tiElDSCÜE COURANT. «875. N°. 197. VRIJDAG 22 AUGUSTUS. BINNENLANDSCHE BBRIGTEN. pfij- D« Courant verschijnt dagelijks, Zonen Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaart f 3.-, franco p.pf 3.50; met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35franco p. p. f 3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 12.50 sjaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p, 6 Cents, De prijs der Advertentiën is van 14 regels 1.iedere regel meer 25 cents. Advertentiën voor DuitschlandOostenrijk en Zwitserland worden nitslnitend aangenomen door KA AS KNSTEIN &VOGLER Expeditie-Kantoor van Advertentiën te Hamburg Lubeck frankfort a. M. Berlijn, Leipzig, Dresden BreslauKeulen, Stuttgart, Wecnen, Praag, Bazel, Zurich, St. Gallen, Genlve en Lausanne. LEIDEN, 21 Augustus. Bj) kon. besluit van 16 Augustus jl. is op nieuw tot hoogheemraad van Rijnland benoemd de lieer H. F. Bultman. In de heden, onder het voorzitterschap van den wethouder Stoffelsge houden zitting van den gemeenteraad, zijn o. a. ingekomen: een adres der agenten van policie 2C kl„ tot verhooging hunner jaarwedde; de liquidatie rekening van gecommitteerden lot de administratie der vereenigde gast- en leprooshuizen; en een adres van den heer dr. E. Verwijs, houdende verzoek om ontslag als lid der plaatselijke schoolcommissie. Door den voorzitter werd medegedeeld dat hij een telegram had ontvangen van den heer Heremaus, voorzilter van het thans te Antwerpen vergaderde Ned. taal- en letterkundig congres, houdende kennisgeving dat het congres met overgroote meerderheid de stad Leiden had verkozen als de plaats waar het volgende congres zal worden gehouden. Hij zal dit berigt beantwoorden met de kennisgeving dat men met het meeste genoegen hier de congresleden zal ontvangen. Aan de orde was het onderzoek der geloofsbrieven van de nieuw inko mende leden. Deze geloofsbrieven werden in handen gesteld eener com missie, de lih. de Frcmcry, llartevelt en Seelig, die na eenigen tijd, bij monde van den eerstgenoemdendaarover rapport uitbragt. Daar de over gelegde stukken in alles aan de wet voldeden, concludeerde de commissie tot toelating der bedoelde lieeren, waartoe dan ook achtereenvolgens werd besloten. Verder kwam op nieuw in behandeling het verzoek van mr. C. G. van Sandick, lot wegneming van drie boomen op het Geregt, en dat van P. M. Brutel de la Rivière en andere bewoners van het Geregt tegen het wegne men van de boomen aldaar. Door den heer Brutel de la Rivière en door den heer Van Sandick waren nadere adressen te dier zake ingediend. In de eerste plaats werd nu in stemming gebragt liet voorstel van den heer van üuteren, waarover in de vorige zitting de stemmen hadden gestaakt, strekkende, om uit liet voorstel van burg. en weth., tot het wegnemen van drie hoornen, te laten wegvallen de clausule dat de boomen eerst in het najaar zouden worden verkocht. Dat voorstel werd met 13 tegen 3 stem men verworpen. Daarna werd de vraag gesteld: zullen er boomen gerooid worden, en deze vraag werd mede met 13 tegen 3 slemmen in afvvijzenden zin beantwoord. De voorzitter verklaarde dat. wat betreft de voor den heer van Sandick hinderlijke boomen, maatregelen zouden genomen worden om dien hinder zooveel mogelijk weg te nemen. Vervolgens werd op liet verzoek van II. ,1. Hertog c. s.tot het maken van gemeentewege van een gemetselden walmuur langs de sloot tegenover hunne woningen huiten de voormalige Rijnsburgsclie poort, overeenkomstig het advies van burg. cn weth.afwijzend beschikten werden goedgekeurd twee stalen van af- en overschrijving op de begrooting, dienst 1873, een betredende kosten voor dc herstellingen aan den stadhuistorenen een be tredende kosten voor het aanleggen cn bijhouden der registers van den bur gerlijken stand. Voorts werd aan N. J. Visscher, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als onderwjjzer le kl. aan de openbare school voor meer uitgebreid lager onderwijs der le klasse voor jongens. Ten slotte werden met algcmeene stemmen goedgekeurd de rekening van ontvangst en uitgaaf der gemeente over het dienstjaar 1872 (de leden van het dagelijksch bestuur hielden zich hierbij buiten stemming) en de reke ningen over 1872 van liet r. k. armbestuur, van het r. k. wees-en oudelieden- l'uisvan de plaatselijke schoolcommissie en van vrouwen-kraammoeders. Gisteren avond, omstreeks 11 ure, is aan den Nieuwen Rijn eene jufvrouw, op de Iloogewoerd woonachtig, in het water gcloopcn. Gelukkig werd dit ontdekt door den heer M. II. Fontein, handelaar in aardappelen, die er in slaagde haar tc redden. Op de gisteren le