PER TELEGRAAF. BLUENLANDSCllE BEIG TEN KMOEIiAHTB. LONDEN 25 Augustus. In de bond. Gaz. wordt het kon. besluit vermeld, waarbij aan den minister Bruce en aan zijne wettige mannelijke afstammelingen de titel wordt verleend van baron Abcrdare van üuffryn in Glamorganshire. De oorlogsvloot is dezer dagen versterkt met drie nieuwe schepenen 25 andere nieuwe vaartuigen zijn op de verschillende landswerven in aanbouw. Uit Manchester meldt men dat Zalurdag morgen een verschrikkelijk spoorweg-ongeluk heeft plaats gehad. Een trein van Manchester naar Sheffield bragt ongeveer 300 werklieden over van de fabrieken der hh. Grayson Lowood en C°., en bij den overgang van den Great-Northern lijn, even voorbij het station Bedford, kwam die trein in botsing met een kolen- trein, naar men zegt ten gevolge van het geven van een verkeerd signaal. Een der rijtuigen van den personentrein werd geheel verbrijzeld. Vier der reizigers bleven op de plaats dood en drie werden zoo zwaar gekwetst dat zij het niet zullen overleven. Twaalf personen werden daarenboven nog in mindere mate gekwetst. Er is in deze zaak een streng onderzoek bevolen. Te Eastbourne heeft mede een spoorweg-ongeluk plaats gehad. Een snel trein is in botsing gekomen met een trein die van Ilaslin kwam. Een aantal reizigers werd gekwetst en een meisje van 14 jaren is aan de gevol gen bezweken. FRANHR IJ K. Aan, de redevoering door den heer de Bioglie uitgesproken bij gelegen heid van een gastmaal door den prefect van het dep. Eure gegeven, wordt door vele bladen eene hooge beteekenis gehecht. De groote lof, welke daarin aan den president der republiek werd toegezwaaid en de omstandig heid dat daarbij met geen enkel woord op de fusie en het herstel der mo narchic werd gezinspeeld, maar daarentegen gewag werd gemaakt van tus- schen de conservativen bestaande onderlinge geschillen, geven aanleiding om te beweren dat de fusie geheel mislukt en dat de meerderheid der na tionale vergadering zich alleen aan den maarschalk Mac-Mahon vastklampt, omdat deze haar het behoud van het gezag waarborgt. De taal van sommige conservative bladen geeft aan deze beweringen eenigen schijn van grond, lie met de regering in betrekking staande Assembl. Nat. o. a. zegt over de fnsie: «Sedert de bijeenkomst te Frohsdorf geven eenige dagbladen dag aan dag lijdingen over de daden der prinsen, over de door hen gemeenschappe lijk onderzochte plannen en lusschcn hen ontstane geschillen. Al deze tijdingen en berigten zijn volkomen ongegrond. Op het oogenblik is er geen ander feit waar dan dat er volmaakte en volstrekte eenheid bestaat tus- schen de vorsten van hel llnis van Frankrijk. Verder is er geen plan ont worpen. gecne beslissing genomen, gcene besprekingen hebben zelfs plaats gehad. Hieruit volgt dat er ook geene geschillen kunnen gerezen zijn." In het Joum. de Paris leest men: De graaf van Parjjs en de hertog van Monlpcusicr hebben dezer dagen een bezoek aan den heer Guizot. op Val-Richer, gebragt. bij welke gelegenheid de gewezen minister der Juljj- monarchie eenige personen te zijnent had genoodigd. De krachtige gezond heid van den heer Guizot wekte de bewondering op van allen, die tegen woordig waren. Hij heeft zich een gernimen tijd op de hartelijkste wijze met den kleinzoon van zijn gewezen koning onderhouden. Het is naauwe- lijks noodig de geruchten te wederleggen, die omtrent een tusschcn de prin sen van Orleans en den vermaarden staatsman van het constitutionele koningschap opgerezen geschil in omloop zijn geweest. De lieer Guizot onthoudt zich naauwgezet van elke deelneming aan de active staatkunde; maar zij, die de eer hebben om bij hem toegelaten te worden, weten, dat zijne sympathie verzekerd is aan alles wat de eendragt onder de conserva tive partij kan bevorderen. Men