Fransch gezantschap alhier. - Aan den heer W. J. J. van Buysberg, adjunct-commies bij het minis terie van builcnlandsche zaken is vergunning verleend tot het aannemen van het ridderkruis der Leopoldsorde, hem door den koning der Belgen geschonken. Men verneemt dat tot vice-president van den raad van Nederl. Indië is benoemd de heer mr. ölto van Rees, lid van de tweede kamer der staten- generaal. Z. M. heeft benoemd tot lid van het hoog militair gereglshof den gene- raal-majoor op non-activiteit R. A. Jackson. Z. M. heeft den lieer P. Visser, thans commies-verificateur van de le categorie te Helmondbenoemd tot ontvanger der directe belastingen te Wie- ringen. en den heer D. Engelen, thans commies-verificateur van de lc te Zalt-Bommelbenoemd tot ontvanger der directe belastingen te Ballnm. Aan den ingenieur der mijnen in het hertogdom Limburg, den heer P. J. J. Bogaei't, is opgedragen het beheer en toezigt der mijnen en groeven in Nederland, en in verband daarmede voormelde titel vervangen door dien van «ingenieur der mijnen." Op het Huis ten Bosch is gisteren familie-diner gehouden, waaraan 0. a. is deelgenomen door I1II. MM. den koning cn de koningin, den prins van Oranje cn prins Alexander. De minister van oorlog zal Donderdag aanst. geen gehoor verleenen. Gisteren is in de residentie van zijn buitenverblijf teruggekeerd C. T. baron van Lynden van Sandenburg, lid der tweede kamer. Men wil weten dat deze terugkomst in verband staat met de ministeriële crisis, daar, ge lijk men met zekerheid verneemt, de besprekingen met den heer van Ree- ncn, tot zamcnstelling van een nieuw ministerie, tot geen resultaat hebben geleid. Naar men met zekerheid verneemt, is mr. C. T. baron van Lynden van Sandenburg, die door Z. M. den koning naar hier was ontboden, be last met de zamcnstelling van een nieuw ministerie. De graaf van Bylandt, onze gezant bij het he f van Engeland, is giste ren niet zijne echtgeuoote hier gearriveerd cn beeft zijn 111 trek genomen in bet hotel Paulez. Baron van Zuylen van N'ijevelt, Zr. M". gezant bij de Fransche republiek, heeft heden morgen de residentie verlaten. Naar men verneemt is de heer C. J. Feitli, referendaris bij het depart, van binncnl. zaken, eenige dagen geleden met eene bijzondere zending naar Parijs vertrokken. Men geloolt dat deze met eene aangelegenheid het arm wezen betreffende in verband slaat. Gisteren voormiddag overleed alhier plotseling de heer Paliud in den ouderdom van ruim 70 jaren. Een groot gedeelte zijns levens heelt hij in 's lands dienst en wel in Indië doorgebragt. Hij was daar van klein emplooi af opgeklommen tot directeur der producten en civiele magazijnen, en met al wal de innerlijke gesteldheid van Java en de culturen aldaar betreft, van nabij bekend. Van daar dan ook dat, toen hij zich met verlol in Neder land bevond, en terwijl hij op scheepsgelegenheid wachtte om naar Indic? terug te keeren, hij naar 's Gravenhage geroepen werd 0111 de functiën van secretaris-generaal bij het depart, van koloniën op zich le nemen. In 1849 volgde hij den minister E. B. van den Bosch als minister van koloniën op, welke hooge betrekking hij tot in 1856 bleef vervullen. I11 dat jaar ver ving hij den heer Duymaer van Twist als gouverneur-generaal van Ncd.- Indië; hij kwam den 20s,cn Mei van dal jaar ter reede Van Batavia aan cn aanvaardde twee dagen later het bewind, dat hij lot 1861 bleef voeren. Bij gelegenheid van den verjaardag van Z. K. H. den prins van Oranje zal Donderdag 4 dezer op het terras van het badhuis te Scheveningen een groot vuurwerk worden afgestoken. BELGIE. Te Calmplhout had Vrijdag 29 Aug. het volgende ongeluk plaats: Een werkman, belast met het toezigt der schijven, welke aldaar in de heide opgerigt zijn voor den schietwedstrijd tusschen de burgerwachten des lands, was met het herstellen van een der deelen bezig, toen een kogel hem in de borst trof en hem onmiddellijk doodde. Er woei op dit oogenblik een lievige wind: het vlagje, dat als sein moest dienen, was'waarschijnlijk om den stok gerold, en werd dus niet bemerkt door den schutter die aan de beurt was. FRANKRIJK. De ontruiming van Verdun, het laatste door de Duitschers nog bezette vaste punt in Frankrijk, zal volgens officieuse berigten waarschijnlijk tus schen den lltn en den 15tn September plaats hebben. -- De lieer Thiers is thans te Luccrn en bewoond het Hotel National, dat onlangs pas aan den oever van het Vierwaldstadtermcer is opgerigt. Zijn tijd brengt bij door met wandelen en werken. Des ochtends kan men hem, als toerist gekleed, alleen de wandelwegen zien doorkruisen, welke liet meer omgeven. Zijn stap is geenzins die van een grijsaard. De Fransche akademie heeft op 28 Augustus eene zitting gehouden, waarin de belooningcn voor betoonde deugd (prijs Monthyon) zijn toegewe zen. Een dier prijzen is toegekend aan zekere weduwe Vendevelle, die haar meester, den heer Carafa. 