keerkringen is gedaan en welke uitkomsrcn daarvan verkregen zijn. Het bestuur van liet kon. insliluiit voor de taal-, land- en volkenkunde van Ned. Indie heeft daarom alle beoefenaars der Indische taal-, land- en volkenkunde en andere belangstellenden uitgenoodigd tot het leveren van »een historisch onderzoek naar den uitslag van de pogingen lot kolonisatie met Euro peanen in onze Oost- en West-Indië of in andere tropische gewesten. Bij dragen kunnen ingezonden worden aan den secretaris van hel kon. instituut, dr. Th. Ch. L. Wijnmalente 's Gravenhage. Naar men uit 's Ilage aan dc Weesp. Cour. meldt wordt bij het dep. van juslilie een wet op de rijks-polieie in gereedheid gebragt, en wil de minister van financiën het door den minister van oorlog ontworpen eind cijfer van zjjn budget met niet minder dan een millioen verminderd hebben. - Den 30s,e° dezer zal te Nieuwe Diep overgaan aan boord van het via Suez naar Batavia bestemde stoomschip Jason een detachement, sterk 300 militairen, waaronder 18 onderofficieren. liet bevel daarover is opgedragen aan den kapitein der infanterie van het leger te Oost-Indië E. Perné. Door het provinciaal Kerkbestuur van Utrecht is tot de evangeliebedie ning toegelaten de lieer 11. J. Baarslag. Uit Amsterdam meldt men dat in den algeloopen nacht de bliksem is geslagen in ecne lakfabriek aan het Tuinpad, die ten gevolge daarvan is af gebrand. Aan den Spieringhornerdijk is eene boerderij getroffen en geheel in de asch gelegd. Zalurdag avond had op de stoombarge IJselstein, varende tusschen Utrecht en I.lsselstein. een treurig ongeluk plaats. Een der passagiers was op liet dek in slaap geraakt; door het fluiten wakker geworden en nog slaapdronken, viel hij van de bank op liet dek en vandaar door dc balie been in.de rivier. Alle pogingen tot redding waren vruchteloos. Zondag II. is te Utrecht eene openbare vergadering gehouden van typo- graphen en aanverwante vakken, uitgeschreven door de afd. Utrecht van den Nederl. typographenbond en bijgewoond door twee afgevaardigden van het hoofdbestuur uit Amsterdam. Deze vergadering was hoofdzakelijk be- legd om de ideën van den bond meer bij het typographenvak kenbaar te maken. Nadat verschillende spiekers het woord hadden gevoerd, en er op gewezen werd dat het vereenigèn èn voor patroon èn voor gezellen aan te bevelen was, kwam men lot de conclusie, dat ecne vreedzame en geleide lijke verhooging van arbeidsloon verkieslijk is boven eene afgedwongene. Ileb bestuur van den volksgaarkeuken te Utrecht heeft thans hel plan opgevat om, behalve voedzame spijs, ook aan den ongehuwden werkman nachtverblijf te verschaffen tegen matigen prijs. Becds vroeger had men getracht dit plan te verwezenlijkenmaar wegens de bezwarenaan de uitvoering verbonden, gaf men de zaak op. Thans wil men het plan op nieuw opvallen. Van de welwillende vergunning, die Z. K. H. prins Hendrik gegeven heeft, om op zijn lustslot te Socstdijk dc aldaar aanwezig zijnde 100-jarige aloë (Agave americana), welke nu al in vollen knop te aanschouwen is, te bezigtigen, wordt door telen reeds gebruik gemaakt. In de volgende week zal deze zeldzame plant in volle pracht zich vertoonen. In de legerplaats bij Milligen werd Zondag 11. de kerkparade der Protestanten gecommandeerd door majoor Vijgh, van de reserve-brigade infanterie, en die der r. k. door majoor Villeneuve van de ls,e brigade in fanterie. Onder een zeer talrijk gehoor van militairen van alle rangen, en van een aantal bezoekers, hield dr. E. Laurillard, van Amsterdam, eene toespraak. Hij sprak naar aanleiding van Ephezen VI vers 6: »Zijt dienst knechten des Heeren" en vond gelegenheid den militairen godsvrucht in te prenten en het ware eergevoel bij hen op te wekken. Het kamp was buitengewoon druk bezocht door tal van heeren en dames, zelfs uit de meest verwijderde dcelen des rijks, liet weder was prachtig. Ten 12 ure had de groote parade plaats, gecommandeerd door den kolonel van Toll, commandant van het lssc reg. huzaren; zij was zeer luisterrijk, en leverde, begunstigd door prachtig weder, een fraai