floor l. M. is aan P. F. RjjfF. Ie Amsterdamals blijk van goedkeu- ring en tevredenheid wegens de redding van een kind uit het water, toege- j kend de bronzen medaille, ingesteld bij besluit van 22 Sept. 1855, alsmede j ren loffelijk getuigschrift. Door Z. M. is vergunning verleend aan den heer mr. A. van Delden minister van financiën, tot het dragen der versierselen van het grootkruis der Leopoldsorde, en aan den heer mr. Pu YV. baron van Lynden, Zr. M\ commissaris in de provincie Zeeland, tol het dragen der versierselen van commandeur dier orde, hun door den koning der Delgen geschonken. Bij het departement van binnenlandsche zaken iswegens opheffing zijner betrekking, eervol ontslag uit 's lands dienst verleend aan den refe rendaris J. M. I'. Pabstmet dankbetuiging voor de diensten gedurende vele jaren den lande bewezen; aan den adjunct commies C. F. Koemans eervol ontslag verleend uit die betrekking, en bij dat departement zijn benoemd lot hoofdcommies de lieer J. A. Blom. thans commies, en lot adjunct-com- miesen de eerste klerken E. R. van Weideren baron llengers en G. W. van Kempen. Tol burgemeester zijn benoemd: te Vught, de lieer P. J. van Ileeswijk; te Iliilam, de heer jhr. G. W van der Does; te llemelumer Oldcphaert en j Noordwolde, de heer jhr. J. K. Vegelin van Claerbergcn; te Belleld, de heer J .1. P. 11. B. II. Janssen. Voorts is, op zijn verzoek, aan den heer M. .1. Versleegh eervol ontslag verleend als burgemeester der gemeente Zoelcn. Aan den heer mr. J. L. de Bruyn Kops is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als hoogleeraar aan de polytechnische school te Delft, met behoud van den titel van hooglceraar, en de heer J. Brocdclet, te Gouda, is benoemd tot schoolopziener in hel zevende district der provincie Zuid- j holland Aan den lieer W. R. J. D. Crotnmclin baron van llccckeren is, op zijn verzoek eervol ontslag verleend als commies der posterijen 2C kl. Door Z. M. is: 1'. op zijn verzoek, ingetrokken de benoeming van den hooglceraar dr. W. F. R. Suringar, tot lid en secretaris der commissie, ge durende den tijd van c'én jaar, ingegaan 1 Augustus jl.belast met het af- nemen der natuurkundige examens, volgens art. 4 der wet van 1 Jnnij 1865, en als zoodanig in zijne plaats benoemd: dr. N. W. P. Rauwenhoff, j hoogleeraar Ie Utrecht; 2". op zijn verzoek, ingetrokken de benoeming van j 1'. van Vollenhoven, tot plaatsvervangend lid der commissie, als voren, be last met het afnemen der geneeskundige examens, en als zoodanig in zijne plaats benoemd dr. Iv. L. Wurfbain, te Amsterdam: 3". op zijn verzoek, ingetrokken de benoeming van den hooglceraar dr. II. J. van Ankum, tot 1 plaatsvervangend lid der commissie, als voren, belast met het afnemen der examens -van hulp-apotheker, en als zoodanig in zijne plaats benoemd dr. 11. de Vries, lecraar aan de hoogere burgerschool te Amsterdam; en 4°. op hun verzoek, ingetrokken de benoeming van genoemden hoogleeraar dr. II. J. van Anknm en P. J. Uaaxman, tot plaatsvervangende leden der com missi.'. als voren, belast met het afnemen der examens van apotheker, en zijn in hunne plaats als zoodanig benoemd dr. II. de Vries voornoemd en A. C. Cramer, apotheker te Rotterdam. Z. K. II. prins Hendrik is heden uit Soestdijk alhier aangekomen. 11. Iv. II. prinses Eugenie van Oldenburg heeft heden middag ten 3 ure met haar gevolg deze stad verlaten, om zich naar St. Petersburg te begeven. 