36 jaren met groote toewijding heeft ge diend. Haar meester, een grijsaard, die te Parijs woonde, werd in Julij 1870, eenige dagen vóór het uitbarsten van den oorlog, door eene beroerte getrofïen, waardoor hij volslagen doof en lam werd, zoodat hij aan het ziekbed gekluisterd bleef, ofschoon hij zijne verstandelijke vermogens ten volle bleef behouden. Die grijsaard nu stierf in Julij 1872, zonder dat hij iets te weten is gekomen van de rampen, die Frankrijk sedert 1870 ge- trollen hadden. Zijne trouwe dienstbode had den buiten- en den binnen- landschen oorlog, het eerste en het tweede beleg van Parijs, voor hem geheim gehouden. Zij wilde het lijden van den haai' zoo dierbaren grijsaard niet verzwaren, door hem bekend te maken met die verschrikkelijke ge beurtenissen. Vele voorzorgen moest zij daarbij gebruikenmaar zij slaagde volkomen. ZWITSERLAND. Voor de begrafenis van den gewezen hertog Karei van Brunswijk is door het gemeentebestuur van Genève een publicatie uitgevaardigd, inhou dende: uilnoodiging aan de burgerjj om deel te nemen aan de laatste eer, die den overledene zal worden bewezen, "als een blijk van erkentelijkheid jegens den man, die al zijne aardschc goederen aan de stad heeft vermaakt;" en het programma voor de plegtigheid. De stoet zal worden voorafgegaan door een pclclon guides met muziek. Achter de lijkkoets zullen volgen de leden van het huis van den overledene, de leden van den staatsraad, het bureau van den grooten raad, het gemeentebestuur, de regterlijke magt, ver tegenwoordigers van bet consistorie, de akademie, het gymnasium cn andere instellingen van onderwijs, officieren, verschillende particuliere corporaliën, enz., achter welke de ingezetenen zich bij den stoet kunnen aansluiten. Gedurende de plegtigheid zullen kanonschoten worden gelost en de kerk klokken worden geluid. SPANJE. Door de cortes is het voorstel van een der leden, om eene amnestie aan de opstandelingen in het zuiden te verleenen, nadat het door den heer Salmeron nadrukkelijk was bestreden, verworpen met 119 tegen 42 stemmen, Ter herinnering aan den vrede van Bergara, in Guipuzcoa. waardoor op 31 Augustus 1839 een einde aan den zevenjarigen oorlog tusschen de Christinos of lsabellistcn en de Carlisten werd gemaakt, is te dier plaatse een gedenknaald opgerigt, die door de Carlisten steeds genoemd is "het monument van het verraad van Maroto", den generaal van don Carlos V, die desiijds met Esparlero het bedoelde verdrag sloot. Den IS11"1 AugustusII. hebben de Carlisten aan het reeds lang door hen opgevatte plan gevolg ge geven om een gedenkteeken ie vernietigen, hetwelk in hun oog slechts eene diep te bejammeren en alleen door het snoodste verraad ingegeven handeling vereeuwigde. De vernieling heeft met veel plegtigheid plaats gehad; en daar van is eene officiële acte opgemaakt. ITALIË. In een schrijven uit Turijn aan de Times wordt gewezen op de on gerustheid, welke de in Frankrijk voorbereide gebeurtenissen in Italic te. weeg brengen. De Italianen zien, volgens den schrijver, zeer goed in dat de restauratie der Bourbons op den Franschcn troon niet uitsluitend op het politiekemaar ook op hel kerkelijke gebied ver strekkende gevolgen zou hebben, cn dat de bij alle pelgrimstogtcn in Frankrijk gehoorde leuze "Sauvons Rome et la France" doet gevoelen dat. zoodra Hendrik V op den troon van Frankrijk zal verheven zijn, er aanstalten zullen gemaakt worden \oor een nieuwen kruislogl tot herstel van het wereldlijk gezag van den Paus. De schrijver voert als reden dezer ongerustheid aan dat Italië Frankrijks bedoelingen niet vertrouwt. De heer Thiers heeft zelf menigmaal

Leydse Courant | 1873 | | pagina 2