schouw spel op. Voor den opperbevelhebber, die eerst de troepen geïnspecteerd had. werd gedefileerd. Het was vervolgens bij de matinées-musicalcs in het ge- licele kamp zeer druk en vrolijkmaar de goede orde werd er uitmuntend gehandhaafd. Bij de avondconcerten was echter het getal bezoekers nict- mililairen sterk gedund, omdat zij. die de laatste spoortreinen te Pullen. Deventer, Harderwijk enz., niet wilden misloopen; reeds vroegtijdig van het kamp moesten afscheid nemen. Z. .11de koning zal waarschijnlijk niet in het kamp komen. Men meldt uit Gcnemuiden: Toen de onderwijzer dezer gemeente Zalur dag avond terugkeerde van de onderwijzers-vergadering te Hasselt, schrikte het paard, waarschijnlijk ten gevolge van het opvliegen van een eendvogel; paard en wagen stortten in de wetering en de hoofdonderwijzers Vos, van Genemuiden, en Pon, van Zeedijk, verdronken. De hulponderwijzer Wale- j, son heelt zich weten te redden, evenals dc voerman, terwijl het kind van den logementhouder Groothuis nog levend uil het rijtuig kon worden ge haald. De weduwen en wcezen der verongelukten blijven meerendccls on- verzored over. Zalurdag 11. is onder Oldenzaal een persoondie tijdens een onweder eene schuilplaats onder een boom had gezocht, doodelijk door den bliksem getroffen. Te Rijssen is een man, die zich in de veenderijen in de nabij heid van die stad bevond en zich achter een turfhoop geplaatst hadmede doodelijk getroffen. In de nabijheid dier veenderijen onder Holten sloeg hel onweder in eene boerenwoning, die binnen korten lijd, met al hetgeen er zich in bevond, afbrandde. Dc woonhuizen te Rijssen hebben meerendcels schade aan glasruiten, die door de zware hagelsteeucn werden verbrijzeld. j Alleen in een der fabrieksgebouwen van de heeren Ter Horst C°. bedroeg hel getal der gebroken ruiten 200. Het boekweitgewas, dat schoon te velde stondis voor het grootste gedeelte weg. Ook uit Eindhoven meldt men j dat aldaar op dienzelfden dag de bliksem in eene herberg is geslagen, waarbij een persoon, die aldaar vertoefde, werd gedood, Men meldt uit Capclle in de.Langstraat: Het is bekend dat het Lan*. straatsch hooi. bestemd voor dc verzendingen naar het buitenland en de overzeesche landen, in de laatste jaren is geperst geworden in pakken van 100 kilo's, ter grootte van p. m. 1 kub. meter. De hooihandelaar A. Iltiys- man alhier, die zich verbonden heeft gedurende ecnige jaren ieder jaar p.m. 500,000/2 kilo's hooi naar Brazilië te leveren, is, om schecpsruimtc te win nen, op het denkbeeld gekomen eene pers te doen vervaardigen, die het hooi tot veel kleinere afmeting zamenperst, en het is daarop aan de firma Evrard, van Duyl de Kruylï te Dellshaven gelukt, ecne hydraulische pers te leveren, die in alle opzigten aan de verwachting voldoet. De verzending per scheepsgelegenheid wordt daardoor zeer bevoordeeld. Beriglen van Suriname, van 2 Aug., bevatten o.a. het volgende: Den 27sttn (|er vorige maand is, laatst aan boord van de stoomboot Paramaribo, alhier aangekomen de nieuw benoemde gouverneur van Suriname, jhr. C. A. van Sijpesteyn. Omstreeks half zes ure landde Z. Ex. en begaf zich, bege leid door de daartoe aangewezen overheden, onder het gejuich van de toe gestroomde bevolking, naar het gouvernementsgebouw, alwaar hij bij het binnentreden der zaal door den aftredenden gouverneur, van Idsinga, werd ontvangen cn verwelkomd met eene toespraak, die door den heer van Sijpesteyn werd beantwoord. Daarna werden de autoriteiten, ambtenaren, officieren, kerkbesturen, consuls, enz. door den gouverneur van Idsinga aan den nieuw benoemden gouverneur voorgesteld. Er had daarna, onder het spelen van het Nederlandsche volksliedeene revue plaats van dc onder de Tamarindelaan geschaarde schutterij en het garnizoenwaarna beide corpsen hebben gedefileerd. Bij proclamatiön hebben dc beide gouverneurs, dc een zijne liooge betrek king nedergelcgdde ander die aanvaard. De koloniale staten hebben den heer van Idsinga een adres aangeboden, waarin, met een terugblik op de vele gewigtigc maatregelen onder zijn bestuur tot