11. M de koningin deed de vreemde prinses uitgeleide. De minister van binnenlandsche zakeh zal Zaturdag aanst. geen gehoor verleencn. Voor het prov. geregtshof in Zuidholland stonden heden tcregt twee oUdc bekenden bij de justitie, liet waren twee sjouwers uil Amsterdam, waarvan de eerste niet minder dan acht en de tweede vier veroordeelingen onderging. Deze personen bevonden zich op den 10del1 Junij jl. te Leiden en hadden, zoo als zij opgaven, te vergeefs naar werk uitgezien, en toen afgesproken diefstal te plegen. Zoo kwamen zij op de Boommarkt en had den al spoedig luin doel bereikt. Bemerkende, dat er zich niemand bevond in den winkel van den liorologiemaker van der T.begaven zij zich daar binnen en ontvreemdde een glazen kastje, waarin geborgen waren lti gou den en 32 zilveren horologiënter waarde van ruim ƒ1000. De horologiema- ker bemerkte al spoedig hetgeen was voorgevallen en zette de dieven na. liet gelukte hem den drager van hel geslolene te vatten en aan de policie over te geven, terwijl de andere zich mede spoedig in verzekerde bewaring bevond. Beiden erkenden den diefstal te hebben gepleegd. De adv. gen. van Maanen requireerde hunne schuldigverklaring en veroordeeling lot tucht- hcidstraf van minstens 5 en hoogstens 13 jaren en 4 maanden. De verdediger Mr. van Roijen bepaalde er zich alleen toe het hof mede te deelcn, dat het z. i. de wensch van de beschuldigden was weder spoedig te betrekken de plaats, waar zij een groot deel van,hun leven hadden doorgebragt en hij geloofde dat het hof wel aan dien wensch zal voldoen. Het hof deed nog j heden uitspraak en veroordeelde beide beschuldigden ieder tot 7 jaren tucht- 1 huisstraf. In de gisteren gehouden zitting van den gemeenteraad is mededecling !i gedaan van de volteekening a pari der, tweede serie in de geldleening ten bedrage van ƒ270,000, ten behoeve der duinwaterleiding. De oudste prac- i ceptor aan het stedelijk gymnasium, de heer dr. J. Rutgers, is tol conrce- tor bij die instelling benoemd. Gedurende het zware onweder, dat zich in den afgeloopen nacht boven deze stad ontlastte cu met hevige storlbuyen gepaard ging, beeft men in het luchtruim een prachtig verschijnsel waargenomen. In noordelijke rig- timr vertoonde zich namelijk een groote vuurbol, die zulk een gloed ver spreidde, dat men uit de verte waande, dat er in de omgeving een hevige brand was uitgebroken. Allengs verdween de bol. BUI TEN L A NDSCi IE BEÏÏTG jm B ELS I E. De werkzaamheden van het Ncd. taal- en letterkundig congres te Ant werpen zijn geopend met cenc rede van den. heer Jan van Beersdie aller toejuiching verwierf. Hij kon zich echter, wegens den staat zijner gezond heid niet met de verdere leiding der werkzaamheden belasten. In zijne plaats stelde hij als voorzitter voor den heer Ileremans uit Gent, die dan ook als zoodanig optrad. De afdeelingen zijn reeds vergaderd geweest. In de algemeene vergadering hebben vrij onstuimige tooneclen plaats gehad, waartoe de hier te lande bestaande quaestie omtrent het officiële gebruik der Ncderlandsche 'taal ruimschoots de gelegenheid geeft. Niet het minst gaf daartoe aanleiding het protesteren van den heer de Beticker tegen het gebruik van de Fransche taal, door den koning en den graaf van Vlaande ren in de brievenwaarbij zij aan den voorzitter kennis gaven verhinderd te zijn aan de uitnoodiging tot bijwoning van het congres gevolg te geven. De koning beeft eene wapenschouwing ever het garnizoen en de burger wacht van Antwerpen gehouden en deelgenomen aan een diner door de kamer van koophandel aangeboden. Eene algemeene illuminatie der stad is door den regen grootendeels mislukt. Het getal vreemdelingen, dat te Antwerpen dezer dagen is aangekomen, is zeer groot. Alleen uit Nederland schat men dit op 7000. ENGELAND. LONDEN. 18 Augustus. Volgens eene officiële opgave hebben gedurende de eerste zes maanden van dit jaar 29577 mannelijke en 20005 vrouwelijke landverhuizers Ierland verlaten. In de eerste helft van 1872 beliep het getal landverhuizers 35150 mannen en 24999 vrouwen. Sedert den eersten Mei 1871, toen men met het opmaken van de statistiek der landverhuizing begon, heeft een getal van 2,222,736 personen als landverhuizers de verschillende- havens van Ierland verlaten. De Times wijdt eene uitvoerige beschouwing aan de bewezing ten gunste van het zelfbestuur in Ierland, en komt tot de conclusie dat wan- wecr men op de ware behoeften