BÜÏTEN L A N D SC 1 flT Mi KI G TEN 7 de boot buiten boord, de genoemde schipper en de matrozen M. Proost, J. van den Arend cn P. Vermeer begaven zicli daarin en zij bereiktenondrfnks de zeer liooge zee, het zinkende schip, zijnde de Noordsche schooner Iris, j kapitein Sörensen; de equipage weid behouden aan boord van de Cornelia gebragt cn verbleef aldaar 10 dagen, waarna de Cornelia te Vlaardingen binnenliep. De voornoemde maatschappij, bekend gemaakt met deze redding, stelde een naauwkeurig onderzoek in naar de plaats gehad hebbende omstan digheden, cn dat zij die redding beschouwde als te zijn geschied met veel belei^l cn tevens met levensgevaar, blijkt daaruiL dat zij aan den schipper hare groote gouden medaille en aan ieder der matrozen hare zilveren me daille met tien gulden deed uitkeeren. -- Gisteren is te Utrecht de algemeene vergadering geopend van de Ver- ccniging tot bevordering van fabriek- en handwerknijverheid in Nederland. De algemeene voorzitter, mr. D. J. baron Mackay, hield daarbij ecne uit voerige rede, waarin hij met ingenomenheid van de zegepraal der vrijhan delsbeginselen over de beschermiug in Frankrijk sprak en ook de zegepraal der beginselen in ons Indisch tarief met ingenomenheid werd vermeld. Aan de werkstaking van de sigarenmakers wijdde de spreker een gewigtige be schouwing, waarin hij uiteenzette aan welke voorwaarde vakvereenigingen moeten voldoen om den bloei der industrie te bevorderen, terwijl de nood zakelijkheid om overleg tusschen werkgevers en werknemers te bevorderen, met klem werd aangedrongen. Ook de spaar- en verschotvereeniging en de postspaarbank werden door hem besproken, llij wees op hel belang van deze onderwerpen, vooral in verband daarmede dat loonverhooging zonder daarmede gepaard gaande besparing afkeurenswaard is. De scheiding in de Internationale, zooals die overal op en na het llaagsche congres gebleken is, doemde die vcreeniging tot vernietiging, terwijl de beide hoofdrigtingen tot de rubriek der hersenschimmen behooren. Hetgeen op het llaagsche con gres voorvielwerd door den spreker uitvoerig nagegaanom aan te toonen dat zij gelijk hadden, die het stelsel voorstonden, om de Internationale ge legenheid te geven hare onmagt te toonen. De ziekte, waarvan de Interna tionale een uitvloeisel is, verdiende echter ernstig onderzoek. Blijkens het uitgebragle verslag verkeerde de verecniging in bloeijenden toestand. Te Piheden heeft eergisteren een hevige brand plaats gehad. Hij ont stond in de woning van den smid hoenders cn breidde zich spoedig tot vier omliggende huizen uit. Twee varkens zijn verbrand. Van den inboedel heelt men weinig kunnen redden. In de legerplaats bij Milligcn hebben, naar men aan het Ilbl. meldt, Dingsdag 11. manoeuvres plaats gehad van twee partijen tegenover elkander, wnarby voor het eerst van liet stelsel van scheidsregters werd gebruik ge maakt. Onder bevel van den luit.-koloncl I'el, werd de lste brigade infan terie, versterkt met het lsle en 2de bat. van de reserve-brigade infanterie, 3 batterijen veld-arlillerie, een escadron huzaren en liet detachement van het bat. mineurs en sappeurs, voorondersteld te zijn eene, in de rigliiig van Apeldoorn—Amersfoort, terugtrekkende achterhoede. Van nabij werd zij vervolgd door de 2dc brigade infanterie, onder bevel van den kolonel Beeck- man, versterkt met het 3',e en 4Je battaillon der reserve-brigade infanterie, 2 batterijen veld-artillerie, 1 batterij rijdende artillerie en 3 escadrons van liet l!le regiment huzaren. Op het westelijk gedeelte van liet oefenings terrein nam de lile brigade infanterie hare stelling. Op het oostelijk ge deelte nabij Nieuw Milligen vereenigde zich de 2de brigade infanterie en zij had in last de lstt brigade infanterie uit hare stelling te verdrijven en zoo mogelijk van hare lerugtogtslijn af te snijden. Tot scheidsregters waren benoemd de kolonel van Toll, kommandant van liet l»tc rcg. huzaren; de luit.