LEIDSUHE COURANT. MAANDAG 18 AUGUSTUS. PATENTBIADEN. 1875. N°. 103. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p.p. f 3.60 mei het f erslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35franco p. p. 3.B5. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor t 2.50 s jaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertentiën is van 14 regels 1.iedere regel meer 25 cents. Advertentiën voor DnitschlandOostenrijk en Zwitserland worden nitslnitend aangenomen door IIAASENSTEIN VOGLER Expeditie-Kantoor van Advertentiën te Hamburg Lubeck frankfort a. M. Berlijn, LeipzigDresden Breslau, Keulen, Stuttgart, Weenen, Praag, Bazel, Zurich, St. Gallen, Genive en Lautanne. Bij deze Courant behoort een BIJ POEGSEL. Bij deze Courant toordt verzonden IV". 33 (blad 42) der Handelingen van den Gemeenteraad. STADS-DERICHTEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien het adres van Izaak Plantfebeb, koopman en winkelier, wonende kinnen deze gemeente, daarbij verzoekende om in liet pakhuis in de Hoog- landsclie kerksteeg, n°. 3, ecne bewaarplaats van petroleum le mogen inrichten; Gelet op de Koninklijke besluiten van 31 Januari 1824 (Staatsblad n°. 19) en 29 April 1864 (Staatsblad ii°. 39)alsmede op art. 280 der Algemecne Politieverordening van 24 October 1867; Doen te wetendat tot het hooren der eigenaars en bewoners van de naast bijgelegene en belendende pandenten opzichte der information de commodo et inconinodo, door Burgemeester en Wethouders zal worden gevaceerd op het Raadhuis dezer gemeente, op Donderdag den 21sten Augustus aanst. 'svoormiddags le «//uren; zullende de belanghebbenden verplicht zijn hunne bezwaren tegen dat verzoek op dien tijd in le brengen, terwijlbij ver zuim daarvan, zij gehouden zullen worden zich tegen de inwilliging niet te hebben verzet. Burgemeester en Wethouders voornoemd, STOFFELS, Weill. 1". Burgemeester. Leiden, 16 Augustus 1873. E. KIST, Secretaris. De BURGEMEESTER, Hoofd van het Gemeentebestuur van Leiden, doet te weten, dat de ingevulde patentbladen, over het dienstjaar 1873 en 1874, voor de wijken 5 en 6, bij liet Collegic van Zetters, in een der vertrekken van het Raadhuis dezer gemeente, verkrijgbaar zijn, dagelijks, met uitzon dering van den Zondag, van des middags twaalf tot twee urenterwijl de belanghebbenden worden uitgenoodigd de aanslagbiljetten mede te brengen. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant afgekondigd. De Burgemeester voornoemd, Leiden, 16 Augustus 1873. STOFFELS, Welh. 1°. Burg. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. LEIDEN, 16 Augustus. Door burg. en weth. wordt aan den raad medegedeeld dat dc winst van de gasfabriek, bij de begrooting geraamd bp 49500, ten gevolge van de stijging van den prijs der steenkolen enz dit jaar slechts zal bedragen ƒ34000, cn dat die over 1874 niet meer zal bedragen dan ƒ16000. Voor dit jaar zal dus moeten voorzien worden in een tekort en voor het volgende jaar in eene mindere ontvangst dan waarop gewoonlijk werd ge rekend. Zij stellen dientengevolge voor den prijs van liet gas weder van ƒ3.50 te brengen op ƒ4,00 de 1000 kubiek voeten. Voor 1874 zou voorts in overweging moeten worden genomen dc verhooging der opcenten op de personele belasting met 15. Door de heeren Dros en Gcbr. Tieleman le Leiden, T. P. Viruly en C". te Gouda, en Schuurman en C\ le Utrechtis bij den minister van finan cien en bij de tweede kamer der stalen generaal het volgende adres inge diend: De ondergetcekenden, zeepzieders le Leiden, Gouda en Utrecht, hebben zich sinds het bestaan van den accijns op de zeep, gelijk ook vele andere fabrikanten, herhaaldelijk tot de regering en uwe vergadering gewend om afschaffing van dien accijns te verkrijgen op grond van de bezwaren door hen daartegen ingebragt. Die bezwaren zijn in uwe lioogc vergadering, vooral in de jaren 1861, 1864 cn 1867, meer bepaald en rijpelijk overwogen. Vele stemmen hebben zich toen tegen die wet verheven, en de hooge regering zelf heeft ook toen reeds erkend: «dat de fraude niet te k.ceren was, er gecne verbeterin gen in de wet te brengen warenen dat die accijns behoorde te worden afgeschaft." Dc beweegredenen voor die afschaffing zijn reeds zoo menigmaal in liet licht gesteld, dal eene aanslipping genoegzaam is om die weder in hare volle kracht voor den geest te stellen, als: het gebruik van