stand gekomen hem des wege dank wordt gezegdmet verzekering dat het aandenken aan zijn be wind van bestendigen aard zou zijn. De heer van Idsinga heeft daarop in hartelijke bewoordingen geantwoord cn de hoop voor eene goede toekomst der hem dierbare kolonie uitgedrukt. De nieuw benoemde gouverneur heeft op Vrijdag den Ist™ Augustus in eene zitting van dc koloniale staten het bestuur van dc kolonie aanvaard. Een 60-tal belanghebbenden bij handel en landbouw hebben den aftreden- den gouverneur mede een adres van dankbetuiging gezonden wegens de wijze, waarop Z. Ex. gedurende zes jaren in deze kolonie het bewind ge voerd heeft en wegens de aanvankelijke ontwikkeling van deze, op nieuwe grondslagen, waartoe hij zooveel had bijgedragen. 'sGRAVENHAGE26 Augustus. Bij kon. besluit van 6 Mei is de heer F. VV. A. van Dcdcm van Dries- berg, le luitenant bij den staf der infanterie, werkzaam bij liet depart, van oorlog, erkend als te belmoren tot den Nederlandschen adel, met het regt. zoo voor zich als voor zijne wettige zoo mannelijke als vrouwelijke afstam melingen, tot bet voeren van de titels van baron cn barones. - Tot notaris te Herwijnen is benoemd dc heer mr. G. J. Kollï, advocaat en cand.-notaris aldaar, in de plaats van den lieer G. J. Kolft, aan wien, op zijn verzoekals zoodanig eervol ontslag is verleend. Aan den heer mr. P. M. Schuurman is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als kantonregler te Steenwijk. en tot plaatsvervangend kantonreg- ler te Schagen is benoemd de heer C. E. Perk, burgemeester der gemeente Anna Paulowna. De officier van gezondheid 2e kl. F. II. L. Roessingb van Iterson, be- hoorende tot de rol van het wachtschip le Willemsoord, wordt op non-acti viteit gesteld. Ten gevolge der benoeming van de heeren Rengers en van Kempen tol adjunct-commies, zijn door den minister van binnenl. zaken aangesteld tot klerken bij dat departement de heeren Canselaar en Leijendckker. Z. M. de koning heeft lieden middag ten gehoore ontvangen den kapi tein iii Zwecdsche dienst Aehn. die reeds sedert ecnigen tijd hier ter stede is aangekomen tot het bijwonen van proefnemingen enz. der artillerie. Z. K. II. de prins van Oranje zal zich morgen wederom naar Haarlem begeven. De schaakwedstrijd jvan den Nederl. Schaakbond, alhier gehouden, is geëindigd. Overwinnaars in den strijd waren de heeren H. W. B. Gilford alhier en B. W. Blijdensteinuit Amsterdam, met 10% winstpunt, en de heeren J. G. E A. de Vogel, alhier, en C. P. Hofstede de Groot, uit Kam pen, beiden met 9 winstpunten. Dc beide eerste winnaars moesten nu te zamen schaken om den eersten prijs, die ten slotte aan den heer Gifford werd uitgereikt. De heer Blijdenstein ontving natuurlijk den tweeden. Even als de beide vorige, moesten ook de volgende heeren om den derden prijs schakenmet gunstig gevolg voor den heer Hofstede de Grootdie den 3dl° prijs, een barometer, ontving. De heer de Vogel verkreeg als 4J' prijs een rooktafeltje. De beide eerste prijzen zijn een pendule met coupes. De heer N., vroeger inwoner dezer stad. die later naar het buitenland is vertrokken en thans op het badhuis te Scheveningen logeerde, is gisteren avond, bij de muziekuitvoering in den zoülogischen tuin, plotseling neerge vallen en was onmiddellijk een lijk, niettegenstaande alle aangebragte ge neeskundige hulp. Sedert het begin dezer loopende maand zijn te Scheveningen van de haringvisscherij onder den Engelschen wal aangekomen 58 bommen, die gezamentlijk hebben aangebragt 1,548.000 stuks steurharing cn 5602 ton pekelharing. De markt van den steurharing bleef hoog. Ilij gold van 20 tol ƒ30 het 1000-tal. Voor den publiek verkochten pekelharing werd ƒ20 de ton besteed. De grootste partij pekelharing werd onderhands aan Vlaar- dinger kooplieden verkocht, of in commissie naar Vlaardingen gezonden, waar die haring, in vergelijking met andere jarengoeden aftrek heeft, j waarvan liet gevolg is dat onze visschers, hun belang in aanmerking ne mende, in den laatsten tijd liever pekel- dan steurharing aanbrengen.

Leydse Courant | 1873 | | pagina 2