-kolonel Queysen, kommandant van de ls,e brigade infanterie; de luit.- kolonel van Glieel Roêll, kommandant der artillerie, en de luit.-kolonel Ro- loffchef van den staf der vereenigde troepen. Omtrent den gezondheidstoestand in de legerplaats, schrijft de chef van d<c geneeskundige dienst aan hel D. v. 's Gr. o. a. het volgende: Er zijn gelukkig geene belangrijke zieken; er zijn circa negenduizend man, dus nog geen 2 pCt. zieken; het drinkwater is goed, en zoo als de uitkomsten heb ben bewezen, hebben regen en wind geene nadeelige gevolgen opgeleverd. De huzaar, welke door het aanrijden bij de manoeuvres een zeer ligte spierwond aan de bovenvlakte der rcglcrborstzijdc heeft bekomen, is niet overleden, maar zal na een verblijf van 5 a 6 dagen in de ambulance als hersteld zijne dienst hervatten. In de legerplaats bij Milligen heelt men in beslag genomen een massa an bossen gebonden worsten van ongeveer 7 decimeter lengte. Men trachtte die waar daar aan den man te brengen, doch de commissie van toezigt op de artikelen van consumtic heeft die worstwegens hare onzuivere bestand- tleelenafgekeurd cn doen begraven. Door wijlen den onderwijzer A. Cammenga, van Deinum, is, naar men verneemt, aan de Friesche onderwijzersweduwen- en weezenbeurs eene som van ƒ1000 gelegateerd. Men meldt uil LeeuwardenBij de Dingsdag gehouden verkiezing van een lid van den raad dezer gemeente hebben van de ruim 1100 kiezers slechts 292 van hun slemregt gebruik gemaakt. 12 briefjes waren van onwaarde. Gekozen is de heer F Plantenga met 212 stemmen. Men schrijft uit Koudum: Hier, iu de gemeente te Hemelumer Oldc- phaert c. a.heeft zich het geval voorgedaan dat de iu Julij jl. herkozen raadsleden, in strijd met art. 32 der gemeentewet, de beraadslaging over hun eigen geloofsbrieven hebben bijgewoond. Naar men verneemt is in dezen door een ingezeten dezer gemeente een bezwaarschrift bij heeren ge deputeerde staten ingediend. 's GRAVEND AGE21 Augustus. De plaatsing bij het hospitaal der marine te Willemsoord van den offi cier van gezondheid 3C kl. G. T. J. Theunissen, de detachering bij dat hos pitaal van de officieren van gezondheid 2' kl. G. L. Aalberlsbtrg cn B. Léon, cn de plaatsing van de officieren van gezondheid 2' kl M. Sleensma en J. A. G. Hulst, respect ivelijk aan boord van de monitors Krokodil jen Tijger zijn ingetrokkenterwijl de beide laatstgenoemde officieren op non-activiteit worden gesteld. Ij. K. H. prins Frederik geeft heden op het Huis de Paauw een diner, waarop o. a. eenige aanzienlijke vreemdelingen, thans hier ter stede vertoe vende, zijn uitgenoodigd. Z. K. 11. prins Hendrik, die gisteren van Soestdjjk alhier is terugge keerd, zal morgen wederom de residentie verlaten tot het doen van eene builenlandsche reis. Z. K. H. prins Alexander zal zijn oom op diens reis vergezellen. Beiden zullen morgen vertrekken cn zich aanvankelijk naar Stuttgart begeven. Voor het prov. geregtshof in Zuidholland stond gisteren ook teregt een 57-jarige arbeider uit Noordwijk, die ter leregtzitling van het kanlon- geregt aldaar op den 2IJ!lrn Mei jl! ten voordeele van een beklaagde heeft afgelegd een valschc getuigenis in eene boetstraffelijke zaak. De zaak betrof eene jagtovertredingwaarvoor gedagvaard was zekere J., die ontkende in het jaglveld, genaamd de Taanderij, onder Noordwijk, te zijn geweest, ter wijl beseh., als getuige in die zaak gehoord, tegen beter weten aan en in strijd met de waarheid, verklaarde dat hel in den avond van den 13den Maart jl. donker was, dal hij J. niet had gezien en dat hij alleen in de Taanderij was geweest. Deze verklaring, in strijd zijnde met de verklaringen van 2 rijks-veldwachters, die beiden in het jaglveld hadden opgemerkt, terwijl de maan bijna vol was, gaf den kantonregter aanleiding den nu beschuldigde, als verdacht van liet afleggen van eene valsche getuigenis, in hechtenis te doen stellen. De besch. erkende thans tegen beter weten in onwaarheid ie hebben gesproken. Hij wist niet dat er zooveel aan een eed was verbonden en hij had onwaarheid gesprokenomdat J. een groot gezin had en hij niet lot diens veroordeeling wilde medewerken. Adv.