verneemt dat men de fabriek heeft ontdekt van de valsche bank- billetten, die in den laalslcn tijd hier te lande in menigte zijn in omloop gebragt. Zij was gevestigd te Fellins in het dep. der Isère. De graveur en vier uiedepligligen zijn in hechtenis genomen. Te Saint-Amand is een veertigtal personen ter zake van de ongere geldheden, die er bij het doortrekken van de bedevaartgangers zijn voorge vallen. iu hechtenis genomen. iPANJE. Omtrent het gebeurde bij Berga met de Carlisten, bestaan twee lezin gen. De eene, van Carlistische zijde gegeven, houdt in dat de troepen door don Alphonso verslagen waren, alhoewel zij bijna driemaal sterker waren, nadat alvorens de Carlisten Berga vermeesterd hadden, liet andere bcrigt, van den brigadier Reyes zeiven afkomstig, vermeldt dat hij met de pro viand- en munitie-colonne Berga is binnengerukt en, na aflossing van een gedeelte der bezetting, die plaats verlaten heeft om de Carlistendie op zijne nadering het beleg hadden opgebroken, te vervolgen. Deze twee lezingen worden in dezer voege met elkander in verband gebragt: den lGdeD waren de Carlisten werkelijk], na een heftigen tegenstand te hebben ontmoet, Berga binnengedrongen. Dcnzelfden avond had echter don Alphonso de stad ont ruimd om den brigadier Reyes, wiens nadering hem was gemeld, te gemoct te trekken. De troepen van Reyes marcheerden in twee colonnes, waarvan de eerste door de Carlisten aangevallen en verslagen werddoch waarvan de tweede de aanvallers omtrok en Berga bezette. Ofschoon dus de Car listen in het gevecht overwinnaars gebleven zijn, zou het doel van den brigadier Reyes echter bereikt zijn. Men verzekert dat de Vcreenigde Staten alle beschikbare schepen naai de kusten van Spanje zullen zenden. I T A I- 5 E. Men zou, leest men in de It al. Nachr., weder een nieuw spoorweg-ongc- Ink te betreuren gehad hebben, ditmaal op de lijn van Rome naar Livorno, indien de machinst niet nog bij tijds bespeurd had, dat zich paarden op de lijn bevonden, en de trein had doen stilstaan. Dit is het tweede bewijs in zóó korten tijd, dat een naauwkeuriger toezigt en de afsluiting van den weg in het open veld allernoodzakelijkst zijn. Alle dagbladen dringen daarop aan en verlangen de aanbieding van een wets-ontwerp, waarbij aan de spoorwegbesturen wordt bevolen, schadevergoeding te verlcenen aan de familiebetrekkingen der personen, die ten gevolge van spoorwegongeluk ken gedood zijn, en aan de gekwetsten. Naar men uit New-York meldt wordt aldaar zeer geklaagd over den schandelijken handel in Ilaliaausche kinderendie aldaar tegenwoordig aan de orde is. Gedurig komen nieuwe scheepsladingen van die ongelukkigen in de Amerikaansche havens aan. DUITSCRLAS19. Te oordeelen naar de berigtenuit de verschillende deelen van het Duitschc rijk ontvangen, verkrijgt het feest, op 2 September e. k. te vieren, meer en meer het karakter van een nationaal feest. Een dagblad van Posen deelt het volgende schrijven mede, waarbij aan den aartsbisschop Ledochowski kennis gegeven werd van de sluiting van het priesterseminarium te Posen. //Naar aanleiding der door uwe aartsbisschoppelijke genade gedane verklaring dat gij het regt van oppertoe- zigt van den staat over het hier ter stede gevestigde seminarium, ingevolge de bepalingen der wet van 11 Mei jl. betreffende de opleiding en aanstel ling van geestelijkan, niet erkent; verder naar aanleiding dat het lioold van het genoemde seminarium, ingevolge den hem gegeven last, de van staats wege bevolen veranderingen in de inrigting der instelling onmogelijk maakt; naar aanleiding ten slotte van uwe te kennen gegevcnc weigering, om met de autoriteiten over die voorgenomen veranderingen in overleg te treden; heeft de minister van eeredienst op grond van 13 der genoemde wet bevolen dat het bedoelde