alcali, gecris- talliscerde soda, lioutzcep, waschpoeder etc., is sedert de heffing van den accijns op de zeep opgekomen en successiveüjk enorm loegcnomen, die allen de zeep vervangen; onveraccijnsde zeep wordt overal en op verschil lende wijzen gemaakt; en de fraude is niet le keeren; liet maken van onveraccijnsde zeep wordt door handelaars cn commissionairs aan winke liers en groole verbruikers bekend gemaakt en bevorderd, om hunne artikelen af le zettendoor droogisten en chemistcn worden de ingrediënten in hare verhouding afzonderlijk verkocht, publiek in de dagbladen aangeboden en in dc dépots verkrijgbaar gesteld, die men slechts te zamen le voegen heeft om, zooals er bij gemeld wordt: »cen aangename zeer voordeelige zeep te bekomen, welker deugdzaamheid gewaarborgd is"; particulieren maken daarvan gebruik, en dal gebruik neemt bestendig toe: de bleekers en fabrikanten hebben de veraccijnsde zeep voor goed verlaten en maken hun eigen zeep. - De accjjns op de zachte zeep is eene belasting op de reinheid nadcelig voor de gezondheid; die de beschaving tegenwerkt; onregtmatig is in hare werking; die bijna uitsluitend drukt op de burger- en mindere standen; waaraan zij reeds 41 jaren gelijke belasting hebben opgebragt als dc dames -lan hare fijne en welriekende toilet-zeepen; de meergegoeden laten zicli door dc bleekers bedienen, die geen accijns betalen. Eene belasting, die bij eenige kennisneming door alle weidenkenden veroordeeld en verfoeid zal worden, die reeds, niettegenstaande de toeneming der bevolking en industrie, in hare mindere opbrengst, de kenteekenen van ontbinding in zich vertoont; die ten slotte onvermijdelijk haar eigen dood moet sterven, en te gelijk een niet onaanzienlijke tak van industrie in dien dood met zich voeren zal. De ondcrgeteckenden vragen met bescheidenheid, maar ook in den boog- sten ernst, of eene belasting, die zoo nadeelig en heilloos werkt en in een tijd van den uitersten nood is ingevoerd, niet vóór alle andere belastingen had bcbooren afgeschaft te worden. Redenen waarom zij uwe tusschcn' komst inroepen om, indien bet noodig mogt zijn, bij 'slands regering op de afschaffing van den zeepaccijns aan te dringen, om toch nu een einde te maken aan eene heffing, die door vele leden in de kamer zoowel als door de regering zelf, vroeger en later, als onhoudbaar is veroordeeld. Het getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 82 tot 91 volwassen personen cn 23 tot 38 kinderen. De directeur der polytechnische school heelt bekend gemaakt, dat hij lot inschrijving voor de lessen van den met Maandag 1 September aanvan- genden cursus 1873/74 zitting zal houden in liet gebouw der instelling, te Drilt, op Donderdag, Vrijdag en Zaturdag, 28, 29 en 30 Augustus, van tien lot vier lire. De algemecne vergadering der Nedcrl. verceniging tot afschaffing van sterken drank zal op 8 en 9 October te Rotterdam gehouden worden. Het stoomschip Conrad, van het Nieuwe Diep naar Batavja, is dea I4d,n dezer Aden gepasseerd. - Den heer G. Dekker is voor 141,498 de aanneming toegewezen van de onlangs door de militaire genie aanbestede werken, bestaande in het verbeteren van het kasteel te Muiden. Te Amsterdam is gisteren de jaarlijkscbe algemecne vergadering ge houden van het Nederlandsche bijbelgenootschap. De voorzittermr. C.. Th. baron van Lynden van Sandenburg, opende de vergadering met de mededee- ling, dat zijn welkomstgroet levens een afscheidsgroet is, daar bij, altre dende, niet wenscht herkozen le worden. Uit de mededeelingcn van den secretaris bleek, dal er dringende behoefte is voor den aankoop van een eigen gebouw in de Warmoesslraaten dat, met goedkeuring van de twee Luthersche kerkgenootschappen, een nieuwe Lulhcrsche bijbel zal worden uitgegeven, waarin de historische boeken niet in verzen, maar aaneenge schakeld voorkomen. De toestand van het genootschap is niet bloeijende; vele afdeelingen laten niets van zich hooren; bijna al de aldeelingen vermin deren in ledenwat doet vreezendat bet genootschap langzamerhand door verval van krachten zal ondermijnd worden. Wel is er dit jaar een ruim batig saldo maar dit was meest liet gevolg van mindere uilgaven. De bibli othecaris deelde mede, dat er op dit'oogenblik 79825 cxx.. in verschillende talen en formaten, in de magazijnen aanwezig waren; dat 21238 bijbels

Leydse Courant | 1873 | | pagina 1