-gen. mr. van Maanen requi- reerde schuldigverklaring en vcroordeeling tol tuchthuisstraf van 5 tot 10 jaren. De verdediger, mr. van Heusde, wees het hof op het bekrompen verstand van besch., die blijkbaar onbewust was van de groote misdaad, waaraan hij zich schuldig maakte. Hij concludeerde tot ontslag van regts- vervolging. Mogt echter het hol zijne meening niet deelen, dan hoopte hij toch dat besch. niet te zwaar zou worden gestraft, omdat er geen doel was ge weest tot misleiding van de justitie, liet hof dadelijk uitspraak doende nam verzachtende omstandigheden aan cn veroordeelde den besch. tot gevangenis straf voor den tijd van 3 jaren. Heden middag ten 12 ure hebben de majoor en de verdere officieren, behoorende tot het 2' balaillon van het 4e reg. infanterie, dat tijdelijk hier in garnizoen ligtbij Z. Exe. den minister van oorlog en corps hunne op wachting gemaakt. Heden is aan het ministerie van binnenl. zaken aanbesteed: het maken van een hoofdgebouw op het station buiten de Delftschc poort te Rotterdam, met daarmede in verband staande werken. Daarvoor waren twaall billettcn van inschrijving ingekomen. Minste inschrijver was de heer G. Bosman, te Rotterdam, voor ƒ717.000. Heden, 21 Augustus, is het de 72e verjaardag van m'. G. Groen van I'rinsterer, die in de nabijheid dezer stad, te Voorburg, geboren werd. Tal rijk waren ook nu wederom de blijken van belangstelling, die de zoo hoog geachte vaderlandsehe geleerde bij deze gelegenheid van verschillende zijden ontvangen mogt. BELGIE. De werkzaamheden van het Ned. taal- en letterkundig congres worden geregeld voortgezet. In de algemeene bijeenkomsten is de kalmte niet ver der gestoord. De koning heeft te Antwerpen den eersten steen gelegd voor hel haven werk-gebouw. Op de Schelde is een luisterrijk vuurwerk afgestoken. Op- toglen cn muziek-uitvoeringen zijn aan de orde van den dag. ËNGEIijlND. LONDEN20 Augustus. Voor de bedevaart naar Paray-le-Monial, in Frankrijk, hebben zich reeds zeer vele katholieken aangegeven. De dag van de bedevaart is nog niet vastgesteld. Naar men zegt zal een aantal bedevaartgangers uit België, Nederland en Zwitserland zich daarbij aansluiten. Dezer dagen stonden alhier teregt drie knapen wegens het moedwillig doodmartelen van een lam in het veld. De jeugdige monsters, 15. 14 en 15 jaar oud, hadden het lam de poolen afgesneden, en waren juist bezig hèt levend te villen, toen zij betrapt werden. Een hunner is tot drie maanden, de andere lol één maand, de derde lot veertien dagen opsluiting met dwangarbeid veroordeeld. Volgens de jongste berigten van de Goudkust, waren de Ashantijnen rondom Cape Coast Castle' nog in dezelfde positie, doch hadden zij nog geen aanval gewaagd. Er hadden talrijke schermutselingen plaats gehad tusschen de Ashantijnen en de Fanlijnen. Daar de regentijd ten einde liep, verwachtte men dat er weldra van beide zijden meer doortastende maatre gelen zouden genomen worden. FRANKRIJK. Het Journ. des Déb. bevatte dezer dagen eene beschouwing over den tegenwoordigen toestand des lands, die nog al de aandacht trok. Daarin toch wordt tot de radicalen het verwijt gerigt dat zij tweedragt hebben gestookt onder de republikeinen en door hunne handelwijze de republiek in gevaar hebben gebragt, zoodat zij thans het regt niet meer hebben den steun van de conservatieve republikeinen in te roepen tegen de monarchalen. De schrijver doet uitkomen dat, niettegenstaande herhaal de waarschuwingen van de gcmagligdc republikeinen, de radicalen onophou delijk het werk van onverdraagzaamheid en exclusivismus hebben voortgezet,

Leydse Courant | 1873 | | pagina 2