Zoetermeer cn Zegwaard gehouden paardenmarkt waren ongeveer 350 paarden aangebragtdoch daar de hoedanigheid der paarden niet in aanmerking verdiende te worden genomen, was er weinig of geen handel. De minister van binncnlandsche zaken heeft bekend gemaakt dal bij den boekhandelaar G. J. Mingelen tflrma van Weelden en Mingelen) te 's Hage. kosteloos verkrijgbaar is gesteld een verbeterblad van de uitgaaf der Neder- landsche pliarmacopoea. De Staatscourant bevat het volgende verslag omtrent de verwachtin gen nopens den oogst in Zuidholland: Tarwe. Staat bijna algemeen zeer gunstig te velde, zoodat daarvan een groot beschot van keurig graan kan worden te gemoet gezien. Rogge. Over het algemeen niet zoo bevredigend als het bovenvermeld gewas; be looft evenwel eene vrij gunstige uitkomst. Gerst. In het algemeen zullen de uitkomsten van dit gewas gering zijn. In enkele streken is evenwel eene voldoende hoeveelheid te verwachten. De qualiteit wordt echter nage noeg eenparig geroemd. Haver. Is bijna algemeen gunstig geslaagd en doet eene ruime opbrengst verwachten. Meekrap. Weinige hoeveelheid, doch van uitmuntende qualiteit, geeft dit gewas in het land van Voorne en Pulten hoop op een gunstig resultaat. Vlas. Mag worden geacht dit jaar uitnemend geslaagd te zijn. Koolzaad. De berigtcn omtrent dit pro duct luiden gunstig. Over het algemeen mag daarvan een ruime oogst wor den verwacht. Hennep. In den Alblasserwaard slaat dit gewas uitmun- tend te velde en belooft eene rijke schoof, zoo in qualiteit als in quan- titeit. Hoezeer minder gunstig, wordt in de Vijl Heerenlanden eveneens -me bevredigende uitkomst verwacht. Aardappelen. Schier al de herig- ten omtrent dit gewas luiden gunstig. De opbrengst belooft ruim, de qua liteit goed te zijn. Bjjna nergens is tot dos verre iets van de ziekte, zelfs niet in het looiontdekt. Erwten en boonen. Deze gewassen staan vrjj voldoende te velde en beloven een bevredigenden oogst. Bovenal in het Westland laat zich van deze producten veel goeds verwachten. Boom vruchten. Over het algemeen laten deze te wenschen over. De steenvrach ten zijn bijna geheel als mislukt te beschouwen. Ook appel- en perenboomen doen eene schrale opbrengst verwachten. Hooi- en weilanden. De hooi oogst werd begunstigd door fraai weder en viel schier algemeen bevredigend uit. Er werd veel en goed hooi gewonnen. Ook het weiland leverde tot dusver genoegzaam gras ter beweiding. Uit het bovenstaande kan blijken dat de verwachtingen van den oogst, voor zoo veel deze provincie betreft, in vele opzigten bijzonder gunstig mo gen worden genoemd, en dat de tot dusver verkregen uitkomsten op eene enkele uitzondering na stof tot tevredenheid opleveren. Het stoomschip Prins van Oranje is den 19Jil1 Augustus 's nachts te Port Said aangekomen en zou den 21""' 's ochtends het kanaal ingaan. Het melrepolitaan-kapitlel van de oud-katholieke gemeente heeft be paald, dat de verkiezing van een nieuwen aartsbisschop den 28,leD Augustus aanst. te Utrecht zal plaats hebben. Door het prov. kerkbestuur van Noord-Holland zijn geëxamineerd en tot de evangeliebediening in de Ncd. hervormde kerk toegelaten de hceren D. W. Schuuring, C. II. Kuiperi, en J. F. L. A. de Jagher, theol. candd. te Leiden en Utrecht. De examens ter verkrijging der akte als vroedvrouw zijn van 14 tot 25 Julij gehouden te Amsterdam. Van de 28 zich aangemeld hebbende candidaten zijn 5 afgewezen en aan 23 is het diploma van vroedvrouw uitgereikt. De erven Lncas Bols (het Lootsje) te Amsterdam zijn op de Wecner- tenloonstelling mede bekroond met de Fortsehritts- of eerste medaille, we gens de door hen tentoongestelde fijne likeuren. Door de Zuidhollandsche maatschappij tot redding van schipbreukelin gen, te Rotterdam, is aan vier Ylaardingsche vissehers eene bijzondere on derscheiding toegekendnaar aanleiding van het navolgende: Op den 8s,m Maart 11. bevond zich dc visclilogger Cornelia, behoorende aan de maat schappij "dc Noordzee" te Vlaardingenen gevoerd door schipper Willem Schouten Lzn.op de Noordzee, op 57.20° Noorderbreedte. Het was hevig stormweer met hooge zee, men zag in de nabijheid een schooner, welke in zinkenden staat verkeerde en waarvan de bemanning door teekenen deed blijkendat zij van het zinkende schip afgehaald wilde zijnhunne boot was ontramponncei'd en onbruikbaar; schipper Schouten ziende, dat die equipage verloren zoude zijn, indien door hem en zijn volk geen redding werd aangebragt, stelde zijn volk voor het te beproeven; het gelukte hem drie matrozen tc bewegen daartoe met hem mede le werken. Men hragt

Leydse Courant | 1873 | | pagina 1