van Ierland en niet op de overdreven of verkeerde wenschen hel oog houdt, eene innige verceniging met Engeland het beste is wat er voor Ierland kan verlangd worden. De fluctuatien van loonen en prijzen in Engeland, de uitgebreidheid der Engclsche stoomvaart, het Ëngelsche kapitaal komen, dank aan de Unie, voor een groot deel ten bate van Ierland; terwijl ook Engeland van die naattwe verceniging voordeel trekt, omdat Ierland daaraan voortdurend toevoert «den grondstof van den arbeid", een groot getal veld- en fabriekarbeiders. Bij het in stand houden der Unie hebben dus, volgens dit blad, zoowel Ierland als Engeland, maar Ierland ontegenzeggelijk het grootste belang. FRANKBUK. De jaarlijksche zittingen der algemeene raden zijn thans in alle depar tementen aangevangen. De minister van openbare werken heeft met. het oog op de te openen zittingen der departementale raden eene circulaire gerigt aan de prefecten betreffende de zaak der spoorwegen. Daarin wordt opgemerkt dat de tegenwoordig geëischte omzigtigheid in het beheer der financiën de regering verbiedt te voldoen aan de wenschen van alle deelen des lands om in het genot van spoorwegen te komen, wenschen welker vervulling in be ginsel bij de wet van 1865 is uitgemaakt. Niet te min heeft de regering concessie met subsidie verleend voor den aanleg van 1734 k. m. nieuwe spoorwegen; doch op het oogenblik kan er met het oog op den stand der schatkist niet meer gedaan, althans niet meer toegezegd worden. Naar men verneemt neemt de regering thans krachtiger maatregelen dan vroeger om de onzijdigheid der Spaansche grenzen te doen eerbiedigen. Bij Prades is een belangrijke bezending wapenen en ammunitie, voor de Car- listen bestemd, in beslag genomen, op het oogenblik dat zij over de gren zen -zou worden gebragt. Onder de in beslag genomen wapenen bevinden zich 700 Chassepots. De minister van marine heeft van zijn kant strenge bevelen uitgevaardigd, om pogingen, welke, aangewend zouden kunnen wor den, ten einde wapenen en krijgsbehoeften over zee te verschepen, te ver ijdelen. Geiteaaal Chanzy, gouverneur van Algiers, bevindt zich op dit oogen blik te Parijs. Het Journ des Déb. meent uit de woorden door den keizerlijken prins dezer dagen gesproken te motten opmaken dat de Bonapartistcn wederom van gedragslijn zijn veranderd. Bij de coalitie met de monarchalen ver klaarden zij dat zij zich aan het hoofd van de partij van orde hadden ge plaatst om de beginselen der revolutie te bestrijden. Thans keeren zij weder geheel tot het revolutionarc beginsel terug door te zeggen: alles door, alles voor het volk. Het blad wanhoopt er niet aan dat zij zich eenmaal nog voor republikeinen zullen verklaren. De policie te Parijs heeft eene huiszoeking gedaan bij de bakkers en tegen een vijftig hunner proces-verbaal opgemaakt, omdat het gebleken was dat zij gelatine en arabische gom in verhouding van ongeveer 1/6 in hun brood mengden. Hoewel dat mengsel niet direkt schadelijk is voor de ge zondheid, maakt het toch het brood zwaar te verleren. SPANJE. Omtrent hel nemen van eene Ëngelsche stoombootwelke oorlogscon- trabande voor de Carlislen ontscheept had, worden aan een Engelsch blad ccnige medcdeclingen gedaan, nederkomeude op het volgende. De boot was reeds begonnen met wapenen op de Spaansche kust Ie ontschepen, doch had dit werk geslaakt toen er een Spaansch oorlogskorvet werd geseind: zij was toen noordwaarts geslevend en digt onder de Fransche kust voor de monding der Adour. de rivier waaraan Bayonnc ligt, ten anker geko men. liet Spaansche schip had dc Ëngelsche vlag geheschen, de stoomboot overrompeld, welks gezagvoerder door deze list verschalkt was. en haar naar San Sebastian opgebragt. Dc aan boord der stoomboot aanwezige Carlistische agent, de majoor Stewart, had terstond eene telegraphische depêche verzonden aan den President der Fransche republiek, waarin hij

Leydse Courant | 1873 | | pagina 2