seminarium van den 23sleI! dezer al zal gesloten zijn tot zoodanig tijdstip, waarop uwe aartsbisschoppelijke genade en de bestuurder dier inrigting u zonder voorbehoud zult hebben onderworpen aan de wet van 11 Mei jl. en aan de ter uitvoering van die wet genomen maatregelen. De geestelijke Arndt te Filehne, die door den aartsbisschop van Posen, msgr. Ledochowski. als zoodanig was aangesteld zonder de vereischte goed keuring der regering, is door de regtbank te Posen tot 10 th. boete of drie dagen gevangenisstraf veroordeeld wegens het sluiten van een huwelijk, waartoe hij niet bevoegd was. Het Braunschw. Tagebl. bespreekt het overlijden van hertog Karei vau Rrunswijk en het door hem nagelaten testament. Ten gevolge van den inhoud van dat stuk, zegt het blad, zullen onvermijdelijk reglsgedingen ont staan, tussclien den bij uiterste wilsbeschikking benoemden erfgenaam en den Brnnswijkschen staat. De overleden hertog heeft bij uitersten wil be schikt over eigendommen, waarop indertijd door de schatkist beslag is ge legd, dewijl de overledene zich aan wederrcglelijke vervreemding van lands- eigendom heeft schuldig gemaakt, volgens de Brunswijksche wet. In het hertogdom is men algemeen van gevoelen, dat de uiterste wil van hertog Karei niet voldoet aan een der eerste vereischten. Hij miste de bevoegdheid om over zijn goederen te beschikkendewijl hij onder curatele was gesteld. Uit Bern meldt men dat al de voorwerpen, behoorende tot de nalaten schap van hertog Karei van Brunswijk, in 7 verzegelde kisten gepakt, zijn overgcbragl naar de kelders der handelsbank. Uit den inventaris blijkt, dat de waarde der staatspapieren, waaronder zich ook Engelsche londsen be vinden, ruim 25 millioen bedraagt, benevens voor 5 millioen aan edelge steenten. De personen, belast met het ten uitvoer leggen van de uiterste wilsbeschikking, hebben te Parijs het hotel Bcaujon doen verzegelen; het bevat een groot aantal kostbare schilderen, meubelen en andere voorwerpen van groote waarde. FERPIGNAN, 25 Augustus. De Carlisten werden gisteren bij Forlelladoor drie kolonnes regeringstroepen omsingeld en geslagen. Zij hebben de vlugt genomen en hunne gekwetsten en dooden medegevoerd, cn hebben alzoo San Lorenzo de la Muga, nabij de Fransche grenzen, bereikt. Tristany en don Alphonsus zijn onder de gekwetsten. De Carlisten bebben van hun ver deren aanval op Berga afgezien. LONDEN, 25 Augustus. De postmeester-generaal Monsell heeft ontslag genomen, doch zal zjjne betrekking nog zoolang waarnemen tot dat, met het begin van October, zijn opvolger benoemd zal zijn. PARIJS, 28 Augustus. Volgens Paris Journal zal de behandeling van het proces Ranc den 14den September een aanvang nemen. De acte van be schuldiging is gereed. De algemeene raad van Lyon heeft besloten in zijne vergaderzaal weder te plaatsen de buste voorstellende de republiek, en die op last van den prefect moest worden weggenomen. De 11 appel zegt daL de heer Jazonlid der permanente commissie, in hare eerstvolgende vergadering den minister van binnenlandsche zaken zal i interpelleren over den staat van heleg in het Vogezen-departement. ROME, 25 Augustus. Fanfitlla meldt dat de koning een brief van den Duitschcn keizer ontvangen heeft, houdende uilnoodiging, wanneer hij (de koning) naar Weenen mogt reizen, ook Rerlijn te bezoeken. KONSTANT1NOPEL, 24 Augustus. De schach van l'erzië heeft gisteren met den Sultan een uilstapje in de omstreken der stad gedaan cn het overige gedeelte van den dag in gezc'schap van den Sultan doorgebragt. Eergisteren werd door den schach ontvangen een deputatie van Israëlieten, aan welke hij. gelijk aan die te Berlijn, Parijs en Londen, de verzekering gaf de Israëlieten in zjjn land zoo veel mogelijk te beschermen.

Leydse Courant | 1873 | | pagina 3